Duty Free. Foto no arhīva

Lietuvā no Itālijas atlidojušos pasažierus sagaidīja strēlnieku divīzija

44
(atjaunots 09:44 26.02.2020)
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests gatavojas izveidot speciālu brigādi pasažieru sagaidīšanai ar aizdomām par koronavīrusu, Lietuvā šo lomu izpilda strēlnieku divīzija.

RĪGA, 26. februāris – Sputnik. Kauņas lidostā, kur nosēdās lidmašīna no Itālijas, pasažierus infekcijas aizsargtērpos sagaidīja Vitauta Dižā Otrā strēlnieku divīzija, vēsta Sputnik Lietuva.

Divīzija tika nosūtīta uz lidostu pēc Sabiedriskās veselības nacionālā centra (NCVS) speciālistu rīkojuma, lai pārbaudītu vispārējo pasažieru veselības stāvokli un atklātu koronavīrusa Covid-19 simptomus.

Pārbaudei tika pakļauti visi, kas ieradās no Venēcijas, Lombardijas, Pjemontas un Emīlijas-Romanjas. Pasažieriem tika izmērīta temperatūra un tos izmeklēja, lai atklātu iespējamos koronavīrusa simptomus, taču neko aizdomīgu neatrada.

Divu nedēļu laikā ar viņiem sazināsies NCVS un sekos līdzi viņu veselības stāvoklim. Pasažierus palūdza arī piereģistrēties un izvairīties no kontaktiem ar citiem cilvēkiem divu nedēļu garumā.

Latvijā cilvēkus ar aizdomām par koronavīrusu sagaidīs mierīgākās profesijas pārstāvji: Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) var izveidot speciālu izbraukuma brigādi, paziņoja Latvijas Radio veselības ministre Ilze Viņķele.

Brigāde ķersies pie darba, ja strauji pieaugs cilvēku skaits, kuri ir jāpārbauda, vai viņi nav inficējušies ar vīrusu, un nodarbosies ar testēšanu mediķiem drošos un pacientiem ērtos apstākļos.

Koronavīrusa uzliesmojums Itālijas ziemeļos kopumā novedis pie 283 inficēšanās gadījumiem, 7 cilvēki ir miruši. Otrdien Covid-19 saslimšanas gadījumi tika reģistrēti arī Itālijas centrālajā daļā un valsts dienvidos, Sicīlijā.

Lombardijas, Veneto, Pjemontas, Emīlijas-Romanjas un Friuli-Venēcijas-Džūlija reģionu varasiestādes paziņoja par skolu un universitāšu slēgšanu, vairākās vietās ir aizliegti visa veida publiskie pasākumi, tostarp kultūras un sporta pasākumi – bez skatītajiem aizritēs seši futbola mači.

Kopumā pilnībā tika izolētas 11 apdzīvotas vietas valsts ziemeļos, kuros dzīvo kopumā vairāk nekā 50 tūkstoši cilvēku. Tiem, kas izlems izbraukt no slēgtās pilsētas pirms karantīnas beigām, draud cietumsods līdz pat trim mēnešiem.

44
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Koronavīrusa infekcijas rezultātā Eiropā miruši jau trīs cilvēki
Ukraiņi apmētāja ar akmeņiem no Uhaņas evakuētos tautiešus
Viņķele: mēs novērosim Latvijas iedzīvotājus, kuri bijuši Itālijā
Itālijas dienvidos atklāts pirmais koronavīrusa inficēšanās gadījums
Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs, foto no arhīva

Ekonomists: Baltkrievija tuvinājusies KF un atņēmusi Baltijai savus miljardus

2
(atjaunots 15:14 29.05.2020)
Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties. Politiski miermīlīgā Baltkrievija uz šī rēķina pelna miljardus.

RĪGA, 29. maijs – Sputnik. Baltijas valstis varētu uzlabot savu ekonomisko stāvokli sadarbībā ar Krieviju, tomēr par spīti pašu labumam turpina konfliktēt ar Maskavu, raksta neatkarīgais ģeopolitiskais analītiķis Pols Antonopuls rakstā portālam Infobrics.

Jebkurš speciālists Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Ekonomikas ministrijās ļoti labi saprot, kādu labumu nestu ekonomiskā sadarbība ar Krieviju, tomēr viss atduras pret "Baltijas tīģeru" politisko angažētību, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs.

"Sadarbība lauksaimniecības jomā varētu nest Baltijai lielu naudu. Paskatīsimies uz Baltkrieviju, kura saņem miljardus, pārdodot Krievijai gaļu, dārzeņus, maizi un tā tālāk. Pie tam Baltijas valstis nav Baltkrievijas konkurenti Krievijas tirgū, jo politisku iemeslu dēļ tāds saprātīgs ekonomiskais risinājums nav kļuvis par realitāti," atzīmēja Meževičs.

Analītiķis atgādināja, ka 90. gados, neatkarības rītausmā Baltijas politiķi runāja par atkarību no padomju tirgus 90-96% apmērā.

"Tā bija patiesība, taču šie skaitļi jau sen atkāpušies vēsturē, un šodien tādas vienpusējas atkarības nav. Bija iespējams saglabāt Krieviju kā partneri ne 4.-5. vietā eksporta un importa operāciju ziņā, bet gan 2.-3. vietā, nerunājot jau par pirmo. Neizdodas politiskās angažētības dēļ. Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties," uzsvēra eksperts.

Krievijas un rietumvalstu attiecības pasliktinājās 2014. gadā, ņemot vērā situāciju ap Ukrainu un Krimu. Rietumi apsūdzēja Krieviju par iejaukšanos un ieviesa pret to ekonomiskās sankcijas. Maskava atbildēja ar pārtikas embargo.

Baltijas valstis aktīvi atbalsta pret Krieviju vērstās sankcijas, un rezultātā cietušas būtiskus zaudējumus. Eksperti vērtē, ka atsevišķos pārtikas eksporta posteņos Baltijas valstīm joprojām nav izdevies kompensēt kaitējumu pēc Krievijas tirgus zaudējuma. Cita starpā runa ir par zivju, piena un konditorejas produkciju.


2
Tagi:
Baltkrievija, tranzīts, Baltija
Pēc temata
Latvijas Dzelzceļam un ostām klāsies grūti: ministrs liek likmi uz aviāciju
"Latvijas Dzelzceļš" turpina atlaist darbiniekus
Pārkvalificēties vai aizbraukt: ko iesākt no darba atlaistajiem dzelzceļniekiem
Krievijas dzelzceļš informē par vilcienu satiksmes pārtraukšanu ar Latviju
Formas ziedo pārtiku, vēlāk no tās pagatavos pusdienas Latvijas ārstiem, foto no arhīva

Vieni sarūpējuši produktus, citiem trūkst uztura: Covid-19 sašķēlis Lietuvu

6
(atjaunots 13:37 29.05.2020)
Agrāk naudas pārtikai Lietuvā trūka sirmgalvjiem, invalīdiem vai daudzbērnu ģimenēm, tagad – arī cilvēkiem, kuri zaudējuši darbu pandēmijas laikā.

RĪGA, 29. maijs – Sputnik. Karantīnas laikā bezdarbnieku skaits Lietuvā pieaudzis aptuveni par 40 tūkstošiem, cilvēkiem beidzas nauda pirmās nepieciešamības precēm, arī pārtikai, raksta Sputnik Lietuva.

"Pārtikas banka", kas jau no 2001. gada palīdz trūcīgajiem, atzīmēja, ka karantīnas laikā ierasto klientu pulku papildinājuši tie, kas zaudējuši darbu pandēmijas laikā.

"Pirms karantīnas pēc palīdzības pārsvarā vērsās seniori, invalīdi vai daudzbērnu ģimenes, bet tagad mēs jūtam, ka pēc palīdzības sākuši vērsties tie, kas zaudējuši darbu. Šķiet, situācija tikai pasliktinās. Būtiski pieaudzis palīdzības lūgumu skaits: aizvien lielāks skaits cilvēku lūdz ēdienu paši sev, saviem tuviniekiem un kaimiņiem. Tikai Viļņā vien karantīnas laikā papildus izdalījām tūkstošiem maisiņu ar pārtikas produktiem, un pieprasījums nerimstas," pastāstīja "Pārtikas bankas" vadītājs Simons Gurēvičs.

Aptauja parādīja, ka 53% lietuviešu karantīnas laikā sarūpēja produktus, lai arī vairāk nekā puse no viņiem šos krājumus neizmantoja. Pie tam 28% respondentu parūpējās par lielākiem pārtikas krājumiem nekā parasti, 16% sagādāja pārtikas produktus, lai arī parasti krājumus neveido, bet 9% parūpējās par lielu apjomu papildu produktu krājumu.

Lielā graudu pārstrādes uzņēmuma "Malsena" vadītājs Maris Dužins atklāja, ka karantīnas laikā ilgstoši glabājamu produktu  pārdošanas apjomi pieauga vairākkārt.

Tomēr nebūt ne visiem bija iespēja izveidot rezerves. Vēl vairāk, organizācijas, kas atbalsta trūkumcietējus, pašas cieta produktu ažiotāžas rezultātā.

"Kad sākās karantīna, cilvēki vienkārši noslaucīja visu no veikalu plauktiem un gādāja krājumus, bet karantīnas dēļ mūsu organizācija pat zaudēja iespēju savākt produktus ar ilgu glabāšanas termiņu nabagajiem. Cilvēki sociāli nelabvēlīgā stāvoklī var tikai sapņot par pilniem plauktiem skapjos un pārtikas krājumiem. Pašlaik mēs saskaramies ar šo produktu traģisku trūkumu – mums ir rezerve tikai dažām dienām, un pieprasījums strauji aug," pastāstīja "Pārtikas bankas" vadītājs Simons Gurēvičs.

Koronavīrusa pandēmijas un izsludinātās karantīnas dēļ Lietuvā nenotika "Pārtikas bankas" ikgadējā akcija. Zaudējumi ir milzīgi – organizācijai nebija iespēju savākt aptuveni 240 tonnas pārtikas produktu ar ilgstošu glabāšanas termiņu un palīdzēt 53 tūkstošiem trūkumcietēju.

Tagad "Pārtikas bankas" mikroautobuss braukā pa valsti un savāc produktus, kas nav noderējuši tālredzīgajiem lietuviešiem.

6
Tagi:
pārtika, koronavīruss, Lietuva
Pēc temata
Pārtikas Latvijā pietiks visiem: atliek vienīgi aizvest to līdz veikaliem
Koronavīrusa psihoze: iedzīvotāji izpērk miltus un griķus, bet šprotes vēl palikušas
Rietumi cietīs badu Krievijas dēļ
Amerikāņu "izdzīvotāji" triumfē