NATO militārās mācības Operation Summer Shield Ādažu poligonā Latvijā. Foto no arhīva

Maskava militārajā plānošanā ņems vērā NATO rīcību Austrumeiropā

282
(atjaunots 14:18 15.02.2016)
Augsta ranga diplomāts, Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO Aleksandrs Gruško: NATO savu teritoriju pietuvina Krievijai un vērš militāros spēkus KF virzienā.

RĪGA, 15.feb. — Sputnik. Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO Aleksandrs Gruško norāda: NATO paplašinās un pietuvina teritoriju Krievijai. Maskava nevar šo faktu ignorēt.

"Mēs vērojam pastāvīgas mācības, ASV spēku rotāciju (Eiropā – red. piez.), smago ieroču izvēršanu glabāšanas vietās… ASV plāno uz pastāvīgās rotācijas bāzes nosūtīt NATO jaunu brigādi. Šos faktus mēs nopietni ņemsim vērā, izstrādājot militāros plānus," — РИА Novosti citē Gruško interviju Wall Street Journal.

"Krievija nepaplašinās, turpretī NATO teritorijas paplašināšanās rezultātā tuvojas Krievijai. Pašlaik NATO šo teritoriju izmanto militārā spēka vēršanai pret Krieviju," – secina Gruško.

Maskavā bažas rada tā saucamā zibenīgā globālā trieciena koncepcija, ko izstrādā ASV, atzīmē Krievijas pastāvīgais pārstāvis.

WSJ korespondents uzdeva diplomātam jautājumu par to, vai Krievija plāno pieprasīt PGA programmas apturēšanu Eiropā. Gruško atbildēja, ka Maskavā satraukumu rada ne vien šī programma, bet arī ASV izstrādātās iespējas ārpus Eiropas teritorijas.

"Mēs vērtējam ASV iespējas no jūras bāžu viedokļa, kas pašlaik tiek izvērstas Vidusjūrā, Rotā (Spānija)… Taču arī tā ir tikai daļa no sarežģītas stratēģiskās artimētikas. Jāņem vērā tādi jautājumi, kā globālais zibenīgais trieciens. Tas ir ļoti bīstams punkts stratēģiskās stabilitātes aspektā. Jāizvērtē arī kosmosa militarizācija. Mēs cenšamies pārliecināt savus partnerus nopietni piedalīties pārrunās, kuru mērķis ir atteikšanās no militāro līdzekļu izvietošanas kosmosā," – norādīja Gruško.

ASV zibenīgā globālā trieciena sistēma paredz virsskaņas iekārtas izstrādi. Pašlaik rit tās prototipu izmēģinājumi. Tā varēs izdarīt precīzu triecienu no Amerikas teritorijas jebkurā zemeslodes punktā aptuveni vienu stundu pēc palaišanas. Iekārta neizmanto kodolieročus, taču ar tās palīdzību iespējams atbruņot statēģiskos kodolspēkus.

NATO dalībvalstu aizsardzības ministri pagājušā nedēļā, tiekoties Briselē, apstiprināja ieteikumu par alianses militārās klātbūtnes pastiprināšanos Eiropas austrumos, Vidusjūras austrumos un Melnajā jūrā.

Pirms ministru tikšanās Briselē britu izdevums paziņoja, ka 500 —1000 kareivji no ASV, Lielbritānijas un Vācijas tiks nosūtīti uz Igauniju, Latviju, Lietuvu, Poliju, Rumāniju un Bulgāriju. Šo vienību struktūrā tiks iekļautas īpašo uzdevumu vienības, bruņotas ar "zeme-gaiss" klases raķetēm, triecienlidmašīnām un helikopteriem.

282
Pēc temata
Aizsargreflekss: Latvijas ĀM ministrs apsveic NATO sabiedroto plānus
Medvedevs par sadarbību ar NATO: jāmeklē kompromisi
Arbatovs: NATO valstis baidās no Krievijas bruņotajiem spēkiem
Telegraph: NATO plāno sūtīt uz Baltiju īpašo uzdevumu vienības
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

20
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

20
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

44
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

44
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas

Lindermans: vakcinācija Latvijā, bērnudārzu slēgšana Rīgā un "ģimenes" problēma

0
(atjaunots 23:42 23.01.2021)
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

Vai Latvijas jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts spēs atrisināt vakcinācijas problēmu valstī? Vai tiešām Rīgā vairs nebūs krievu bērnudārzu? Kāpēc valdībā tiek cilāts jautājums par "ģimeni"? Kāpēc Pasaules čempionāta hokejā Minskā ieplānoto maču atcelšana sāpīgāk skar Latviju, nevis Baltkrieviju?
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

0
Tagi:
bērni, vakcinācija, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans
Pēc temata
Le Monde publicē slepenu informāciju no Covid-19 vakcīnas apstiprināšanas dokumentiem
Rīgas mērs pastāstīja par gatavību vakcinēties un soda naudām Latvijā
"Bīstama blakusparādība": kā vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā
Latvijā atklāta Covid-19 vakcīnu radīto blakņu statistika
Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas