Būvstrādnieki, foto no arhīva

Ukraiņu viesstrādniekus Igaunijā vēlas nodrošināt ar čipiem

60
(atjaunots 16:52 11.10.2019)
Igaunijas Būvuzņēmumu savienība piedāvā ieviest valstī Somijas pieredzi un izsniegt katram darbiniekam identifikācijas kartiņu.

RĪGA, 11. oktobris – Sputnik. Igaunijas iekšlietu un tieslietu ministri paziņoja par plāniem uzsākt kontroli pār nelegāli īrētā darbaspēka tirgu, vēsta Sputnik Igaunija.

Runa ir par darbiniekiem, kuri Igaunijā it kā atrodas darba komandējumā vai arī kurus no ārzemju kompānijām īrē vietējās firmas. Parasti tie ir Ukrainas pilsoņi, kuri skaitās kā Polijā reģistrētu kompāniju darbinieki.

Pēc IeM vadītāja Marta Helmes sacītā, igauņu uzņēmējiem, kuri izmanto īrētu darbaspēku, būs jāpierāda, ka Polijā, Ukrainā vai Lietuvā reģistrētās firmas, kuru pakalpojumus viņi izmanto, patiešām eksistē un strādā šajā nozarē.

Nodokļu un muitas departaments jau ir aprēķinājis, ka 2018. un 2019. gadā krāpniecisko shēmu ar ārzemju darbaspēku dēļ Igaunijas valsts nav saņēmusi 14 miljonus eiro. Tā kā varasiestādes nevar pārbaudīt vairākus desmitus tūkstošus Igaunijā strādājošo ārzemnieku, tad likumos tiks veikti grozījumi, kuri ļaus pirmām kārtām pieprasīt informāciju firmām, kuras īrē darbaspēku.

Tiesa, ieplānoto pasākumu efektivitāte izraisa šaubas dažiem uzņēmējiem. Piemēram, Būvuzņēmumu savienības valdes loceklis Raivo Rands (Igaunijas būvniecības nozarē katrs piektais darbinieks ir ārzemnieks) uzskata, ka tie, kas nejauši tiek pieķerti krāpšanā, protams, samaksās sodu, taču darba devēji, kuri darījuši to apzināti, turpinās ar to nodarboties.

"Tur jau ir tā problēma. Pateikt, ka tagad sekos pārbaudes un pieprasīt kaut kādus dokumentus, – nenostrādās. Mūsu Savienība jau gadiem ilgi runā par to, ka vietējiem darbiniekiem, un algotiem darbiniekiem ir jāizsniedz identifikācijas kartiņas," paziņoja viņš.

Pēc Randa sacītā, kartiņa ar čipu, kas var tikt piesaistīta IeM, Nodokļu departamenta, Nodarbinātības reģistra un citām datubāzēm, jau ir veiksmīgi nodemonstrējusi sevi Somijā. Tādējādi jebkurā objektā, vai tas būs būvlaukums vai restorāns, ne vien darba inspekcija, bet arī pats darba devējs vai ģenerālais darbu izpildītājs spēs ātri noteikt, kāds cilvēks pie viņa strādā un vai viņa darba devējs maksā nodokļus Igaunijas budžetā.

Jānorāda, ka Helme iebilst pret viesstrādniekiem no Ukrainas ne tikai ekonomisku apsvērumu dēļ – iepriekš viņš paziņoja, ka uz Igauniju brauc "neīsti" ukraiņi, jeb Ukrainas austrumu iedzīvotāji, kuri runā krievu valodā.

60
Pēc temata
Viesstrādniekus Latvijā nelaidīs: Iesalnieks sola aizstāvēt valsts nākotni
Viesstrādniece no Ukrainas pastāstījusi par poļu patvaļīgo attieksmi
Imigrācija vienkāršota: kur viesstrādniekiem nāksies maksāt vairāk, nekā latviešiem
Latvijā četrkārt pieaudzis nelegālo viesstrādnieku skaits
Baltic Pride 2013, Viļņā

Igaunijā varētu legalizēt vai uz visiem laikiem aizliegt viendzimuma laulības

1
(atjaunots 10:28 28.10.2020)
Igaunijā sākta parakstu vākšana petīcijai par viendzimuma laulību legalizāciju, bet valdība gatavo referendumu par Konstitūcijas grozījumiem, kas padarīs tādas laulības par neiespējamām.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Partijas "Igaunijas zaļie" iesniegtā petīcija, kas aicina legalizēt viendzimuma laulības, trīs dienu laikā savākusi vairāk nekā 20 tūkstošus parakstu, stāsta Postimees.

Petīcija publicēta vietnē Rahvaalgatus.ee, kurā ikviens var vērsties pie valsts parlamenta. Izskatīšanai tiek nodotas petīcijas, ko parakstījuši vismaz tūkstoš cilvēki.

Parlamentā petīcija nonāks tikai nākamajā gadā – līdz Ziemassvētkiem tā vāks parakstus. Pēc tam parlaments lems, kāda komisija to izskatīs: Sociālo lietu komisija, kuras kompetencē ir ģimenes jautājumi, vai Konstitūcijas komisija, ja petīcija tiks izskatīta kā cilvēka pamattiesību tēma.

2014. gadā Rīgikogu pieņēma Kopdzīves likumu, kas faktiski ļauj viena dzimuma cilvēkiem noslēgt civilu partnerību, taču līdz šim nav pieņemti šīs sfēras regulēšanai nepieciešamie lietišķie akti.

"Ar Kopdzīves likumu patiešām bija sarežģīti, jo tam bija vajadzīgi lietišķie akti. Būtu vienkārši grozīt likumu par ģimeni, nāktos mainīt tikai viena paragrāfa formulējumu, un viss varētu sākt strādāt," pastāstīja "Zaļo" līdere Zuleiha Izmailova.

Viņa atzīmēja, ka spriedze sabiedrībā ir liela, un, iespējams, politiķiem šķitīs labāk svītrot tēmu no dienas kārtības un dzīvot tālāk.

"Mums ir daudz problēmu: klimata krīze, ekonomiskā krīze, krīze veselības aprūpes jomā. Mums jānodarbojas ar svarīgiem jautājumiem, un, ja mūsu valdībai vajag vairākas nedēļas, lai sapulcētos un konstatētu, ka ir punkti Konstitūcijā, ko viņi ir gatavi ievērot, kā tas izskanēja valdības deklarācijā ceturtdien, tas nav nopietni. Naida kurināšana un kaitināšana varētu beigties, un pienāktu laiks risināt īstās problēmas," klāstīja Izmailova.

Ceturtdien Igaunijas valdība no jauna apstiprināja, ka 2021. gada pavasarī plāno organizēt valstī referendumu par laulībām: pilsoņiem ierosinās iekļaut Konstitūcijā punktu par to, ka laulība ir vīrieša un sievietes savienība. Referendums bija viens no noteikumiem koalīcijas līgumā ar konservatīvo partiju EKRE.

Jautājums par referendumu atkal kļuva aktuāls, kad tika pārvarēta valdības krīze: valsts iekšlietu ministrs Marts Helme (EKRE) intervijā portālam Deutsche Welle cita starpā apsūdzēja LGBT pārstāvjus par "homopropagandu" un ieteica viņiem "bēgt uz Zviedriju".

Prezidente Kersti Kaljulaida, pazīstama ar savu atbalstu LGBT, paziņoja, ka Helme savu uzskatu dēļ nav piemērots iekšlietu ministra amatam, premjerministrs Jiri Ratass (Centriskā partija) atgādināja pilsoņiem, ka valsts nevērtē viņus no seksuālās orientācijas viedokļa, tomēr galu galā izdevās izvairīties no valdošās koalīcijas sabrukuma. Triju koalīcijas partiju līderi parakstīja paziņojumu, kurā solīja ar cieņu izturēties pret visiem Igaunijas iedzīvotājiem.

Vienlaikus petīcija par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību portālā Manabalss.lv, kas ierosina legalizēt bez laulības reģistrācijas dzīvojošo pāru attiecības, kopš 17. oktobra savākusi vairāk nekā 13 tūkstošus parakstu.

1
Tagi:
Igaunija, viendzimuma attiecības, LGBT
Pēc temata
Valdošā koalīcija Igaunijā var izjukt LGBT dēļ
Rinkēvičs parakstīja petīciju par viendzimuma partnerattiecībām
Pirmais vīrs, otrais vīrs: līdz Saeimai nokļuvušas viendzimuma attiecības
Referendums par viendzimuma pāru statusu: cik Latvijas iedzīvotāju atbalsta šo ideju
Rokasspiediens, foto no arhīva

Kredīts algas vietā: Igaunijā plaukst jauns krāpšanās paņēmiens

28
(atjaunots 15:25 27.10.2020)
Igaunijas Nodokļu un muitas departaments noraizējies par negaidītu darba devēju krāpšanās shēmu – viņi izvairās no nodokļiem, izsniedzot kredītus algas vietā. Tāda shēma sagādā problēmas arī darbiniekam.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Igaunijā parādījusies jauna krāpšanās shēma: darba devējs, izvairoties no nodokļiem, algas vietā piešķir darbiniekam kredītu, stāsta Postimees.ee, atsaucoties uz Igaunijas Nodokļu un muitas departamentu (NMD). Šī shēma nemaz nav nevainīga un var sagādāt lielas nepatikšanas darbiniekam.

Luminor
© Sputnik / Sergey Melkonov

Piemēram, celtnieka alga, no kuras tiek maksāti nodokļi valstij, ir 800 eiro, tomēr ir gandrīz neiespējami sameklēt darbiniekus par tādu algu. Tad kompānija izraugās triku – tā pārskaita celtnieka kontā vēl tūkstoti eiro, bet maksājuma skaidrojuma ailē norāda "kredīts". Tātad kompānijai nevajag maksāt nodokļus no šiem tūkstoš eiro. NMD Juridiskās nodaļas vadītājs Revo Krauze paskaidroja, ka minētā piemēra gadījumā darba devējs ietaupa simtiem eiro. Taču vai tas ir droši darbiniekam?

Krauze pastāstīja, ka "uz papīra" darba devēja un darbinieka noslēgtajā kredītlīgumā iekļauti arī procenti un atmaksas termiņš, taču parasti tas viss netiek ievērots – kad pienāk kredīta dzēšanas termiņš, to noformē kā bezcerīgu prasību un automātiski noraksta.

NMD nodaļas vadītājs uzskata, ka darbiniekam tāda shēma var būt visnotaļ bīstama.

"Ja darbinieks apzināti noslēdzis tādu fiktīvu kredīta vienošanos un ieguldījis savu artavu kompānijas nelikumīgajā nodokļu optimizācijā, saskaņā ar pašreizējo praksi, mēs varam pieprasīt no darbinieka nesaņemtos nodokļus," paskaidroja Krauze. Šajā gadījumā darbinieks zaudēs naudu no savas kabatas.

Risks zaudēt naudu darbiniekam rodas arī darba devēja bankrota vai sarežģīta finansiālā stāvokļa dēļ, kurš pārskaitījis daļu algas kā kredītu. Šajā gadījumā procesā var iejaukties tā saucamais bankrota pārvaldnieks, kurš sāk piedzīt darbiniekiem izsniegtos kredītus, lai rastu papildu finansiālo atbalstu uzņēmējam.

"Nerunājot jau par to, ka pati kompānija var pieprasīt naudu caur tiesvedību. Tātad cilvēks strādā, saņem algu pēc šīs shēmas, taču, rodoties problēmām, kompānija var pieprasīt šos kredītu atmaksu, un darbinieks būs spiests pierādīt, ka nav ņēmis kredītu," paskaidroja Krauze.

28
Tagi:
krāpniecība, krāpnieki, Igaunija
Pēc temata
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Neveriet vaļā aizdomīgas hipersaites! Krāpnieki maskējas par "Swedbank" banku