Svetlana Tihanovska, foto no arhīva

Lietuvā Tihanovsku atzinuši par Baltkrievijas prezidenti

96
(atjaunots 12:13 11.09.2020)
Latvija iepriekš neuzdrošinājās atzīt Svetlanu Tihanovsku par likumīgi ievēlētu Baltkrievijas prezidentu, savukārt Lietuvas Seims šo soli ir spēris.

RĪGA, 11. septembris – Sputnik. Lietuvas Seims pieņēma rezolūciju, kurā nosauca Svetlanu Tihanovsku par ievēlēto Baltkrievijas līderi, vēsta Sputnik Lietuva.

"Seims aicina starptautisko sabiedrību atbalstīt Svetlanu Tihanovsku – līderi, kuru ievēlēja baltkrievu tauta, – un pēc viņas iniciatīvas izveidoto tautas pārstāvēšanas iestādi – koordinācijas padomi – viņu tieksmē pie jaunām demokrātiskām parlamenta un prezidenta vēlēšanām," teikts rezolūcijas tekstā.

Rezolūcijas autori piedāvā vērtēt esošā prezidenta Aleksandra Lukašenko rīcību, noslēdzot kaut kādas jaunas vienošanās, kā "valsts aneksiju". Tāpat deputāti uzsvēra, ka jaunu starptautisku līgumu parakstīšana ar Krieviju "ierobežo baltkrievu tautas suverenitāti".

Tāpat Lietuvā vēlas pieprasīt, lai Krievija "neiejaucas Baltkrievijas iekšpolitikā un ārpolitikā, neatbalsta neleģitīmā baltkrievu līdera darbības centienos noslēgt jaunas starpvalstu vienošanās, kuras ierobežotu baltkrievu tautas suverenitāti", un gadījumā, ja būs centieni "ierobežot valsts suverenitāti ar pretlikumīgiem līdzekļiem", ir gatavi ieviest papildu sankcijas gan pret KF, gan pret Lukašenko.

Rezolūcijas autori aicina atbalstīt Svetlanu Tihanovsku un Baltkrievijas opozīcijas Koordinācijas padomi tieksmē pie "jaunām, caurspīdīgām un demokrātiskām procedūrām atbilstošām parlamenta un prezidenta vēlēšanām".

Iepriekš Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs paziņoja, ka ĀM neredz iespēju atzīt Svetlanu Tihanovsku par uzvarētāju Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās.

Operācija "Venecuēla"

Federācijas Padomes loceklis Aleksejs Puškovs atgādināja, ka Huana Gvaido atzīšana par ievēlēto Venecuēlas prezidentu 2019. gadā nepalīdzēja viņam iegūt varu valstī.

"Atzīstot Tihanovsku par ievēlēto Baltkrievijas līderi, Lietuva devusi startu baltkrievu "operācijai Gvaido", lai gan Venecuēlā šī operācija tā arī neizdevās. Izskatās, ka ķīviņā par Baltkrieviju Lietuva uzņēmusies "šķēpa uzgaļa" lomu, pie tam, ka tās vārpstu rokās tur pavisam citi spēki," atzīmēja Puškovs.

​Tāpat viņam radies jautājums par to, kāpēc Lietuva tādā gadījumā joprojām nav atsaukusi savu vēstnieku no Baltkrievijas.

"Ja Lietuvas varasiestādes uzskata Tihanovsku par "ievēlēto Baltkrievijas līderi" un ieviesa personīgas sankcijas pret Lukašenko, kas nozīmē, ka neatzīst viņu, tad kā tām var būt diplomātiskās attiecības ar Baltkrieviju? Vēstniekam ir jābūt atsauktam. Dīvaini dubultstandarti, ņemot vērā pretenzijas uz augstajiem principiem," uzrakstīja Puškovs savā Twitter lapā.

​Tikmēr Lietuvas vēstnieks Baltkrievijā Andrjus Puloks kopā ar citiem ES vēstniekiem atrodas Nobela prēmijas laureātes Svetlanas Aļeksijevičas dzīvoklī, lai, pēc viņa sacītā, neļautu viņu arestēt – pārējie Baltkrievijas opozīcijas Koordinācijas padomes prezidija locekļi jau ir vai nu aizturēti, vai ir izbraukuši no valsts. Kompāniju Pulokam sastāda Latvijas vēstnieks Einars Semanis.

Lietuvas roka

Lukašenko vairākkārt paziņojis, ka protesti Baltkrievijā tiek vadīti no Lietuvas, Polijas, Čehijas un Ukrainas.

KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs iepriekš paziņoja, ka Lietuva savā uzvedībā saistībā ar situāciju Baltkrievijā jau pārkāpusi visas pieklājības robežas. Pēc ministra sacītā, ir pamats uzskatīt, ka Lietuvas varasiestādes un Tihanovska "strādā nebūt ne ar demokrātiskām metodēm, un metodēm, kurās ne īpaši izpaužas cieņa pret Baltkrievijas Republiku".

Vakar Lietuvas ĀM vadītājs Lins Linkēvičs paziņoja sociālajos tīklos, ka apsprieda situāciju Baltkrievijā ar Lielbritānijas ĀM vadītāju Dominiku Rābu.

​Atgādināsim, ka Baltkrievijā kopš 9. augusta turpinās protesta akcijas pēc prezidenta vēlēšanām, kurās, saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komitejas oficiālajiem datiem, uzvarēja Aleksandrs Lukašenko ar 80,1% vēlētāju balsu. Otrajā vietā ir opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska, kura ieguva nedaudz vairāk par 10% balsu. Opozīcija neatzina oficiālos vēlēšanu rezultātus. Tihanovska izbraukusi no valsts uz Lietuvu.

ES paziņoja, ka neuzskata Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas par taisnīgām un godīgām, kā arī atteicās atzīt to rezultātus. Turklāt ES līderi vienojās par individuālo sankciju ieviešanu pret Baltkrieviju par vardarbības pielietošanu pret demonstrantiem un, kā uzskata Eiropas Savienībā, par vēlēšanu falsifikāciju. Saraksts, kurā jābūt iekļautiem aptuveni 20 augstākā līmeņa ierēdņiem, pagaidām tiek saskaņots ES Padomē. Eiropas Savienība grasās sniegt finanšu palīdzību pilsoņu sabiedrībai, neatkarīgajiem medijiem, kā arī cilvēkiem, kuri cietuši no Baltkrievijas kārtības sargu izdarībām.

Baltijas valstis rosināja sava saraksta saskaņošanu ar personām, pret kurām ieviesīs sankcijas, tajā iekļauts prezidents Aleksandrs Lukašenko un vēl 29 Baltkrievijas amatpersonas. Saraksts tika paziņots 31. augustā.

96
Tagi:
Aleksejs Puškovs, prezidents, Svetlana Tihanovska, Baltkrievija, Lietuva
Pēc temata
"Lukašenko nekad nepiedos": Lietuva var zaudēt "ekonomikas dievu"
Asociācija: Baltkrieviju varētu slēgt Lietuvas autopārvadātājiem
Lietuvas ārlietu ministrs kritizē ES soļus attiecībās ar Baltkrieviju
Lavrovs: Lietuva pārkāpusi visas robežas centienos sakaitēt situāciju Baltkrievijā
Apgānīts piemineklis Obālē

"Beidzamie draņķi": Rossotrudņičestvo vadītājs izteicies par vandālismu Lietuvā

16
(atjaunots 15:03 28.11.2020)
Jevgēņijs Primakovs pieprasījis reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu pēc vandālisma aktiem un informēja par nodomu sazināties ar Lietuvas varasiestādēm.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Krievijas tautiešu lietu un starptautiskās humanitārās sadarbības federālās aģentūras "Rossotrudņičestvo" vadītājs Jevgēņijs Primakovs nosauca par "beidzamajiem draņķiem" cilvēkus, kuri nozaimojuši padomju karaspēku brāļu kapus Obāles apdzīvotajā vietā Lietuvā, vēsta Sputnik Lietuva. Savu viedokli viņš pauda publikācijā Facebook.

Trešdien Lietuvas kara vēstures asociācija "Aizmirstie karavīri" paziņoja, ka Rokišķu rajonā fiksēti apgānīti kapi. Kapavietu plāksnes aplietas ar krāsu, uzzīmēts kāškrusts. Informācija par apgānītājiem nav zināma.

Primakovs paziņoja, ka pieprasa reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu. Viņš paziņoja, ka nepieciešams atrast nevalstisku organizāciju Lietuvā, kas varētu kopt kapus, jo vietējās varasiestādes pieļauj ņirgāšanos par apbedītajiem.

"Mēs vērsīsimies pie Lietuvas varasiestādēm: vai mūsdienu Lietuvā ir pieļaujama kapu apgānīšana kā tāda, vai padomju karavīru kapiem pieļauts izņēmums un par tiem var ņirgāties?" vaicāja Rossotrudņičestvo vadītājs.

Tāpat Primakovs izsludinājis naudas balvu par informāciju par cilvēkiem, kas apgānījuši kapus.

"Ņemiet vērā – man būs vajadzīgas ne tikai ziņas, bet informācija, ko var pārbaudīt, un pierādījumi, lai nepriecētu blēžus un provokatorus. Aicinu pievienoties šai privātajai iniciatīvai visus interesentus, lai tā nebūtu tikai mana personiskā ideja, lai tā kļūtu par sabiedrisku iniciatīvu," piebilda politiķis.

Sirpja un āmura simbols, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Даничев

Arī iepriekš Lietuvā jau vairākkārt apgānītas padomju karavīru apbedījuma vietas un pieminekļi. Septembrī Krievijas Izmeklēšanas komiteja sāka pārbaudi jautājumā par padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanu brāļu kapos Žežmarē, Kauņas pagastā.

Iepriekš Sputnik Lietuva ziņoja, ka septembra sākumā vandāļi aplējuši ar sarkanu krāsu pieminekli sarkanarmiešiem vietējos kapos un aprakstījuši to ar aizvainojošiem uzrakstiem. Vēlāk piemineklis tika attīrīts.

16
Tagi:
Jevgēņijs Primakovs, brāļu kapi, Lietuva
Pēc temata
"Okupanti" latviski: vandāļi apzaimoja pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem
Tikai muļķi un nožēlojamie tipi iznīcina un apgāna Sarkanās armijas pieminekļus.
Apgānīts piemineklis padomju karavīriem Subātē
Plāksnītes pie padomju pieminekļiem Krievijas vēstniecība Lietuvā uzskata par nekrietnām
BelAES

Lietuvā atzina, ka saņems elektroenerģiju no BelAES

32
(atjaunots 12:24 27.11.2020)
Līdz 2025. gadam Lietuva nevar garantēt, ka tās energotīklā nenonāks Baltkrievijas AES ražotā elektroenerģija.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Baltkrievijas AES ražotā elektroenerģija nevarēs nonākt Lietuvas energotīklā tikai pēc republikas atslēgšanās no BRELL un tīklu sinhronizācijas ar kontinentālās Eiropas tīkliem, radio LRT ēterā paziņoja Lietuvas prezidenta padomnieks apkārtējās vides un infrastruktūras jautājumos Jaroslavs Neverovičs.

"Nav iespējams viennozīmīgi atbildēt uz jautājumu, ko darīt, lai BelAES elektroenerģija nevarētu nonākt Lietuvā, kamēr mēs esam vienotā energosistēmā ar Baltkrieviju un Krieviju. Tās garantēti nebūs mūsu sistēmā tikai tad, kad mēs īstenosim sinhronizāciju ar Poliju," paziņoja Neverovičs.

Baltijas valstis vēl joprojām strādā sinhronā režīmā ar pēcpadomju energosistēmu tā saucamajā BRELL lokā un ir atkarīga no dispečeru dienesta Maskavā un Krievijas elektroenerģijas tīkla. Lietuva, Latvija un Igaunija paziņojušas, ka plāno līdz 2025. gadam atslēgties no BRELL loka.

Saskaņā ar apstiprināto scenāriju, sinhronizācija notiks caur saslēgumu LitPol Link un jauno jūras kabeli starp Lietuvu un Poliju, kā arī sinhronajiem kompensatoriem, ko uzstādīs Baltijas valstīs.

Novembra sākumā Baltkrievijas apvienotajā energosistēmā tika iekļauts BelAES pirmais energobloks.

Lietuva pēc stacijas palaišanas izbeigusi elektroenerģijas tirdzniecību ar kaimiņu republiku. Likuma par BelAES elektroenerģijas boikotēšanas izpildīšanas nolūkos kompānija Litgrid 3. novembrī uzstādīja nulles caurlaides spēju elektroenerģijas komerciālajai plūsmai no Baltkrievijas, paziņoja operators. Litgrid paziņoja, ka Baltijas valstīs tagad netiek importēta elektroenerģija nedz no Baltkrievijas, nedz no Krievijas, izņemot Kaļiņingradas apgabalu, ar kuru Lietuva turpina tirdzniecību. Taču fiziski Lietuvu un Baltkrieviju savienojošie tīkli joprojām padod elektroenerģiju.

Latvija sāka tirgot ar Krieviju 5. novembrī. Saskaņā ar Igaunijas elektrotīklu operatora – kompānijas Elering – datiem, savienojuma Krievija - Latvija jauda ir gandrīz divas reizes zemāka, nekā tika padots trešo valstu importam savienojumā Baltkrievija – Lietuva.

Sākotnēji Baltijas valstis vienojās par metodiku elektroenerģijas tirdzniecības tirdzniecībai ar trešajām valstīm – to bija plānots izmantot pēc BelAES starta. Metodikas pamatā ir prasība Krievijai, kam ir starptīklu saslēgums ar Krieviju, apstiprināt, ka elektroenerģija, ko tā piegādā Baltijai, nav ražota Baltkrievijā.

Latvija un Igaunija to apstiprināja, bet Lietuva – ne. Lietuvas Enerģētikas regulēšanas valsts padome ierosināja iekļaut metodikā nostādni par to, ka Latvijas un Krievijas komercjaudas tiek izsniegtas tirdzniecības sesijai nākamajā diennaktī, novērtējot faktiskās fiziskās plūsmas šajā saslēgumā. Turklāt jāievieš efektīva izcelsmes sertifikātu sistēma.

Pēc BelAES ekspluatācijas sākuma Lietuva pārtrauca elektroenerģijas tirdzniecību ar kaimiņvalsti. Pildot likumu par BelAES ražotās elektroenerģijas boikotu, 3. novembrī kompānija Litgrid noteica nulles caurlaides spēju elektroenerģijas komerciālajai plūsmai no Baltkrievijas, ziņoja operators. Litgrid informēja, ka tagad uz Baltijas valstīm netiek importēta elektroenerģija ne no Baltkrievijas, ne Krievijas, izņemot Kaļiņingradas apgabalu, ar kuru Lietuva vēl joprojām tirgojas. Pie tam tīkli, kas fiziski saista Lietuvu un Baltkrieviju, vēl joprojām nodod elektroenerģiju.

32
Tagi:
BelAES, BRELL, elektroenerģija, Lietuva
Pēc temata
Lietuva un Latvija strīdas baltkrievu elektroenerģijas dēļ. Bet Krievija no tā gūs peļņu
Lietuva var izstāties no Nord Pool biržas, lai nodrošinātu BelAES boikotu
Lietuva brīdinājusi Latviju par elektroenerģijas tirdzniecību ar Krieviju
Baltija sadedzina tiltus uz Baltkrieviju. Labumu gūs Vācija