Belaruskalij

Lietuva spēlē uz visu banku: pie var novest sankcijas pret "Belaruskalij"

78
(atjaunots 11:05 11.12.2020)
Tihanovska aicinājusi Lietuvas valdību izskatīt sankcijas pret minerālmēslu ražotāju "Belaruskalij". Uzņēmuma kravas sastāda vairāk nekā 25% kopējā kravu apstrādes apjoma Klaipēdas ostā.

RĪGA, 11. decembris — Sputnik. Lietuvas nākamā ekonomikas ministre Aušrine Armonaite uzskata, ka jaunajai valdībai jāizskata Baltkrievijas opozīcijas lūgums ieviest sankcijas pret valsts uzņēmumu "Belaruskalij". Uzņēmums ir lielākais kravu sūtītājs Klaipēdas ostā, un tranzīta pārtraukšanas apstākļos osta varētu zaudēt vairāk nekā ceturto daļu kravu apgrozījuma.

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska aicināja Lietuvas valdību izskatīt sankcijas pret minerālmēslu ražotāju "Belaruskalij". Viņa apgalvo, ka Baltkrievijas valsts uzņēmums vajā savus darbiniekus par protestiem pret Aleksandra Lukašenko režīmu, vēsta Obzor.lt.

"Mēs lūdzam nepirkt "Belaruskalija" produkciju, lai šo uzņēmumu nauda nenonāktu Lukašenko režīma rokās. Tas saistīts ne tikai ar "Belaruskalij", bet arī ar "Grodno Azot", "Naftan" un citām režīmam svarīgām kompānijām. Taču mēs nerunājam par mūžīgu apturēšanu – līdz ar jauna prezidenta nākšanu pie varas vai pārejas periodu visus sakarus ir jāatjauno," teica Tihanovska intervijā BNS.

Viņa paziņoja, ka šis jautājums jau apspriests ar Lietuvas amatpersonām.

Lietuvas nākamā ekonomikas ministre Aušrine Armonaite, komentējot Tihanovskas interviju, paziņoja, ka valdībai vajadzētu izskatīt Baltkrievijas opozīcijas lūgumu.

"Es uzskatu, ka šis jautājums ir jāizskata. Nevaru komentēt konkrētu modeli, viss ir jānovērtē. Ir nozīmīgi cilvēktiesību jautājumi, ir arī īstermiņa ekonomiskās intereses. Jā. Tas var nest negatīvas sekas Lietuvas ekonomikai, taču tas var negatīvi ietekmēt arī Baltkrievijas režīma rezultātu," teica Armonaite.

Vienlaikus ārlietu ministra postenī ieceltais Gabriels Landsberģis apgalvo, ka Lietuvai nav iespēju ieviest vienpusējas ekonomiskās sankcijas. Viņš norāda, ka to var izdarīt tikai Eiropas Savienība.

"Patlaban ES jau rit diskusija par trešo sankciju paketi, kurā gaidāmi iespējami ierobežojumi pret uzņēmējiem un kompānijām, kas finansē režīmu," viņš teica.

Savukārt Aļģis Lataks, Klaipēdas ostas vadītājs, paziņoja, ka sankcijas negatīvi ietekmēs ostas darbību, kas apstrādā minerālmēslus no Baltkrievijas. Pēc viņa domām, sankcijas jāievieš pret personām, nevis pret biznesu.

"No ekonomikas viedokļa tas ļoti negatīvi ietekmēs ostu, jo šī kravu daļa ir ļoti liela, bet "Belaruskalij" kravas iet cauri Klaipēdas ostai lielos apjomos, tāpēc no ekonomikas viedoļa zaudējumi patiesībā būs ļoti lieli," paskaidroja Lataks.

"Ja sankcijas tiek pielietotas, tās jāizmanto pret personām, nevis biznesa sektoriem, kompānijām. Sankcijām jābūt mērķtiecīgām, tās nevar izmantot konkurences cīņā," viņš piebilda.

Klaipēdas osta pārkrauj aptuveni 12 miljonus tonnu baltkrievu minerālmēslu gadā. No tiem lielāko daļu veido "Belaruskalij" kravas. Kompānijai pieder 30% temināļa "Biriu kroviniu terminalas" akcijas ar lietuviešu uzņēmēja Igora Udovicka kontrolētās firmas starpniecību.

Ostas vadītājs apgalvo, ka pēc kravu daļas zaudējuma būs ļoti sarežģīti tās atkal atgūt.

2019. gadā Baltkrievijas kravas veidoja 30,5% no ostas apstrādāto kravu kopapjoma (14,1 milj. tonnu no 46,3 miljoniem).

Iepriekš prezidents Aleksandrs Lukašenko, komentējot Baltijas valstu sankcijas pret viņu un virkni Baltkrievijas amatpersonu, paziņoja, ka Minska izstrādā atbildes ekonomiskos risinājumus, cita starpā – arī Baltkrievijas kravu tranzīta pārorientāciju uz Krieviju. Pārsvarā runa bija par naftas produktu plūsmas pārorientāciju.

Tāpat Baltkrievija ir gatava izvērtēt jūras termināļa celtniecību Ļeņingradas apgabalā ar līdzekļiem, kas ieekonomēti no BelAES būvdarbiem piešķirtā Krievijas kredīta, paziņoja Lukašenko 25. septembrī, tiekoties ar reģiona gubernatoru Aleksandru Drozdenko. Savukārt gubernators norādīja, ka Baltkrievija varētu iesaistīties projektos, kas jau tiek īstenoti reģionā, piemēram, Ustjlugas ostā.

78
Tagi:
Svetlana Tihanovska, osta, kravas, tranzīts, sankcijas, Baltkrievija, Lietuva
Pēc temata
Puškovs: kravas Latvijai lai pameklē kara kurinātājs Rinkēvičs
Ekonomiste: Latvija aprok tranzīta atliekas ar bļāvieniem "Krievija – ienaidnieks!"
Viņiem nospļauties par tranzītu, te vēl ir kas pārdodams: Lindermans par lielo kļūdu
Rail Baltic

Dodiet, ko solījāt: Baltija šantažē Eiropas Savienību Rail Baltica finansēšanas dēļ

10
(atjaunots 16:31 26.01.2021)
Eiropas Parlaments, ES Padome un Eiropas Komisija apsprieda Baltijas valstu prasību garantēt naudas piešķiršanu Rail Baltica projektam, taču neko tā arī nenolēma, raksta Politico.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. Latvija, Lietuva un Igaunija kaulējas ar Eiropas Parlamentu par finansējumu piešķiršanu Rail Baltica projektam. Ja Baltijas valstis negūs jūlijā solītos 1,4 miljardus eiro, tās varētu ievilcināt nacionālo ekonomikas atjaunošanas plānu ratifikāciju vīrusa Covid – 19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, kas negatīvi ietekmēs arī citas valstis, raksta Politico.

Bija plānots, ka ES septiņgadu budžetā 2021. -2027. gadam dzelzceļa būvniecības projektam būs pieejami 1,4 miljardi eiro – šādu solījumu devuši ES līderi. Tomēr, lai piešķirtu projektam līdzekļus, ir nepieciešama Eiropas Parlamenta piekrišana – tas ir atsevišķs sarunu posms tā saucamās transporta infrastruktūras finansēšanas programmas "Savienojošā Eiropa" ietvaros 28,4 miljardu eiro apmērā.

Eiropas Parlamentā uzstājas pret to, lai rezervētu budžetā līdzekļus konkrētiem projektiem vai konkrētai valstu grupai. "Mēs nevaram nozīmēt noteikta projekta finansēšanu budžetā. Tā nav normāla prakse," paziņoja Marians Marinesku, EP deputāts no Rumānijas.

Viņš paskaidroja, ka saskaņā ar noteikumiem, līdzekļu sadale programmas "Savienojošā Eiropa" ietvaros notiek konkursa pamatā.

Baltijas valstis uzskata, ka Eiropas Parlaments nevar atcelt jūlija vienošanos starp ES valstu līderiem, kas paredz 1,4 miljardu eiro piešķiršanu septiņgadu budžetā Rail Baltica projektam. Latvijas un Igaunijas premjeri, kā arī Lietuvas prezidents uzrakstīja vēstuli Portugāles premjerministram Antoniu Koštam (Portugāle pašlaik ir ES padomes prezidentvalsts – red. piez.), kurā lūdz nodrošināt, ka transporta infrastruktūras finansēšanas sarunu gaitā tiks ņemts vērā ES līderu lēmums par 1,4 miljardu eiro piešķiršanu Rail Baltica projuektam. Baltijas politiķi norāda, ka tas ļaus trim valstīm bez problēmām ratificēt tā saucamos nacionālo ekonomiku atjaunošanas plānus.

Iepriekš ziņots, ka visām ES dalībvalstīm jāapstiprina nacionālie plāni, kuri pēc tam tiks iesniegti Eiropas Komisijas izskatīšanai, tad Eiropas Padome par katru plānu pieņems galīgo lēmumu. Lai piepildītu ES atjaunošanas fondu, kura kopējais apjoms būs 750 miljardi eiro, Eiropas Komisija plāno aizņemties līdzekļus. Nacionālo plānu apstiprināšanas un kredītu saņemšanas process aizņems vairākus mēnešus, un labākajā gadījumā EK rīcībā nauda nonāks vasarā. Gadījumā, ja Baltijas valstis ievilcinās savu plānu ratifikāciju, tas apturēs projektu, kas paredz palīdzības piešķiršanu Eiropas Savienības valstīm Covid-19 pandēmijas seku apkarošanai.

Tikmēr dažās valstīs jau sākās trešais Covid-19 izplatīšanas vilnis. Un valstīm ir vajadzīga palīdzība, tāpēc Portugāle steidzina dalībvalstu valdības pieņemt nacionālos plānus. Jo ātrāk tie tiks iesniegti izskatīšanai, jo ātrāk ES varēs aizņemties naudu un sadalīt starp dalībvalstīm.

Atgādinām, ka Eiropas Parlaments decembrī apstiprināja ES septiņgadu budžeta plānu 2021. -2027. gadam 1,074 triljonu eiro apmērā, kurā paredzēts naudas sadales mehānisms, ievērojot tiesību pārākuma principu.

Šo līdzekļu apjomu 2021. -2027. gadā papildinās vēl 750 miljardi eiro no ES atjaunošanas fonda, kas tiks sadalīti starp Savienības valstīm ekonomikas mērķtiecīgam atbalstam pēc pandēmijas. Naudu šīm fondam plānots aizņemties starptautiskajos finanšu tirgos, un atmaksāt līdz 2052. gadam.

Ekonomikas lietu komisārs Paolo Džentiloni paziņoja, ka ekonomikas atjaunošanas nacionālo plānu iesniegšanas termiņš sāksies februāra otrajā pusē. Eiropas Komisijai ir nepieciešami divi mēneši to izvērtēšanai un apstiprināšanai, pēc tam mēneša laikā Eiropas Padome pieņems galīgo lēmumu par katru plānu.

10
Tagi:
Rail Baltica, finansēšana, Baltija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Varēs uzņemt trīs vilcienus ar 300 tankiem: Rail Baltica aprīkos laukumus NATO
Ekonomikas brīnuma gaidās: Saeima apstiprināja 2021. gada budžetu
SDG termināļa lobēšana Skultē nomaskēta ar Rail Baltica un "gudrajām lampiņām"
"Valdība stāsta muļķības": kāpēc Latvijai nav izredžu uz ekonomikas augšupeju
Dzelzceļš, foto no arhīva

Lietuva un Igaunija elektrificē dzelzceļu līdz KF robežai. Latvijai naudas nav

53
(atjaunots 14:45 24.01.2021)
Lietuva plāno elektrificēt dzelzceļa iecirkņus, kuros pastāv pietiekamas slodzes un rentabilitātes potenciāls.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. Pēc dzelzceļa iecirkņa no Kaišadores līdz Klaipēdai, kā ari Viļņas dzelzceļa mezgla elektrifikācijas noslēguma 2023. gadā Lietuva plāno elektrificēt vēl vairākus iecirkņus, tostarp – Kaļiņingradas virzienu, ko uzskata par perspektīvu, vēsta obzor.lt.

Uzņēmuma "LTG Infra" vadītājs Karolis Sankovskis informēja, ka, iespējams, tiks elektrificēti aptuveni 50% valsts dzelzceļu.

"Domāju, ir pilnīgi reāli, ka mums būs gan Rail Baltica, gan (elektrificēts iecirknis – red.) Viļņa-Klaipeda un vēl divi vai trīs papildu iecirkņi – šobrīd tiek izskatīti virzieni uz Kaļiņingradu, kā arī Baltkrieviju, bet pēc tam, kad mums būs šie iecirkņi, būs elektrificēti jau 50%," plānoja Sankovskis.

Viņš paskaidroja, ka lēmumi par nākamo iecirkņu elektrifikāciju tiks pieņemti atbilstoši to noslogojumam un pārvadātāju vajadzībām. "Izvēlēsimies atbilstoši slodzei, rentabilitātei, pārvadātāju vajadzībām. Lielu potenciālu saskatām Kaļiņingradas virzienā," viņš uzsvēra.

Iepriekš Igaunijas dzelzceļi ziņoja par iniciatīvu sadarbībā ar Krieviju elektrificēt 35 kilometrus garu dzelzceļa iecirkni no Kingisepas (Krievija) līdz Igaunijas robežai, kas ļautu izmantot elektriskos vilcienus reisos no Tallinas uz Sanktpēterburgu un organizēt preču sastāvu blīvāku kustību. Pašā Igaunijā jau pieņemts lēmums par dzelzceļa iecirkņu Tallina-Tartu un Tallina-Narva elektrifikāciju četru gadu laikā.

Latvijas dzelzceļš, ņemot vērā kravu pārvadājumu lejupslīdi, ir pārskatījis iespējas īstenot plānotos un sāktos projektus, kas saņem ES struktūrfondu līdzfinansējumu.

Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā pievedceļu attīstības projektu.

53
Tagi:
Rail Baltica, Igaunija, dzelzceļš, Lietuva, Latvija
Pēc temata
"Latvijas Dzelzceļa" peļņa sastādījusi nulli eiro
Latvieši aizbrauks, bet atbrauks bagāti amerikāņi: fantastiskais Latvijas attīstības plāns
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

0
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

0
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās