Rīgas brīvosta

Baltkrievija pārdomā naftas piegādes caur Baltijas un Ukrainas ostām

44
(atjaunots 10:40 30.10.2019)
Koncerns "Belņeftehim" uzsvēra, ka nodokļu manevra īstenošanas gaitā pieaugs Krievijas piegādēm alternatīvā importa pievilcība.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Baltkrievija izskata iespēju piegādāt naftu no NVS valstīm, Tuvajiem Austrumiem un Āfrikas caur Ukrainas un Baltijas valstu ostām, lai nodrošinātu alternatīvu piegādē no Krievijas, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz koncerna "Belņeftehim" priekšsēdētāja vietniece Svetlana Gurina.

"Transporta koridori mums ir saprotami, taču lēmums tiks pieņemts tikai gadījumā, ja alternatīvās piegādes būs ekonomiski efektīvas. Taču jāņem vērā, ka nodokļu manevra gaitā un Krievijas naftas cenu pietuvināšanai pasaules cenām alternatīvo piegāžu pievilcība pieaugs," viņa teica intervijā "Respublika".

Gurina pievērsa uzmanību, ka Baltkrievijas rūpnīcas ražo nacionālajām un starptautiskajām prasībām atbilstošus naftas produktus, tāpēc Krievijas naftas nomaiņa pret citu nenovedīs pie degvielas kvalitātes zuduma.

Tāpat eksperte pastāstīja, ka pēc "netīrās" naftas piegādēm nācies samazināt naftas pārstrādes apjomus, un pagaidām neizdodas sasniegt ieplānoto naftas transportēšanas apjomu.

Gurina atgādināja, ka nodokļu manevra rezultātā mazinās muitas nodeva, tātad pieaug naftas cena Baltkrievijai, un zaudējumi valsts ekonomikai šī gada deviņos mēnešos jau sasnieguši aptuveni 250 miljonus dolāru.

Septembrī Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko atzīmēja, ka Minska izvērtē trīs naftas piegāžu variantus, alternatīvu Krievijai. Viņš atklāja, ka runa ir par reversām piegādēm no Polijas pa cauruļvadu "Družba", kā arī piegādēm pa cauruļvadu "Odesa-Brodi" no Ukrainas un caur Lietuvas un Latvijas ostām.

Nodokļu manevrs Krievijas naftas nozarē, kas paredz pakāpeniski atcelt naftas eksporta nodevu un palielināt tās ieguves nodokļa likmi, radījis Maskavas un Minskas domstarpības.

Minska vērtēja, ka zaudējumi sešu gadu laikā sasniegs gandrīz desmit miljardus eiro, bet 2019.gadā – 360 miljonus eiro. Krievijas valdības vadītāja preses sekretārs Oļegs Osipovs pavēstīja, ka Baltkrievijas budžeta "zaudējumi" nodokļu manevra rezultātā neattiecas uz Krievijas saistībām Baltkrievijas priekšā.

Savukārt Krievijas Federācijas Padomes loceklis Gerigorijs Karasins atzīmēja, ka nodokļu manevrs ir Krievijas suverēnās tiesības, tāpec Minska nevar pieprasīt nekādas kompensācijas tā kontekstā. Tomēr Maskava var sniegt atbalstu Baltkrievijai, lai mīkstinātu tā ievešanas sekas.

44
Pēc temata
Asiņainā konkurence: Latvija atkarojusi Lietuvai daļu baltkrievu kravu
Baltkrievija var palielināt naftas produktu tranzītu caur Latviju
Rinkēvičs: Baltkrievija sola Latvijas tranzītam benzīnu no "Naftan"
Baltkrievija vēlas nopirkt termināļus Baltijas ostās naftas importam
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

Baltijas valstīs kritušās degvielas cenas

13
(atjaunots 19:28 19.09.2020)
Aizritējušajā darba nedēļā Rīgā, Viļņā un Tallinā samazinājušas degvielas cenas, autogāzes cenas bijušas stabilas.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Šonedēļ visdārgāk benzīns maksāja Tallinā, tālāk seko Rīga, savukārt vislētāk benzīns maksāja Viļņā. Savukārt visaugstākā dīzeļdegvielas cena bijusi Rīgā, bet viszemākā – Tallinā, raksta jauns.lv.

Rīgas Circle K degvielas uzpildes stacijās 95. markas benzīns nedēļas laikā kļuvis lētāks par 0,4%, līdz 1,129 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielas cena samazinājusies par 1,5% un sastādīja 1,009 eiro litrā.

Viļņā 95. markas benzīna cena samazinājās par 0,9% un sastādīja 1,096 eiro litrā, bet dīzeļdegvielas cena samazinājās par 2,1% un sastādīja 0,936 eiro litrā.

Tallinā 95. markas benzīna cena samazinājās par 5,6% un sastādīja 1,189 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielas cena kritusies par veseliem 7%, nokrītot līdz 0,929 eiro litrā.

Autogāzes cenas šonedēļ Rīgā, Viļņā un Tallinā bijušas stabilas. Rīgā litrs autogāzes maksāja 0,535 eiro, bet Viļņā – 0,503 eiro. Savukārt Tallinā autogāze kļuvis par 0,7% lētāka, pazeminoties līdz 0,566 eiro litrā.

13
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Kā naftas cenu kritums ietekmēs Latvijas degvielas tirgu
Elektropadeves līnija, foto no arhīva

Elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pacēlušās par 40%

35
(atjaunots 17:05 19.09.2020)
Elektroenerģijas iepirkšanas cena Latvijā, Lietuvā un Igaunijā augustā strauji pacēlusies: par iemeslu tiek saukta elektroenerģijas plūsmas ierobežošana.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar neatkarīgā elektroenerģijas piegādātāja "Elektrum Lietuva" datiem, augustā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas Baltijas valstīs palielinājās par 40%, vēsta Mixnews.lv.

Tiek atzīmēts, ka elektroenerģijas biržas Nord Pool cenas zonā Lietuvā augustā elektroenerģija sadārdzinājās līdz 43,32 eiro par megavatstundu, Latvijā cena pieaugusi līdz 43,41 eiro, Igaunijā – līdz 40,90 eiro par megavatstundu.

Ziemeļeiropai nepaveicies vēl vairāk. Tur augustā cenas palielinājušās gandrīz divas reizes, salīdzinājumā ar jūliju.

Taču, salīdzinājumā ar jūliju, patēriņš Baltijas valstīs augustā pieaudzis gandrīz par 3,7% – līdz 2096 gigavatiem. Savukārt Latvijā, Lietuvā un Igaunijā saražotās elektroenerģijas daudzums augustā, salīdzinājumā ar jūliju, pieaudzis par 31% – līdz 1336 gigavatiem. Kopumā trīs valstis ģenerēja 64% patērētās elektroenerģijas.

Pēc neatkarīgā elektroenerģijas piegādātāja "Elektrum Lietuva" direktora Martina Giga sacītā, lieta ir tajā, ka augustā SE4 savienojumu jaudas ierobežošanas dēļ tika fiksēta pazemināta plūsma no Somijas un Zviedrijas.

Savukārt elektroenerģijas plūsmas no Baltkrievijas un Kaļiņingradas apgabala augustā bija jaudīgākas, bet vienalga bija zemākas, nekā 2019. gada augustā.

Atgādināsim, ka aprīlī tika ziņots, par elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas samazināšanos par 15%.

Tika atzīmēts, ka laika posmā no 2020. gada 6. līdz 12. aprīlim Nord Pool biržas elektroenerģija Lietuvas cenas zonā kritās līdz 18,18 eiro par megavatstundu, kas ir par 15% mazāk nekā iepriekšējā nedēļā. Savukārt Latvijā cenas kritums sastādīja 17%, līdz ar ko izlīdzinājās cenas Lietuvā un Latvijā. Igaunijā cena par megavatstundu noslīdēja līdz 17,81 eiro par megavatstundu (-19%).

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka Latvijas iedzīvotāji maksā vislielāko ekoloģisko nodokli ES.

Visbiežāk ekoloģiskie nodokļi iekļauj enerģētikas nodokļus (77%), transportu (191%), vides piesārņošanu un resursus (3,3%).

35
Tagi:
cenas, Baltija, elektroenerģija
Pēc temata
Elektronu face control: Latvija meklē BelAES elektroenerģijas atpazīšanas metodi
Lietuvas viltīgais plāns: atstāt Baltkrieviju bez elektrības un nopelnīt
COVID-19

Covid-19 uzliesmojums Latvijā: diennakts laikā atklāti 34 gadījumi, 19 vienā uzņēmumā

0
(atjaunots 13:21 22.09.2020)
No 34 jaunajiem Covid-19 gadījumiem, kas atklāti aizritējušajā diennaktī, 19 tika fiksēti vienā uzņēmumā, tā nosaukums netiek atklāts.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī ir veikti 2690 koronavīrusa testi, atklāti 34 jauni inficēšanās gadījumi, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saskaņā ar SPKC datiem, 24 inficētie ir citu ar Covid-19 saslimušo kontaktpersonas (tostarp 19 no tiem ir viena uzņēmuma darbinieki), astoņi inficētie atgriezās no ārzemēm (Krievija, Turcija, ASV), vēl diviem cilvēkiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

Kopumā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti 299 085 Covid-19 izmeklējumi, inficējušies 1560 cilvēki – 1248 izveseļojās, 36 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā netika stacionēts neviens ar Covid-19 inficētais. Stacionāros ārstējas 10 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā no slimnīcām pēc ārstēšanās saistībā ar koronavīrusu izrakstīti 216 pacienti.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts jau vairāk nekā 31,5 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 969 tūkstoši cilvēku nomira, toties vairāk nekā 23,1 miljons izveseļojās.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka