Siers

Speciālisti stāsta, pareizi uzglabāt produktu krājumus

24
(atjaunots 16:18 23.03.2020)
Koronavīrusa pandēmijas rezultātā daudzas pasaules valstis slēgušas robežas un cenšas pēc iespējas ierobežot iedzīvotāju pārvietošanos. Cilvēki veido pārtikas produktu un citu plaša patēriņa preču krājumus mājās.

RĪGA, 23. marts – Sputnik. Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārais dienests (VMVT) atgādināja pārtikas produktu uzglabāšanas noteikumus: pandēmijas draudu fonā iedzīvotāji sākuši veidot krājumus. Dienests atgādināja, ka šo noteikumu pārkāpums draud ar nopietnu risku veselībai.

"Glabājiet produktus atbilstošā temperatūrā un nodrošiniet piemērotu termisko apstrādi. Ēdiena pagatavošanas procesā (cepšana, vārīšana, sautēšana utt.) ieteicams, lai temperatūra nebūtu zemāka par 75 grādiem," dienesta teikto citēja Sputnik Lietuva.

Pircējs veikalā, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Speciālisti atzīmēja, ka pagatavotos ēdienus nav vēlams atstāt istabas temperatūrā vairāk kā divas stundas, ātri bojājošos produktus jāuzglabā ledusskapī 0...+6 grādu temperatūrā. Saldētos produktus jāuzglabā -18 grādu vai zemākas temperatūras apstākļos.

Jāpiebilst, ka ledusskapī jābūt pietiekami daudz vietas, turklāt jāievēro pārtijas produktu ražotāju sniegtās uzglabāšanas instrukcijas.

"Dažus produktus iespējams droši izmantot pēc derīguma termiņa beigām. Šos produktus palīdz atšķirt derīguma termiņa datuma atzīme: uz ilgi uzglabājamu produktu iesaiņojuma ir atzīme "Ieteicams līdz..."," konstatēja speciālisti.

Tamlīdzīga informācija attiecas uz putraimiem, miltiem, makaroniem, konservētiem, kaltētiem produktiem utt. Pēc minimālā derīguma termiņa beigām tamlīdzīgas preces vēl ir drošas, taču to kvalitāte var pasliktināties.

Vienlaikus ātri bojājošies produkti (gaļas, zivju, piena produkti, svaigi spiestas un nepasterizētas augļu sulas) ir jāizmanto līdz maksimāli iespējamā derīguma termiņa beigām.

Ja patērētājs nolēmis sasaldēt produktus, ko nepaspēs izmantot, taču derīguma termiņš ir beidzies, produkti ir rūpīgi jāiesaiņo un jāuzglabā -18 grādu vai zemākā temperatūrā.

Tāpat produkti jāpasargā no savstarpēja piesārņojuma. Šim nolūkam jāseko, lai lietošanai gatavi produkti nesaskartos ar svaigiem produktiem vai, piemēram, nemazgātiem dārzeņiem.

"Gaļu, medījumu, zivis jāuzlabā tā, lai to sula nenokļūtu uz apkārtējām virsmām (inventārs un iekārtas ēdienu apstrādei) un citiem produktiem. Pirms lietošanas rūpīgi nomazgājiet siltā ūdenī dārzeņus, augļus un ogas. Pārtikas produktus uzglabājiet ledusskapī speciālos nodalījumos, blīvi slēgtus, lai pasargātu no saskarsmes ar citiem produktiem," uzsver speciālisti.

VMVT iesaka izmantot dažadus instrumentus (nažus, sadales dēļus) svaigiem produktiem un gatavajiem ēdieniem. Virsmu tīrīšanai labāk izmantot vienreizējās lietošanas salvetes, bet dvieļus pēc katras lietošanas jāmazgā karstā ūdenī ar atbilstošiem mazgāšanas līdzekļiem.

Pats par sevi saprotams, speciālisti atgādināja par nepieciešamību ievērot personīgo higiēnu.

24
Tagi:
pārtika, Baltija
Pēc temata
Zemnieki ir gatavi pilnībā nodrošināt ēdienu Latvijai un daļai Zviedrijas
Lietuvā salīdzināja cenas vienos un tajos pašos veikalos Viļņā un Rīgā
Histērija – tā ir norma: psihologi ar to, kā pārvarēt paniku koronavīrusa dēļ
Pārtikas Latvijā pietiks visiem: atliek vienīgi aizvest to līdz veikaliem
Laulibas gredzeni

Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita

5
(atjaunots 14:07 12.07.2020)
Latvija un Lietuva savā starpā dala pirmo vietu. Abās valstīs aprēķinātie rādītāji sastāda 3,1 šķiršanos uz tūkstoti cilvēku.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Latvija kopā ar Lietuvu kļuva par Eiropas Savienības līderēm pēc šķirto laulību skaita 2018. gadā, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz statistiskās aģentūras Eurostat datiem.

Latvija un Lietuva kopā ieņēma pirmo vietu šajā sarakstā. Abās valstīs aprēķinātie rādītāji sastāda 3,1 šķiršanos uz tūkstoti cilvēku. Tālāk seko Dānija (2,6) un Zviedrija (2,5). Ceturtajā vietā izrādījās Igaunija un Somija ar 2,4 šķiršanām uz tūkstoti iedzīvotāju abās valstīs.

​Zemākie šķiršanās rādītāji bijuši konstatēti Maltā (0,7 šķiršanās uz tūkstoti cilvēku), Īrijā (0,7, saskaņā ar 2017. gada datiem), kā arī Slovēnijā (1,1), Bulgārijā, Horvātijā un Itālijā (visās trijās 1,5).

Pēdējo desmitgadu laikā arvien vairāk un vairāk cilvēku ES pieņem lēmumu šķirties, atzīmē Eurostat. Tā, 2017. gadā ES bija divas šķiršanās uz 1000 cilvēku, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz kopējo šķiršanās koeficientu (0,8), kurš tika reģistrēts 1965. gadā.

5
Pēc temata
Saeimā nonākusi iniciatīva par viendzimuma laulību reģistrāciju Latvijā
Vēlaties uzzināt, kur Latvijā var bez maksas piereģistrēt laulību
Referendums par viendzimuma pāru statusu: cik Latvijas iedzīvotāju atbalsta šo ideju
Tallinas lidosta, foto no arhīva

Pēc trīs mēnešiem Igaunijas nepilsonis tomēr atgriezās mājās

17
(atjaunots 11:24 10.07.2020)
Krievvalodīgā Igaunijas nepilsoņa piedzīvojumi Filipīnās ir noslēgušies – pēc simts dienām Manilas lidostā viņš nokavēja lidmašīnu Amsterdamā, taču beigu beigās nosēdās Tallinā.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Pateicoties mediju iesaistīšanai, Manilas lidostā iestrēgušais Igaunijas nepilsonis Romāns Trofimovs tomēr atlidoja uz Tallinu, vēsta Postimees.

Trofimovs atlidoja uz Filipīnu galvaspilsētu Manilu 20. martā un vairāk nekā 100 dienas nevarēja nedz iziet no lidostas ēkas, nedz aizlidot uz dzimteni, jo lidojumi tika apturēti, savukārt aviokompānija AirAsia atņēma viņam nepilsoņa pasi, apsolot atgriezt to pēc atgriešanās Igaunijā.

Sākumā Igaunijas ĀM piedāvāja viņam nopirkt biļeti uz repatriācijas reisu, taču nosauktās summas Trofimovam nebija. Un tikai pēc tam, kad lidostā dzīvojošā cilvēka stāsts izplatījās ārvalstu medijos, Trofimovam palīdzēja atgriezties dzimtenē.

Tiesa, arī te neiztika bez piedzīvojumiem – pārsēšanās laikā Amsterdamā viņš nokavēja lidmašīnu uz Tallinu. Beigu beigās viņam tomēr izdevās atgriezties mājās.

Lidostā viņu jau gaidīja žurnālisti. Trofimovs pateica, ka pēc atgriešanās mājās pirmā lieta, ko viņš vēlas izdarīt, ir satikt māti. Pirms aizbraukšanas uz Filipīnām viņš strādāja attālināti par programmētāju, taču zaudēja šo darbu.

Viņš pastāstīja, ka nepilsoņa "pelēkā pase" radījusi viņam problēmas katrā valstī, kurā viņš ieradās. Taču uz jautājumu, vai pēc šī stāsta viņš neapsver domu iegūt Igaunijas pilsonību, viņš atteicās atbildēt.

17
Tagi:
Igaunija, Filipīnas
Pēc temata
Igaunijas nepilsonis trīs mēnešus dzīvo Manilas lidostā
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins pastāstīja par savu attieksmi pret viņam pausto kritiku

0
(atjaunots 18:34 12.07.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins, prātojot par viņam pausto aso kritiku, paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts, taču kritika kritikas labad viņu neinteresē, vēsta RIA Novosti.

"Vienmēr ir cilvēki, kuri domā citādāk, nekā tu, un viņiem liekas, ka viņiem ir labāki risinājumi, nekā tie, kurus piedāvā esošie varas pārstāvji, tai skaitā valsts vadītājs. Es, vispār, lai cik dīvaini tas nešķiet, uzskatu par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek deklarēts, vai tajā, kas tiek piedāvāts – ja kaut kas vispār tiek piedāvāts, izņemot kritiku, jo ja tā ir kritika kritikas labad, tad tas vienkārši nav interesanti, bet ja ir arī konstruktīvi piedāvājumi, tad, protams, ar prieku tajos ieklausos," sacīja viņš intervijā telekanālam "Rossija 1" atbildot uz jautājumu, kā viņš attiecas pret viņam pausto aso kritiku.

Putins atzīmēja, ka tas, ka viņš ieklausās piedāvājumos, nenozīmē, ka viņš "īstenos to, ko ir izdzirdējis". "Taču zināt viedokļu, vērtējumu un piedāvājumu dažādību – tas ir lietderīgi," nobeigumā sacīja viņš.

0
Tagi:
Putins, Krievija
Pēc temata
"Jauns strīdu raunds". National Interest ir pārliecināts par Putina raksta panākumiem
"Nevarēja atspēkot nevienu faktu": Krievijas vēstniecība ar godu atbildēja Latvijas ĀM
Putins parakstīja dekrētu par grozījumiem Krievija Konstitūcijā