Lietuva

Baltijas valstis vienojušās koordinēt savas darbības cīņā ar Covid-19

30
(atjaunots 14:23 30.04.2020)
Nākamnedēļ Baltijas valstu valdību vadītāji izskatīs jautājumu par savstarpējo valstu robežu atvēršanu maija vidū.

RĪGA, 30. aprīlis – Sputnik. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ārlietu ministri apsprieda videokonferencē jautājumu par satiksmes atvēršanu starp valstīm un Baltijas valstu sadarbību, vēsta LSM.lv.

Tikšanās dalībnieki saskaņoja galvenos trīspusējo pārrunu jautājumu. ĀM vadītāji nolēma, ka ierobežojumu atcelšanas problēma ir jārisina veselības ministriem, savukārt Baltijas valstu augstākās amatpersonas uzsāks konsultācijas par koordinētu pieeju nākamās nedēļas sākumā. Nākošais ārlietu ministru pārrunu raunds notiks 8. maijā.

​"Vienojāmies pēc iespējas vairāk apmainīties ar informāciju un koordinēt to pasākumu apjomu, ko katra valsts veic, pārskatot noteiktos ierobežojumus, maksimāli saskaņojot tos laikā un telpā," pastāstīja Latvijas ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs.

Viņš atzīmēja, ka Baltijas valstīm ir pietiekami daudz atšķirību ierobežojumu ziņā. Piemēram, Latvijā ārkārtējās situācijas režīma periodā turpina strādāt kafejnīcas un restorāni. Lietuvā tie tika atvērti vien nesen.

Runājot par robežām, Rinkēvičs uzsvēra, ka no Latvijas puses robežas ar Lietuvu un Igauniju tehniski ir atvērtas.

"Mums īsti nav jālemj par iekšējo Eiropas Savienības robežu atvēršanu, kas ir aktuāli mūsu kolēģiem. Mēs esam ieinteresēti, lai tādas darbības notiktu koordinēti. Nebūtu pieļaujama situācija, ka, lemjot par ierobežojumu atcelšanu, Latvijas pilsonis iebrauc Lietuvā uz dažām stundām, bet viņam obligāti divas nedēļas ir jāpavada karantīnā," sacīja viņš.

Pēc viņa teiktā, labs modelis ir izveidojies Valkā un Valgā, kur iedzīvotāji var turpināt strādāt dažādās valstīs, pateicoties kam tika atrisināta asa problēma.

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu pateicās Latvijai un Lietuvai par ciešu sadarbību visas krīzes garumā, raksta Postimees.

"Ciešs kontakts un efektīva Baltijas valstu sadarbība mums bija ārkārtīgi nepieciešama Covid-19 krīzē. Savstarpēji lēmumi par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu ir svarīgi, lai no jauna padarītu iespējamu pārrobežas kustību, nodrošinot turpmākās vīrusa izplatības novēršanas pasākumus," uzsvēra Reinsalu.

Robežas starp Baltijas valstīm var tikt atvērtas maija vidū, paziņoja Lietuvas ĀM vadītājs Lins Linkēvičs.

Pēc viņa sacītā, epidemioloģiskā situācija "ar noteiktām niansēm" valstīs ir līdzīga, un karantīnas termiņi ir noteikti līdzīgiem periodiem, kas ļauj pamatoti rosināt jautājumu par robežu atvēršanu.

"Mums tas ilgs līdz 11. maijam, Latvijā – līdz 12. maijam, Igaunijā – līdz 17. maijam. Ļoti līdzīga situācija. Es domāju, ka mēs esam uzsākuši ļoti konkrētu koordinētu darbu, lai izietu no šīs situācijas pēc iespējas saskaņotāk," sacīja Linkēvičs.

Nākamās nedēļas sākumā jautājums par robežu atvēršanu ir jāizskata arī Baltijas valstu veselības ministriem.

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis preses konferencē paziņoja, ka Baltijas valstu valdību vadītājiem ir jāpieņem lēmums par robežu atvēršanu 6. maijā.

30
Tagi:
Baltija, robeža, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (510)
Pēc temata
Pārbaudīta Covid-19 izplatība aviācijas bāzes kuģa "Theodore Roosevelt" ekipāžā
Infekcionists: Latvija sasniegusi Covid-19 saslimstības līknes augstāko punktu
Apkopota informācija par Covid-19 Latvijā: fiksēta vecuma grupa ar lielāko risku
"Tez Tour Latvia" vadītājs iesaka Latvijai nelielīties ar panākumiem cīņā ar Covid-19
Pistole rokās, foto no arhīva

Lietuvas iedzīvotājs nošāva policistu un varēja aizbēgt uz Latviju

1
(atjaunots 09:18 30.05.2020)
Mežā uz Kurzemes un Zemgales reģionu pierobežas teritorijas varētu slēpties bruņots noziedznieks no Lietuvas.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Lietuvas Mažeiķu rajonā, kurš robežojas ar Latviju, vīrietis nošāva policistu un varēja aizbēgt Latvijas robežas virzienā, vēsta Sputnik Lietuva.

Incidents notika piektdien, ap plkst. 10:30 Mažeiķu rajonā. Policisti atnāca uz vīrieša māju, lai pārbaudītu paziņojumu par vardarbību, taču viņš sagaidīja viņus ar šāvieniem. Rezultātā virsnieks Sauļus Žimants tika nošauts, policijas darbiniece tika ievainota kājā.

"Aizdomās turamais (dzimis 1968. gadā), iespējams, noslēpies kaimiņu mežā, viņš var būt bruņots, tādēļ aicinām iedzīvotājus, kas viņu sastaps, netuvoties viņam klāt un pēc iespējas ātrāk paziņot policijai," teikts Lietuvas policijas paziņojumā Facebook.

Lietā ieviests speciāls plāns, uz notikuma vietu tika nosūtītas vairākas policistu vienības no Telšu, Šauļu un Klaipēdas apriņķa, kā arī ATO darbinieki.

Atsaucoties uz Lietuvas kolēģu lūgumu sniegt palīdzību, Latvijas Valsts policija izvietojusi papildspēkus Kurzemes un Zemgales reģionu pierobežas teritorijā, tāpat lietā iesaistīts Valsts robežsardzes helikopters.

Noziedznieks, iespējams, ir bruņots, tādēļ gadījumā, ja jūs pamanāt vīrieti, kurš ir attēlots fotogrāfijā, policija aicina netuvoties viņam klāt, bet gan nekavējoties paziņot par to pa tālruni 110.

Lietuvas policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela visas policistu sabiedrības vārdā izteica dziļu līdzjūtību bojāgājušā virsnieka radiniekiem.

"Sauļus, kurš policijā nostrādāja gandrīz 19 gadus, bija viens no valsts labākajiem kinologiem, kurš vairākkārt bija izcīnījis uzvarētāju vietas dažādos policijas kinologu konkursos. Ģimene ir pazaudējusi mīlošu vīru un tēvu," teikts iestādes paziņojumā.

1
Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs, foto no arhīva

Ekonomists: Baltkrievija tuvinājusies KF un atņēmusi Baltijai savus miljardus

16
(atjaunots 15:14 29.05.2020)
Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties. Politiski miermīlīgā Baltkrievija uz šī rēķina pelna miljardus.

RĪGA, 29. maijs – Sputnik. Baltijas valstis varētu uzlabot savu ekonomisko stāvokli sadarbībā ar Krieviju, tomēr par spīti pašu labumam turpina konfliktēt ar Maskavu, raksta neatkarīgais ģeopolitiskais analītiķis Pols Antonopuls rakstā portālam Infobrics.

Jebkurš speciālists Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Ekonomikas ministrijās ļoti labi saprot, kādu labumu nestu ekonomiskā sadarbība ar Krieviju, tomēr viss atduras pret "Baltijas tīģeru" politisko angažētību, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs.

"Sadarbība lauksaimniecības jomā varētu nest Baltijai lielu naudu. Paskatīsimies uz Baltkrieviju, kura saņem miljardus, pārdodot Krievijai gaļu, dārzeņus, maizi un tā tālāk. Pie tam Baltijas valstis nav Baltkrievijas konkurenti Krievijas tirgū, jo politisku iemeslu dēļ tāds saprātīgs ekonomiskais risinājums nav kļuvis par realitāti," atzīmēja Meževičs.

Analītiķis atgādināja, ka 90. gados, neatkarības rītausmā Baltijas politiķi runāja par atkarību no padomju tirgus 90-96% apmērā.

"Tā bija patiesība, taču šie skaitļi jau sen atkāpušies vēsturē, un šodien tādas vienpusējas atkarības nav. Bija iespējams saglabāt Krieviju kā partneri ne 4.-5. vietā eksporta un importa operāciju ziņā, bet gan 2.-3. vietā, nerunājot jau par pirmo. Neizdodas politiskās angažētības dēļ. Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties," uzsvēra eksperts.

Krievijas un rietumvalstu attiecības pasliktinājās 2014. gadā, ņemot vērā situāciju ap Ukrainu un Krimu. Rietumi apsūdzēja Krieviju par iejaukšanos un ieviesa pret to ekonomiskās sankcijas. Maskava atbildēja ar pārtikas embargo.

Baltijas valstis aktīvi atbalsta pret Krieviju vērstās sankcijas, un rezultātā cietušas būtiskus zaudējumus. Eksperti vērtē, ka atsevišķos pārtikas eksporta posteņos Baltijas valstīm joprojām nav izdevies kompensēt kaitējumu pēc Krievijas tirgus zaudējuma. Cita starpā runa ir par zivju, piena un konditorejas produkciju.


16
Tagi:
Baltkrievija, tranzīts, Baltija
Pēc temata
Latvijas Dzelzceļam un ostām klāsies grūti: ministrs liek likmi uz aviāciju
"Latvijas Dzelzceļš" turpina atlaist darbiniekus
Pārkvalificēties vai aizbraukt: ko iesākt no darba atlaistajiem dzelzceļniekiem
Krievijas dzelzceļš informē par vilcienu satiksmes pārtraukšanu ar Latviju