Operācijas laikā. Foto no arhīva

Kardiologs: vārstuļa nomaiņa ir parasta operācija

3111
(atjaunots 12:32 04.02.2016)
Infekciozā endokardīta gadījumā vissvarīgākais ir pareizā diagnoze. Pretējā gadījumā iespējams letāls iznākums.

Par to, kas ir infekciozais endokardīts, kāpēc tas ir bīstams, Sputnik Latvija pastāstīja kardioloģe, medicīnas zinātņu kandidāte Irina Urazovska.

— Šīs slimības ārstēšanā piedalās vairāku specialitāšu mediķi – ar to nodarbojas ne vien kardiologi, bet arī mikrobiologi, sirds ķirurgi un infektologi, jo par tās cēloni parasti kļūst infekcija.  Jebkurš aģents, kas izraisa infekciju, var nokļūt asinsritē un sepses procesā skart sirds vārstuļus. Starp citu, pagājušajā gadā tika publicēti Eiropas normatīvi infekciozā endokardīta ārstēšanas jautājumos. Tātad problēma ir aktuāla, taču zelta standartu slimības ārstēšanai nav.

Sarežģītākā problēma – savlaicīgi diagnosticēt slimību un nepieciešamības gadījumā savlaicīgi operēt pacientu. Mēdz gadīties, ka vārstulis sairst dažu stundu laikā, ja cilvēks nenojauš, ka viņam ir radušās problēmas ar vārstuli, un nevēršas pie ārsta. Infekcija ir tik agresīva, ka sākas akūta plaušu tūska, un cilvēku izglābt ir grūti. Ja ārstu komanda spēj savlaicīgi veikt nepieciešamos pasākumus, galu galā viss būs kārtībā.

- Vai cilvēks var saglabāt savu posteni, ja, teiksim, runa ir par politiķi vai sabiedrisku darbinieku?

— Jā, protams. Principā, sirds vārstuļa operācijas mūsdienās ir ierasta lieta. Agrāk, pirms 20 gadiem, tā bija īsta fantastika, bet pašlaik vārstuli iespējams nomainīt, pat neatverot krūšu kurvi. Protams, gadījumā, ja situācija ir nopietna un norit infekcijas process, tiek veikta atklātā operācija. Tas nenozīmē, ka cilvēks kļūs par invalīdu uz visu atlikušo mūžu un vairs nevarēs strādāt. Piemēram, pēc sirds šuntēšanas cilvēks jau pēc nedēļas var doties uz darbu. Ar sirds vārstuļa nomaiņu ir tieši tāpat.

- Vai cilvēkam nevar kaitēt bieži lidojumi, tikšanās un aktīvs darbs?

— Noteikti ne. Mūsdienīgie mākslīgie vārstuļi, kas tiek uzstādīti pacientam, nebūt netraucē – nepieciešama tikai adekvāta uzmanība un terapija. Vai varat iedomāties, cik daudziem cilvēkiem ir mākslīgie vārstuļi?! Un viņi turpina aktīvu dzīves veidu.

- Vai sabiedrība būtu jāinformē par pacienta veselības stāvokli, par to, ka viņam veikta operācija, pat gadījumā, ja tas ir cilvēks, no kura valstī daudz kas ir atkarīgs?

— Esmu ārste un uzskatu, ka ikvienam cilvēkam ir tiesības nesniegt informāciju par savu diagnozi pat saviem tuviniekiem, nerunājot jau par visu valsti. Pastāv ētiskie apsvērumi, tāpēc ārsti noteikti ir pacienta pusē.

3111
Temats:
Prezidenta Vējoņa sirds (7)
Pēc temata
Pēc sirds operācijas ārsti veikuši Vējonim speciālu procedūru
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

7
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

7
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

30
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

30
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%