Skolēni. Foto no arhīva

Vešņakovs: vardarbīga asimilācija var radīt spriedzi

217
(atjaunots 12:30 15.02.2016)
Krievijas vēstnieks Latvijā seko krievvalodīgo mazākumtautību tiesību ievērošanai skolās. Krievijai ir tiesības piedalīties jautājuma risināšanā par latviešu valodas ieviešanu skolās ar krievu mācību valodu, uzsvēra diplomāts.

RĪGA — 15. feb., Sputnik. Ja izglītības jomā būs pārkāpta Vispārējā konvencija par nacionālo minoritāšu aizsardzību, kam pievienojusies arī Latvija, tā vairs nav tikai valsts iekšējā lieta, uzskata Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs.

Pāreja uz vienotu izglītības standartu latviešu valodā tika iekļauta Māra Kučinska valdības deklarācijā. Jaunais izglītības ministrs Kārlis Šadurskis paziņoja, ka pārejas termiņi nav noteikti.

Vēstnieks uzsvēra, ka pēc viņa rīcībā esošās informācijas, straujas pārmaiņas izglītības jomā nav gaidāmas. Nekas arī neliecina par vardarbīgu valsts valodas ieviešanu bilingvālajās skolās.

"Viena no Latvijas politiskajām partijām pastāvīgi iekļauj šo jautājumu dienas kārtībā, taču Latvijā ir liels skaits saprātīgu politiķu, un tas mani nomierina," — teica vēstnieks.

Viņš norāda, ka viens no populārākajiem Latvijas politiķiem Aivars Lembergs ir teicis, ka vardarbīga asimilēšana mazākumtautību skolās nav pieļaujama, un tie, kas mēģina panākt vardarbīgu asimilāciju, ir Latvijas ienaidnieki.

"Es pilnīgi piekrītu viņa viedoklim. Esmu ticies ar iepriekšējiem Latvijas izglītības ministriem un, domājams, tikšos arī turpmāk. Šo tikšanos mērķis ir noskaidrot, vai skolās tiek ievērotas mazākumtautību tiesības," — uzsvēra vēstnieks.

Vardarbīga asimilācija, viņaprāt, var radīt spriedzes avotus arī tur, kur to nav.

"Spriedzes avotu rašanās nav izdevīga ne Latvijai, ne Krievijai. Mums stāsta: izglītība Latvijā ir tikai Latvijas iekšējā lieta. Taču jautājumi, kas skar cilvēktiesības, nav Latvijas iekšējā lieta. Ja ir noslēgti starptautiskie līgumi, tie ir jāievēro," — apgalvo Krievijas vēstnieks.

Viņaprāt, Krievijas puse ir tiesīga interesēties par šo jautājumu, nosūtīt starptautiskus ekspertus, izdarīt secinājumus un informēt starptautisko tiesību organizācijās, kas risina jautājumus cilvēktiesību sfērā.

"Jāsaka gan: ja krievvalodīgās mazākumtautības Latvijā neiebildīs pret šādām pārmaiņām, tad mūsu pūliņu panākumi būs daudz mazāki," — sacīja Vešņakovs.

217
Pēc temata
Varas iestādes steigšus pūlas izvākt no skolām krievu valodu

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam