Viļņas apgabaltiesa, foto no arhīva

Lietuvas pārstāvis ANO pārmet Krievijai "spiedienu" 13. janvāra lietā

12
(atjaunots 23:18 14.07.2020)
Lietuvas pastāvīgais pārstāvis ANO Andrus Krivass apgalvo, ka nav iespējams samierināties ar tiesvedību Krievijā pret tiesnešiem un prokuroriem, kuri piedalās tiesas procesā.

RĪGA, 15. jūlijs – Sputnik. Lietuvas pastāvīgais pārstāvis Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO), vēstnieks Andrus Krivass nosodīja Krievijas darbības pret Lietuvas tiesnešiem un prokuroriem lietā par 1991. gada 13. janvāra notikumiem pie Viļņas televīzijas torņa, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz valsts Ārlietu ministrijas preses dienestu.

Par to diplomāts paziņoja interaktīvajā dialogā ar ANO speciālo ziņotāju tiesnešu un advokātu neatkarības jautājumos Diego Garsiju-Sajanu Cilvēktiesību padomes 44. sesijā.

"Krievijas lēmumu par Lietuvas tiesnešu un prokuroru tiesisku vajāšanu, kuri izskatīja lietu par 13. janvāra notikumiem, var uzskatīt par politiski motivētu atklātu spiedienu pret Lietuvu, tās tiesām un tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem. Ar tādām darbībām nav iespējams samierināties," teica Krivass.

Pēc tam, kad Lietuvā tika pasludināts spriedums 13. janvāra lietā, Krievijas Izmeklēšanas komiteja ierosināja krimināllietu pret Viļņas apgabala tiesas tienešiem, kuri vadīja procesu. Viņi tiek turēti aizdomās par apzināti prettiesisku spriedumu, jo notikumi risinājās laikā, kad Lietuva bija PSRS sastāvā un padomju bruņotie spēki pildīja savu dienesta pienākumu, rīkojoties saskaņā ar savas valsts likumdošanu.

Pie tam Lietuva vērsusies Eiropas Parlamentā, apgalvojot, ka Maskava vajājot tās pilsoņus. EP aicināja Krieviju pārtraukt krimināllietu. Rezolūcijā apgalvots, ka tā esot "politiski motivēta" un varot novest pie mēģinājumiem ļaunprātīgi izmantot Interpola datus, kā arī citus divpusējus un daudzpusējus līgumus.

Lieta par 13. janvāra notikumiem

1991. gada 12. janvāra naktī pie Viļņas televīzijas torņa notika bruņota sadursme. Lietuvas valdības versija klāsta, ka to aizsākuši padomju karavīri. Lietuvas prokuratūra vēl joprojām, neminot nekādus pierādījumus, apgalvo, ka vainojami karavīri. Sadursmēs gāja bojā vairāk nekā desmit cilvēki, vairāk nekā 600 tika ievainoti.

Spriedums 13. janvāra lietā Lietuvā tika pasludināts pērnā gada martā. Aizmuguriski apsūdzēti 67 cilvēki, viņiem piespriests dažāds sods. Tiesas priekšā stājās tikai divi: Krievijas pilsonis, atvaļināts pulkvedis Jurijs Meļs un bijušais karavīrs Genādijs Ivanovs, kam piespriesta brīvības atņemšana uz septiņiem un četriem gadiem atbilstoši.

Lietuvas Apelācijas tiesā iesniegtas vairāk nekā 60 sūdzības par spriedumu. Lieta bija jāizskata jau šī gada pavasarī, tomēr karantīnas un ar epidēmiju saistītās sarežģītās situācijas dēļ tā atlikta līdz rudenim.

Tiesas procesu 13. janvāra lietā Krievija nosauca par kaunpilnu. Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova uzsvēra, ka Viļņas rīcība neatbilst tiesiskajiem aktiem un tā piemēro likumiem atgriezenisku spēku.

12
Tagi:
ANO, Krievija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts komentēja Lietuvas reakciju pēc KF pārstāvju ziņojumiem EDSO
Aļģirds Paleckis pastāstīja, uz ko viņa lietā cer Lietuvas prokurori
"Hibrīdspiegošana": kā apturēt represiju konveijeru
Korens: Palecki cenšas nobeigt Lietuvas cietumā
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

Baltijas valstīs kritušās degvielas cenas

13
(atjaunots 19:28 19.09.2020)
Aizritējušajā darba nedēļā Rīgā, Viļņā un Tallinā samazinājušas degvielas cenas, autogāzes cenas bijušas stabilas.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Šonedēļ visdārgāk benzīns maksāja Tallinā, tālāk seko Rīga, savukārt vislētāk benzīns maksāja Viļņā. Savukārt visaugstākā dīzeļdegvielas cena bijusi Rīgā, bet viszemākā – Tallinā, raksta jauns.lv.

Rīgas Circle K degvielas uzpildes stacijās 95. markas benzīns nedēļas laikā kļuvis lētāks par 0,4%, līdz 1,129 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielas cena samazinājusies par 1,5% un sastādīja 1,009 eiro litrā.

Viļņā 95. markas benzīna cena samazinājās par 0,9% un sastādīja 1,096 eiro litrā, bet dīzeļdegvielas cena samazinājās par 2,1% un sastādīja 0,936 eiro litrā.

Tallinā 95. markas benzīna cena samazinājās par 5,6% un sastādīja 1,189 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielas cena kritusies par veseliem 7%, nokrītot līdz 0,929 eiro litrā.

Autogāzes cenas šonedēļ Rīgā, Viļņā un Tallinā bijušas stabilas. Rīgā litrs autogāzes maksāja 0,535 eiro, bet Viļņā – 0,503 eiro. Savukārt Tallinā autogāze kļuvis par 0,7% lētāka, pazeminoties līdz 0,566 eiro litrā.

13
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Kā naftas cenu kritums ietekmēs Latvijas degvielas tirgu
Elektropadeves līnija, foto no arhīva

Elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pacēlušās par 40%

35
(atjaunots 17:05 19.09.2020)
Elektroenerģijas iepirkšanas cena Latvijā, Lietuvā un Igaunijā augustā strauji pacēlusies: par iemeslu tiek saukta elektroenerģijas plūsmas ierobežošana.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar neatkarīgā elektroenerģijas piegādātāja "Elektrum Lietuva" datiem, augustā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas Baltijas valstīs palielinājās par 40%, vēsta Mixnews.lv.

Tiek atzīmēts, ka elektroenerģijas biržas Nord Pool cenas zonā Lietuvā augustā elektroenerģija sadārdzinājās līdz 43,32 eiro par megavatstundu, Latvijā cena pieaugusi līdz 43,41 eiro, Igaunijā – līdz 40,90 eiro par megavatstundu.

Ziemeļeiropai nepaveicies vēl vairāk. Tur augustā cenas palielinājušās gandrīz divas reizes, salīdzinājumā ar jūliju.

Taču, salīdzinājumā ar jūliju, patēriņš Baltijas valstīs augustā pieaudzis gandrīz par 3,7% – līdz 2096 gigavatiem. Savukārt Latvijā, Lietuvā un Igaunijā saražotās elektroenerģijas daudzums augustā, salīdzinājumā ar jūliju, pieaudzis par 31% – līdz 1336 gigavatiem. Kopumā trīs valstis ģenerēja 64% patērētās elektroenerģijas.

Pēc neatkarīgā elektroenerģijas piegādātāja "Elektrum Lietuva" direktora Martina Giga sacītā, lieta ir tajā, ka augustā SE4 savienojumu jaudas ierobežošanas dēļ tika fiksēta pazemināta plūsma no Somijas un Zviedrijas.

Savukārt elektroenerģijas plūsmas no Baltkrievijas un Kaļiņingradas apgabala augustā bija jaudīgākas, bet vienalga bija zemākas, nekā 2019. gada augustā.

Atgādināsim, ka aprīlī tika ziņots, par elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas samazināšanos par 15%.

Tika atzīmēts, ka laika posmā no 2020. gada 6. līdz 12. aprīlim Nord Pool biržas elektroenerģija Lietuvas cenas zonā kritās līdz 18,18 eiro par megavatstundu, kas ir par 15% mazāk nekā iepriekšējā nedēļā. Savukārt Latvijā cenas kritums sastādīja 17%, līdz ar ko izlīdzinājās cenas Lietuvā un Latvijā. Igaunijā cena par megavatstundu noslīdēja līdz 17,81 eiro par megavatstundu (-19%).

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka Latvijas iedzīvotāji maksā vislielāko ekoloģisko nodokli ES.

Visbiežāk ekoloģiskie nodokļi iekļauj enerģētikas nodokļus (77%), transportu (191%), vides piesārņošanu un resursus (3,3%).

35
Tagi:
cenas, Baltija, elektroenerģija
Pēc temata
Elektronu face control: Latvija meklē BelAES elektroenerģijas atpazīšanas metodi
Lietuvas viltīgais plāns: atstāt Baltkrieviju bez elektrības un nopelnīt
Lidosta Rīga, foto no arhīva

Ceļā uz Briseli: Tihanovska tikās ar Rinkēviču lidostā

0
(atjaunots 12:45 21.09.2020)
ES valstu ārlietu ministri šodien tiksies ar Svetlanu Tihanovsku Briselē, Krievijas ĀM šo tikšanos nosoda.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska tikās ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču lidostā "Rīga", pastāstīja intervijā YouTube kanālam "I Grjanul Grem" Tihanovskas preses sekretāre Anna Krasuļina.

Šodien ES valstu ārlietu ministri un ES diplomātijas vadītājs Žozeps Borels tiksies ar Tihanovsku Briselē. Šajā pašā dienā ES Ārlietu padomes sēdē grasās apspriest situāciju Baltkrievijā.

Tihanovska, kura, kā zināms, pēdējā laikā dzīvo Lietuvā, lidoja uz Beļģiju ar pārsēšanos Latvijā, un paguva tikties lidostā ar Latvijas ĀM vadītāju.

"Svetlana lidoja uz Briseli caur Rīgu. Viņai bija jātiekas ar jūsu ministru Rinkēviču Rīgas lidostas zālē. Uz pilsētu viņa nebija izgājusi. Pusotru stundu ilga pārsēšanās Rīgā, un viņa aizlidoja tālāk. Jau ir jābūt Briselē," pastāstīja Krasuļina.

​Rinkēvičs publicēja savā Twitter fotogrāfiju ar Tihanovsku, taču neprecizēja, kur tieši notika viņu tikšanās.

Atzīmēsim, ka Latvijai ir atturīgāka pozīcija attiecībā uz Tihanovsku, nekā Lietuvai – ja Lietuvas Seims iepriekš pieņēma rezolūciju, kurā nosauca viņu par ievēlētu Baltkrievijas līderi, tad Rinkēvičs iepriekš paziņoja, ka ĀM neredz iespēju atzīt viņu par vēlēšanu uzvarētāju.

Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova iepriekš komentēja plānoto Tihanovskas tikšanos ar ES ĀM vadītājiem. Pēc viņas teiktā, tādējādi ES izrāda necieņu pret objektīvajām iekšpolitiskajām reālijām. Šī tikšanās var kļūt par kārtējo apliecinājumu ES atkāpšanai no iepriekš izteiktiem paziņojumiem par to, ka situācijā ar Baltkrieviju nav nekādas ģeopolitikas vai jebkādu paralēļu ar 2014. gada februāra scenāriju Ukrainā.

0
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Svetlana Tihanovska
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Rinkēvičs pastāstīja, cik vīzu Latvija ir izsniegusi baltkrievu opozicionāriem
Bloomberg: ASV kompānija piedalījās portālu bloķēšanā Baltkrievijā
Sočos tikušies Krievijas un Baltkrievijas prezidenti
Es neesmu prezidente: Tihanovska atzinusi, ka Baltkrievijai ir nepieciešams līderis