Starpkontinentālā ballistiskā raķete. Foto no arhīva

BBC šovs: Trešais pasaules karš sāksies Latgales dēļ

1058
(atjaunots 09:50 03.02.2016)
Britu televīzijas un radio korporācija BBC laiž klajā jaunu šovu "Trešais pasaules karš: komandpunktā". Šovā tiek izskatīts Krievijas iebrukums Latvijā un kodolieroču sprādzieni Baltijas valstīs.

RĪGA — 2.feb, Sputnik. Avīze Daily Mail publicē rakstu par jauno BBC raidījumu. Tā ir militāra konflikta simulācija, kura ietvaros Krievija iebrūk Latvijā, precīzāk sakot, tās austrumu daļā — Latgalē.

Šovam veltītajā BBC tīmekļa vietnē teikts: "Komandpunkts, ko veido bijušie vadošie Lielbritānijas stratēģi un diplomāti pulcējas karaspēlē. Tas ir hipotētisks "karstais karš" Austrumeiropā ar kaut ko absolūti neiedomājamu – kodolieroču pielietojumu."

Atbilstoši scenārijam Krievija iebrūk Latvijā, lai atbalstītu prokremliskos separātistus, kas sagrābuši vairāk nekā 20 pierobežas pilsētas. Saskaņā ar scenāriju, Lielbritānija un ASV nolemj palīdzēt Latvijai un padzīt krievu karaspēkus no valsts teritorijas, kamēr NATO vēl tikai mēģina izlemt, kā rīkoties. Krievija sāk kodoluzbrukumu un iznīcina 1200 britu kareivjus un jūrniekus.

Lielbritānija kodolieročus pielietot atsakās, taču šo soli sper ASV, lai palīdzētu NATO atjaunot kontroli Latgalē. Tā sākas Trešais pasaules karš.

"Pēc tam, kad Krievija ielauzās NATO teritorijā, krīzes eskalācija apdraudēja Lielbritānijas pastāvēšanu," – teikts avīzē.

"Tagad, kad atombumbas sprādziens Londonā ir neizbēgams, armijas komandieriem un valstsvīriem Vaitholas bunkerī nāksies pieņemt lēmumu par to, vai izdarīt atbildes triecienu. Taču viņi nolemj – nē. Šis rezultāts liek uzdot satraucošus jautājumus, tostarp arī par patreizējo situāciju, jo pašlaik valdība plāno iztērēt 100 miljardus sterliņu mārciņu militārajām vajadzībām," — Daily Mail velk paralēles ar mūsdienām.

Modelējamās situāciju kulmināciju avīze dēvē par šausminošu, un pieeju slepenajai karaspēlei, ko izdevies iegūt BBC, uzskata par unikālu.

Sputnik Latvija arī nolēma piedalīties britu projektā un vērsās pie ekspertiem ar jautājumu par to, kādas ir viņu domas par šāda scenārija realitāti.

Aleksandrs Hramčihins, krievu politologs un militārais eksperts:

— Acīmredzot, Latvijā šāds scenārijs tiek izskatīts nopietni. Kā militārais eksperts es uzskatu, ka šāda notikumu attīstība nav iespējama. Tiesa, militārā ekspertīze ar manu viedokli nav saistīta – šis sižets vairāk pieder pie informatīvā kara vai pie Lielbritānijas iekšpolitikas un mūsdienu mēdiju sfēras. Cik zinu, nekas tamlīdzīgs Krievijas un NATO attiecībās nav noticis. Kāds būs šīsdienas cīņas noslēgums? Man šķiet, tā nekad nebeigsies. Tā ir mūžīga.

Ivans Ribakovs, Saeimas deputāts no Latgales:

— Šī nav pirmā reize. NATO militāro apmācību laikā Latvija reiz jau tika pārdēvēta par Amberland, Latgale – par Latgalu, kad mūspusē tika izspēlēts Donbasa scenārijs. Dažs labs domā, ka pie mums dzīvo ļoti neuzticami cilvēki. Strādāju deputātu grupā sadarbībai ar Krievijas parlamentu, un uzskatu: kaimiņus neizvēlas, ar viņiem būtu vēlams sadzīvot un izvairīties no izteikumiem, kas var aizvainot pat netieši. Tamlīdzīgu notikumu attīstību es nevēlos redzēt pat teorētiski. Nevajag spēlēt tādas spēles, pat ne virtuālās un datorspēles.

Šovs "Trešais pasaules karš: komandpunktā" tiks pārraidīts trešdien, 3.februārī, BBC2 kanālā pl.23:00 pēc Latvijas laika (21:00 pēc Grīnvičas).

1058
Temats:
Filma-provokācija: Trešais pasaules karš Latgalē (15)

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

11
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

11
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

11
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

11
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi