SVF

SVF: Baltijas valstu vidū Latvijas ekonomika cietīs visvairāk

29
(atjaunots 13:25 15.04.2020)
Saskaņā ar SVF prognozēm, Latvijai būs vislielākais ekonomikas kritums Baltijas valstu vidū, taču nākamgad tā atgriezīsies pie izaugsmes, turklāt tā būs visstraujākā.

RĪGA, 15. aprīlis – Sputnik. Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) būtiski mainījis prognozi attiecībā uz Latvijas šī gada iekšzemes kopproduktu (IKP), raksta Press.lv.

Jaunākajā pasaules ekonomikas perspektīvu pārskatā World Economic Outlook SVF prognozē, ka Latvijas ekonomikas kritums šogad sastādīs 8,6%, kamēr iepriekš tika prognozēts kāpums par 2,6%. Nākamgad SVF prognozē Latvijai IKP izaugsmi par 8,3% - lielāko Baltijas valstu vidū.

Patērētāju cenas Latvijā šogad samazināsies, tātad būs deflācija 0,3% apmērā, savukārt nākamgad atgriezīsies inflācija 3% apmērā.

Bezdarbs Latvijā šogad sastādīs 8%, nākamgad tas samazināsies līdz 6,3%, jeb līdz 2019. gada līmenim.

Tāpat SVF prognozē, ka maksājumu bilances tekošais konts šogad būs ar deficītu 2,2% apmērā no IKP, savukārt nākamgad samazināsies līdz 1,5% no IKP.

Otrais lielākais kritiens Baltijas valstu vidū gaidāms Lietuvā – par 8,1%, tikmēr nākamgad SVF prognozē tai izaugsmi 8,2% apmērā. Iepriekšējā Lietuvas IKP izaugsmes prognoze šim gadam sastādīja 2,7%.

Deflācija Lietuvā šogad sastādīs 0,3%, savukārt nākamgad būs inflācija 1,7% apmērā. Bezdarba līmenis Lietuvā šogad palielināsies līdz 8,9%, salīdzinot ar 6,3% pērn, savukārt nākamgad pazemināsies līdz 8,1%.

Igaunijai SVF šogad prognozē ekonomikas kritumu par 7,5%, nākamgad gaidāma izaugsme par 7,9%. Iepriekš Igaunijai tika prognozēta ekonomikas izaugsme šogad par 2,9%.

Inflācija Igaunijā šogad un nākamgad sastādīs attiecīgi 1,5% un 2%. Savukārt bezdarbs , saskaņā ar SVF prognozēm, šogad Igaunijā sastādīs 6%, nākamgad samazināsies līdz 4,7%.

Eiro zonā SVF kopumā prognozē IKP kritumu 7,5% apmērā, savukārt nākamgad gaidāma ekonomikas izaugsme par 4,7%.

Pasaules ekonomikai fonds šogad prognozē kritumu par 3%, nākamgad – izaugsmi par 5,8%.

Iepriekš Latvijas prezidents Egils Levits pauda viedokli, ka Latvija ir starp tām nedaudzajām pasaules valstīm, kuras spēs ātrāk nekā pārējās iziet no šī brīža krīzes. Tas kļūs iespējams pateicoties Latvijas iedzīvotāju pacietībai, kā arī valdības politikas pareizībai.

29
Tagi:
Starptautiskais Valūtas fonds, Baltija
Pēc temata
Fitch: Latvijas kredītreitings ir nokrities līdz negatīvajam
Lietuva un Latvija izrādījušās starp nabadzīgākajām ES valstīm
Dīkstāves pabalsts 5 eiro: VID skaidro iedzīvotājiem viņu pieļautās kļūdas pirms krīzes
Zemkopības ministrija sola zemniekiem vairāk nekā 45 miljonus: kurš un kad saņems atbalstu
Tallinā

Poliju vēlas pievienot "Baltijas burbulim"

7
(atjaunots 17:11 02.06.2020)
Polijas ārlietu ministru centīsies pierunāt atvērt robežas Baltijas valstu iedzīvotājiem un izveidot vienotu tūrisma zonu.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Šodien Baltijas valstu ĀM vadītāji pārrunās Tallinā centīsies pierunāt Poliju atvērt robežas, raksta EER.

Baltijas valstu ārlietu ministri atjaunojuši tikšanās klātienē – Latvijas ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs publicēja Twitter fotogrāfijas no Igaunijas galvaspilsētas, kur notiks savstarpēja robežu atvēršanas apspriede kopā ar Polijas ĀM vadītāju Jaceku Čaputoviču.

​Iepriekš Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis piedāvāja Polijai pievienoties Baltijas valstīm, kuras atvērušas iekšējās robežas, un izveidot vienotu tūrisma zonu.

Šo piedāvājumu atbalsta arī Igaunijā.

"Protams, tā kā Igaunija, Latvija un Lietuva nolēmušas piešķirt bez karantīnas iebraukšanu Polijas iedzīvotājiem, tad, pašsaprotami, būtu pozitīvi, ja Polija atbildētu ar tādu pašu lēmumu," pirms pārrunām sacīja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu.

Tāpat ministrs pauda cerību, ka Somija drīzumā atvērs robežu tūristiem no Igaunijas, jo somu tūristiem Igaunijas robeža ir atvērta.

"Esam ieinteresēti, lai Somija atceļ šos ierobežojumus. Pēc maniem aprēķiniem, šobrīd nav objektīvu iemeslu, kuru dēļ Somija nevarētu pieņemt tādu pašu lēmumu, kādu Igaunija pieņēmusi attiecībā uz Somiju," piebilda Reinsalu.

Pagaidām ES nolemts, ka Šengenas zonas ārējās robežas paliks slēgtas līdz 15. jūnijam, taču šonedēļ Rinkēvičs paziņoja, ka vēl pirms šī datuma liela daļa Eiropas var kļūt par "brīvu ceļošanai".

Pēc Reinsalu domām, 15. jūnijā var notikt masveida Šengenas zonas iekšējo robežu atvēršana.

"Protams, atsevišķas valstis var saglabāt noteiktus izņēmumus, taču zināms solis uz priekšu tiks sperts. Pats grūtākais jautājums – kas būs ar Šengenas ārējām robežām. Mums šeit arī ir skaidra perspektīva, jo aiz mūsu robežas atrodas viens no vīrusa epicentriem izaugsmes fāzē, ja paskatās uz Baltkrieviju vai Krieviju," sacīja Igaunijas ārpolitikas iestādes vadītājs.

7
Tagi:
tūrisms, Baltija
Pēc temata
Arodbiedrības: pēc robežu atvēršanas desmitiem tūkstošu cilvēku var pamest valsti
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem
Tūrisma glābšanai Latvijā ir nepieciešamas oriģinālas idejas
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās benzīna cenas

18
(atjaunots 10:00 31.05.2020)
Latvijas galvaspilsētā un Igaunijas galvaspilsētā aizritējušajā darba nedēļā benzīna cenas ir palielinājušās, savukārt Viļņā palikušas nemainīgas.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 5,7%, līdz 1,054 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 4,3%, līdz 0,964 eiro litrā, raksta Bb.lv.

Viļņā 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja, attiecīgi 0,935 un 0,835 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 2,6%, līdz 1,179 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena nav mainījusies – 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cena Rīgā palikusi nemainīga – 0,465 eiro litrā, Viļņā tā ir pakāpusies par 4,4%, līdz 0,479 eiro, savukārt Tallinā samazinājusies par 1,1%, līdz 0,56 eiro litrā.

18
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Latvijā ceļas degvielas cenas: kā nedēļas laikā ir izmainījušās cenas
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Degviela kļuvusi dārgāka: vai Latvijas iedzīvotāji retāk brauks ar savu auto
Pēcoperācijas palāta slimnīcā

Piemaksājiet 10 eiro par ārsta tērpu: medicīna Latvijā kļuvusi dārgāka

0
(atjaunots 17:11 02.06.2020)
Slimnīcas ievieš papildmaksu par ārstējošā personāla tērpiem; tiem, kas nepiekrīt uzcenojumam, piedāvā atteikties no pakalpojumiem; uz pieņemšanām pēc valsts kvotām šī prasība neattiecas.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Maksas medicīniskie pakalpojumi Latvijas slimnīcās var kļūt dārgāki – klīnikas jau ievieš papildu nodevu par ārstu aizsargtērpiem, vēsta LTV7 raidījums "Šodien vakarā". Veselības ministra apstiprina – slimnīcas ir tiesīgas to darīt.

Piemēram, papildmaksu par ārstējošā personāla individuālajiem aizsarglīdzekļiem jau ir ieviesusi Rīgas 1. slimnīca. Taču to iekasē tikai par maksas medicīnisko pakalpojumu sniegšanu. Rīgas 1. slimnīcas reģistratūrā apstiprināja: par maksas vizīti pie zobārsta, otolaringologa vai apmeklējot endoskopiju, būs papildus jāsamaksā 9,50 eiro. Maksas vizīte pie citiem speciālistiem izmaksās par 5,50 eiro dārgāk.

Veselības ministrijā paziņoja, ka medicīnas iestādēm ir likumīgs pamats ieviest papildmaksu, lai kompensētu savus izdevumus. Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders paziņoja, ka ministrija nevar to ietekmēt.

Atgādināsim, ka Latvijā no 3. jūnija pilnībā tiks atjaunoti visi medicīniskie pakalpojumi, kas tika ierobežoti Covid-19 pandēmijas dēļ.

Sniedzot medicīniskos pakalpojumus, arī turpmāk jāievēro stingri drošības pasākumi. Slimnīcām jāorganizē atsevišķas pacientu plūsmas, jāierobežo viņu skaits, jānosaka precīzs vizītes laiks iestādē.

Tāpat medicīnas iestādēm ir pienākums nodrošināt personālam un pacientiem individuālos aizsarglīdzekļus un pēc katras pieņemšanas jāveic telpu dezinfekcija.

0
Tagi:
medicīna
Pēc temata
Čakša: ja MPL aparātu pietrūks, ārstēs tos, kam lielākas izredzes
Latvijā atsākas plānveida veselības pakalpojumu sniegšana
No 3. jūnija Latvijā atsāk visu medicīnisko pakalpojumu sniegšanu
Apinis: ar mūsu algām visi jaunie Latvijas ārsti drīz būs Lielbritānijā