Swedbank

Baltijā "atmazgā" ārvalstu bankas uz Krievijas rēķina, uzskata eksperte

58
(atjaunots 21:41 16.03.2020)
Ekonomiste norādīja, ka Krievijas iekļaušana šajā ķēdītē izskatās neloģiski, jo vienā no Baltijas valstīm bankas pilnībā pārtvērušas Savienotās Valstis.

RĪGA, 16. marts – Sputnik. Baltijā vēlas "atmazgāt" Skandināvijas bankas, izdomājot informācijas iepludināšanu no Krievijas puses, sarunā ar portālu RuBaltic.ru pastāstīja ekonomiste, neatkarīgā eksperte Jevgēņija Zaiceva.

Iepriekš Lietuvas mediji publicēja materiālu par to, kā Krievija izspiežot no Baltijas bankas SEB un Swedbank. Portāls atsaucās uz zviedru izdevuma "Dangens Industri" redaktoru Peteru Magnusu Nilsonu, kurš klāstīja, ka Krievija iepludinot informāciju par naudas atmazgāšanu caur šīm bankām.

Zaiceva konstatēja, ka lietuviešu žurnālisti vienkārši "paķēruši" nepārbaudītu faktu un ierunājušies par Baltijā iemīļoto "Kremļa rokas" tēmu.

Ekonomiste atzīmēja, ka tamlīdzīga informācija labi iekļaujas Rietumu koncepcijā: viss ļaunums pasaulē ceļas no Krievijas.

Zaiceva uzsvēra, ka pie tam mēģinājums iekļaut Krieviju šajā bankas "ķēdītē" pat neizskatās loģiski, jo, piemēram, Latvijā visas bankas jau sen "pārtvērušas" Savienotās Valstis.

"Acīmredzot, runa ir par kaut kādu attaisnošanos vai ne īpaši prātīgu aizsargāšanos no uzbrukumiem negodīgajām SEB un Swedbankai," ekonomistes teikto citēja Sputnik Lietuva.  

Skandāls ap skandināvu bankām

Pērnā gada februārī parādījās aizdomas, ka lielākā banka Zviedrijā – Swedbank ir iesaistīta naudas atmazgāšanā kopā ar Danske Bank. Zviedru telekanāla SVT žurnālistu izmeklēšana liecināja, ka starp abu banku "aizdomīgajiem kontiem" pārskaitīti aptuveni četri miljardi eiro.

Pēc tam Danske Bank paziņoja, ka pārtrauc darbību Baltijas valstīs un Krievijā. Tobrīd Latvijā un Igaunijā tika paustas bažas, ka tādu pašu lēmumu varētu pieņemt arī citas Skandināvijas valstu bankas, kam ir atvērtas filiāles Baltijas valstīs.

Pie tam 2019.gada maijā pēc prezidenta vēlēšanām Lietuvā intervijā Sputnik Lietuva eksperts Aleksandrs Nosovičs atzīmēja, ka Gitana Nausēdas uzvara bija iepriekš paredzama, jo aiz viņa "popularizācijas" stāvēja Skandināvijas banku lielais kapitāls. Eksperts atzīmēja, ka Baltijas valstīm raksturīgs Skandināvijas uzņēmumu, it īpaši banku pārsvars ekonomikā. Nosovičs norādīja: kas koncentrē īpašumu valstī, tas arī atvedis pie varas savu kandidātu.

58
Tagi:
Swedbank, Baltija, Krievija
Pēc temata
Dievs, sargi Latviju no debiļiem: kā Krievijas pilsone Latvijā noformēja kontu bankā
Konti netiek atvērti, kredītus nepiešķir: Latvijai ir nepieciešamas jaunas bankas
Ilmārs Rimšēvičs: sapnis, ka Latvija varētu būt finanšu centrs, ir izsapņots
Ekonomiste: Latvija nozāģējusi zaru, uz kura pati sēdēja, taču Kariņš ir gandarīts
Latvijas un Igaunijas robeža, foto no arhīva

Igaunija vienkāršo iebraukšanas kārtību no Latvijas

16
(atjaunots 23:05 27.09.2020)
Igaunijas valdība no pirmdienas, 28. septembra, mīkstina nosacījumus cilvēkiem, kuri iebrauc Igaunijā no Latvijas, Lietuvas un Somijas, taču tikai pamatotos gadījumos.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Lai vienkāršotu pārvietošanos vienotā ekonomiskajā telpā, Igaunijas valdība pieņēmusi lēmumu mīkstināt pašizolācijas nosacījumus pamatotos gadījumos iebraucējiem no Latvijas, Lietuvas un Somijas, raksta Postimees.ee. Grozījumi stājas spēkā šodien, 28. septembrī.

Saskaņā ar līdzšinējiem noteikumiem, tiem, kas iebrauca Igaunijā no Latvijas, Lietuvas un Somija, bija jāievēro 14 dienu pašizolācija gadījumā, ja Covid-19 saslimstība tajās sastāda virs 25 gadījumiem uz 100 tūkstošiem cilvēku pēdējo 14 dienu laikā.

Savukārt piektdien, 25. septembrī, Igaunijas valdības apstiprinātais grozījums ļauj noteiktos gadījumos pārvietoties starp šīm valstīm bez ierobežojumiem, pat ja inficēšanās rādītājs tajās pārsniedz 25 gadījumus uz 100 000.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka vakar Latvijā tika ziņots par 22 jauniem koronavīrusa inficēšanās gadījumiem, tika veikti 1660 testi.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, 5 no 22 gadījumiem cilvēki inficējās no iepriekš zināmiem avotiem, trīs atgriezās no ārzemēm (Nīderlande un Grieķija), vēl 14 gadījumi tiek izmeklēti.

Kopš pandēmijas sākuma Latvijā reģistrēti 1676 koronavīrusa gadījumi, veikti 310 832 testi, 1304 inficētie izveseļojās, 36 – nomira.

16
Tagi:
koronavīruss, robeža, Igaunija, Latvija
Pēc temata
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
DUS Rīgā, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās degvielas cenas

10
(atjaunots 11:07 27.09.2020)
Aizritējušajā darba nedēļā degvielas cenas Rīgā un Viļņā nav mainījušās, savukārt Tallinā degvielas cenas pieauga.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Šonedēļ visdārgāk benzīns maksāja Tallinā, vislētāk – Viļņā, Visdārgākā dīzeļdegviela bijusi Rīgā, vislētākā – Viļņā, raksta Press.lv.

Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja piektdien attiecīgi 1,129 un 1,009 eiro litrā.

Viļņā 95. markas benzīns un dīzeļdegviela arī saglabāja iepriekšēju cenu līmei – attiecīgi 1,096 un 0,936 eiro litrā.

Tallinā 95. markas benzīna cena palielinājusies par 3,4% – līdz 1,229 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielas cena paaugstinājusies par 2,2% – līdz 0,949 eiro litrā.

Autogāzes cenas Rīgā un Viļņā šonedēļ nav mainījušās – Rīgā litrs autogāzes maksāja -,535 eiro, Viļņā – 0,503 eiro. Tallinā autogāze kļuva lētāka par 0,7% un sastādīja 0,57 eiro litrā.

10
Tagi:
Baltija, cenas, degviela
Pēc temata
Mainās ik mēnesi: eksperts pastāstīja par degvielas cenu dinamiku Latvijā
Uzņēmēji, foto no arhīva

Latvijas Finanšu izlūkošanas dienests uzsācis rūpīgu baltkrievu kompāniju pārbaudi

0
(atjaunots 13:32 28.09.2020)
Pēc speciālistu domām, baltkrievu augsti kvalificēto kadru piesaistīšana Latvijā atnesīs ne tikai labumu visai ekonomikai kopumā, bet arī pacels valsts kredītiestāžu līmeni un iespējas.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Iepriekš kļuva zināms, ka Latvija visai nopietni noskaņota virknes baltkrievu kompāniju darbības pārcelšanai savā teritorijā. Latvijas valdība ir gatava piešķirt termiņuzturēšanās atļauju ne tikai augsti kvalificētiem speciālistiem, bet arī visiem viņu ģimenes locekļiem. Septembra vidū jau 12 kompānijas no Baltkrievijas pauda vēlmi izmantot piedāvājumu. Kopumā uz Latviju atbrauks aptuveni 500 cilvēku, pārsvarā vadošie speciālisti un valdes pārstāvji.

Pašlaik ir uzsākts esošo datu par Baltkrievijas finanšu sektora un uzņēmumu darījumiem pārbaudes process, to iniciējis Finanšu izlūkošanas dienests (FID).

"FID sācis darbu pie dienesta rīcībā esošo datu analīzes saistībā ar Baltkrievijas finanšu sektora un uzņēmumu veiktajiem darījumiem. Ar iegūtajiem secinājumiem tiks iepazīstinātas Latvijas finanšu iestādes un citas kompetentās institūcijas," paziņoja iestādē.

FID atzīmēja, ka fakts, ka baltkrievu kompānijas pārceļas uz Latviju, var nest pozitīvu fiskālo efektu valsts ekonomikai, kā arī parādīt kredītiestāžu iespējas pārvaldīt riskus, kas saistīti ar baltkrievu uzņēmumu apkalpošanu.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka Latvija ir gatava uzņemt augsti kvalificētus darbiniekus no Baltkrievijas, piešķirt viņiem termiņuzturēšanās atļauju, kā arī sniegt atbalstu.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns paziņoja, ka aģentūra strādā ciešā sadarbībā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, Robežsardzi un finanšu uzraudzības un citām institūcijām, lai pēc iespējas ātrāk sagatavotu atbilstošu un praksē pārbaudītu ceļa karti tiem uzņēmējiem, kuri lems par labu Latvijas piedāvājumam. Ar tādu pašu paziņojumu uzstājās arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. Pēc viņa sacītā, pašlaik tiek izstrādāti risinājumi, lai baltkrievu kompānijām būtu visas iespējas pēc iespējas ātrāk pārcelties uz Latviju.

0
Tagi:
termiņuzturēšanās atļauja, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
Investējis 38 miljonus, bet tagad slēguši kontu: kā biznesam no Krievijas strādāt Latvijā
Bankas neatvērs kontus baltkrieviem: LIAA paziņojumu Lembergs uzskata par propagandu
Dievs, sargi Latviju no debiļiem: kā Krievijas pilsone Latvijā noformēja kontu bankā
Bankā pat svīst ir bīstami: katru klientu tur aizdomās