Annapūrna. Nepāla. Foto no arhīva

Ceļotāji no Latvijas dosies grūtākajā pārgājienā pa Lielo Himalaju ceļu

135
(atjaunots 18:34 15.02.2016)
Lielais Himalaju ceļš ir viens no sarežģītākajiem un garākajiem augstkalnu maršrutiem pasaulē. 32 gadu vecie Vladimirs Žilkins un Anastasija Bosiha plāno mērot ceļu Nepālā un 1700 km garo maršrutu pārvarēt 120 dienās. Ja neradīsies sarežģījumi, viņi būs pirmie ceļotāji no Latvijas, kas pārvarēs sarežģīto maršrutu.

RĪGA, 15.feb – Sputnik, Jeļena Kirilova. Līdz šim Lielo Himalaju ceļu ir pārvarējuši tikai 64 cilvēki. Latvijas pārstāvju starp tiem vēl nav, turpretī Everestā ir uzkāpuši vairāk nekā 7000 alpīnistu. Kāpēc Lielais Himalaju ceļš? Šis maršruts tika atklāts pavisam nesen (oficiāli – 2011. gada pavasarī), un ceļotāju interese par visu nepazīstamo ir liela, stāsta alpīnisti un ceļotāji Vladimirs Žilkins un Anastasija Bosiha.

"Tas ir izaicinājums!"

Maršrutā ceļotājus no Latvijas gaida vairāk nekā 20 augstkalnu pārejas, kas ir augstākas par 5000 metriem, un 2 pārejas, kuru augstums pārsniedz 6000 metrus. Piecas no tām tiek uzskatītas par tehniskām – lai tās pārvarētu, nepieciešams nopietns ekipējums. Himalaji ir alpīnistu Meka – visus valdzina Džomolungma (8848 metri), augstākā virsotne pasaulē. Šeit ir galvenie "astoņtūkstošnieki" – īsta alpīnistu svētceļojumu vietas.

Tiesa, Anastasija un Vladimirs pagaidām neplāno mest izaicinājumu tādām virsotnēm – viņiem ir savs Himalaju ceļš.

Anastasija "parastajā" dzīvē ir programmētāja. Viņa ir pārliecināta: "Nē, Everestu es negribu!", turpretī Vladimirs, kura darbs ir saistīts ar tūrismu, nav tik kategoriski noskaņots.

"Nevajag prognozēt. Tādi lēmumi netiek pieņemti spontāni. Mēs uzskatam, ka šobrīd mūsu pieredze un zināšanas ir pietiekamas, lai pārvarētu Lielo Himalaju ceļu. Tas ir izaicinājums sev pašiem. Kas būs tālāk? Paskatīsimies!" — saka viņš.

Ceļotājiem ir ilggadēja pieredze. Vladimirs nodarbojas ar kalnu tūrismu kopš 2001. gada, ir bijis Alpos, Kaukāzā, Balkānos, Tatros, Karpatos, uzkāpis vairāk nekā 6000 metru augstumā, organizējis vairāk nekā 100 ceļojumus. Viņam visvairāk patīk kalnu pārgājieni un slēpošanas tūrisms.

Anastasija nodarbojas ar kalnu tūrismu kopš 2006. gada, ar alpīnismu — kopš 2010. gada. Viņa ir iekarojusi vairāk nekā 40 virsotnes. "Kalnus iemīļoju jau sen, kad devāmies divu nedēļu pārgājienā uz Karēliju," — atceras meitene. Ceļinieki rūpējas par fizisko formu – regulāri dodas ekspedīcijās un apmeklē treniņu nometnes.

"Tagad tā ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa," — stāsta alpīnisti.

Abiem ir nācies arī kopīgi pārvarēt grūtības kalnos. "Pirms pāris gadiem bijām Tatros. Sākās vētra. Vējš cēla gaisā pat simt kilogramus smagus cilvēkus! Brīnumainā kārtā izdevās veiksmīgi pārdzīvot šo dienu. Šādās situācijās ļoti svarīga ir pārliecība par partneri. Nepieciešams psiholoģiskais komforts un spēja kopīgi pieņemt lēmumus," — saka Vladimirs.

Uz jautājumu par to, vai ceļiniekus saista ari romantiskas attiecības, viņi stāsta, ka viens otru uzskata par labiem partneriem un draugiem.

Galvenais risks – laika apstākļi

Kādas grūtības gaida Vladimiru un Anastasiju ceļā? Kāda iemesla dēļ ceļotājiem nāktos pārtraukt ekspedīciju? Vladimirs uzskata, ka nepieredzējušam ceļotājam visgrūtāk būs lielā augstumā saskarties ar skābekļa badu, taču Vladimirs un Anastasija ir pietiekami pieredzējuši un par to varētu neuztraukties. Turpretī laiks var sagādāt pārsteigumus.

"Mēs gatavojamies doties ceļā Nepālas austrumu daļā. Tur mūs gaida augstākā maršruta daļa un labi prognozējami laika apstākļi – auksts, taču saulains laiks. Maršrutu noslēgsim valsts rietumos. Tur jānokļūst līdz jūnija vidum, pirms musonu sezonas sākuma. Tad nu nāksies saskarties ar sarežģītiem laika apstākļiem – sniega vētrām, stipru vēju un dedzinošu sauli," — saka Vladimirs.

Taču ceļinieki ir gatavi pārvarēt grūtības. Tikai ārkārtējs gadījums var mainīt viņu ieceri pārvarēt maršrutu.

Grūtības radīja arī vīzu un tā saucamo "permitu" — atļauju saņemšana. Maršruts ved pa vairāk nekā 10 valsts reģioniem un visas atļaujas ceļotājiem izmaksāja gandrīz 2 000 eiro. Visu ekipējumu Vladimirs un Anastasija nesīs līdzi.

Ekspedīcijas sākumā ekipējuma svars sastādīs 25 kilogramus katram cilvēkam. Ceļojuma laikā noteiktos punktos tikšot atstāta nepieciešamā krava – ekipējums vai pārtika. Daļu pārtikas alpīnisti plāno ņemt līdzi, taču cer arī uz vietējiem iedzīvotājiem. "Parasti uzturs ir vienkāršs — rīsi un dārzeņi," — stāsta ceļotāji.

Ceļojuma laikā Vladimirs un Anastasija izmantos satelītu sakaru palīdzību. Stāstu par ceļojumu viņi publicēs savā interneta lapā un Facebook profilā.

"Mēs uzskatām, ka cilvēkiem vajadzētu vairāk uzzināt par tūrisma iespējām, stāstīt par saviem iespaidiem, iepazīties ar Nepālas kultūru un vietējiem iedzīvotājiem. Mēs centīsimies sniegt pēc iespējas plašāku informāciju gan krievu, gan latviešu valodā. Stāstīsim par visu, ko ieraudzīsim ceļā," — saka Anastasija un Vladimirs. Uz Nepālu viņi dosies jau 2016. gada 23. februārī.

Drīzumā Latvijas iedzīvotāji dosies uz Nepālu
© Sputnik / Jekaterina Starova
135
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

16
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

16
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Rīgas dome nesaskaņoja mītiņu Navaļnija atbalstam: protestējošos izgaiņāja policija

31
Pie Krievijas vēstniecības Rīgā notika nesankcionēta akcija Krievijas blogera Alekseja Navaļnija atbalstam.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vairāki desmiti cilvēku, neskatoties uz Rīgas domes aizliegumu, ieradās pie Krievijas vēstniecības Latvijā ar prasību atbrīvot blogeri Alekseju Navaļniju.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Atgādināsim, ka Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 17. janvārī Šeremetjevas lidostā Maskavā pēc ierašanās no Vācijas, kur blogeris ārstējās pēc domājamās saindēšanas. Iepriekš Krievijas Federālais sodu izpildes dienests informēja, ka plāno aizturēt Navaļniju, jo tiesai jāpieņem lēmums jautājumā par nosacītā soda aizstāšanu ar reālu brīvības atņemšanu pēc nosacītā ieslodzījuma režīma ļaunprātīgiem pārkāpumiem. A.Navaļnijam ir divas nosacītas sodāmības. Pirmā – uzņēmuma "Kirovļes" lietā – saistīta ar vairāk nekā 16 miljonu rubļu izšķiešanu, otrā – "Yves Rocher" lietā – par vairāk nekā 30 miljonu rubļu laupīšanu.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

18. janvārī Himku pilsētas tiesa izbraukuma sesijā pieņēma lēmumu par Alekseja Navaļnija arestu uz 30 dienām. Viņš nogādāts izolatorā "Matrosskaja tišina", kur pavada 14 dienu karantīnu – viens trīsvietīgajā kamerā.

Iepriekš Rīgas dome noraidīja pieteikumu protesta akcijai pie Krievijas vēstniecības. Tomēr vairāki desmiti cilvēku ieradās ar plakātiem "Brīvību Aleksejam Navaļnijam!"

Полицейские поспешили попросить удалиться протестующих у посольства России в Латвии.
Sergey Melkonov
Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu.

Pie tam cilvēki turējās drošā attālumā un ievēroja pandēmijas apstākļos noteikto distanci.

Tiesa, policisti pasākumu pārtrauca. Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu. Akcijas dalībnieki neiebilda un steigšus izklīda.

 

31
Tagi:
Rīga, Krievijas vēstniecība, Navaļnijs, Latvija
Pēc temata
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
Kāpēc Navaļnijs steidz atgriezties Krievijā
Lavrovs komentēja ES sankcijas pēc incidenta ar Navaļniju
Olimpiskais un Navaļnija skandāls: ASV un Lielbritānija glābj vērtīgāko