Bagāža, foto no arhīva

Latvieši palika, bet naudu neatgriezīs: Covid-19 tests cilvēkiem nogrieza ceļu uz Latviju

39
(atjaunots 09:45 04.09.2020)
Nosūtot bērnu strādāt vasarā uz Nīderlandi, vecāki negaidīja, ka viņam ar grūtībām izdosies atgriezties mājās "aviolīniju neprāta dēļ".

RĪGA, 4. septembris – Sputnik. Latvijas iedzīvotājs Aleksejs A. uzrakstīja Grani.lv pamācošu stāstu-brīdinājumu no paša pieredzes. Aleksejs atzīmēja, ka kādam viņa stāsts var kļūt par derīgu mācību un "norobežot cilvēkus no aviolīniju neprāta".

Stāsts sākās ar to, ka Alekseja bērns brīvlaikā nolēma aizbraukt uz Nīderlandi vasaras darbos. Kad pienāca laiks atgriezties mājās, 10 dienas pirms izlidošanas, tika nopirkta biļete līdz Rīgai 1. septembrī. Aviokompānijas nosaukumu Aleksejs nenorāda.

Taču 48 stundas pirms izlidošanas atnāca vēstule, kurā tika paziņots par reisa uz Rīgu atcelšanu. Biļeti piedāvāja samainīt uz reisu līdz Viļņai vai Kauņai. Tika pieņemts lēmums paņemt biļeti līdz Viļņai.

Tālāk viss, varētu likties, bija kārtībā. četrdesmit astoņas stundas pirms izlidošanas, kā pienākas, tika veikta reģistrācija lidojumam. Bez visādām problēmām tika piereģistrēta un nodota arī bagāža.

Taču pirms pašas iekāpšanas noskaidrojās, ka, lai iekāptu lidmašīnā un aizlidotu uz Lietuvu, jāuzrāda Covid-19 testa rezultāti. Protams, nekāda testa uz rokām nebija, jo par tā nepieciešamību neviens nebrīdināja.

Turklāt Aleksejs norāda, ka nekādu paziņojumu par obligātu koronavīrusa testu e-pastā netika saņemts, nekas netika teikts aviokompānijas lietotnē, un pat Lietuvas oficiālajā mājaslapā – ne vārda.

Iespējas iziet ātro testu lidostā nebija. Tādēļ latviešiem, kuri ieradās uz reisu un kuru bija vairāki cilvēki, nācās doties savā ceļā atpakaļ. Lietuvieši, kā norādīja Aleksejs, veiksmīgi aizlidoja kopā ar latviešu bagāžu, kura jau tika iekrauta lidmašīnā.

Aleksejs ir īpaši sašutis par šo atgadījumu, ņemot vērā to, ka pēc tiešā reisa atcelšanu uz Rīgu viņa ģimene vairākas reizes zvanīja uz oficiālajiem Covid-19 tālruņiem un precizēja jautājumu par testa nepieciešamību.

Taču tālāk sākās cita problēma – kā atgriezt bērnu mājās, Latvijā. Aleksejs raksta, ka kamēr viņš noskaidroja šo jautājumu, viņu pārvirzīja pie konsulāta konsultantiem un citām atbildīgajām personām. Taču visur viņš dzirdēja atbildi, ka tā jau ir tikai viņa problēma un risinājumu nāksies meklēt patstāvīgi, jo repatriācijas reisu vairs nav.

"Un neviena atbildīgā persona nepateica, ka ir jāiziet Covid-19 tests. Tā lūk strādā mūsu atbildīgās personas. Visiem viss vienalga. Un aviokompānijai, laikam, arī. Nauda taču samaksāta. Un atgriezt to viņi negrasās, jo tā nav viņu problēma," pabeidz savu stāstu Aleksejs.
39
Tagi:
koronavīruss, lidosta, Lietuva
Pēc temata
Infekcionists pastāstīja, kur var rasties jauns Covid-19 izplatības risks
Repatriācijas reisu nebūs: Latvijas ĀM iesaka nebraukt tālāk par Igauniju
Rinkēvičs: Latvijas iedzīvotāji brauc uz ārzemēm ar risku "iesprūst" tur

Eiropas Komisija var sodīt Igauniju nevēlas cīnīties ar rasismu

30
(atjaunots 17:23 24.09.2020)
ES valstu likumdošanā jābūt atsevišķām normām par kriminālatbildību naida kurināšanas gadījumā.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Igaunijai draud Eiropas Komisijas sods par to, ka valsts vēl joprojām nav paredzējusi kriminālatbildību par publisku naida kurināšanu, vēsta Postimees.

2008. gada novembra nogalē Eiropas Savienība vienojās cīnīties ar rasismu un ksenofobiju ar kriminālo tiesību pasākumiem. Saskaņā ar Eiropas Padomes lēmumu, ko tā pieņēma 2008. gadā, ES valstu likumdošanā jābūt atsevišķām normām par kriminālatbildību par publisku naida kurināšanu.

Igaunija vēl joprojām nav iekļāvusi atbilstošos grozījumus savos likumos, un EK draud ar tiesvedību.

"Kaut kādas vēstules nosūtītas tām ES dalībvalstīm, pret kurām komisijai ir iebildumi. Igaunijas Republika vēstuli vēl nav saņēmusi, mums tā mierīgi jāsagaida, jāizlasa, jāpaskatās, par ko mūs apsūdz, un tad būs iespējams atbilstoši plānot mūsu tālākos soļus," teica tieslietu ministrs Raivo Aegs ("Tēvija").

Politiķis konstatēja, ka, pieņemot tādu direktīvu, jārīkojas piesardzīgi, lai neierobežotu viedokļa brīvību.

"Kūkas Moorapea ("maura galva" (ig.), izplatīts nosaukums kūkām ar šokolādes glazūru, kas pēdējā laikā ES valstīs vairs netiek pielietots – red.) vairs netiek pārdotas, aizliegts saldējums eskimo, un tā ir nenormāla tendence, ka esam sākuši nodarboties ar tādiem aspektiem, kad dažas ļoti tradicionālas vēsturiskās pieejas un nosaukumi tagad kļuvuši absolūti nepieņemami un provocē rasismu un ksenofobiju," paskaidroja ministrs.

"Ja šī procedūra noteiks sodu Igaunijai, mēs sodu samaksāsim. Mēs jau savlaicīgi vērsīsimies tiesā. Šis process noteikti ilgs gadiem, taču mēs vienkārši neļausim uzsēsties sev kaklā," konstatēja valsts iekšlietu ministrs Marts Helme (EKRE).

Opozīcijā strādājošās Reformu partijas līderis Kaija Kallass norādīja, ka likumos par naida kurināšanu patiešām var pastāvēt vārda brīvības apdraudējums, savukārt no reliģiskās un rasu diskriminācijas Igauniju sargā arī Konstitūcija.

30
Tagi:
rasisms, Igaunija, Eiropas Komisija
Pēc temata
"Kauns!" – saldējuma ražotājam pārmet rasismu
Amerikāņi atteikušies no nosaukuma "eskimo", lai neaizvainotu eskimosus
Amerikai piedāvā izvēlēties starp rasismu un anarhiju
Sodīt "rasistus" un "antifašistus" Latvijā: Dombrava sašutis par Black Lives Matter
Lux Express

"Lux Express" un "Forum Cinemas" ziņo par darbinieku masveida atlaišanu

30
(atjaunots 17:14 24.09.2020)
Uzņēmumi plāno atlaist Lietuvā strādājošos darbiniekus. Pagaidām nav zināms, vai tas ir pagaidu pasākums un vai štatu samazināšana nākotnē skars arī citas valstis.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Pasažieru autobusu pārvadājumu kompānija "Lux Express" un kinoteātru operators "Forum Cinemas", ko nesen savā īpašumā pārņēma Igaunijas investīciju kompānija, informēja par darbinieku masveida atlaišanu, stāsta Postimees.ee. Štatu samazināšana attieksies uz darbiniekiem Lietuvā – uzņēmumi par to brīdinājuši Lietuvas Nodarbinātības dienestu.

No septembra sākuma kompānija "Forum Cinemas" – lielākais kinoteātru operators Baltijas valstīs, kinoteātru kompleksu "Coca-Cola Plaza" (Tallina), "Ekraan" (Tartu) un "Centrum" (Vīlande) īpašnieks, kam pieder arī viens kinoteātris Latvijā un pieci — Lietuvā, plāno atlaist 32 darbiniekus filiālē Lietuvā, kur kopumā strādā 136 darbinieki.

Savukārt "Lux Express Lithuania" informēja, ka tiek atlaisti 23 darbinieki – štatā paliks tikai 9 cilvēki. Septembra sākumā, ņemot vērā starptautisko pārvadājumu pieprasījuma lejupslīdi, kompānija bija spiesta uz laiku apturēt autobusu satiksmi vairākos reisos.

"Starptautisko maršrutu pieprasījums strauji kritās no augusta beigām. Ik nedēļu pastāvošais izolācijas ieviešanas risks Lietuvā mazina cilvēku vēlmi ceļot, lai arī jūlijā un augustā situācija jbija pietiekami daudzsološa," toreiz pastāstīja "Lux Express" starptautiskā biznesa vadītājs Raits Remmels.

Iepriekš vēstīts arī par masveida kadru samazināšanu koncernā "Tallink Grupp". Kompānijas pārstāvji ziņoja, ka personālu plānots samazināt gan Igaunijā, gan Latvijā. Restrukturizācijā tiks iesaistīti 2500 darbinieki visas valstīs.

Zināms, ka patlaban lielākā daļa Somijas koncerna meitasuzņēmuma "Tallink Silja OY" darbinieku atrodas atvaļinājumā uz sava rēķina un, domājams, ņemot vērā pašreizējo situāciju, paliks tādā stāvoklī.

30
Tagi:
krīze, bezdarbs, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: trešā daļa bezdarbnieku ASV nevarēs atgriezties darbā pēc pandēmijas
Bezdarba statistika Latvijā: kāpēc apsargi tiek atlaisti visretāk
Celtniecībā izveidojusies dramatiska situācija: Latvijai trūkst strādnieku
"Atstājiet ostā": trīsgadīgu bērnu nelaiž uz prāmja braucienam uz Zviedriju

ANO Drošības padomi vēlas paplašināt. Ko mainīt, ko atstāt, lai saglabātu mieru

0
(atjaunots 11:07 25.09.2020)
Šogad ANO apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu.

ANO valstu līderi iecerējuši atjaunot organizāciju. Vairāki reformu piedāvājumi izskanēja jau Ģenerālās asamblejas jubilejas sēdē. Šogad Apvienoto Nāciju Organizācijai apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu. Piemēram, Vladimirs Putins ieteica saglabāt veto tiesības. Par to, kāpēc tas ir svarīgi stabilitātei pasaulē, stāsta mūsu video.

0
Tagi:
Drošības Padome, ANO