Igaunijas Kiberspēku karavīri lauka mācībās

Igauņu kiberkareivjiem atņem datorus un sūta izdzīvot lauka nometnē

42
(atjaunots 16:42 17.03.2021)
Vairāk nekā divi simti Igaunijas kiberspēku jauniesaucamo un karavīru apgūst izdzīvošanas iemaņas un šaušanas prasmi lauka apstākļos.

RĪGA, 17. marts – Sputnik. Ierakumi krēsla vietā, automāts nomainījis klaviatūru: igauņu kiberkareivji jau otro nedēļu iemēģina savus spēkus lauka nometnē bez ierastajiem gadžetiem un aksesuāriem, stāsta Sputnik Meedia.

14. martā Sirgalu poligonā sākās Igaunijas Kiberspēku lauka mācību otrā daļa, kuru gaitā, saskaņā ar armijas preses dienesta paziņojumu, vairāk nekā divi simti jauniesaucamo un karavīru apgūst izdzīvošanas iemaņas un šaušanas prasmi lauka apstākļos, tālu no saviem omulīgajiem kabinetiem.

Ar klaviatūru vien neko daudz neizkarosi

Mācību pirmā nedēļa aizritēja strēlnieku nometnē Nursipalu poligonā, kur kiberkareivji dežurēja un trenējās cīņas apstākļos par apdzīvoto vietu. Manevru dalībnieki apgūst praksē kursos gūtās teotētiskās zināšanas par taktiku kaujā un aizsardzībā, dienā un naktī.

Mācībās plānots stiprināt arī Igaunijas Aizsardzības spēku dažādu veidu vienību karavīru mijiedarbību. Pie saviem datoriem kiberkarotāji atgriezīsies 19. martā, pēc lauka manevru noslēguma.

"Svarīgi, lai vienību komandier varētu praktizēties un uzkrātu pieredzi darbam dažādās situācijās, maksimāli reālistiski imitējot cīņu," kiberkareivju lauka mācības komentēja Štāba un sakaru bataljona komandieris apakšpulkvedis Prīts Averkins.

Viņš konstatēja, ka visiem karavīriem stingri jāievēro drošības prasības un miera laika ierobežojumi, "pie tam nezaudējot intelektu un agresiju, kas vajadzīgi kaujas laukā".

Ar ko nodarbojas Igaunijas kiberspēki

Igaunijas Aizsardzības spēku Kiberspēki nodibināti 2018. gada 1. augustā. To galvenais uzdevums – operācijas kibertelpā, ieskaitot gan kiberaizsardzību, gan kiberuzbrukumus.

Военнослужащий Управления кибервойск Эстонии на полевых учениях
Igaunijas Kiberspēku karavīri lauka mācībās

Pašreizējie plāni paredz, ka kiberspēki būs pilnībā izveidoti līdz 2023. gadam. Tajos jābūt apmēram 300 cilveku, no kuriem tieši vienībā izmantos 60 cilvēkus, pārējos sadalīs par dažādām Aizsardzības spēku vienībām.

Nav viegli modelēt īstu kauju ekrānā

Februārī Igaunijā notika virtuālās militārās mācības "Terav Ora 21" ("Asais serdenis 21"), kurās piedalījās vairāk nekā 100 brīvprātīgie no militarizētās valsts organizācijas "Kaitseliit" ("Aizsardzības savienība").

Militārā atmosfēra bija modelēta uz Aizsardzības spēku akadēmijas Tartu datoriem – iestādes lauka centrs izveidots ar mērķi apmācīt igauņu kareivjus, modelējot apstākļus, kas realitātē būtu pārāk dārgi vai bīstami.

Призывник и военнослужащий Управления кибервойск Эстонии
Igaunijas Kiberspēku karavīri lauka mācībās

Mācību pirmie posmi, veltīti militārās gatavības uzlabošanai, sadarbības izveidei un savu pozīciju ieņemšanai, notika apmierinoši, tomēr cīņa nesākās – virtuālajos manevros izmantotajai elektronikai vienkārši pietrūka jaudas tās modelēšanai.

Krievija ir gatava atvairīt ienaidnieka kiberuzbrukumus

Jau 2014. gadā Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu parakstīja pavēli par kibernētiskā štāba izveidi Krievijas BS Ģenerālštāba sastāvā. Tā galvenais uzdevums – aizsardzība no nesankcionētas iejaukšanās valsts pārvaldes elektroniskajās sistēmās.

Igaunijas Kiberspēku analogs Krievijā ir Informācijas operāciju spēki, kuri īsteno Krievijas BS kibervienību operāciju koordināciju un integrāciju, Aizsardzības ministrijas kibernētiskā potenciāla ekspertīzi un paplašina tā darbību iespējas kibertelpā.

Informācijas operāciju spēku galvenie uzdevumi ir centralizēta kiberkara operāciju īstenošana, KF militāro datortīklu kontrole un aizsardzība, KF militāro kontroles un sakaru sistēmu aizsardzība no kiberterorisma un tajās esošās informācijas droša slēpšana no domājamā pretinieka. Spēku sastāvā iekļautas vienības un apakšvienības, komplektētas ar augsti kvalificētiem speciālistiem: matemātiķiem, programmētājiem, inženieriem, kriptogrāfiem, radioelektroniskaš cīņas virsniekiem, sakartieniem, tulkotājiem utt.

1 / 3
Igaunijas Kiberspēku karavīri lauka mācībās
42
Tagi:
militārās mācības, Igaunija
Pēc temata
Militārie zinātnieki: Krievijas aizsardzībai no NATO vajadzīgs preventīvs trieciens
Baltijas valstis gatavojas karam ar Krieviju: Blitzkrieg vai Blitzkaputt?
NATO 2030: pie kā ved spriedzes eskalācijas stratēģija Baltijā
Lietuva aiziet mežos: kāpēc Krievijai vajadzīga jauna divīzija Kaļiņingradas apgabalā
Traktors, foto no arhīva

Igauņu zemkopjus lūdz ierakt laukā baltas apakšbikses

27
(atjaunots 00:34 11.04.2021)
Apakšveļa jāierok aptuveni 50 centimetru dziļumā un jāatzīmē vieta. Pēc diviem mēnešiem tā atkal jāizrok un jāpaskatās, par ko tā pārvērtusies.

RĪGA, 11. aprīlis — Sputnik. Igaunijas zemkopjiem iesaka ierakt laukā kokvilnas apakšbikses augsnes stāvokļa pārbaudes kampaņas ietvaros, raksta ERR.

"Kampaņas mērķis – pārbaudīt augsnes stāvokli ar vienkāršu un aizraujošu paņēmienu, - paskaidroja kampaņas iniciators Pijbe Vahers. – Izsniedzām zemkopjiem 100% kokvilnas apakšbikses, kas jāierok zemē un jāatstāj uz 8-10 nedēļām. Pēc tam tās atkal piesardzīgi jāizrok un jāpaskatās, cik lielā mērā tās sadalījušās."

Tas nav igauņu know-how – Kanādas Augsnes saglabāšanas padome ik gadus aprīļa trešajā nedēļā aicina zemkopjus ierakt zemē baltas kokvilnas apakšbikses un pastāstīt par to sociālajos tīklos ar tēmturi #SoilYourUndies (nosmērē savas apakšbikses). Veļa jāierok aptuveni 50 centimetru dziļumā un jāatzīmē vietu, kur tā ierakta. Divus mēnešus vēlāk tā atkal jāatrok un jāpārbauda tās stāvoklis. Jo sliktāks tas ir, jo labāka ir augsne jūsu laukā.

"Zemkopjus aicina izmantot organiskos mēslojumus (mēslus un kompostu), ar kuru palīdzību iespējams uzlabot organisko vielu saturu augsnē. Arī siderātus – jo vairāk biomasas aug augsnē, jo vairāk ir zaļās un sakņu masas, no kā rodas augsnes organiskā viela," piebilda Pijbe Vahers.

Savukārt britu augsnes konsultants Saimons Boutons atgādina – vienā tējkarotē zemes ir vairāk mikrobu nekā cilvēku uz planētas.
"Pārtikas drošības labad, kā arī zemkopju interesēs ir rūpēties par zemi, censties to uzlabot un nodot nākamajām paaudzēm labākā stāvoklī, nekā tas ir pašlaik," teica Boutons.

27
Tagi:
lauksaimniecība, Igaunija

Pamēģiniet dzīvot bez BRELL: Baltkrievija atslēdza no padeves Lietuvu

127
(atjaunots 17:15 09.04.2021)
Baltkrievijas enerģētiķi devuši iespēju Baltijas valstīm izjust, kadas sekas nesīs 2025. gadā ieplānotā atslēgšanās no enerģētiskā loka, kas savienot Igauniju, Latviju un Lietuvu ar Krieviju un Baltkrieviju.

RĪGA, 9. aprīlis – Sputnik. Baltkrievijas Enerģētikas ministrija veica energosistēmas izmēģinājumus, kas saistīti ar Baltijas valstu ieplānoto atslēgšanu no kopējā tīkla BRELL, vēsta Sputnik Meedia.

Elektrība no Baltkrievijas netika saņemta aptuveni diennakti

Enerģētiķi informēja, ka testēšanas gaitā uz diennakti bija atslēgtas četras elektropadeves līnijas ar 330 kW jaudu starp Baltkrieviju un Lietuvu. Tiek novērots energosistēmas darbs, pēc tam līnijas tiks ieslēgtas. Atzīmēts, ka darbā ievērotas visas drošības tehnikas prasības.

Augstspieduma līnijas, foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Мальгавко

"Izmēģinājumi notiek ar mērķi pārbaudīt Baltkrievijas energosistēmas darbību, ņemot vērā Baltijas valstu energosistēmu plānoto atslēgšanos no BRELL enerģētiskā loka, kas apvieno Baltkrieviju, Krieviju, Igauniju, Latviju un Lietuvu," paskaidroja EM pārstāvji.

Resors atzīmēja, ka līdzīgi izmēģinājumi, kuru gaitā notiks darbs ar BRELL valstu sistēmas operatoriem saskaņotās programmas ietvaros, ieplānoti 11. aprīlī.

2019. gada vasarā Igaunija, Latvija, Lietuva un ES parakstīja vienošanos par nacionālo enerģētikas sistēmu atslēgšanos no BRELL enerģētiskā loka un sinhronizāciju ar Eiropas sistēmām.

Atslēgšanās no BRELL mazinās izvēles iespējas

Iepriekš vēstīts, ka Baltijas valstu energosistēmu atslēgšanās no Krievijas un Baltkrievijas var nopietni skart elektroenerģijas patērētājus Baltijā.

Krievijas Enerģētikas un finanšu institūta eksperts Sergejs Kondratjevs konstatēja, ka elektrības imports no Krievijas un Baltkrievijas patlaban trim Baltijas valstīm ir savdabīgs apdrošināšanās mehānisms, ko tās zaudēs, atslēdzoties no BRELL.

"Cenas šajā tirgū ne tikai ir stabili zemākas nekā Ziemeļeiropas tirgū, bet arī mainās visai vāji, ir prognozējamas. Baltija zaudē iespēju izvēlēties piegādātāju ar zemāko elektroenerģijas cenu, zaudē saprotamu un prognozējamu cenu," precizēja Kondratjevs.

Eksperts brīdina: Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas un Somijas piemērs, kur cenu lēcienus iedzīvotāji uztver mierīgi, nevar būt piemērots Baltijai lielās algu līmeņa un ekonomikas attīstības starpības dēļ.

Pazīstamais publicists un politologs Armens Gasparjans pieļāva, ka Baltijas valstis var nonākt situācijā, kādā izrādījies Teksasas štats ASV. Runa ir par enerģētisko kolapsu, kas skāra reģionu anomālā sala dēļ.

127
Tagi:
BRELL, elektroenerģija, Baltkrievija, Baltija
Pēc temata
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Latvija iztērēs 405 miljonus eiro, lai sagatavotos atslēgšanai no BRELL
Principa lieta. Cik Baltijai izmaksās "neatkarība" no Krievijas
Modeles Andresa Sarda tērpos Mercedes-Benz Modes nedēļā Madridē

Covid-19 un kailums: modes nedēļa Madridē

0
(atjaunots 01:38 12.04.2021)
Modes nedēļā Madridē dizaineri iepazīstināja ar rudens un ziemas 2021./22. tendencēm. Spriežot pēc parādītajiem jaunumiem, sezona būs drosmīga un daudzveidīga.

Spāņu dizaineri demonstrēja fantastiskas krāsu un tekstūru kombinācijas Mercedes Benz modes nedēļā. Traci izcēla dizainers Andress Sards, kurš palaida uz podija modeles ļoti atklātos tērpos. Šovs atgādināja teātra izrādi ar 18+ elementiem – defilēja modeles ar kailām krūtīm, caurspīdīgos vai ādas tērpos, bieži vien – tikai mežģīņu apakšveļā.

Savukārt dizainere Agata Ruisa de la Prada sev raksturīgajā stilā pievērsās maigumam un nevainībai. Viņas šovs atgādināja "ceļojumu" bērnībā – krāsas 50. gadu stilā un elementi sirds, zvaigžņu, saules un mākoņu formā.

Dizainers Hannibals Laguna nolēma vēlreiz atgādināt par koronavīrusa pandēmiju. Visas modeles nēsāja dažādu krāsu un faktūru simboliskas maskas. Dizainere Maija Hansena izmantoja mediķu tērpa atribūtu – brilles. Tomēr arī viņai izdevās atstāt iespaidu uz skatītājiem – kolekcijā bija izmantoti BDSM atribūti, lielākā daļa modeļu izmantoja sejas aizsargekrānus.

0
Tagi:
mode, Spānija