Самодельная звезда Давида, хранившаяся под полом квартиры на улице Даугавпилс в Риге

ASV Valsts departaments atmodies: pa Lietuvu klīst spoks antisemītisma spoks

68
(atjaunots 15:50 01.10.2019)
Pēdējā laikā Lietuvā aizvien biežāk tiek fiksēti ar antisemītismu saistīti incidenti. Pirmo reizi tie radījuši ASV Valsts departamenta bažas.

Valsts departamenta īpašā vēstniece Holokausta jautājumos Čerija Denielsa nosodījusi mēģinājumus godināt hitlerisma līdzskrējējus un masu slepkavībās vainojamas personas.

Ebreju kopienai veltīti draudi, radikālo nacionālistu akcijas galvaspilsētas centrā, antisemītisku komentāru vilnis sociālajos tīklos un apogejs – nacistu kolaboracionistam, pretpadomju pagrīdes līderim Jonasam Noreikam veltītās piemiņas plāksnes nelikumīga atgriešanās pie Lietuvas Zinātņu akadēmijas bibliotēkas sienas – pastiprinājuši spriedzi sabiedrībā, portālā Baltnews.lt publicētajā materiālā stāsta Jegors Ivanovs.

Šķiet, brūnais mēris atkal atgriežas, un tas notiek Lietuvā. Antisemītiskie skandāli satricina visu valsti un tās sabiedrību, kas pārsvarā, spriežot pēc biedējošajiem komentāriem vadošajos portālos, ziņās, kas tieši un netieši skar ebreju jautājumu, atbalsta atklātus neonacistus.

Protams, neonacisti ir pārliecināti: ebreji it kā vainojami visās neatkarīgās Lietuvas nelaimēs – par deportācijām, represijām, okupāciju un Holokaustu. Parasti par to tradicionāli vaino krievus, bet tagad – ebrejus. Tieši tāpat kā Otrā pasaules kara un Liela Tēvijas kara priekšvakarā, Lietuvas aktīvistu frontes labākajās tradīcijās, kuras pārstāvji un ideologi – Škirpa, Krikštaponis, tas pats Noreika – atklāti kurināja naidu pret ebreju tautības iedzīvotājiem.

Interesantākais ir tas, ka dzīvnieciskais antisemītisms nesaprotamā kārtā iesakņojies vienkāršo iedzīvotāju prātos, lai arī patlaban Lietuvā dzīvo ne vairāk kā četri tūkstoši ebreju tautības parstāvju. Oficiāli viņu skaits ir vēl mazāks.

Lietuvas iedzīvotāju saiknei ar ebreju masu slepkavībām veltītā skandalozā bestsellera "Mūsējie" autore Ruta Vanagaite ir nomelnota par nepopulāru viedokli par Holokaustu, partizānu kustību un valsts ideoloģiju, nesen pamatoti pievērsa uzmanību paradoksam: antisemītisms Lietuvā dzīvo, plaukst un pat pastiprinās.

Tas sabalsojas ar situāciju, kas izveidojusies, piemēram, Francijā musulmaņu migrantu masveida pieplūduma un viņu lobiju dēļ, taču tur ir lielākā ebreju kopiena ES, bet Lietuvā ebreju gandrīz nav, taču tas jau neko nemaina? Galu galā, ir taču veca "laba" gudrība: ja krānā nav ūdens, tad to ir izdzēruši...

Lielais Brālis vēro

Jāpiezīmē, ka nesenos notikumus pamanījusi gan "Krievijas propaganda", gan tuvākie "draugi un partneri" – ASV: Viļņas mērs Remiģijs Šimašis uzdrošinājās noņemt Noreikam veltīto piemiņas plāksni un nogremdēt Lētā aleju Viļņā, kas nesa Škirpas vārdu.

Nesen ASV Valsts departaments reaģēja uz antisemītisma pieaugumu un ar dalību Holokaustā sevi aptraipījušu nacionālo varoņu godināšanu. Valsts departamenta īpašā vēstniece Holokausta jautājumos Čerija Denielsa nosodīja mēģinājumus godināt hitlerisma līdzskrējējus un masu slepkavībās vainojamas personas.

"Katrai valstij ir savas tumšās puses, un, saskaroties ar pagātnes smagajām problēmām, ir svarīgi objektīvi izvērtēt vēsturiskās personības, lai noteiktu, kādu ietekmi atstājušas viņu darbības – gan pozitīvās, gan negatīvās. Nacistiskā un padomju okupācijas režīmu noziegumu Lietuvā novērtēšanas  starptautiskās komisijas slēdzieni (tās secinājumi nepārprotami liecina, ka Noreika ir Holokausta līdzdalībnieks – aut.piez.) ir jānovērtē nopietni. Cilvēku godināšana, kuru darbību rezultātā Holokausta laikā tika vajāti un noslepkavoti tūkstošiem nevainīgu cilvēku, rada šķelšanos, kas ļauj izplatīt dezinformāciju. Tas propagandē antisemītismu un grauj Lietuvas starptautisko reputāciju. Vēl vairāk, tas mazina visu īsto varoņu godu, kuri patiešām demonstrē patiesu gara drosmes piemēru," viņa uzrakstīja savā oficiālajā lapā Twitter.

Starp citu, mazliet vēlāk uz viņas komentāru atsaucās arī Izraēlas vēstnieks Lietuvā Jossi Levijs, kurš paziņoja, ka pilnībā piekrīt kolēģei. Pēc viņa domām, Lietuvas valdībai ir jāatgādina, kas ir patiesie varoņi – tie, "kas riskēja ar savām dzīvībām un glāba ebrejus no nāves šausmīgajos Holokausta gados".

Noziedzīga neatbilstība

Atgādināsim, ka Viļņas mēra Remiģija Šimaša lēmums demontēt piemiņas plāksni, kas veltīta vienam no lietuviešu pretpadomju pagrīdes līderiem Jonasam Noreikam, radīja plašu atbalsi sabiedrībā.

Pilsētas mēra piekritēji un Lietuvas Ebreju kopiena sveica politiķa soli un uzsvēra, ka partizāns Noreika aptraipījis sevi ar dalību Holokaustā. Šīs iniciatīvas pretinieki – nacionālisti un galēji labējie skaidro, ka pret "nacionālo varoni" vērstās apsūdzības esot nepamatotas, un pieprasa tiesāt Viļņas mēru.

Vēsturnieki nav vienisprātis par Noreiku, taču parasti svaru kauss šajā jautājumā nosveras nacionālistu pusē, kuri atsaucas uz Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centra oficiālo vērtējumu, kas pauž: Jonass Noreika nav saistīts ar Holokaustu. Tas ir, "viņš nav saistīts", jo pats neesot šāvis, neesot nogalinājis, tikai parakstījis dokumentus par geto izveidi un nodevis pavēles, taču tas esot bijis tikai tāpēc, ka viņš bijis situācijas gūsteknis, sak, Šauļu apriņķa priekšnieka postenī nav varējis pretoties vāciešiem. Patiešām, dzelžaina loģika.

Kas patiesībā ir varonīgais Lietuvas brīvības cīnītājs Jonass Noreika? Pirmkārt, - cilvēks, kurš jau ilgi pirms kara laidis klajā atklāti antisemītisku grāmatu. Otrkārt, pronacistiskās Lietuvas aktīvistu frontes dalībnieks.

Treškārt, neapšaubāmi, viņš bija patriots, cīnījās par neatkarīgu Lietuvu, gribēja redzēt to brīvu. Tiesa, brīvu savā izpratnē – acīmredzot, arī brīvu no "netīrām asinīm".

Lūk, ko par viņu nesenajā intervijā pastāstīja Šauļu ebreju kopienas vadītājs Saņa Kerbelis: "Mana atbilde ir viennozīmīga. Tas ir cilvēks (Noreika – red.) kas nosūtīja ebrejus uz geto Žagarē, tas ir, sūtīja viņus drošā nāvē. Ja arī viņam bija kaut kāds atsevišķs laika sprīdis un bija nopelni Lietuvas priekšā, par kuras neatkarību, viņš, kā pieņemts uzskatīt, ne tik daudz cīnījies, cik, pareizāk sakot, pretojies gan "padomju varai", gan vāciešiem, - tas nedod mums nekādas tiesības saukt viņu par varoni.

Ja atsevišķi politiķi un valsts joprojām aizstāv viņa "varonību", būtu taisnīgi uzdot atklātu jautājumu  - var varasvīri ir gatavi atzīt, ka atbrīvošanās no ebrejiem ir Lietuvas neatkarības cīņas neatņemama daļa? Ja viņi ir gatavi, tālāk vairs nebūs nekādu jautājumu.

Galu galā, sauksim lietas īstajos vārdos un tiksim skaidrībā ar terminiem. Lai kļūtu par Holokausta – masu slepkavību – dalībnieku, nav jābūt slepkavam, cilvēkam, kurš nospiež gaili vai nogalina cilvēkus ar citiem ierožiem, tas, kurš radījis apstākļus šīm slepkavībām, kurš nav pretojies šīm ļaundarībām, nes tikpat lielu, dažkārt pat lielāku atbildību... Noreika ir viens no viņiem. Dīvaini, ka mēs Lietuvā esam spiesti runāt par tādām šķietami pašsaprotamām lietām.

Atgādināšu, ka arī Hitlers un Eihmans nevienu paši nav nogalinājuši. Šodien esam pievērsušies Noreikam, taču viņš nav vienīgais – bija gan Noreika, gan Škirpa, gan Impulēvičs, gan Krikštaponis. Starp citu, pēdējais savām rokām nogalinājis simtiem cilvēku, tomēr mūsu valstī līdz šim ir viņam par godu nosauktas ielas, Ukmerģē stāv piemiņas akmens, un neviens nedomā to novākt," viņš pastāstīja  izdevumam "Ekspres-Ņedeļa".

68
Pēc temata
Muzeja "Ebreji Latvijā" direktors: Cukuram nav vietas Brāļu kapos
Lietuviešu rakstniece Ruta Vanagaite uzrakstīja vēstuli "nogalinātajam ebrejam"
DW: kā Latvija apvieno leģionāru maršus un Holokausta upuru piemiņas dienu
"Vai nebaidies staigāt pa mūsu, latviešu ielām?": antisemītisms Latvijā ir dzīvs
Elektrības pārvades līnijas

Galīga kapitulācija: Lietuva atzinusi Latvijas tiesības pirkt enerģiju no BelAES

28
(atjaunots 17:17 03.06.2020)
Baltijas valstu vienošanās par elektroenerģijas iepirkumiem trešajās valstīs paredz atšķirīgu pieeju: Latvija un Igaunija atzīst Lietuvas tiesības nepirkt elektroenerģiju BelAES, bet Lietuva – kaimiņu tiesības to iepirkt. Tiks ieviesti elektrības izcelsmes sertifikāti.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Baltijas valstis izstrādājušas vienošanos par elektroenerģijas tirdzniecību ar trešajām valstīm līdz 2025.gadam, kad Latvija, Igaunija un Lietuva izstāsies no BRELL. Lietuvas valdība izskatīs to šodien, taču valstī jau sākusies diskusija par noteikumiem, kas skar elektroenerģijas iegādi no BelAES, vēsta LRT.

Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns apliecināja, ka vienošanās ļaus valdībai un ministrijai īstenot likuma prasības par elektroenerģijas piegādēm no Baltkrievijas. "Mūsu viedoklis paliek konsekvents, precīzs un nemainās – Lietuvā tās nenotiks (elektroenerģijas piegādes no Baltkrievijas – red.), un mūsu infrastruktūra netiks izmantota," viņš paziņoja.

Enerģētikas ministrija vēstīja, ka jaunā metodika tiks izmantota tūlīt pēc Baltkrievijas AES ekspluatācijas sākuma un tirdzniecības aizlieguma pa Lietuvas un Baltkrievijas pieslēgumu.

Ar mērķi īstenot Lietuvas likumu (kas aizliedz elektroenerģijas importu no Baltkrievijas) tiks ieviesta sertifikātu sistēma – tā ļaus identificēt importētās elektroenerģijas izcelsmi, lai Lietuvā nenokļūtu elektroenerģija no Baltkrievijas, informēja EM.

Tāpat plānots ieviest jaunu infrastruktūras nodokli, lai izdevumi par elektropārvades līniju izmantošanu importam tiktu taisnīgi kompensēti un impoertētā elektroenerģija tiktu aplikta ar nodokli.

Saskaņā ar 20212.gadā apstiprināto trīspusējo metodiku tirdzniecībai ar citām valstīm, elektroenerģijas tirdniecība Baltijas valstīs notiek tikai caur Lietuvu, taču šī metodika zaudēs spēku, kad darbu sāks BelAES. Ne Latvijai, ne Igaunijai nav tieša EPL savienojuma ar Baltkrieviju.

Kritika

Vienošanos negaktīvi novērtēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs un EP deputāts Petrs Auštrēvičs.

Linkēvičs uzskata, ka vienošanās neatbilst Lietuvas interesēm, un apņēmies aicināt valstību neatbalstīt enerģētikas ministra Žigimata Vaičūna ierosinājumu, jo kompromisi, kas ļauj Baltijas valstīm ieņemt atšķirīgas pozīcijas jautājumā par elektroenerģijas iepirkumiem no BelAES, "nevar būt pieņemami".

"Manuprāt, šis vienošanās projekts neatbilst Lietuvas interesēm, un es neuzskatu, ka valdībai tas būtu jāapstiprina. Es to norādīju arī savam kolēģim – enerģētikas ministram," atklāja Linkēvičs.

"Mūsu principiālais viedoklis ir tāds, ka Baltijas valstīm ir jāieņem koordinēta pozīcija, vienota jautājumā par atteikšanos no elektroenerģijas iegādēm no šī visos aspektos nedrošā objekta, mums ir noteikta sapratne arī Eiropas Komisijā," stāstīja kministrs.

Savukārt Auštrēvičs paziņoja, ka vienošanās ļaus Latvijai pirkt lelektrienerģiju no BelAES un pārdot to Lietuvai, un tā ir Viļņas galīga kapitulācija.

"Nodevības kontūras kļūst skaidrākas. Caur Latviju mēs pirksim elektrību no Astravjecas! Prezidenta administrācijas iemīļotais (enerģētikas – red.) ministrs Žigimants Vaičūns ir sagatavojis politisku vienošanos ar Latviju un Igauniju. Tajā Latvija un Igaunija atzīst mūsu tiesības nepirkt elektroenerģiju no Astravjecas (acīmredzama atteikšanās no suverenitātes), bet mēs vienlaikus – viņu tiesības pirkt," viņš uzrakstīja savā lapā Facebook.

Eirodeputāts atzīmēja, ka enerģētikas ministrs iesniedzis Seimā arī likumu par elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, "kurā galvenā ieinteresētā elektroenerģijas tirdzniecības kompānija ir Latvenergo".

"Nespēja pārliecināt tuvākos kaimiņus – Latviju un Igauniju – demonstrē Lietuvas vājās pozīcijas un nacionālo interešu noniecināšanu. Ar tādu vēsturisku nodevību nevar samierināties," viņš klāstīja.

BelAES starts

Baltkrievijas AES tiek būvēta netālu no Astravjecas pilsētas Grodņas apgabalā, 50 km attālumā no Viļņas. BelAES veidos divi energobloki. Tās būvdarbiem izraudzīts AES-2006 projekts — Krievijā izstrādāts jaunās paaudzes atomstacijas tipveida projekts "3+" ar uzlabotiem tehniski ekonomiskajiem rādītājiem, atbilstošs mūsdienu "postfukusimas" drošības normām, dabas aizsardzības, sanitārajām un higiēnas normatīvajiem aktiem. BelAES pirmā energobloka starts ieplānots 2020. gadā, otro energobloku - 2021. gadā, tajā jau veikti vairāk nekā 70% celtniecības un montāžas darbu.

Lietuva kopš būvdarbu sākuma izvirza pretenzijas pret atomelektrostaciju, un ar likumu atzinusi BelAES par "faktoru, kas apdraud nacionālo drošību". Lietuvā pieņemts likums, ar kuru plānots ierobežot elektroenerģijas importu no Baltkrievijas. Tāpat Viļņa aicināja citas valstis boikotēt elektrostaciju, taču iniciatīvu atbalstījusi tikai Polija.

28
Pēc temata
Nausēda turpina cīnīties ar BelAES: kas sagaida Baltijas valstis
Lietuva salst, pateicoties enerģētiskajai "neatkarībai" no Krievijas
Baltijas valstis palielinājušas Baltkrievijas elektroenerģijas iegādi
"Tas ir paradokss": eksperts pastāstīja, kādu cenu Baltija maksā par mītisko vienotību
Urmass Reinsalu

Tankiem arī vajadzīgs ceļš: Baltija pandēmijas laikā uztraucas ne tikai par tūristiem

24
(atjaunots 17:06 03.06.2020)
Igaunijas ārlietu ministrs pastāstīja, kad tiks atvērtas robežas, vai ir vērts jau tagad rezervēt ceļojumus, kā arī pauda bažas par militārās tehnikas pārvietošanās iespējām krīzes laikā.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Virkne valstu jau sākušas pavērt robežas un atjauno aviosatiksmi, tomēr nav garantijas, ka reisi, uz ko patlaban pieejamas biļetes par pievilcīgām cenām, notiks, paziņoja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu interlvijā avīzei Maaleht. Tāpat viņš norādīja, ka Krievija, domājams, vēl ilgi būs slēgta.

"Mēs iesakām pagaidām atteikties no braucieniem uz ārzemēm. Koronavīrusa izplatības risks būs augstāks, ja cilvēki sāks ceļot," teica Reinsalu.  

Viņš atklāja, ka pašlaik ES apspriež ārzemnieku uzņemšanas kārtību, piemēram, vairākas Eiropas valstis izskata iespējas ieviest izziņas par veselības stāvokli, ar ko nebūs jāpaliek karantīnā pēc robežas šķērsošanas.

Dienvidvalstis, kam tūrisms ir svarīgs ekonomikas elements, vēlas atvērt robežas pēc iespējas ātrāk. Dažas valstis iesaka visiem ES locekļiem rīkoties vienādi, izstrādājot vienotus noteikumus, tomēr pagaidām tāds lēmums Briseles līmenī vēl nav pieņemts.

Reinsalu uzskata, ka Baltijas valstis racionāli risina jautājumu par robežu atvēršanu, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju reģionā.

"Mūsu reģionā situācija ar koronavīrusu ir atšķirīga. No vienas puses – Krievija un Baltkrievija, no otras –Zviedrija, kur situācija ar vīrusa izplatību atšķiras no mūsējās. Domājams, Krievija būs slēgta vēl ilgu laiku," teica ministrs.

Taujāts par tūrisma braucieniem rudenī, Reinsalu pauda šaubas par to, vai visi pašlaik pārdotie ceļojumi, piemēram, uz Turciju vai ASV patiešām notiks.

"Atklāti sakot, tas ir risks gan uzņēmējiem, gan tiem, kuri pērk ceļojumus. (..) ASV robežas patlaban ES pilsoņiem ir slēgtas. Turcijā ir spēkā divu nedēļu karantīna pēc ierašanās. Kaut kādas valstis var ieviest papildu ierobežojumus, par kuriem mums patlaban nekas nav zināms," atzīmēja politiķis.

Reinsalu piebilda: lai arī patlaban pieejamas aviobiļetes par labām cenām, tas nebūt nenozīmē, ka reisi notiks, tāpēc iesaka nesteigties ar ārvalstu braucieniem.

Bet tanki?

Intervijā ministrs pastāstīja arī par to, kā veidojās notikumi, kad valstis viena pēc otras sāka slēgt robežas. Reinsalu norādīja kādu daiļrunīgu faktu: Baltijas valstis tolaik raizējās ne tikai par citās valstīs iestrēgušajiem saviem valstspiederīgajiem, bet arī par krīzes militāro aspektu. Piemēram, pārrunās ar Eiropas valstu līderiem par Baltijas valstu iedzīvotāju atgriešanos caur Poliju, Reinsalu vērsies pie NATO Padomes – raizējies par militārās tehnikas pārvietošanās iespējām.

"Atsaucot atmiņā šo situāciju, jāpiebilst, ka pārrunu bija daudz. Vācijas prezidents zvanīja Polijas prezidentam, ārlietu ministri pastāvīgi sazinājās, Jiri Ratass zvanīja Polijas premjerministram. Es lūdzu palīdzību pat NATO Padomē, jo tā ir arī viņu problēma – ja transporta haoss stiepjas līdz Berlīnei, pat tanki netiks cauri, ja pēkšņi radīsies tāda iespēja," pastāstīja Igaunijas ārlietu ministrs.

24
Tagi:
Urmass Reinsalu, Igaunija, Baltija
Pēc temata
Vai kareivjiem nevajag izolēties? Kāpēc Zemessardze turpina mācības
Polijā vērtē, kā pandēmija ietekmējusi ASV potenciālu "savaldīt" Krieviju
NATO pārskatīja visu militāro mācību programmu koronavīrusa dēļ
MiG-29SMT

Sīrija saņēmusi Krievijas iznīcinātāju MiG-29 otro partiju

0
(atjaunots 17:44 04.06.2020)
MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs, paredzēts darbam pret visu tipu gaisa mērķiem vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai.

RĪGA, 4. jūnijs - Sputnik. Sīrijas armija saņēmusi no Krievijas pilnveidoto iznīcinātāju MiG-29 otro partiju, vēsta Krievjas vēstniecība Sīrijā savā lapā Twitter.

Lidmašīnas nodotas Sīrijai abu valstu militāri tehniskās sadarbības ietvaros, informēja diplomātiskā misija.

Diplomāti precizeja, ka Tuvo Austrumu valsts piloti jau sākuši lidojumus ar šiem iznīcinatājiem.

Laikā, kad Sīrijā sākās militārais konflikts, valsts Gaisa spēku bruņojumā bija vairāki desmiti MiG-29, to piegādes turpinājās kopš 80. gadu sāuma. Bez tam Krievijas Gaisa Kosmiskie spēki izmantoja vairākus MiG-29SMT operācijā pret teroristiem Arābu republikā.

MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs. Tas paredzēts visu tipu gaisa mērķu likvidācijai ar vadāmo raķešu un borta lielgabala palīdzību vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, brīvā telpā un zemes fonā, arī traucējumu apstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai ar nevadāmiem lādiņiem vizuālas redzamības apstākļos.

MiG-29 pirmo reizi pacēlās gaisā 1977. gadā. Piecus gadus vēlāk to saņēma Bruņotie spēki, zināmu laiku tas bija Krievijas Gaisa kara spēku galvenais iznīcinātājs. Patlaban lielākā daļa šo lidmašīnu GKS aizvietota pret jaunāka tipa mašīnām.

0
Tagi:
Sīrija, Krievija
Pēc temata
Nevajag kļūt nekaunīgiem: Krievijas Su-35 sastapušas ASV spiegu pēc visiem noteikumiem
Krievijas GKS iznīcinātāji un trieciennieki sacensībās "Aviadarts"
MiG-31 maksimālā ātrumā un augstumā: pārtveršana stratosfērā
Kādiem nolūkiem Krievijai tālā darbības rādiusa raķešu bumbvedēji Tu-22M3