Bērni Rīgā. Foto no arhīva

Marks, nevis Mark ģimenei nav izdevies nosargāt pareizrakstību

201
(atjaunots 10:06 24.02.2016)
Uz visiem Latvijā dzimušo bērnu vārdiem tiek attiecināti valsts valodas noteikumi. Ja vecāki tos nepārvalda, palīgā nāk Latviešu valodas aģentūras darbinieki.

RĪGA, 23. feb — Sputnik. Ja vecāki nolēmuši dot bērnam ārvalstīs izmantotu vārdu, Latviešu valodas aģentūra var palīdzēt vecākiem pareizi uzrakstīt to latviešu valodā, vēsta Baltnews.lv, atsaucoties uz publikāciju Daugavpils laikrakstā "Seičas".

Analizējot vārdu datu bāzes, kļūst skaidrs, ka vecāki dažkārt izvēlas ļoti retus vārdus. Piemēram, Latvijā ir meitenes, kuras sauc par Angīnu vai Potenciju, un zēni vārdā Tarzāns un Pirāts.

Problēmas mēdz gadīties arī tad, ja vārds nav tik eksotisks, jo Latvijā dzimuša un reģistrēta bērna vārdam un uzvārdam ir jāatbilst latviešu valodas noteikumiem.

Piemēram, vārda un uzvārda galotne "s".

Dažkārt vecāki nonāk līdz pat Augstākajai tiesai, lai saņemtu tiesības šo burtu nerakstīt, taču pagaidām viņiem nav veicies.

Pašlaik tiesa izskata lietas par trīs vārdu rakstību latviešu valodā: Mirons, Marks un Oto. Pirmo divu zēnu vecāki gribēja, lai bērnu vārdi tika ierakstīti bez burta „s” galā, bet Oto vecāki aizstāvēja tiesības uz dubulto t, kas, saskaņā ar MK noteikumu Nr. 114, nav iespējams.

Otto vecākiem izdevās tiesā panākt savu, taču Miron un Mark būs Mirons un Marks.

Izvērtējot visus argumentus, Augstākā tiesa nolēma, ka ārzemju vārdu rakstība  oriģinālā formā, "varētu apdraudēt latviešu valodas kvalitāti un funkcionalitāti."

Jāpiebilst, ka Lietuvā vārds Andrej vai Aleksandr nepārsteidz – valsts izsniedz atbilstošus personu apliecinošus dokumentus.

Kā bērnu nosauks…

Jautājumā par eksotiskiem vārdiem, piemēram, Potencija vai Angīna, Tieslietu ministrijas pārstāvji norāda, ka situācijā, ja vecāki izvēlas aizvainojošu vai grūti izrunājamu vārdu, dzimtsarakstu biroja darbiniekam ir jācenšas izskaidrot izraudzītā vārda nozīmi, uzsvērt iespējamās vārda sekas nākotnē un pārliecināt vecākus mainīt viedokli.

Šādos gadījumos darbinieks pat var vērsties bāriņtiesā, kas pieņems lēmumu, ņemot vērā to, ka bērna cieņas un goda pazemošana nav pieļaujama. Tāpēc pilnīgi iespējama tāda situācija, ka vārda izvēles jautājumā vecāki saskarsies ar ierobežojumiem.

201
Pēc temata
Rīgas dome arī turpmāk publicēs informāciju krievu valodā
Der Standart: valodas jautājums Latvijā dzīvojošos sašķeļ, bēgļi - satuvina
Nils Ušakovs: Valsts valodas centrs pret Facebook

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam