NATO militārās mācības Operation Summer Shield Ādažu poligonā Latvijā. Foto no arhīva

Maskava militārajā plānošanā ņems vērā NATO rīcību Austrumeiropā

282
(atjaunots 14:18 15.02.2016)
Augsta ranga diplomāts, Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO Aleksandrs Gruško: NATO savu teritoriju pietuvina Krievijai un vērš militāros spēkus KF virzienā.

RĪGA, 15.feb. — Sputnik. Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO Aleksandrs Gruško norāda: NATO paplašinās un pietuvina teritoriju Krievijai. Maskava nevar šo faktu ignorēt.

"Mēs vērojam pastāvīgas mācības, ASV spēku rotāciju (Eiropā – red. piez.), smago ieroču izvēršanu glabāšanas vietās… ASV plāno uz pastāvīgās rotācijas bāzes nosūtīt NATO jaunu brigādi. Šos faktus mēs nopietni ņemsim vērā, izstrādājot militāros plānus," — РИА Novosti citē Gruško interviju Wall Street Journal.

"Krievija nepaplašinās, turpretī NATO teritorijas paplašināšanās rezultātā tuvojas Krievijai. Pašlaik NATO šo teritoriju izmanto militārā spēka vēršanai pret Krieviju," – secina Gruško.

Maskavā bažas rada tā saucamā zibenīgā globālā trieciena koncepcija, ko izstrādā ASV, atzīmē Krievijas pastāvīgais pārstāvis.

WSJ korespondents uzdeva diplomātam jautājumu par to, vai Krievija plāno pieprasīt PGA programmas apturēšanu Eiropā. Gruško atbildēja, ka Maskavā satraukumu rada ne vien šī programma, bet arī ASV izstrādātās iespējas ārpus Eiropas teritorijas.

"Mēs vērtējam ASV iespējas no jūras bāžu viedokļa, kas pašlaik tiek izvērstas Vidusjūrā, Rotā (Spānija)… Taču arī tā ir tikai daļa no sarežģītas stratēģiskās artimētikas. Jāņem vērā tādi jautājumi, kā globālais zibenīgais trieciens. Tas ir ļoti bīstams punkts stratēģiskās stabilitātes aspektā. Jāizvērtē arī kosmosa militarizācija. Mēs cenšamies pārliecināt savus partnerus nopietni piedalīties pārrunās, kuru mērķis ir atteikšanās no militāro līdzekļu izvietošanas kosmosā," – norādīja Gruško.

ASV zibenīgā globālā trieciena sistēma paredz virsskaņas iekārtas izstrādi. Pašlaik rit tās prototipu izmēģinājumi. Tā varēs izdarīt precīzu triecienu no Amerikas teritorijas jebkurā zemeslodes punktā aptuveni vienu stundu pēc palaišanas. Iekārta neizmanto kodolieročus, taču ar tās palīdzību iespējams atbruņot statēģiskos kodolspēkus.

NATO dalībvalstu aizsardzības ministri pagājušā nedēļā, tiekoties Briselē, apstiprināja ieteikumu par alianses militārās klātbūtnes pastiprināšanos Eiropas austrumos, Vidusjūras austrumos un Melnajā jūrā.

Pirms ministru tikšanās Briselē britu izdevums paziņoja, ka 500 —1000 kareivji no ASV, Lielbritānijas un Vācijas tiks nosūtīti uz Igauniju, Latviju, Lietuvu, Poliju, Rumāniju un Bulgāriju. Šo vienību struktūrā tiks iekļautas īpašo uzdevumu vienības, bruņotas ar "zeme-gaiss" klases raķetēm, triecienlidmašīnām un helikopteriem.

282
Pēc temata
Aizsargreflekss: Latvijas ĀM ministrs apsveic NATO sabiedroto plānus
Medvedevs par sadarbību ar NATO: jāmeklē kompromisi
Arbatovs: NATO valstis baidās no Krievijas bruņotajiem spēkiem
Telegraph: NATO plāno sūtīt uz Baltiju īpašo uzdevumu vienības
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

5
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

5
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

5
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

5
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"