Saber Strike 2016

Igaunija plāno iegādāties militārās iekārtas un mīnas "Krievijas savaldīšanai"

50
(atjaunots 09:24 07.09.2020)
Tallina apgalvo, ka īpašas bažas radot Krievijas lielie desanta kuģi Baltijā. Valsts plāno iegādāties radarus, sakaru līdzekļus un mīnas.

RĪGA, 7. septembris – Sputnik. Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks paziņoja, ka valsts plāno sadarbībā ar ASV iegādāties radarus, sakaru līdzekļus un mīnas, ņemot vērā "Krievijas aktivitāti Baltijas reģionā", vēsta Sputnik Lietuva.

"Igaunija iepirks radarus, sakaru līdzekļus un mīnas, ņemot vērā Krievijas aktivitāti Baltijas reģionā, iepirkumus plānots veikt kopā ar ASV. Krievijas mācības turpinās. Arī mūsu reģionā. Rudenī notiks plašās mācības "Kaukāzs", kurās piedalīsies 150 tūkstoši karavīru. Daļa mācību "Kaukāzs" skar arī mūsu Rietumu apgabalu un Rietumu apgabala karaspēkus." Stāstīja Luiks Igaunijas televīzijas un radio portālam ERR.

Ministrs apgalvoja, ka Krievijas spēku aktivitāte pārsvarā izpaužoties gaisa manevros, "NATO lidmašīnas pastāvīgi paceļas gaisā, lai pārtvertu Krievijas lidmašīnas". Luiks klāstīja, ka "Krievijas lidotāji lido bez lidojumu plāna un ieslēgta transpondera, tātad civilie radari viņus neredz".

Igaunijas politiķis apgalvoja, ka aktivizējušās arī Krievijas mācības Baltijas jūrā.

"Lielākās bažas rada tas, ka Krievija mācībā izmanto trīs lielos desanta kuģus, kas spēj nogādāt veselu desanta bataljonu turp, kur Krievija vēlas. Tāpēc tādu kuģu pārvietošanās Baltijas jūrā rada lielas bažas," skaidroja Luiks.

NATO regulāri paplašina kontingentus pie Krievijas robežām. Baltijas valstis aktīvi noslēdz ar ASV aizsardzības līgumus par lielām summām, aizbildinoties ar "Krievijas draudiem", lai arī Maskava ne vienu reizi vien šos pārmetumus ir atspēkojusi.

Pēdējos gados NATO aizvien biežāk organizē mācības pie Krievijas robežām. Neretas ir arī provokācijas gaisa telpā – Krievijas iznīcinātāji regulāri pārtver alianses lidmašīnas.

Pie tam Maskava jau vairākkārt ir apliecinājusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus, un aliansei tas ir labi zināms. Tāpat Krievija lūdza Pentagonu pārtraukt provokācijas, tostarp arī izlūkošanu Krievijas teritorijas tuvumā, taču ASV nereaģē uz Maskavas aicinājumiem.

50
Tagi:
aizsardzība, Krievija, Igaunija
Pēc temata
NATO pastiprinājusi militāro aktivitāti Baltijas jūrā, neskatoties uz pandēmiju
Kāpēc žvadzināt ieročus pie robežas? Krievija uzskata mācības Igaunijā par provokāciju
Politologs: Baltija pieprasa NATO nodemonstrēt "vairogu"
Militārais eksperts: Krievijas reakcija uz provokācijām kaitina NATO
Vadims Truhačovs

Politologs: Lietuva pierādījusi, ka gatava visam, lai tikai ieriebtu Krievijai

7
(atjaunots 17:04 15.01.2021)
Rodas iespaids, ka Lietuvas pastāvēšanas jēga ir ieriebt Krievijai un citu rūpju tai nav.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Lietuvas ārlietu ministrs Gabriels Landsberģis sarunā ar Baltkrievijas opozīcijas parstāvi Svetlanu Tihanovsku apliecināja, ka Viļņa uzskata – būtu svarīgi pārdēvēt Baltkrieviju. Lietuvas valdība ir gatava izskatīt jautājumu par valsts pārdēvēšanu, tiklīdz no Baltkrievijas puses tiks saņemts atbilstošs pieprasījums.

Lietuvas politiskā elite pierāda, ka ir gatava uz jebkādām sīkām nelietībām pret Krieviju, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja politologs Vadims Truhačovs.

"Lietuva vienmēr ir gatava uz visu, lai pastrādātu mazu riebeklību Krievijai. Tāpēc tā ir gatava gan Baltkrieviju pārdēvēt par prieku baltkrievu opozicionāriem, gan izdarīt jebko citu, lai tikai ieriebtu Krievijai," teica Truhačovs.

Eksperts atzīmēja: rodas iespaids, ka Lietuvas pastāvēšanas jēga ir ieriebt Krievijai un citu rūpju tai nav.

"Bieži vien Lietuvas politiķi piemirst paši savu valsti, piemēram, to, ka no tās aizbraukusi ceturtā daļa darbspējīgo iedzīvotāju, un nodarbojas tikai ar sīkām nelietībām pret Krieviju," uzsvēra Truhačovs.

Viņš piezīmēja, ka Tihanovskai, kura uzturas Lietuvā kopš Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu dienas, faktiski nav, ar ko nodarboties.

"Tihanovska vāji orientējas jautājumos ārpus virtuves, un lielajā politikā viņa pilnīgs profāns. Viņa nodarbojas ar to, ka pārraida tālāk to, ko viņai iečukst austī," norādīja Sputnik sarunbiedrs.

© Sputnik / Владимир Астапкович

Tihanovska bija Baltkrievijas pašreizējā prezidenta Aleksandra Lukašenko sāncense valsts vadītāja vēlēšanās. Saskaņā ar republikas Centrālās vēlēšanu komisijas datiem, Lukašenko uzvarēja vēlēšanās ar 80,1% balsu. Opozīcija klāstīja, ka uzvarējusi Tihanovska, un nodibināja koordinācijas padomi varas nodošanai. Šī iemesla dēļ Ģenerālprokuratūra ierosināja lietu par aicinājumiem sagrābt varu, virkne opozicionāru aizturēti, citi pametuši Baltkrieviju.

Lietuva līdz ar Igauniju un Latviju ieviesa sankcijas pret Baltkrievijas vadību un apliecināja: tā ir gatava uzņemt baltkrievus, kuri pierādīs, ka cietuši varasiestāžu darbību rezultātā. Savukārt Minska norādīja, ka Baltkrievijas opozīcijas protestu akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva ir pārkāpusi visas pieklājības robežas, iejaucoties Baltkrievijas iekšējās lietās.

Трухачев: Литва дала понять, что готова на все, лишь бы насолить РФ
7
Tagi:
Svetlana Tihanovska, Baltkrievija, Krievija, Lietuva
Pēc temata
Politologs pastāstīja, ko Lietuva uzdod par bēgļiem no Baltkrievijas
Latvijā pastāstīja, cik daudz baltkrievu IT kompāniju izdevās pārvilināt
Baltkrievija slēdz robežas izbraucējiem
Lietuva samaksās simtiem miljonu eiro: uzņēmējs par sankcijām pret "Belaruskalij"
Tbilisi panorāma, foto no arhīva

Lietuva oficiāli pārdēvējusi Gruziju

45
(atjaunots 11:53 12.01.2021)
Lietuviešu valodas valsts komisija pieņēmusi oficiālu lēmumu par Gruzijas un gruzīnu tautas pārstāvju nosaukuma maiņu.

RĪGA, 12. janvāris — Sputnik. Lietuviešu valodas valsts komisija (VLKK) oficiāli mainījusi Gruzijas valsts nosaukumu pret Sakartvelo (Sakartvelas), vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz valsts iestādes preses dienestu.

Kijevas panorāma. Foto no arhīva.
© Sputnik / Алексей Фурман

Atbilstošo lēmumu apstiprinājis VLKK priekšsēdētājs Audris Antanaitis.

2018. gadā valodas komisija pieņēma lēmumu par Gruzijas un tās iedzīvotāju alternatīvu nosaukumu – Sakartvelo un sakartveli. Lai arī valsts oficiālais nosaukums līdz 2021. gadam joprojām bija "Gruzija", bet dokumentos bija pieļaujami arī "autentiskie" varianti.

Sakartvelo ir Gruzijas pašnosaukums. Daudzās valodās valsts apzīmēšanai tiek izmantots latīņu vārds "Georgia".

45