Igaunijas militārais jūrnieks. Foto no arhīva

Igaunija jau sen nav miermīlīga valsts

80
(atjaunots 21:29 08.03.2020)
Igaunijas aizsardzības ministrs Juri Luiks apmeklēja ASV, kur kārtējo reizi pastāstīja par "Krievijas draudiem", kuru dēļ uz Igauniju jāsūta aizvien vairāk un vairāk amerikāņu karavīru.

RĪGA, 8.marts – Sputnik. Igaunijas aizsardzības ministrs Juri Luiks apmeklēja ASV. Laiku pa laikam turp dodas visi vērā ņemamie Baltijas politiķi, lai sveiktu suverēnu un teiktu vārdus, ko no viņiem sagaida Vašingtona – nav cita Dieva, kā vien Amerika, un visi tās ienaidnieki ir arī mūsu ienaidnieki! Līdztekus ministra kungs vēl piebilda, ka amerikāņu karavīru klātbūtne Igaunijā – tas ir prieks! Prieks, kas izvēršas laimē, tāpēc uz valsti jāsūta aizvien vairāk un vairāk karavīru. Un vēl gribas redzēt un dzirdēt debesīs kara lidmašīnas ar baltajām zvaigznēm uz spārniem. Lai viņas tur draiskojas, jautri un nebēdīgi, gluži kā putni... Un tas viss nepieciešams arī tāpēc, ka pie austrumu robežas draudīgi rūc krievu tanku motori – sak, viņi esot gatavi uzbrukumam mazajai un miermīlīgajai tautai, raksta Nikolajs Nikolajevs materiālā radio Sputnik.

Taču, ja metīsim pie malas visus šos jociņus un vērīgi izskatīsim situāciju, izrādīsies, ka Luika kungs pamatīgi melo, it īpaši par to, kas skar Krievijas radītos militāros draudus. Tālāk – nekādu emociju, tikai fakti. Ārvalstu bruņoto spēku klātbūtne Igaunijas teritorijā ir vērā ņemama, to pārstāvji maršē kopā ar igauņiem dažādās militārās parādēs. Pie Krievijas robežām koncentrētās militārās dūres nozīmīgāko daļu veido ASV armijas vienības. Grūti pat aplēst, cik liels skaits ameriikāņu karavīru atrodas republikā, jo, neskaitot militāriskā aisberga redzamo daļu, ir arī tie, ko dēvē par neredzamās frontes kaujiniekiem. Viņu ir daudz.

Par amerikāņu speciālo uzdevumu vienības karavīriem valstī reiz "izpļāpājās" ģenerālis Filips Bredlavs. Viņš paziņoja, ka Latvijā un Igaunijā atrodas NATO speciālo uzdevumu vienības, kas paredzētas dalībai "hibrīdkarā". Turklāt ģenerālis precizēja, ka tās sūtītas tāpēc, ka šajās Baltijas valstīs liela daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie.

Vēl viena finese, tad aina būs pilnīga. Tā ir "Vienošanās par investīcijām", saskaņā ar ko ASV Bruņotie spēki var pēc saviem ieskatiem izmantot jebkurus Igaunijas Aizsardzības spēku objektus. Ne tikai izmantot, bet arī būvēt un uzlabot personāla izmitināšanai, apmācībām, tehnikas apkalpošanai, vienību formēšanai un izvēršanai un citiem pasākumiem. Lūk, par tādām investīcijām ir runa. Tāpat šķietami miermīlīgās mazās un jaukās valstiņas teritorijā darbojas kiberizlūkošanas centri, kuru "ausis" pavērstas pret Krieviju. Tādējādi iegūtie dati nonāk Briselē un Vašingtonā. Lai "ausīm" būtu komfortablāk strādāt, Igaunijā, kas oficiāli rūpējas par "zaļo" elektroenerģētiku, ir praktiski aizliegts uzstādīt vēja ģeneratorus, jo tie traucē eklektroniskajai izlūkošanai.

Tā ir tikai daļa darba, kas rit "miermīlīgās" Baltijas republikas teritorijā. Patiesībā ne Igauniju, ne arī Latviju un Lietuvu vairs nevar dēvēt par miermīlīgām. Tās piešķir savu teritoriju NATO un ASV bruņotajām vienībām, kas orientētas uz konfliktu ar Krieviju, tātad pašas kļuvušas par daļu agresīvā spēka, kas soli pa solim tuvina pasauli karam.

Tāpēc Krievijai ir tiesības uzskatīt tās ne tikai par nedraudzīgām valstīm, bet arī par draudu faktoru Krievijas pastāvēšanai. Tātad Krievijai ir tiesības arī spert soļus, lai minimizētu šo risku visiem tās rīcībā esošajiem līdzekļiem – gan diplomātiskiem, gan militāriem.

80
Tagi:
Krievija, Igaunija, ASV
Pēc temata
Kā NATO gatavo Eiropu karam ar Krieviju
Cik daudz iedzīvotāji tērē armijai? Militārās celtniecības apvāršņi Latvijā 2020.gadā
ASV militārais budžets: kas atkritīs Latvijai
Lietuvas prezidents nosauca ASV par "faktoru Krievijas savaldīšanai"
Sputnik Lietuva

Sputnik Lietuva pārmet "dezinformāciju" par vakcīnām

51
(atjaunots 09:50 16.01.2021)
Pēc raksta autoru domām, "Kremļa kontrolētie" plašsaziņas līdzekļi it kā gribot popularizēt Krievijā izstrādātos preparātus pret Covid-19 un diskreditēt rietumvalstu līdzekļus.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. Eiropas Padomes projekts cīņām ar nepatiesām ziņām publicējis atskaiti – Krievijas mediji, tostarp arī Sputnik Lietuva izplatot "dezinformāciju" par vakcīnām Covid-19 profilaksei, vēsta Sputnik Lietuva.

Atskaiti sagatavojis projekts Debunk.eu, kura mērķis ir cīņa ar nepatiesām ziņām un dezinformāciju.

Eiropas Komisija
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Projekts izcīnījis bēdīgu slavu pēc reklamas ieraksta par tā darbu Lietuvā – ierakstā "žurnālists Vaidass" pārbaudīja lietuviešu medijus, lai izskaitļotu dezinformāciju. Tomēr ekrānā bija tādu izdevumu kā "Sport Ekspress" un "Recepti na bis" pirmās lappuses.
Atskaitē projekta darbinieki pūlējās pierādīt, ka analizē ne tikai sporta presi un kulināros izdevumus – tās autori apgalvo, ka 2020. gada decembrī Debunk.eu eksperti esot izpētījuši vairāk nekā septiņus tūkstošus rakstu ar "potenciāli bīstamu saturu" un izanalizējuši 524 rakstus ar "melīgu un maldinošu saturu" dažādās valodās no 73 plašsaziņas līdzekļiem.

Atskaites autori uzskata, ka vadošais "dezinformācijas naratīvs" bijis tāds, ka Rietumi cenšas "diskreditēt Krievijas un Ķīnas vakcīnas".

"Šī ziņa kļuvusi par dezinformācijas kampaņas elementu, kuras mērķis ir Krievijas vakcīnas popularizācija un Rietumu vakcīnu diskreditācija, - šie centieni sākās, kad vakcīna "Sputnik V" tika uzņemta kritiski un piesardzīgi," atzīmēja autori.

Materiālā izskanēja arī apgalvojums: Krievijas mediji esot ziņojuši, ka "Baltijas valstis nav spējīgas cīnīties ar koronavīrusa pandēmiju" un mēģinājuši izplatīt ideju par to, ka PSRS gados Baltija saņēma privilēģijas, kas tām ļāva komfortabli dzīvot pat pēc Padomju Savienības sabrukuma.

"Tāpat apgalvots, ka Covid-19 pandēmija sagrāvusi Baltijas valstu pasaules ainu, kuras pamatā bija pieņēmums, ka "apvienotā Eiropa ir labums" laikā, kad pirmais pandēmijas vilnis bija sekmīgi pārvarēts tikai robežu savlaicīgas slēgšanas rezultātā. Vēl vairāk. ES valstis cīnās par atjaunošanas fondu un mēģina "izdzīvot vienas pašas". Stāsts seko vēstījumam par ES vienotības sabrukumu, ko izplata prokremliskie mediji," teikts pārskatā.

Apgalvots, ka "dezinformāciju" pārsvarā izplatījuši ar Krievijas ziņu aģentūrām saistīti mediji, tostarp aģentūras Sputnik Lietuva, Sputnik Latvija, Sputnik Igaunija.

Pieminēts arī portāls Ekspertai.eu un citi ziņu avoti. Pie tam apgalvots, ka visiem nosauktajiem medijiem esot "visnotaļ margināla auditorija", lai kas ar to būtu domāts.

"Melīgi/maldinošie naratīvi tiek izmantoti, lai parādītu, ka Baltijas valstis un Polija nespēj stāties pretī pandēmijai un samazināt ierobežojumu nozīmi," apgalvo autori.

Sputnik Lietuva atgādināja, ka tā publikācijas par Covid-19 izplatību valstī balstās uz datiem no Lietuvas oficiālo resoru – Veselības ministrijas, Statistikas departamenta, Nacionalā sabiedriskās veselības aprūpes centra (NVSC) un citu struktūru vietnēm. Autoru materiālos vienmēr norādīts, ka autora viedoklis var neatbilst redakcijas pozīcijai.

Oficiālie dati rāda, ka Lietuva ieņem vadošās vietas ES Covid-19 izplatības ziņā.

Pie tam vakcinācijas process valstī izceļas ar skandāliem – zināmi gadījumi par saldētavu ķēdītes traucējumiem BioNTech un Pfizer vakcīnas transportēšanas laikā. Lietuva bija spiesta atteikties no Moderna vakcīnas papildu apjoma iepirkuma tāpēc, ka kompānija nolēma pacelt iepirkuma cenas. Bijuši arī mēģinājumi vakcinēties bez rindas.

ES cīņa pret Sputnik

2016. gada novembrī Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju, kurā pausta nepieciešamība pretoties Krievjas medijiem. Pie tam par galvenajiem "draudiem" dokumentā nosaukti Sputnik un RT. Virkne Rietumu politiķu, arī ASV senatori un kongresmeņi, kā arī Francijas prezidents apsūdzēja Sputnik un RT par iejaukšanos vēlēšanās ASV un Francijā, tomēr nesniedza nekādus pierādījumus. Krievijas pārstāvji norādīja, ka šādi apgalvojumi ir nepamatoti.

Īpaši aktīva pretdarbība Krievijas medijiem vērojama Baltijas valstīs.

Decembra sākumā Latvijas Valsts drošības dienests nopratināja septiņus autorus, kuri sadarbojas ar portāliem Sputnik un Baltnews, kā arī veica kratīšanu viņu mājokļos. Žurnālisti apsūdzēti par ES sankciju režīma pārkāpumu, viņiem draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem.

51
Tagi:
vakcīna, Krievija, Sputnik
Pēc temata
Kā ASV atklājušas "Krievijas propagandas un dezinformācijas ekosistēmas" noslēpumus
Vakcīna un pērtiķi: britu meli par "krievu viltus ziņām"
Britānija plāno plašu melu ziņu kampaņu pret Krieviju
Draudi demokrātijai: ES apsūdz Krieviju par nepatiesām ziņām Covid-19 jautājumā
Vadims Truhačovs

Politologs: Lietuva pierādījusi, ka gatava visam, lai tikai ieriebtu Krievijai

48
(atjaunots 17:04 15.01.2021)
Rodas iespaids, ka Lietuvas pastāvēšanas jēga ir ieriebt Krievijai un citu rūpju tai nav.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Lietuvas ārlietu ministrs Gabriels Landsberģis sarunā ar Baltkrievijas opozīcijas parstāvi Svetlanu Tihanovsku apliecināja, ka Viļņa uzskata – būtu svarīgi pārdēvēt Baltkrieviju. Lietuvas valdība ir gatava izskatīt jautājumu par valsts pārdēvēšanu, tiklīdz no Baltkrievijas puses tiks saņemts atbilstošs pieprasījums.

Lietuvas politiskā elite pierāda, ka ir gatava uz jebkādām sīkām nelietībām pret Krieviju, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja politologs Vadims Truhačovs.

"Lietuva vienmēr ir gatava uz visu, lai pastrādātu mazu riebeklību Krievijai. Tāpēc tā ir gatava gan Baltkrieviju pārdēvēt par prieku baltkrievu opozicionāriem, gan izdarīt jebko citu, lai tikai ieriebtu Krievijai," teica Truhačovs.

Eksperts atzīmēja: rodas iespaids, ka Lietuvas pastāvēšanas jēga ir ieriebt Krievijai un citu rūpju tai nav.

"Bieži vien Lietuvas politiķi piemirst paši savu valsti, piemēram, to, ka no tās aizbraukusi ceturtā daļa darbspējīgo iedzīvotāju, un nodarbojas tikai ar sīkām nelietībām pret Krieviju," uzsvēra Truhačovs.

Viņš piezīmēja, ka Tihanovskai, kura uzturas Lietuvā kopš Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu dienas, faktiski nav, ar ko nodarboties.

"Tihanovska vāji orientējas jautājumos ārpus virtuves, un lielajā politikā viņa pilnīgs profāns. Viņa nodarbojas ar to, ka pārraida tālāk to, ko viņai iečukst austī," norādīja Sputnik sarunbiedrs.

© Sputnik / Владимир Астапкович

Tihanovska bija Baltkrievijas pašreizējā prezidenta Aleksandra Lukašenko sāncense valsts vadītāja vēlēšanās. Saskaņā ar republikas Centrālās vēlēšanu komisijas datiem, Lukašenko uzvarēja vēlēšanās ar 80,1% balsu. Opozīcija klāstīja, ka uzvarējusi Tihanovska, un nodibināja koordinācijas padomi varas nodošanai. Šī iemesla dēļ Ģenerālprokuratūra ierosināja lietu par aicinājumiem sagrābt varu, virkne opozicionāru aizturēti, citi pametuši Baltkrieviju.

Lietuva līdz ar Igauniju un Latviju ieviesa sankcijas pret Baltkrievijas vadību un apliecināja: tā ir gatava uzņemt baltkrievus, kuri pierādīs, ka cietuši varasiestāžu darbību rezultātā. Savukārt Minska norādīja, ka Baltkrievijas opozīcijas protestu akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva ir pārkāpusi visas pieklājības robežas, iejaucoties Baltkrievijas iekšējās lietās.

Трухачев: Литва дала понять, что готова на все, лишь бы насолить РФ
48
Tagi:
Svetlana Tihanovska, Baltkrievija, Krievija, Lietuva
Pēc temata
Politologs pastāstīja, ko Lietuva uzdod par bēgļiem no Baltkrievijas
Latvijā pastāstīja, cik daudz baltkrievu IT kompāniju izdevās pārvilināt
Baltkrievija slēdz robežas izbraucējiem
Lietuva samaksās simtiem miljonu eiro: uzņēmējs par sankcijām pret "Belaruskalij"

Suņi iemācījušies atpazīt Covid-19 inficētos: tas izdevies?

0
(atjaunots 22:26 22.01.2021)
Cilvēka labākie draugi – suņi, spēj ne tikai cilvēku pūlī atrast ar Covid-19 inficētu slimnieku, bet arī atšķirt koronavīrusa paveidu. Kā tas viņiem izdodas?

Itālijas lidostā notiek unikāls eksperiments. Suņi iemācījušies fiksēt ar Covid-19 inficētus cilvēkus, pat tad, ja slimība notiek bez simptomiem, kā arī noteikt koronavīrusa štammus.

Vai gribat uzzināt, kādu sugu suņi apguvuši tādas fantastiskas iemaņas, un ar vienu aci ieskatīties dresūras aizkulisēs? Par to stāsta mūsu video.

0
Tagi:
suns, koronavīruss
Pēc temata
Šodien Covid-19 tests pozitīvs, rīt negatīvs: eksperte skaidro, kā tas ir iespējams
Le Monde publicē slepenu informāciju no Covid-19 vakcīnas apstiprināšanas dokumentiem
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem
Rietumi ir apjēguši: Covid-19 ir Hitlers, tātad laiks aliansei ar Krieviju