Viktors Zujevs

"Neklapējiet ar ausīm". Virusologs devis padomu Baltijai cīņā ar koronavīrusu

115
(atjaunots 21:27 29.02.2020)
Tie, kas klapē ar ausīm un tikai vēro, nonāks pie masveida epidēmijas, gluži kā Itālijā, brīdināja medicīnas zinātņu doktors, virusologs Viktors Zujevs.

RĪGA, 28. februāris – Sputnik.  Ceturtdien, 27.februārī kļuva zināms, ka Baltijas valstīs fiksēts pirmais inficēšanās gadījums ar jauno koronavīrusu. Igaunijas sociālo lietu ministrs Tanels Kijks paziņoja, ka saslimušais Irānas pilsonis ar uzturēšanās atļauju Igaunijā iepriekš apmeklējis Irānu un valstī ieradies autobusa reisā no Rīgas. Viņš ievietots karantīnā.

Kamēr runa ir par atsevišķu gadījumu, Baltijas valstīm būtu svarīgi nezaudēt laiku un spert nepieciešamos soļus, lai nepieļautu jaunā tipa koronavīrusa infekcijas izplatīšanos, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja medicīnas zinātņu doktors, virusologs, Zinātniski pētnieciskā epidemioloģijas un mikrobioloģijas institūta galvenais zinātniskais līdzstrādnieks Viktors Zujevs. 

"Jādara viss tas pats, ko veica arī Krievija, ne vairāk. Vietā, kur cilvēk ierodas valstī, jāizveido sanitāri epidemioloģiskie posteņi, lai pārbaudītu visu iebraucošo ķermeņa temperatūru. Tāpat ir svarīgi noskaidrot, no kurienes cilvēku ierodas, jo viņiem var būt inkubācijas periods. Ja viņi pie jums ieradušies no Ķīnas, nosūtiet viņus uz divas nedēļas ilgu karantīnu, izolējiet cilvēkus, ar kuriem viņi saskārušies," ieteica Zujevs.

Ārsts norādīja, ka ir ļoti svarīgi informēt iedzīvotājus ar plašsaziņas līdzekļu palīdzību un nekādā gadījumā nebiedēt.

"Tie, kas klapē ar ausīm un tikai vēro, nonāks pie masveida epidēmijas: Itālijā jau ir vairāk nekā 400 gadījumi, - uzsvēra speciālists. - Tas nenozīmē, ka visai valstij ir jāuzvelk maskas. Vajag biežāk mazgāt rokas ar ziepēm, izvairīties no cilvēku masveida pulcēšanās vietām. Neaizmirstiet, ka tuvojas arī gripa."

2019. gada 31. decembrī Ķīnas valdība informēja PVO par nezināma tipa pneimonijas uzliesmojumu Uhaņas pilsētā. Speciālisti konstatēja, ka slimību ierosina jauns koronavīruss. PVO atzina uzliesmojumu par starptautiskas nozīmes ārkārtas situāciju. Patlaban koronavīrusa epidēmija aptvērusi visus kontinentus. Oficiāli ziņots par 82 171 saslimšanas gadījumu, 2804 letāliem gadījumiem, 33 129 cilvēki ir izveseļojušies.

Не хлопайте ушами: Зуев рассказал, что делать странам Балтии в связи с коронавирусом
115
Tagi:
koronavīruss, Baltija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (816)
Pēc temata
Ar koronavīrusu var inficēties divas trešdaļas cilvēces
Eksperte: pasaules ekonomika cieš no koronavīrusa, un runa nav par pustriljonu zaudējumu
Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem
Krievijas vēstniecība Lietuvā, foto no arhīva

Lietuva pārdomā Krievijas diplomātu izraidīšanas iespējas

26
(atjaunots 00:34 23.04.2021)
Lietuvas prezidenta padomniece pastāstīja, ka Gitans Nausēda pilnā mērā atbalsta Čehijas darbības attiecībās ar Krieviju.

RĪGA, 23. aprīlis – Sputnik. Lietuvas valdība, solidarizējoties ar Čehiju, pārdomā iespējas izraidīt no republikas Krievijas vēstniecības darbiniekus Viļņā, vēsta Sputnik Lietuva.

Jurijs Svetovs
из личного архива Юрия Светова

"Patlaban pa diplomātiskajiem kanāliem apspriežamies ar saviem sabiedrotajiem, kā labāk demonstrēt solidaritāti ar Prāgu. Prezidents pilnībā atbalsta Čehijas darbības," paziņoja Lietuvas prezidenta padomniece Asta Skaisgirīte.

17. aprīlī Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs paziņoja, ka valdība tur aizdomās Krievijas specdienestus par līdzdalību sprādzienā munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā. Prāga pieņēma lēmumu izraidīt 18 Krievijas diplomātus, bet Čehijas policija izsludināja meklēšanā Krievijas pilsoņus Aleksandru Petrovu un Ruslanu Boširovu.

Maskava noliedza visas apsūdzības un paziņoja par atbildes pasākumiem. Cita starpā par persona non grata izsludināti 20 Čehijas vēstniecības darbinieki.

Lietuvas ārlietu ministrs Gabriels Landsberģis pauda atbalstu Prāgai un nodēvēja Krieviju par "valsti, kas atbalsta terorismu". Krievijas vēstniecība Viļņā uz to atbildēja, ka tamlīdzīgi dažu Lietuvas politiķu izteikumi liecina par to, ka viņu soļus vada ļauns nodoms, kas robežojas ar iesīkstējušāko viltību, vai arī par viņu absolūtu kompetences trūkumu.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pauda Čehijai "pilnīgu solidaritāti un atbalstu sakarā ar pēdējiem notikumiem" kontekstā ar Jakuba Kulhaneka stāšanos valsts ārlietu ministra amatā.  Iepriekšējais ĀM vadītājs Tomašs Petršīčeks atkāpās no amata 12. aprīlī (cita starpā par iemeslu kļuva viņa nevēlēšanās iepirkt Krievijas vakcīnu "Sputnik V") un nākamās deviņas dienas ārlietu ministra pienākumus izpildīja pirmais vicepremjers un iekšlietu ministrs Jans Hamačeks – viņš pieņēma lēmumu par Krievijas vēstniecības darbinieku izraidīšanu.

Pagaidām nav zināms, vai Latvija plāno izraidīt vēstniecības darbiniekus tālākas solidaritātes izpausmei.

26
Tagi:
Čehija, Krievijas vēstniecība, Latvija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts skaidro Čehijas uzvedību attiecībā uz Krieviju
Krievija izraida 20 Čehijas diplomātus
Šengena vīza, foto no arhīva

Visi cīnās par Krievijas tūristiem, taču Igaunijā aicināja aizliegt viņiem ieceļot ES

32
(atjaunots 17:26 19.04.2021)
Bijušais Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess uzstājās ar visai dīvainu aicinājumu. Viņš piedāvāja aizliegt tūristiem no Krievijas ieceļot Eiropas Savienībā.

RĪGA, 19. aprīlis - Sputnik. Bijušais Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess nolēma izcelties un mikroblogā Twitter klāstīja savas domas par to, ka Eiropas Savienības valstīm ir jāpārtrauc vīzu izdošana Krievijas pilsoņiem, tādējādi aizliedzot viņiem ieceļošanu ES teritorijā, vēsta RIA Novosti.

Tiesa, Ilvess norādīja, ka tas jāizdara uz kādu laiku, pie tam ierosinot aizliegt jebkādu vīzu izdošanu.

Turklāt igauņu politiķis atcerējās situāciju, kad tika pārrunāts jautājums par vīzu atcelšanu KF pilsoņiem ieceļošanai ES. Tas bija īsi pirms Krimas un Krievijas atkalapvienošanās.

Taču pēc tam, kad Krimas iedzīvotāji nobalsoja par atkalapvienošanos, Ukraina ļoti apvainojās, bet citas valstis nostājās tās pusē un joprojām turpina kurināt pēc būtības vienpusēju konfliktu, kurā Krievija spiesta atbildēt uz izaicinājumiem, kas nāk no Rietumu puses.

Šoreiz Igaunijas politiķim atbildēja Valsts domes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Čepa. Viņu pārsteidza eksprezidenta priekšlikums.

Čepa norādīja uz objektīvu realitāti - daudzas valstis cīnās par tūristiem no Krievijas. Jo bizness paliek bizness neatkarīgi no politikas, un Eiropa to saprot.

Tiešam, Eiropa saprot un pieņem naudu. Turklāt Krievijas pilsoņiem ir jāmaksā par vīzām.

Tāpēc, pēc Čepas domām, Igaunijas politiķis ar savu ierosinājumu vienkārši pacentās iepriecināt ASV.

"Katrs labs, kā vien var, cenšas glaimot skaidrs kurai valstij," atzīmēja Čepa.

Un Ilvess ir no tādiem cilvēkiem, kuriem patīk celt kņadu, pievēršot sev uzmanību, uzsvēra Valsts domes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks.

Jāatzīmē, ka Covid-19 pandēmijas dēļ Krievijas tūristi tik un tā nevar ieceļot ES teritorijā. Turklāt neviena no Eiropas Savienības valstīm nepauž par to prieku, drīzāk otrādi. Uz tūristiem orientēta pakalpojumu nozare un izklaides industrija pamazām izmirst.

32
Tagi:
tūristi, tūrisms, Igaunija, Eiropa
Pēc temata
Amsterdamas valdība plāno atgriezt iedzīvotājus pilsētas centrā
Eksperts izteica prognozi par to, kad gaidāma tūrisma atsākšana Latvijā un Eiropā
Ģimenes ārsti neizsniedz igauņiem izziņas ieceļošanai Latvijā
Vakcinācijas tūrisms: ārzemnieki lido uz Krieviju pēc "Sputnik V"
Lidmašīna F-15E Strike Eagle, foto no arhīva

Dubulti standarti: mācības Krievijā slikti, manevri Baltijā normāla lieta

0
(atjaunots 15:51 23.04.2021)
Krievijas bruņoto spēku pārvietošanu KF teritorijā un dažu valsts teritoriālo ūdeņu rajonu slēgšanu ārvalstu karakuģiem Vašingtona uzskata par neizprovocētu eskalāciju.

Taču vienlaikus ASV Gaisa spēku iznīcinātāji Baltijas valstīs agresīvi izspēlē aviācijas triecienus "avangardā" – 150 kilometru attālumā no Sanktpēterburgas un 6000 kilometrus no Amerikas krasta. Krievija adekvāti atbild uz nepārprotamo eskalāciju un militārajiem draudiem – Rietumu kara apgabala PGA sistēmas S-400 un S-350 kontrolē katra amerikāņu iznīcinātāja lidojumu no pacelšanās līdz nosēšanās brīdim, atgādināja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Amerikāņu iznīcinātāji-bumbvedēji F-15E Strike Eagle ieradušies Igaunijā, lai tās gaisa telpā izspēlētu pilotu sadarbību ar aviācijas tēmētājiem, aviācijas triecienus avangardā un gaisa mērķu pārtveršanu. Mācību zona 21. aprīlī aptvēra Emari aviobāzes, Sāremā un Hījumā salu apkaimi, tātad aviācijas triecienu prioritārie mērķi ir iespējamā pretinieka kuģi.

Tamlīdzīgas mācības Baltijas valstīs ASV GKS organizē regulāri, it kā ar mērķi pārbaudīt cīņas gatavību. Tomēr Latviju, Lietuvu un Igauniju nekad neapdraud un nekas netraucē 48. iznīcinātāju spārna pilotiem celt cīņasspēju pastāvīgās dislokācijas vietā – Leikenhitas aviobāzē Lielbritānijā (vai dzimtenē – ASV). Patiesībā Pentagons izraudzījies Baltiju, lai izspēlētu agresīvas operācijas pret Krieviju. Tādu manevru taktiskā bezjēdzība var novest pie reģionālās krīzes. Kādā no saviem lidojumiem amerikāņu iznīcinātājs var nejauši noiet no kursa, pārkāpt Krievijas robežu. Un saņemt Krievijas PGA sistēmu triecienu, kuru redzes un darbības lokā bez grūtībām iekļaujas Baltijas valstu gaisa telpa.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins vēstījumā Federālajai sapulcei atklāti brīdināja partnerus: tie, kas organizē jebkādas provokācijas pret Krievijas drošības interesēm, "nožēlos nodarīto tā, kā jau sen neko nav nožēlojuši". Krievijas Bruņoto spēku koncentrācija, piemēram, Melnās jūras reģionā ļauj Pentagonam un NATO tuvāk pavērot Krievijas neverbālos argumentus.

Neveiksmīgs uzdevums

19. aprīlī vairāki desmit ASV GKS iznīcinātāju F-15 un F-16 uz nenoteiktu laiku pārvietoti no Lielbritānijas uz Poliju, uz 32. aviobāzi netālu no Laskas pilsētas, 310 kilometru attālumā no Brestas pilsētas Baltkrievijā. No šejienes ir ērtāk izspēlēt lielāku vienību gaisa operācijas.

Krievijai jebkurā virzienā savu robežu tuvumā ir liels – kvalitatīvs un kvantitatīvs – militārais pārspēks. Un tā spēj operatīvi radīt spēcīgu militāro grupējumu satriecošai atbildei (pat bez kodolieročiem).

Pentagona preses sekretārs Džons Kirbijs bumbvedēju pārvietošanu uz Baltijas reģionu novērtēja kā standarta mācības, kas nekādi nav saistītas ar situāciju uz Krievijas un Ukrainas robežas. Taču Krievija vērīgi seko partneru darbiem – viņu paziņojumi pēdējā laikā pamatīgi kritušies cenā. Vladimirs Putins pauda cerību, ka "nevienam ne prātā nenāks attiecībās ar Krieviju pārkāpt tā saucamo sarkano līniju, un to, kur tā būs iezīmēta, to mēs katrā konkrētā gadījumā noteiksim paši".

Nejaušība?

20. aprīlī, kad amerikāņu iznīcinātāji jau atradās Polijā, virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem absolūti "nejauši" lidoja divi Krievijas stratēģiskie bumbvedēji-raķešnesēji Tu-160 "Baltais gulbis". Krievijas AM atzīmēja, ka Tu-160 piesedza GKS lidmašīnu Su-35S un jūras aviācijas Su-27 ekipāžas. Stratēģi pavadīja lidojumā astoņas stundas (tātad paveica vairākus "apļus" virs Baltijas). Lidojums notika atbilstoši gaisa telpas lietošanas starptautiskajiem noteikumiem. Tomēr Krievijas stratēģiskās aviācijas patruļas ir metode stabilitātes stiprināšanai.

Stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 lidojumā izspēlē tuvošanos vietai, no kuras tiks palaistas spārnotās raķetes pa domājamā pretinieka objektiem. Ja kādam Varšavā, Viļņā, Rīgā vai Tallinā, šķiet, ka amerikāņu iznīcinātāji padara sabiedrotos Baltijā stiprākus, viņiem nav taisnība. ASV trieciena aviācijas koncentrācija Krievijas robežu tuvumā padara valstis, kurās tā uzturas, par ļoti viegli ievainojamām un patiesi bīstamām dzīvei. Lieta tāda, ka Tu-160M var uzņemt savās tilpnēs 45 tonnu arsenālu – līdz 12 mazpamanāmās un precīzās spārnotās raķetes X-101 ar darbības attālumu līdz 5500 km, ko iespējams pielietot, neieejot pretinieka PGA darbības zonā. X-101 parastās modifikācijas lādiņš sasniedz aptuveni 400 kilogramus trotila ekvivalentā. Speciālā (X-102) aprīkota ar kodoltermisko lādiņu ar jaudu no 250 kilotonnām līdz 1 megatonnai. Divi "stratēģi" Tu-160 – tās ir 24 spārnotās raķetes, un nav grūti iztēloties iznīcības mērogu Laskas, Emari aviobāzēs un citviet reāla militārā konflikta situācijā ar Krieviju.

0
Tagi:
Pentagons, ASV GS, militārās mācības, Baltija, Krievija, PGA
Pēc temata
"NATO roku darbs": kas sācies pie Krievijas robežām
Kāpēc Latvija ielaida Rīgas gaisa telpā amerikāņu bumbvedējus?
"Pavisam citas iespējas": ko ASV vēlas izmantot cīņām gaisā
"Viņi jau pārvieto kuģus un lidmašīnas": kas notiek Melnajā jūrā