Maskavas Valsts universitātes Vēstures fakultātes Dienvidslāvu un rietumslāvu vēstures katedras docents Jurijs Borisenoks, foto no arhīva

Pievērsušies vien padomju pagātnei: vēsturnieks par "pārsteidzošu ainu" Baltijas valstīs

64
(atjaunots 17:07 12.05.2020)
Baltijas politiķiem vajadzētu pārtraukt domāt par padomju pagātni un izvirzīt apsūdzības Krievijai, - nāktos beidzot pievērsties problēmu risināšanai pašu valstīs.

RĪGA, 12. maijs – Sputnik. Lietuvas konservatori nākuši klajā ar ierosinājumu nodibināt "PSRS agresijas pret Eiropu dienu" pretsvarā Vācijas ārlietu ministra Haiko Māsa paziņojumam par to, ka Vācija viena sāka karu ar uzbrukumu Polijai un tikai Vācija ir atbildība par noziegumiem pret cilvēci. Lietuva vēl joprojām cenšas iegalvot, ka Krievija esot vainojama Otrā pasaules kara kurināšanā un mēģina "uzkraut vainu" citām valstīm, vēstīja Sputnik Lietuva.

Tendence apsūdzēt Krieviju saglabāsies, kamēr Baltijas valstu politiķi būs pievērsušies padomju pagātnei, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Maskavas Valsts universitātes Vēstures fakultātes Dienvidslāvu un rietumslāvu vēstures katedras docents Jurijs Borisenoks.

"Neskatoties uz Vācijas un Austrijas viennozīmīgo reakciju, neskatoties uz ES vēstnieku klātbūtni Minskā, mēs vērojam pārsteidzošu ainu. Bijušās hitleriskās koalīcijas valstis viennozīmīgi iesaka atzīt savu režīmu atbildību, kuri piedalījās Otrajā pasaules karā Hitlera pusē. Pie tam Austrumeiropas valstīs joprojām dominē tendence, kas jau 30 gadus satrauc vietējo varasvīru prātus, - princips par Vācijas un Padomju Savienības vienlīdzīgu atbildību par kara sākumu," atzīmēja Borisenoks.

Viņš norādīja, ka šī tendence gūs pārsvaru Baltijas valstīs arī nākotnē.

"Kā tad to var – aizmirst Padomju Savienību? Uz tā balstās valsts politika un ideoloģiskā konstrukcija Baltijas valstīs. Ja to aizvākt, atklāsies neglīta aina, jo daudzi Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pilsoņi piedalījās karadarbībā hitleriskās Vācijas pusē un visiem spēkiem palīdzēja nacistiem okupācijas režīma apstākļos," atgādināja vēsturnieks.

Borisenoks norādīja, ka redzama ne tikai politiķu pārliecība par to, ka Krievija ir galvenais ienaidnieks, bet arī viņu materiālā ieinteresētība.

"Eiropas Savienība vēl joprojām tīri labi finansē Krievijai naidīgu noskaņojumu. Iespējams, ja šo fondu nebūtu, Baltijas politiķi risinātu iedzīvotājiem vajadzīgākus jautājumus. Lai tas viss pārtrauktos, ir jāparādās jaunai politiķu paaudzei, kam nebūs vajadzīga tāda tradīcija, kā padomju pagātnes un mūsdienu Krievijas nomelnošana, lai pamatotu pašu politiskās neveiksmes," secināja Borisenoks.

Krievijas viedokli par Otrā pasaules kara rezultātu Baltijas valstis uzskata par vēstures "sagrozīšanu" un pie tam dēvē Padomju Savienību par kara vaininieku līdz ar hitlerisko Vāciju. Savukārt Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka stingri stāsies pretī vēstures falsifikācijas mēģinājumiem un pakāpeniskai nacisma reabilitācijai, kas ar varasvīru atļauju plaukst Baltijas valstīs.

64
Tagi:
Baltija, PSRS, Lielais Tēvijas karš
Pēc temata
Baltijas reģiona militāri politiskā groteska
ASV Valsts departaments publicēja paziņojumu par PSRS Baltijas valstu "okupāciju"
Kopīgā Uzvara: kā 9.maiju nosvinēja citas valstis
Lietuva novērtējusi Vācijas paziņojumu par vainu Otrajā pasaules karā
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās benzīna cenas

18
(atjaunots 10:00 31.05.2020)
Latvijas galvaspilsētā un Igaunijas galvaspilsētā aizritējušajā darba nedēļā benzīna cenas ir palielinājušās, savukārt Viļņā palikušas nemainīgas.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 5,7%, līdz 1,054 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 4,3%, līdz 0,964 eiro litrā, raksta Bb.lv.

Viļņā 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja, attiecīgi 0,935 un 0,835 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 2,6%, līdz 1,179 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena nav mainījusies – 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cena Rīgā palikusi nemainīga – 0,465 eiro litrā, Viļņā tā ir pakāpusies par 4,4%, līdz 0,479 eiro, savukārt Tallinā samazinājusies par 1,1%, līdz 0,56 eiro litrā.

18
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Latvijā ceļas degvielas cenas: kā nedēļas laikā ir izmainījušās cenas
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Degviela kļuvusi dārgāka: vai Latvijas iedzīvotāji retāk brauks ar savu auto
Lietuvas policijas automobilis, foto no arhīva

Par policista slepkavību meklētais Lietuvas iedzīvotājs ir miris

41
(atjaunots 13:30 30.05.2020)
Vakar aizdomās turamais atklāja uguni uz policijas darbiniekiem, kuri ieradās uz izsaukumu par vardarbību. Viens cilvēks tika nogalināts.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Mirstīgās atliekas, kas tika atrastas ugunsgrēka vietā Mažeiķu rajonā, pieder aizdomās turamajam, kurš vakar nošāva policistu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz vietējo policiju.

Lietuvas Kriminālās izmeklēšanas centra eksperti izpētīja atliekas, kas tika atrastas pēc ugunsgrēka Birbiliškes ciemā. Viņi konstatējuši, ka tas ir Stasiss Brasa, kurš tiek turēts aizdomās par šaušanu uz policijas darbiniekiem un slepkavību.

Policijas speciālā operācija ir beigusies. Kolēģiem no Latvijas ir nodota informācija par ekspertīzes rezultātiem. Policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela pateicās virsniekiem, kuri piedalījās operācijā.

Piektdien policija ieradās Birbiliškes ciemā uz izsaukumu par vardarbību. Vīrietis atklāja uguni uz policistiem: darbiniece tika ievainota kājā, savukārt kinologs Sauļus Žimants tika nošauts. Aizdomās turamais noslēpās mežā.

Lietuvas policija uzsāka šāvēja meklēšanu. Pēcāk ugunsgrēka vietā tika atrasts apdedzis cilvēka līķis, blakus likumsargi atrada ieroci. Policistiem bija aizdomas, ka tieši šis cilvēks šāva uz viņu kolēģiem.

41
Tagi:
noziedzība, Lietuva

Protesti ASV: amerikāņi cenšas uzvelt vainu Krievijai

0
(atjaunots 17:10 02.06.2020)
ASV nenorimst plaša mēroga protesti afroamerikāņa Džordža Floida bojāejas dēļ. Vīrietis nomira maija beigās pēc tam, kad viņu aizturēja policija Mineapolisā, Minesotas štatā.

Incidents izprovocēja protestus visā valstī. Jau vairākas dienas simtiem cilvēku iziet Mineapolisas, Ņujorkas, Vašingtonas un citu ASV lielpilsētu ielās, protestējot pret policistu patvaļību.

Daudzās vietās mierīgas demonstrācijas ātri pāraugušas nekārtībās un sadursmēs ar policiju. Dalībnieki rīko grautiņus, apzog veikalus, dauza skatlogus un aizdedzina atkritumu konteinerus.

Protestu laikā cietis arī RIA Novosti korespondents Mihails Turgijevs, sakarā ar ko Krievijas vēstniecība nosūtīja notu Valsts departamentam.

Tikmēr vairākos štatos policijai palīgā nosūtīta ASV Nacionālā gvarde, taču nedz tā, nedz gumijas lodes un asaru gāze nevar apspiest protestu noskaņojumu.

Šajā fonā bijusī Baraka Obamas padomdevēja Sjuzana Raisa uzstājās ar apsūdzībām pret Krieviju. Pie kā šoreiz ir vainīga Maskava un kāds sakars ar šo stāstu ir Donalda Trampa bunkuram – stāstām mūsu video.

0