Starptautiskās militārās mācības Summer Shield XIV Latvijā

Turcijas ārlietu ministrs pastāstīja, kāda ir situācija Baltijas aizsardzības jautājumā

57
(atjaunots 00:52 12.12.2019)
Ankara neatbalstīs NATO plānu Baltijas aizsardzībai, kamēr alianse nepieņems plānu Turcijas aizsardzībai no terorisma draudiem, informēja Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavušoglu.

RĪGA, 12. decembris — Sputnik. Gan NATO Baltijas valstu aizsardzības plāns, gan Turcijas aizsardzības plāns vēl ir jāapstiprina, paziņoja Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavušoglu. Viņš uzskata, ka abi plāni jāapstiprina tikai vienlaikus, vēsta RIA Novosti.

"Mēs bijām spiesti bloķēt lēmumu par Baltiju. Gan mūsu plāns, gan Baltijas plāns ir jāapstiprina. Kamēr nav apstiprināts mūsu plāns, netiks apstiprināts arī otrs. Abi plāni jāapstiprina vienlaikus. NATO pienākums ir aizsargāt Turciju, tāpat kā Baltiju," teica Čavušoglu trešdien, 11.decembrī.

Viņš piebilda, ka Turcijas drošība ir tikpat svarīga, kā Baltijas valstu un Polijas drošība.

Iepriekš NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs atklāja, ka NATO valstis nesenajā samitā Londonā atzinīgi novērtējušas atjaunoto Baltijas valstu un Polijas aizsardzības plānu, ko bloķēja Turcija. Taču ģenerālsekretārs neatklāja, vai apspriests jautājums par Ankaras gatavību pēc rotācijas principa piešķirt savus karavīrus NATO bataljona grupām Baltijā un Polijā, un vai iespējams, ka NATO valstis piekritušas: Turcija plānu apstiprinās, taču bruņotos spēkus nenosūtīs.

Savukārt Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavušoglu 6. decembrī noraidīja apgalvojumus, ka NATO samitā Londonā Ankara piekāpusies. Viņš konstatēja, ka Baltijas aizsardzības plāns netiks publiskots pirms plāna, kas paredz Turcijas aizsardzību no draudiem, arī no apdraudējuma, ko rada Sīrijas kurdu pašaizsardzības spēki, ko Ankara uzskata par teroristisku organizāciju.

Savukārt Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars pārmeta Ziemeļatlantijas aliansei, ka tā atstājusi Ankaru vienu cīņā ar teroristiem. "Galu galā, nav sasniegta nekāda vienošanās (par atbalstu Turcijai cīņā ar Sīrijas kurdu pašaizsardzības spēkiem). Mēs esam palikuši vieni cīņā ar terorismu," teica Akars.

Īsi pirms NATO samita aģentūra Reuters informēja, ka Ankara devusi rīkojumu valsts pārstāvim NATO neparakstīt militāro plānu Baltijas aizsardzībai, kā arī vērst spiedienu pret alianses locekļiem ar mērķi panākt oficiālu lēmumu – Sīrijas kurdu pašaizsardzības spēku atzīšanu par teroristiskām vienībām. Ziņots, ka vairākas NATO dalībvalstis, arī ASV bloķējušas atjaunoto Turcijas aizsardzības stratēģiju, kurā Sīrijas kurdu vienības "Tautas pašaizsardzības spēki" pieminēti kā spēks, kas apdraud Turciju.

Atgādināsim, ka ASV vairākus gadus aktīvi sadarbojās ar kurdu vienībām Sīrijā, aizbildinoties ar cīņu pret teroristisko organizāciju "Islāma valsts". Turcija vairākkārt pauda neapmierinātību ar tamlīdzīgu ASV lēmumu un aicināja pārtraukt tamlīdzīgu sadarbības formātu.

57
Pēc temata
Militārais eksperts novērtējis NATO izredzes panākt kompromisu pēc Erdogana ultimāta
Nemuļķojies: Tramps uzrakstīja vēstuli Erdoganam
Turcija piekritusi aizsargāt Latviju
Zenīta raķešu komplekss S-350 Vitjaz, foto no arhīva

Poļu eksperts atrada Baltijas valstu vājo vietu

24
Eksperts izkritizēja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas stratēģiju aizsardzības spēju veicināšanai un piedāvāja pievērst uzmanību "lielajiem trūkumiem" PGA.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Intervijā Polske Radio Polijas Austrumu pētījumu centra eksperts Pjotrs Šimanskis izkritizēja Baltijas valstis, kuras, pēc viņa sacītā, rēķinās ar sauszemes karaspēku mobilitātes līmeni, to aizsardzības un ieroču spēku celšanu, raksta Gazeta.ru.

Šimanskis uzskata, ka Latvijai, Lietuvai un Igaunijai derētu zināt, ka viņu vājā vieta ir vidēja tāluma pretgaisa aizsardzība, ar kuru arī derētu nodarboties militāro mācību laikā kopā ar NATO.

Neskatoties uz to, ka Maskavā ne reizi vien uzsvēruši, ka negrasās pielietot spēku ne pret vienu no valstīm un sniegs atbildi tikai tieša uzbrukuma gadījumā Krievijas teritorijai, Baltijas valstis un Polija turpina cītīgi izlikties, ka tām ir nepieciešams aizstāvēties no neeksistējošajiem "Krievijas draudiem".

Tiesa, pastāvīgā NATO karaspēku virzīšana pie Krievijas robežām vairāk līdzinās tam, ka jāaizsargājas būtu Krievijai. Un tā aizsargājas, palielinot savas aizsardzības spējas.

Tādēļ nav pārsteidzoši, ka poļu eksperts raizējas par Baltijas valstu PGA.

Nevienam neļaus aizvainot Krieviju

Iepriekš bijušais KF Gaisa desanta karaspēka komandieris, Valsts domes deputāts Vladimirs Šamanovs paziņoja, ka saskaņā ar Kolektīvās drošības līguma organizācijas (KDLO) kārtības rulli, uzbrukums ikvienai no līguma dalībvalstīm ir uzbrukums Krievijai. Un šāds scenārijs arī ir jāizskata. Tādēļ KF gatavojas jebkādu draudu atvairīšanai.

Savukārt tiem, kas grasās nodarīt pāri Krievijai, nāksies kārtot lietas ar Gaisa desanta karaspēku, uzsvēra Šamanovs, atzīmējot, ka patlaban Gaisa desanta karaspēks ir visuniversālākais Krievijas Bruņoto spēku karaspēks. Turklāt, pēc viņa sacītā, desantnieki pārspēj visus pēc ideoloģijas un kaujas iespējām.

PGA sistēma Patriot
© Sputnik / Игорь Зарембо

Tikmēr Polijā notiek ievērojamu ASV Armijas spēku izvietošana, kas, kā iepriekš rakstīja militārais eksperts Aleksandrs Hroļenko, vairāk atgādina "kontrolšāvienu" Eiropas starptautiskās drošības sistēmai.

ASV un Polija līdz galam saskaņoja "pastiprinātas aizsardzības sadarbības" nosacījumus un 4. augustā paziņoja par 5. ASV armijas korpusa komandēšanas darbības sākšanu Polijas teritorijā. Pēc vienošanās nosacījumiem, Polijā dislocētajiem 4500 amerikāņu karavīriem pievienosies vēl viens tūkstotis. Un tas ir tikai lielo pārmaiņu sākums.

Hroļenko atzīmēja, ka ja pie šāda izkārtojuma  divu pasaules karu dalībnieks – 5. ASV armijas korpuss – negatavojas trešajam, grūti izskaidrot tā pārdislocēšanu no Ziemeļamerikas uz Baltijas reģionu, uz valsti, kura robežojas ar Krieviju.

24
Tagi:
Baltija, PGA
Temats:
NATO austrumu flangā
Pēc temata
ASV 5. armijas korpusa pastāvīga klātbūtne Polijā ož pēc pulvera
Eksperts paskaidroja, kas Lietuvā maksās par jaunajiem amerikāņu helikopteriem
Pirmais "Fords" jāslīcina. Kāpēc ASV superkuģis vēl joprojām nav cīņasspējīgs
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Ekonomists un politiskais analītiķis Aleksandrs Nosovičs, foto no arhīva

Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā

30
(atjaunots 12:08 09.08.2020)
Abas valstis saņem finanses no rietumiem Baltkrievijas "demokratizācijai", tāpēc tām nav izdevīgs vēlēšanu mierīgs iznākums šajā valstī, uzskata politiskais analītiķis Aleksandrs Nosovičs.

RĪGA, 9. augusts – Sputnik. Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs apsprieda situāciju Baltkrievijā ar Polijas Ārlietu ministrijas vadītāju Jaceku Čaputoviču.

Mihails Smoļins
© Foto : из личного архива Михаила Смолина

Ministri vienojās arī turpmāk vērīgi sekot stāvoklim kaimiņvalstī, koordinēt savas darbības un uzsvēra, ka koordinācija ES līmenī ir ļoti nozīmīga.

Ekonomists un politiskais analītiķis Aleksandrs Nosovičs intervijā Sputnik Lietuva pastāstīja, ka Lietuva un Polija ir Rietumu ģeopolitisko interešu izplatītāji attiecībās ar Baltkrieviju.

"Gan Lietuva, gan Polija ir ieinteresētas, lai prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā beigtos ar konfliktu. Tās nav ieinteresētas mierīgā vēlēšanu noslēgumā, jo abas šīs valstis gadu desmitiem ir Rietumu, Eiropas ietekmes izplatītāji Baltkrievijā un visiem spēkiem mudina šo valsti uz ģeopolitisko orientāciju pret Rietumiem. Pārsvarā – ar krāsaino revolūciju metodēm," teica analītiķis.

Pēc Nosoviča domām, Polija un Lietuva pievērsa uzmanību darbam ar Baltkrievijas iedzīvotājiem, nevis ar eliti.

"Tās gadiem ilgi strādāja pie jauna politiskā projekta Baltkrievijas aspektā, finansēja baltkrievu opozīciju, radīja plašsaziņas līdzekļus, mediju ruporus. Visiem šiem projektiem Lietuva un Polija saņem naudu no Rietumiem. Jāsaprot, ka tām nav pietiekamu līdzekļu visas šīs infrastruktūras nodrošināšanai. Tāpēc zināma attiecību uzlabošanās, kas pēdējos gados bija vērojama Baltkrievijas un Rietumu starpā, Baltijas valstīm ir kategoriski neizdevīga, jo tā atņems viņām naudas tranšus, kas ilgus gadus gāja šīm valstīm Baltkrievijas demokratizācijai," atzīmēja analītiķis.

Nosovičs atgādināja, ka pēdējos gados Lietuva pat pretojās Rietumiem Baltkrievijas jautājumā. "Laikā, kad ASV un Eiropas Savienībai attiecības ar Minsku pakāpeniski uzlabojās, Lietuva sāka asus soļus Baltkrievijas AES jautājumā," atgādināja ekonomists.

30
Tagi:
Baltkrievija, Polija, Lietuva
Ēnu dienas dalībnieki Paula Stradiņa slimnīcā, foto no arhīva

Ministra tvītu par rindu slimnīcā apspriedīs Saeimas komisijā

0
(atjaunots 18:18 10.08.2020)
Tiklīdz satiksmes ministrs pasūdzējās sociālajos tīklos par garo rindu pie ārsta, uzreiz šo situāciju nolēma apspriest Saeimas komisijā.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Rīt, 11. augustā, plkst. 13:00 notiks Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedriskās veselības apakškomisijas sēde, kurā paredzēts apspriest satiksmes ministra Tāļa Linkaita publikāciju Twitter, vēsta Press.lv.

Pagājušajā nedēļā Linkaits izrādījās rindā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Traumatoloģijas nodaļā un pastāstīja par savu pieredzi sociālajos tīklos.

Pēc viņa sacītā, rindā nācies gaidīt sešas stundas, turklāt uzgaidāmajās zālēs nepietiek krēslu, un tas nozīmē, ka pacientiem ar traumām ilgi jāstāv kājās. Tomēr medicīniskais personāls, pēc viņa sacītā, strādā ātri, laipni un profesionāli.

Ministra publikācija sociālajos tīklos piesaistīja ne vien parasto Latvijas iedzīvotāju, bet arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas locekļu uzmanību. Atzīmēsim, ka šīs komisijas vadītājs, ārsts-kardiologs Andris Skride ("Attīstībai/Par!"), arī strādā Stradiņa slimnīcā, kur ministram nācies gaidīt rindā.

Stradiņa slimnīcas un Veselības ministrijas pārstāvji, kā arī Linkaits tika uzaicināti, lai pastāstītu komisijai par situāciju.

Komisijas sēde notiks attālināti videokonferences režīmā.

0
Tagi:
Saeima, Latvija, medicīna, Tālis Linkaits
Pēc temata
Linkaits izlicies par vienkāršu pasažieri. Rīgas lidostā rindu nebija
Sešas stundas rindā: Latvijas satiksmes ministrs veica eksperimentu slimnīcā