Dmitrijs Soloņņikovs

Politologs: Lietuva demonstratīvi atņēmusi Baltkrievijai ES naudu

31
(atjaunots 13:42 09.10.2020)
Baltijas valstis visiem spēkiem demonstrē, ka nevēlas sadarboties ar Baltkrievijas prezidentu.

RĪGA, 9. oktobris – Sputnik. Viļņa bloķējusi ES lēmumu piešķirt līdzekļus Baltkrievijai ES pārrobežu sadarbības programmas ietvaros. Lietuvas IeM pauda bažas, ka Minska varētu izmantot finansējumu citiem mērķiem. Ministrija vēstīja, ka viena iesaldētā maksājuma summa sastāda aptuveni trīs miljonus eiro.

Baltijas valstis var bloķēt visas Baltkrievijas tagadējās valdības iespējas, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja Mūsdienu valsts attīstības institūta direktors, politologs Dmitrijs Soloņņikovs.

"Baltijas republiku valdības uzskata, ka Aleksandrs Lukašenko nav leģitīmais prezidents un, tiklīdz pie varas nāks leģitīmais, viņuprāt, prezidents, palīdzība būs pieejama," skaidroja Soloņņikovs.

Eksperts norādīja, ka summa pārrobežu sadarbības programmas ietvaros nav liela un Baltkrievijas dzīvē neko principiāli nemaina, turklāt nav zināms, vai Baltkrievija nākotnē piedalīsies šajā programmā.

"Tāpēc no Baltijas valstu puses tas drīzāk ir imidža žests, sak, viņi nesadarbosies ar Aleksandru Grigorjeviču," uzsvēra Soloņņikovs.

Nevar teikt, ka tas principiāli smagi skars Baltkrievijas budžetu vai nāks par labu kādai no pusēm, atzīmēja politologs.

"Tagadējā situācijā, kad no Minskas atsaukti Baltijas valstu vēstnieki, bet Svetlana Tihanovska tiek dēvēta par Baltkrievijas likumīgi ievēlēto prezidentu, palīdzības trūkums neko neietekmēs," secināja eksperts.

Pārrobežu sadarbības programma paredzēta reģionu attīstībai Baltkrievijas un Lietuvas, kā arī Baltkrievijas un Latvijas robežu abās pusēs. ES plānoja 2020. gadā tai piešķirt 18,4 miljonus eiro, 2021. gadā – 10,7 miljonus eiro un 3,5 miljonus eiro – laikā no 2022. līdz 2024. gadam.

Krīze Minskas un Baltijas valstu attiecībās iestājās pēc Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām, kurās, saskaņā ar CVK datiem, uzvarēja Lukašenko ar 80,1% vēlētāju atbalstu. Baltijas valstis pārmeta Baltkrievijas valdībai balsojuma rezultātu falsifikāciju un ieviesa sankcijas pret 101 amatpersonu, ieskaitot Lukašenko. Minska spēra atbildes soļus, kā arī ieteica Lietuvai un Polijai ierobežot diplomātisko klātbūtni valstī. Varšava, Viļņa, Rīga, Tallina un Berlīne ir atsaukušas vēstniekus no Minskas konsultācijām.

Солонников: Литва демонстративно лишила Беларусь денег Евросоюза
31
Tagi:
Finanses, Baltkrievija, Baltija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Politologs: Makrons licis saprast, kādu lomu ES piešķīrusi Latvijai un Lietuvai
Baltkrievija ieviesusi atbildes sankcijas pret Eiropas Savienību
Polijas ĀM: daļa ES valstu atsauc savus vēstniekus no Minskas uz konsultācijām
Latvijai nevajag dot padomus Baltkrievijai un KF: radioklausītājs kritizē valdību
Baltijas menca, foto no arhīva

Latvijai neizdevās atstāvēt savas tiesības ķert mencas Baltijas jūrā

1
(atjaunots 11:40 21.10.2020)
ES lauksaimniecības ministri noteica zvejniecības kvotas Baltijas jūrā, Rīgas jūras līcī un Somu līcī.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. ES Lauksaimniecības un zvejniecības padome publicēja datus par zvejas kvotām Baltijas jūrā 2021. gadā.

ES lauksaimniecības un zvejniecības ministri piekrita samazināt vairāku zivju veidu izķeršanu Baltijas jūrā, lai atjaunotu populāciju. Austrumu Baltijas mencas ķeršana joprojām ir aizliegta, izņemot piezvejas kvotu, kas ir samazināta, salīdzinājumā ar pērno gadu. Zemkopības ministrijas mājaslapā tiek ziņots, ka Latvija uzstājās pret šo lēmumu, taču palika mazākumā.

Tāpat tika samazinātas siļķes zvejas kvotas Baltijas jūras rietumu un centrālajā daļā un laša zvejas kvota Somu līcī.

Toties tika nolemts atļaut palielināt reņģu zvejas kvotas Rīgas jūras līcī par 15%, salīdzinājumā ar šo gadu, rietumu Baltijas mencas, plekstes, šprotu un lašu zvejas kvotas Baltijas jūras galvenajā baseinā.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem, 2021. gadā Latvija Baltijas jūrā drīkstēs nozvejot 2705 tonnas reņģu, Rīgas jūras līcī – 21 230 tonnu. Ķilavu zvejas kvota noteikta 30 817 tonnu apmērā, kas ir par 6% vairāk nekā 2020. gadā. Laša zvejas kvotas nākamgad palielināsies par 9%, salīdzinājumā ar šo gadu.

2021. gadā Latvijas mencas zvejas kvota Baltijas jūras rietumdaļā sastādīs 144 tonnas, savukārt mencas piezvejas kvota Baltijas jūras austrumu daļā – 51 tonnu. Laša zvejas kvota nākamgad ieplānota 12 445 gabalu apmērā.

1
Tagi:
Eiropas Savienība, menca, Baltijas jūra, zvejniecība, Latvija
Pēc temata
Menca ir aizliegta: Eiropas Komisija sāpīgi ietekmējusi zvejniecību Baltijas valstīs
Lido atpūtas centrs Krasta ielā, foto no arhīva

Igaunijā miljonāram no Krievijas liegts iegādāties restorānus Lido

5
(atjaunots 18:02 20.10.2020)
Darījums bija ieplānots jau 2020. gada jūlijā, tomēr tikai tagad noskaidrojies, ka to apturējis Igaunijas Konkurences departaments. Darījuma atcelšanas iemesli netiek minēti.

RĪGA, 21. oktobris — Sputnik. Igaunijas Konkurences departaments informēja, ka darījums par restorānu tīkla "Lido" 49% akciju iegādi, ko jau vasarā plānoja Luksemburgas alkohola ražotājs un vairumtirgotājs Amber Beverage Group (ABG), nenotiks, vēsta postimees.ee.

Abu uzņēmumu apvienošanās procesa pārtraukšanas iemesli nav zināmi, Konkurences departamenta sniegtajā paziņojumā informācija par to nav sniegta.

Atzīmēts, ka parasti valsts departaments "bremzē" darījumu, ja vienā sektorā parādās ar pārāk lielu varu tirgū apveltīta kompānija – tas var kaitēt konkurencei un atbiedēt jaunus spēles dalībniekus. Tomēr 2020. gada jūlijā Konkurences padome jau piekrita minētajam darījumam.

Kompānija AMG nodarbojas ar alkoholisko dzērienu ražošanu un pārdošanu, tās ražotnes izvietotas Latvijā un Meksikā, izplatītāji strādā Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. ABG pieder vairāk nekā 130 zīmoli, tā strādā vairāk nekā 170 pasaules tirgos. Kompānija pieder miljonāram Jurijam Šefleram no Krievijas.

Zīmols "Lido" dibināts Latvijā 90. gados, tā īpašnieks ir Gunārs Ķirsons. Restorānu un bistro tīklā "Lido" strādā aptuveni 13 iestādes un veikali Rīgā un tās apkaimē, ir arī trīs restorāni Igaunijā. "Lido" Igaunijā" pieder trīs meitasuzņēmumi: Lido Mustamäe OÜ, Lido Eesti OÜ un Odil Eesti OÜ.

Kompānija ABG plānoja iegādāties 49% restorānu tīkla "Lido" akciju. Saskaņā ar provizorisko vienošanos, "Lido" statūtus bija plānots mainīt tā, lai ABG varētu iecelt padomē divus locekļus, kā arī tai būtu veto tiesības stratēģiskos jautājumos.

5
Tagi:
Uzņēmēji, Krievija, Igaunija
Pēc temata
Tā ir pie mums Latvijā: Lido vadība Berlīnē neuzklausa sūdzības par "vergu" darbu
"Lido" varētu aiziet no Berlīnes
Lido apmeklētājus apkalpos roboti