Mārjamē memoriālā kompleksa fragments, foto no arhīva

Igaunijas iekšlietu ministrs labprāt nojauktu padomju memoriālu

33
(atjaunots 10:32 25.08.2020)
Igaunijas iekšlietu ministrs Marts Helme ar lielāko prieku būtu atbrīvojies no memoriālā kompleksa Mārjamē, viņš vienkārši nevēlas aizvainot krievus.

RĪGA, 25. augusts — Sputnik. Igaunijas valdība ieplānojusi tuvākajā laikā apspriesties par Mārjamē memoriālā kompleksa saglabāšanu Tallinā, vēsta EER.

Aizvadītās nedēļas nogalē apkārtējās vides ministrs Renē Koks (EKRE) iesniedza valdībai memorandu ar lēmumiem, kas saistīti ar Mārjamē memoriālā kompleksa likteni. Memoriāls veltīts Baltijas flotes jūrnieku Ledus pārgājienam no Igaunijas uz Kronštati 1918. gadā.

Memoriālo kompleksu veido eskadras kuģu "Autroil" un "Spartak" jūrnieku brāļu kaps, ko Tallinas līcī sagūstīja angļu interventi un nošāva. Mārjamē viņi apglabāti 1940. gadā, kad Igaunijā tika nodibināta padomju vara.

1975. gadā Mārjamē tika izveidots ceremoniālais laukums. Tajā izvietota skulptūru kompozīcija "Nedziestošā uguns", ko veido divas dolomīta sienā iegravētas plaukstas – PSRS gados starp tām dega Mūžīgā uguns.

Runas par to, ka memoriālais komplekss ir noplucis un nepieciešama nauda tā restaurācijai, ieskanējās jau pirms dažiem gadiem. Toreiz Urmass Reinsalu (bijušais tieslietu ministrs, tagadējais ĀM vadītājs) paziņoja, ka pieminekli varētu nojaukt.

Patlaban teritorija pieder valstij, taču Tallina interesējas par iespēju to nopirkt. Pie tam galvaspilsētas vadība vēlas, lai valsts piešķirtu 3-4 miljonus eiro kompleksa sakārtošanai, bet daži valdības locekļi apšauba, vai nodokļu maksātāju naudu vajadzētu tērēt tamlīdzīgas būves renovācijai.

Pret tamlīdzīgu lēmumu iebilst arī iekšlietu ministrs Marts Helme (EKRE).

"Es to uzskatu par okupācijas perioda simbolu, tāpat kā Gorholla un citi objekti, tas nes padomju laika moderlnisma atbaidošo zīmogu," teica Helme.

(Gorholla ir kultūras un sporta komplekss Tallinā, būvēts pirms 1980. gada vasaras Olimpiskajām spēlēm. Patlaban tas ir pamests.)

"Izskatīsim jautājumu pragmatiski, šie objekti ir sagrauti, Gorhollai vajadzīgi desmitiem miljonu, šis komplekss (Mārjamē memoriāls – red.) sabrūk. No praktiskā viedokļa šo objektu sakārtošana nav saprātīga. Būtu prātīgāk tos nojaukt," uzskata ministrs.

Pie tam politiķis norādīja, ka runa nav tikai par naudu. Jāpanāk, lai nebūtu aizskarti tie, kas pārdzīvoja Sibīriju un citas Staļina laiku ciešanas. Tāpat nevajag aizvainot tos, kuri norāda: tur apglabāti Atbrīvošanas karā kritušie un Pirmās Igaunijas Republikas karavīri.

"Arī lai krievi Igaunijā atkal nejustos pazemoti. Līdzsvara punktu nāksies sameklēt. Domāju, strīdi valdībā būs sarežģīti un droši vien dažkārt arī karsti," konstatēja ministrs.
33
Tagi:
piemineklis, PSRS, Igaunija
Pēc temata
Igaunija palīdzēs Ukrainai lēmumā par padomju karavīriem veltītā pieminekļa pārnešanu
Pagors: jaunie latvieši nesaprata, kādēļ 9. maijā cilvēki gāja uz Uzvaras parku
Krievijas vēstniecība nosodīja pieminekļa "mežabrāļiem" atklāšanu Igaunijā
Ar ko un par ko domā igauņu politiķi. Finanšu ministrija pamanījusi krīzi valstī
Apgānīts piemineklis Obālē

"Beidzamie draņķi": Rossotrudņičestvo vadītājs izteicies par vandālismu Lietuvā

15
(atjaunots 15:03 28.11.2020)
Jevgēņijs Primakovs pieprasījis reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu pēc vandālisma aktiem un informēja par nodomu sazināties ar Lietuvas varasiestādēm.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Krievijas tautiešu lietu un starptautiskās humanitārās sadarbības federālās aģentūras "Rossotrudņičestvo" vadītājs Jevgēņijs Primakovs nosauca par "beidzamajiem draņķiem" cilvēkus, kuri nozaimojuši padomju karaspēku brāļu kapus Obāles apdzīvotajā vietā Lietuvā, vēsta Sputnik Lietuva. Savu viedokli viņš pauda publikācijā Facebook.

Trešdien Lietuvas kara vēstures asociācija "Aizmirstie karavīri" paziņoja, ka Rokišķu rajonā fiksēti apgānīti kapi. Kapavietu plāksnes aplietas ar krāsu, uzzīmēts kāškrusts. Informācija par apgānītājiem nav zināma.

Primakovs paziņoja, ka pieprasa reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu. Viņš paziņoja, ka nepieciešams atrast nevalstisku organizāciju Lietuvā, kas varētu kopt kapus, jo vietējās varasiestādes pieļauj ņirgāšanos par apbedītajiem.

"Mēs vērsīsimies pie Lietuvas varasiestādēm: vai mūsdienu Lietuvā ir pieļaujama kapu apgānīšana kā tāda, vai padomju karavīru kapiem pieļauts izņēmums un par tiem var ņirgāties?" vaicāja Rossotrudņičestvo vadītājs.

Tāpat Primakovs izsludinājis naudas balvu par informāciju par cilvēkiem, kas apgānījuši kapus.

"Ņemiet vērā – man būs vajadzīgas ne tikai ziņas, bet informācija, ko var pārbaudīt, un pierādījumi, lai nepriecētu blēžus un provokatorus. Aicinu pievienoties šai privātajai iniciatīvai visus interesentus, lai tā nebūtu tikai mana personiskā ideja, lai tā kļūtu par sabiedrisku iniciatīvu," piebilda politiķis.

Sirpja un āmura simbols, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Даничев

Arī iepriekš Lietuvā jau vairākkārt apgānītas padomju karavīru apbedījuma vietas un pieminekļi. Septembrī Krievijas Izmeklēšanas komiteja sāka pārbaudi jautājumā par padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanu brāļu kapos Žežmarē, Kauņas pagastā.

Iepriekš Sputnik Lietuva ziņoja, ka septembra sākumā vandāļi aplējuši ar sarkanu krāsu pieminekli sarkanarmiešiem vietējos kapos un aprakstījuši to ar aizvainojošiem uzrakstiem. Vēlāk piemineklis tika attīrīts.

15
Tagi:
Jevgēņijs Primakovs, brāļu kapi, Lietuva
Pēc temata
"Okupanti" latviski: vandāļi apzaimoja pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem
Tikai muļķi un nožēlojamie tipi iznīcina un apgāna Sarkanās armijas pieminekļus.
Apgānīts piemineklis padomju karavīriem Subātē
Plāksnītes pie padomju pieminekļiem Krievijas vēstniecība Lietuvā uzskata par nekrietnām
BelAES

Lietuvā atzina, ka saņems elektroenerģiju no BelAES

32
(atjaunots 12:24 27.11.2020)
Līdz 2025. gadam Lietuva nevar garantēt, ka tās energotīklā nenonāks Baltkrievijas AES ražotā elektroenerģija.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Baltkrievijas AES ražotā elektroenerģija nevarēs nonākt Lietuvas energotīklā tikai pēc republikas atslēgšanās no BRELL un tīklu sinhronizācijas ar kontinentālās Eiropas tīkliem, radio LRT ēterā paziņoja Lietuvas prezidenta padomnieks apkārtējās vides un infrastruktūras jautājumos Jaroslavs Neverovičs.

"Nav iespējams viennozīmīgi atbildēt uz jautājumu, ko darīt, lai BelAES elektroenerģija nevarētu nonākt Lietuvā, kamēr mēs esam vienotā energosistēmā ar Baltkrieviju un Krieviju. Tās garantēti nebūs mūsu sistēmā tikai tad, kad mēs īstenosim sinhronizāciju ar Poliju," paziņoja Neverovičs.

Baltijas valstis vēl joprojām strādā sinhronā režīmā ar pēcpadomju energosistēmu tā saucamajā BRELL lokā un ir atkarīga no dispečeru dienesta Maskavā un Krievijas elektroenerģijas tīkla. Lietuva, Latvija un Igaunija paziņojušas, ka plāno līdz 2025. gadam atslēgties no BRELL loka.

Saskaņā ar apstiprināto scenāriju, sinhronizācija notiks caur saslēgumu LitPol Link un jauno jūras kabeli starp Lietuvu un Poliju, kā arī sinhronajiem kompensatoriem, ko uzstādīs Baltijas valstīs.

Novembra sākumā Baltkrievijas apvienotajā energosistēmā tika iekļauts BelAES pirmais energobloks.

Lietuva pēc stacijas palaišanas izbeigusi elektroenerģijas tirdzniecību ar kaimiņu republiku. Likuma par BelAES elektroenerģijas boikotēšanas izpildīšanas nolūkos kompānija Litgrid 3. novembrī uzstādīja nulles caurlaides spēju elektroenerģijas komerciālajai plūsmai no Baltkrievijas, paziņoja operators. Litgrid paziņoja, ka Baltijas valstīs tagad netiek importēta elektroenerģija nedz no Baltkrievijas, nedz no Krievijas, izņemot Kaļiņingradas apgabalu, ar kuru Lietuva turpina tirdzniecību. Taču fiziski Lietuvu un Baltkrieviju savienojošie tīkli joprojām padod elektroenerģiju.

Latvija sāka tirgot ar Krieviju 5. novembrī. Saskaņā ar Igaunijas elektrotīklu operatora – kompānijas Elering – datiem, savienojuma Krievija - Latvija jauda ir gandrīz divas reizes zemāka, nekā tika padots trešo valstu importam savienojumā Baltkrievija – Lietuva.

Sākotnēji Baltijas valstis vienojās par metodiku elektroenerģijas tirdzniecības tirdzniecībai ar trešajām valstīm – to bija plānots izmantot pēc BelAES starta. Metodikas pamatā ir prasība Krievijai, kam ir starptīklu saslēgums ar Krieviju, apstiprināt, ka elektroenerģija, ko tā piegādā Baltijai, nav ražota Baltkrievijā.

Latvija un Igaunija to apstiprināja, bet Lietuva – ne. Lietuvas Enerģētikas regulēšanas valsts padome ierosināja iekļaut metodikā nostādni par to, ka Latvijas un Krievijas komercjaudas tiek izsniegtas tirdzniecības sesijai nākamajā diennaktī, novērtējot faktiskās fiziskās plūsmas šajā saslēgumā. Turklāt jāievieš efektīva izcelsmes sertifikātu sistēma.

Pēc BelAES ekspluatācijas sākuma Lietuva pārtrauca elektroenerģijas tirdzniecību ar kaimiņvalsti. Pildot likumu par BelAES ražotās elektroenerģijas boikotu, 3. novembrī kompānija Litgrid noteica nulles caurlaides spēju elektroenerģijas komerciālajai plūsmai no Baltkrievijas, ziņoja operators. Litgrid informēja, ka tagad uz Baltijas valstīm netiek importēta elektroenerģija ne no Baltkrievijas, ne Krievijas, izņemot Kaļiņingradas apgabalu, ar kuru Lietuva vēl joprojām tirgojas. Pie tam tīkli, kas fiziski saista Lietuvu un Baltkrieviju, vēl joprojām nodod elektroenerģiju.

32
Tagi:
BelAES, BRELL, elektroenerģija, Lietuva
Pēc temata
Lietuva un Latvija strīdas baltkrievu elektroenerģijas dēļ. Bet Krievija no tā gūs peļņu
Lietuva var izstāties no Nord Pool biržas, lai nodrošinātu BelAES boikotu
Lietuva brīdinājusi Latviju par elektroenerģijas tirdzniecību ar Krieviju
Baltija sadedzina tiltus uz Baltkrieviju. Labumu gūs Vācija