Starptautiskās militārās mācības Saber Strike

Igaunija iecerējusi veidot kara tiesas pēc Ukrainas piemēra

40
(atjaunots 14:56 03.11.2019)
Igaunija izmantos Ukrainas piemēru kara tiesu izveides jomā. Eksperti no Ukrainas jau stāsta par savu pieredzi Rīgikogu deputātiem.

RĪGA, 3. novembris — Sputnik. Šonedēļ eksperti apmeklēja Igaunijas parlamentu, lai apspriestu tiesvedības sistēmas attīstību Igaunijā. Deputāti pārdomā iespējas veidot kara tiesas, vēsta Sputnik Igaunija.

Patlaban četrdesmit attīstītās valstīs pieņemta kara tiesu prakse. Pagaidām nav zināms, kā tamlīdzīga sistēma izskatīsies Igaunijā, taču ir acīmredzams, ka gaidāms liels darbs likumdošanā.

"Viss jāsagatavo miera laikā. Neviens nevēlas karu, taču jāpanāk, lai mūsu tiesībsargājošā sistēma būtu gatava," portālam ESS pauda Rīgikogu deputāts Leo Kunnass.

Ar pieredzi dalījās Ukrainas pārstāvji – kara tiesu sistēma valstī strādāja 5 gadus, taču 2010. gadā to atcēla. Patlaban aktuāls ir jautājums par šo tiesu atjaunošanas nepieciešamību.

Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba Juridiskās pārvaldes priekšnieka vietnieks Kirils Gankevičs ir pārliecināts: tamlīdzīga sistēma ir nepieciešama, tā palīdz izskatīt lietas un pieprasīt to atkārtotu izskatīšanu daudz īsākā laikā. Pēc viņa vārdiem, gandrīz visas krimināllietas, kas ierosinātas 2014. un 2015.gadā, vēl joprojām nav atklātas.

Ukrainas pārstāvis uzsvēra, ka viņa valstī kara tiesu atjaunošana ir nepieciešama, un atzīmēja, ka Igaunijai tā dos ļoti interesantu pieredzi, jo tamlīdzīga sistēma Igaunijā nekad nav pastāvējusi.

Kara tiesas mūsdienu pasaulē

Mūsdienās valstīs, kur funkcionē kara tiesas, izstrādāti trīs minētās sistēmas varianti. Piemēram, vairākās valstīs kara tiesas funkcionē pastāvīgi (gan miera, gan kara laikā, gan valsts teritorijā, gan armijas bāzēs ārvalstīs). Pie tām pieder, piemēram, ASV un Lielbritānija.

Kara tiesām ASV ir ekskluzīva jurisdikcija karavīru pārkāpumu jautājumā. Kara nozieguma jēdziens tiek traktēts plaši, tāpēc kara tiesai iespējams nodot gandrīz jebkuru lietu par nopietnu karavīra pārkāpumu. Tiesas, prokuratūras un aizstāvības funkcijas izpilda ASV Bruņoto spēku virsnieki.

Lielbritānijā katra veida bruņotajiem spēkiem ir no komandieriem neatkarīgas tiesu iestādes disciplināro un krimināllietu izskatīšanai.

Vairākās valstīs pastāv kara tiesu "jauktā" jurisdikcija, kas funkcionē līdz ar civilajām tiesām. Piemēram, Francijā strādā kara tiesas ārvalstīs, kas saglabātas miera laikā, un augstākstāvošā instance tām ir Bruņoto spēku tribunāls Parīzē.

Vairākās valstīs kara krimināltiesas darbojas tikai armijas bāzu teritorijā ārzemēs un kara laikā. Mierlaikā valsts teritorijā tās nedarbojas, karavīru krimināllietas izskata civilās tiesas.

Pie tām pieder Vācija – kara tiesu iestādes pastāv kā disciplinārās tiesas. To galvenā funkcija – nodrošināt karavīru likumīgās tiesības.

40
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās benzīna cenas

9
(atjaunots 10:00 31.05.2020)
Latvijas galvaspilsētā un Igaunijas galvaspilsētā aizritējušajā darba nedēļā benzīna cenas ir palielinājušās, savukārt Viļņā palikušas nemainīgas.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 5,7%, līdz 1,054 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 4,3%, līdz 0,964 eiro litrā, raksta Bb.lv.

Viļņā 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja, attiecīgi 0,935 un 0,835 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 2,6%, līdz 1,179 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena nav mainījusies – 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cena Rīgā palikusi nemainīga – 0,465 eiro litrā, Viļņā tā ir pakāpusies par 4,4%, līdz 0,479 eiro, savukārt Tallinā samazinājusies par 1,1%, līdz 0,56 eiro litrā.

9
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Latvijā ceļas degvielas cenas: kā nedēļas laikā ir izmainījušās cenas
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Degviela kļuvusi dārgāka: vai Latvijas iedzīvotāji retāk brauks ar savu auto
Lietuvas policijas automobilis, foto no arhīva

Par policista slepkavību meklētais Lietuvas iedzīvotājs ir miris

35
(atjaunots 13:30 30.05.2020)
Vakar aizdomās turamais atklāja uguni uz policijas darbiniekiem, kuri ieradās uz izsaukumu par vardarbību. Viens cilvēks tika nogalināts.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Mirstīgās atliekas, kas tika atrastas ugunsgrēka vietā Mažeiķu rajonā, pieder aizdomās turamajam, kurš vakar nošāva policistu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz vietējo policiju.

Lietuvas Kriminālās izmeklēšanas centra eksperti izpētīja atliekas, kas tika atrastas pēc ugunsgrēka Birbiliškes ciemā. Viņi konstatējuši, ka tas ir Stasiss Brasa, kurš tiek turēts aizdomās par šaušanu uz policijas darbiniekiem un slepkavību.

Policijas speciālā operācija ir beigusies. Kolēģiem no Latvijas ir nodota informācija par ekspertīzes rezultātiem. Policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela pateicās virsniekiem, kuri piedalījās operācijā.

Piektdien policija ieradās Birbiliškes ciemā uz izsaukumu par vardarbību. Vīrietis atklāja uguni uz policistiem: darbiniece tika ievainota kājā, savukārt kinologs Sauļus Žimants tika nošauts. Aizdomās turamais noslēpās mežā.

Lietuvas policija uzsāka šāvēja meklēšanu. Pēcāk ugunsgrēka vietā tika atrasts apdedzis cilvēka līķis, blakus likumsargi atrada ieroci. Policistiem bija aizdomas, ka tieši šis cilvēks šāva uz viņu kolēģiem.

35
Tagi:
noziedzība, Lietuva
Grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno

Forbes noskaidroja, kurš nedēļas laikā nopelnījis visvairāk

0
(atjaunots 15:33 31.05.2020)
Pandēmija nav traucēklis tam, lai nopelnītu dažus miljonus: kurš no uzņēmējiem nopelnījis visvairāk pavasara pēdējā nedēļā?

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes sastādīja desmit uzņēmēju un investoru sarakstu, kuri no 21. līdz 28. maijam nopelnījuši visvairāk naudas, vēsta RIA Novosti.

Pirmajā vietā izrādījies kompāniju grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno. Nedēļas laikā viņa bagātība palielinājusies par 8,1 miljardu dolāru un atkal pārsniedza 100 miljardus dolāru.

Tālāk seko Inditex holdinga (pieder zīmols Zara) dibinātājs un beneficiārs Amansio Ortega, kurš kļuvis par 4,9 miljardiem dolāru bagātāks. Līderu trijnieku noslēdz leģendārais investors Vorens Bafets, kura bagātība pieaugusi par 3,9 miljardiem dolāru.

Tālāk seko Kering īpašnieks Fransuā Pino, L’Oreal līdzīpašniece Fransuāza Fransuāza Betankūra-Meijersa, Uniqlo dibinātājs Tadasi Janai un kompānijas Keyence dibinātājs Takemicu Takidzaki.

Tāpat sarakstā iekļuva Luxoticca dibinātājs Leonardo del Vekkio, Grupo Carso īpašnieks Karloss Slims un 3G Capital līdzdibinātājs Horhe Paolo Lemāns. Nedēļas laikā viņi kopsummā nopelnīja 33,6 miljardus dolāru.

0
Tagi:
Forbes
Pēc temata
Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Bagātākie cilvēki pasaulē dienas laikā zaudējuši 117 miljardus dolāru