Aleksejs Anpilogovs

Galvenais lai kaimiņa govs nosprāgtu: eksperts par Lietuvas skaudību par BelAES

48
(atjaunots 16:21 16.03.2021)
Lietuvas pretenzijām pret Baltkrievijas AES nav nekā kopēja ar realitāti: tā ir pretrunīga, nekonsekventa un absolūti politizēta pozīcija.

RĪGA, 16. marts – Sputnik. Baltkrievijas atomelektrostacijas drošība ir pieaugusi, savā provizoriskajā atskaitē pastāstīja Eiropas Kodoldrošības jomas regulatoru grupas (ENSREG) eksperti. Sputnik Lietuva informēja, ka slēdzieni izdarīti, ņemot vērā ekspertu grupas rīcībā esošo informāciju, kā arī objekta apmeklējumā saņemtos datus.

Ekspertu pārskats apstiprināja: Lietuvas pretenzijas pret Baltkrievijas AES drošību, ko vairākkārt novērtējuši kompetenti speciālisti, ir nepamatotas, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja Zinātnisko pētījumu un pilsonisko iniciatīvu attīstības fonda "Osnovanije" prezidents, eksperts kodolenerģētikas jautājumos Aleksejs Anpilogovs.

"Lietuvas politiskie apgalvojumi par BelAES drošības pakāpi vien vārgi, dažkārt pat vispār neatbilst tam apstiprināšanas procedūru, dokumentācijas, pārbaužu apjomam, kas notikušas BelAES. Gan IAEA, gan Eiropas Savienība, gan Espoo Konvencijas locekļi ļāvuši stacijai strādāt, turklāt ne vienu vien reizi, un tikai Lietuvai ir pretenzijas," atgādināja Anpilogovs.

Viņš konstatēja, ka faktiski pretenzijas ir politiskas un saistītas ar to, ka vajag pašmāju vēlētājiem paskaidrot, kāpēc Lietuva brīvprātīgi atteikusies no atomenerģētikas pēc PSRS sabrukuma.

"Elite piespieda valsti importēt elektroenerģiju. Kad parādījās iespēja nomainīt vecā tipa reaktorus Ingnalinas AES, pat tad Lietuva neizvēlējās šo ceļu un slēdza AES, bet pēc tam izvērsa kampaņu, lai aizliegtu Visaginas AES būvdarbus," norādīja eksperts.

Anpilogovs atzinās, ka Viļņas izturēšanās viņam atgādina anekdoti par vīru, kurš sapņoja – kaut kaimiņam govs nosprāgtu.

"Šis mēģinājums lemt nosprāgšanai baltkrievu kaimiņa govi izskatās smieklīgi. BelAES nenomirs, to papildinās otrs energobloks, un tā kļūs par nopietnu faktoru Baltkrievijas enerģētikā. Tomēr Lietuva nebeidz sapņot," pasmaidīja eksperts.

Sputnik sarunbiedrs pastāštīja, ka tādi paši energobloki, kādus saņēmusi BelAES, tiek uzstādīti visā KF Eiropas teritorijā: Kurskas AES, Novovoroņežskas, Ļeņingradas AES, un faktiski šīs stacijas ne ar ko neatšķiras no BelAES.

"Ja Lietuva izpūtīs sižetu par visu Krievijā vai PSRS montēto reaktoru boikotu, jautājums mainīsies. Tādi reaktori stāv Čehijā, Ungārijā, Bulgārijā, pie tam tie ir iepriekšējās paaudzes reaktori, ar mazāku drošības sistēmu skaitu. Tie stāv pat Somijā, kurp Baltija vilka zemūdens kabeļus, lai saņemtu elektroenerģiju. Lietuva jau ir nonākusi muļķīgā stāvoklī un var novest to līdz absurdam, ja tās pretenzijas attieksies uz visām Eiropas stacijām. Bet, ja pretenziju nav, kāds tam iemesls? Reaktori taču ir tādi paši," sprieda Anpilogovs.

Tātad Lietuvas viedoklis ir pretrunīgs, nekonsekvents un absolūti politizēts, uzsvēra speciālists.

"Tam nav nekāda sakara ne ar tehniku, ne drošību, ne atomenerģiju. Tā vienkārši ir skaudība par kaimiņu, kurš atrisinājis problēmas savā enerģētikā. Baltkrievijai šajā nozarē bija grūtības, bet tagad valsts gūs milzīgu ekonomisko priekšrocību pār Lietuvu un izmantos to," secināja eksperts.

2016.-2018. gg. Minska brīvprātīgi organizēja BelAES stresa testus pēc ES metodikas. Pārbaudes neuzrādīja drošības deficītu. ENSREG eksperti plāno vēlreiz apmeklēt BelAES šī gada maijā vai jūnijā.

Lietuva jau kopš BelAES būvdarbu sākuma izvērsa kampaņu pret to un apgalvoja, ka stacija nav droša. Viļņa atzina AES par nacionālo draudu faktoru, aicināja kaimiņus boikotēt baltkrievu enerģiju un pati apturēja tās pieņemšanu.

Pirmā atomelektrostacija Baltkrievijā ir lielākais Maskavas un Minskas kopprojekts kodolenerģētikas jomā. Stacija ar diviem reaktoriem VVER-1200 ar kopējo plānoto jaudu 2400 MW apjomā tiek būvēta pēc Krievijas mūsdienīgā 3+ paaudzes projekta un atbilst starptautiskajām normām un IAEA drošības rekomendācijām. Pirmais BelAES bloks tika iekļauts nacionālajā energosistēmā pērnā gada novembrī.

Лишь бы соседская корова сдохла: Анпилогов о зависти Литвы к БелАЭС
48
Tagi:
BelAES, Lietuva
Pēc temata
Lietuvā atzina, ka saņems elektroenerģiju no BelAES
Parūpējieties par produktu krājumiem: lietuviešus gatavo avārijai BelAES
Lietuvā sūdzas par "dezinformāciju" medijos "energoneatkarības" jomā
Traktors, foto no arhīva

Igauņu zemkopjus lūdz ierakt laukā baltas apakšbikses

28
(atjaunots 00:34 11.04.2021)
Apakšveļa jāierok aptuveni 50 centimetru dziļumā un jāatzīmē vieta. Pēc diviem mēnešiem tā atkal jāizrok un jāpaskatās, par ko tā pārvērtusies.

RĪGA, 11. aprīlis — Sputnik. Igaunijas zemkopjiem iesaka ierakt laukā kokvilnas apakšbikses augsnes stāvokļa pārbaudes kampaņas ietvaros, raksta ERR.

"Kampaņas mērķis – pārbaudīt augsnes stāvokli ar vienkāršu un aizraujošu paņēmienu, - paskaidroja kampaņas iniciators Pijbe Vahers. – Izsniedzām zemkopjiem 100% kokvilnas apakšbikses, kas jāierok zemē un jāatstāj uz 8-10 nedēļām. Pēc tam tās atkal piesardzīgi jāizrok un jāpaskatās, cik lielā mērā tās sadalījušās."

Tas nav igauņu know-how – Kanādas Augsnes saglabāšanas padome ik gadus aprīļa trešajā nedēļā aicina zemkopjus ierakt zemē baltas kokvilnas apakšbikses un pastāstīt par to sociālajos tīklos ar tēmturi #SoilYourUndies (nosmērē savas apakšbikses). Veļa jāierok aptuveni 50 centimetru dziļumā un jāatzīmē vietu, kur tā ierakta. Divus mēnešus vēlāk tā atkal jāatrok un jāpārbauda tās stāvoklis. Jo sliktāks tas ir, jo labāka ir augsne jūsu laukā.

"Zemkopjus aicina izmantot organiskos mēslojumus (mēslus un kompostu), ar kuru palīdzību iespējams uzlabot organisko vielu saturu augsnē. Arī siderātus – jo vairāk biomasas aug augsnē, jo vairāk ir zaļās un sakņu masas, no kā rodas augsnes organiskā viela," piebilda Pijbe Vahers.

Savukārt britu augsnes konsultants Saimons Boutons atgādina – vienā tējkarotē zemes ir vairāk mikrobu nekā cilvēku uz planētas.
"Pārtikas drošības labad, kā arī zemkopju interesēs ir rūpēties par zemi, censties to uzlabot un nodot nākamajām paaudzēm labākā stāvoklī, nekā tas ir pašlaik," teica Boutons.

28
Tagi:
lauksaimniecība, Igaunija

Pamēģiniet dzīvot bez BRELL: Baltkrievija atslēdza no padeves Lietuvu

127
(atjaunots 17:15 09.04.2021)
Baltkrievijas enerģētiķi devuši iespēju Baltijas valstīm izjust, kadas sekas nesīs 2025. gadā ieplānotā atslēgšanās no enerģētiskā loka, kas savienot Igauniju, Latviju un Lietuvu ar Krieviju un Baltkrieviju.

RĪGA, 9. aprīlis – Sputnik. Baltkrievijas Enerģētikas ministrija veica energosistēmas izmēģinājumus, kas saistīti ar Baltijas valstu ieplānoto atslēgšanu no kopējā tīkla BRELL, vēsta Sputnik Meedia.

Elektrība no Baltkrievijas netika saņemta aptuveni diennakti

Enerģētiķi informēja, ka testēšanas gaitā uz diennakti bija atslēgtas četras elektropadeves līnijas ar 330 kW jaudu starp Baltkrieviju un Lietuvu. Tiek novērots energosistēmas darbs, pēc tam līnijas tiks ieslēgtas. Atzīmēts, ka darbā ievērotas visas drošības tehnikas prasības.

Augstspieduma līnijas, foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Мальгавко

"Izmēģinājumi notiek ar mērķi pārbaudīt Baltkrievijas energosistēmas darbību, ņemot vērā Baltijas valstu energosistēmu plānoto atslēgšanos no BRELL enerģētiskā loka, kas apvieno Baltkrieviju, Krieviju, Igauniju, Latviju un Lietuvu," paskaidroja EM pārstāvji.

Resors atzīmēja, ka līdzīgi izmēģinājumi, kuru gaitā notiks darbs ar BRELL valstu sistēmas operatoriem saskaņotās programmas ietvaros, ieplānoti 11. aprīlī.

2019. gada vasarā Igaunija, Latvija, Lietuva un ES parakstīja vienošanos par nacionālo enerģētikas sistēmu atslēgšanos no BRELL enerģētiskā loka un sinhronizāciju ar Eiropas sistēmām.

Atslēgšanās no BRELL mazinās izvēles iespējas

Iepriekš vēstīts, ka Baltijas valstu energosistēmu atslēgšanās no Krievijas un Baltkrievijas var nopietni skart elektroenerģijas patērētājus Baltijā.

Krievijas Enerģētikas un finanšu institūta eksperts Sergejs Kondratjevs konstatēja, ka elektrības imports no Krievijas un Baltkrievijas patlaban trim Baltijas valstīm ir savdabīgs apdrošināšanās mehānisms, ko tās zaudēs, atslēdzoties no BRELL.

"Cenas šajā tirgū ne tikai ir stabili zemākas nekā Ziemeļeiropas tirgū, bet arī mainās visai vāji, ir prognozējamas. Baltija zaudē iespēju izvēlēties piegādātāju ar zemāko elektroenerģijas cenu, zaudē saprotamu un prognozējamu cenu," precizēja Kondratjevs.

Eksperts brīdina: Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas un Somijas piemērs, kur cenu lēcienus iedzīvotāji uztver mierīgi, nevar būt piemērots Baltijai lielās algu līmeņa un ekonomikas attīstības starpības dēļ.

Pazīstamais publicists un politologs Armens Gasparjans pieļāva, ka Baltijas valstis var nonākt situācijā, kādā izrādījies Teksasas štats ASV. Runa ir par enerģētisko kolapsu, kas skāra reģionu anomālā sala dēļ.

127
Tagi:
BRELL, elektroenerģija, Baltkrievija, Baltija
Pēc temata
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Latvija iztērēs 405 miljonus eiro, lai sagatavotos atslēgšanai no BRELL
Principa lieta. Cik Baltijai izmaksās "neatkarība" no Krievijas
Modeles Andresa Sarda tērpos Mercedes-Benz Modes nedēļā Madridē

Covid-19 un kailums: modes nedēļa Madridē

0
(atjaunots 01:38 12.04.2021)
Modes nedēļā Madridē dizaineri iepazīstināja ar rudens un ziemas 2021./22. tendencēm. Spriežot pēc parādītajiem jaunumiem, sezona būs drosmīga un daudzveidīga.

Spāņu dizaineri demonstrēja fantastiskas krāsu un tekstūru kombinācijas Mercedes Benz modes nedēļā. Traci izcēla dizainers Andress Sards, kurš palaida uz podija modeles ļoti atklātos tērpos. Šovs atgādināja teātra izrādi ar 18+ elementiem – defilēja modeles ar kailām krūtīm, caurspīdīgos vai ādas tērpos, bieži vien – tikai mežģīņu apakšveļā.

Savukārt dizainere Agata Ruisa de la Prada sev raksturīgajā stilā pievērsās maigumam un nevainībai. Viņas šovs atgādināja "ceļojumu" bērnībā – krāsas 50. gadu stilā un elementi sirds, zvaigžņu, saules un mākoņu formā.

Dizainers Hannibals Laguna nolēma vēlreiz atgādināt par koronavīrusa pandēmiju. Visas modeles nēsāja dažādu krāsu un faktūru simboliskas maskas. Dizainere Maija Hansena izmantoja mediķu tērpa atribūtu – brilles. Tomēr arī viņai izdevās atstāt iespaidu uz skatītājiem – kolekcijā bija izmantoti BDSM atribūti, lielākā daļa modeļu izmantoja sejas aizsargekrānus.

0
Tagi:
mode, Spānija