Jonasam Noreikam veltītā piemiņas plāksne pie Zinātņu akadēmijas bibiliotēkas ēkas

Lietuva ar slavas dziesmām Noreikam saņēmusi "melno zīmi" no ASV, uzskata eksperts

35
(atjaunots 11:01 21.09.2019)
ASV Valsts departamenta reakcija liecina, ka Lietuvas vadībai laiks svītrot tamlīdzīgus personāžus no "nacionālo varoņu" rindām, uzskata eksperts Aleksejs Iļjaševičs.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Holokausta organizatoru glorifikācija novedusi pie ASV Valsts departamenta pārstāvja nosodījuma. Materiālā RuBaltic.Ru eksperts Aleksejs Iļjaševičs paziņoja, ka, attaisnojot nacistiskos noziedzniekus, Viļņa ir pieļāvusi rupju kļūdu, kas tai dārgi maksās.

Iepriekš ASV Valsts departamenta pārstāve Holokausta jautājumos Čerija Deniela aicināja Viļņu nopietni izvērtēt Nacistiskā un padomju okupācijas režīmu noziegumu novērtējuma starptautiskās komisijas slēdzienus. Viņa atgādināja, ka cilvēku godināšana, kuru darbību rezultātā gājuši bojā nevainīgi cilvēki, provocē antisemītismu un kaitē Lietuvas reputācijai pasaulē.

Deniela nenosauca konkrētus vārdus vai faktus, taču, pēc eksperta domām, runa ir par nacistu līdzskrējēju Jonasu Noreiku un skandālu ap viņam veltīto memoriālo plāksni.

"Viņa "varonīgos nopelnus" represijās pret ebrejiem Otrā pasaules kara gados nenoliedz pat Lietuvas Iedzīvotāju genocīda un pretošanās kustības izpētes centrs. Nenoliedz, tomēr nemākulīgi attaisno: sak, Noreika vienkārši bijis spiests pildīt nacistisko komandieru pavēles," piezīmēja Iļjaševičs.

Konsekventākie Noreikas atmaskotāji ir ebreju izcelsmes cilvēki, viņš piebilda.

"Valsts departamenta speciālā vēstnieka Holokausta jautājumos viedoklis ir "melnā zīme" Jonasam Noreikam un viennozīmīgs signāls Lietuvas valdībai: laiks izsvītrot tamlīdzīgus personāžus no nacionālo varoņu panteona. Viņi jau sevi ir nomelnojuši līdz pēdējam," teikts rakstā.

Iļjaševičs uzskata, ka Lietuvas nacionālisti zaudē "cīņu par Noreiku", ņemot vērā šķelšanos pat politiķu starpā. Par Noreikas "varonību" šaubījās valsts ārlietu ministrs Lins Linkēvičs un Viļņas mērs Remiģijs Šimašis, kurš nolēma noņemt iepriekšējo memoriālo plāksni – "varonis" ir saistīts ar ebreju geto izveidi.

Iļjaševičs atzīmēja, ka arī Latvijā notiek ar nacistisko noziedznieku glorifikācijas problēmu saistīti procesi. Piemēram, valsts Ģenerālprokuratura nolēmusi atsākt pēcnāves krimināllietu pret nacistu kolaboracionistu Herbertu Cukuru, kurš turēts aizdomās par ebreju tautības civiliedzīvotāju slepkavībām.

"Attaisnojošais spriedums Cukuram no jauna paver iespējas tālākai viņa glorifikācijai. Taču to, kas notiek ar valsts reputāciju starptautiskajā arēnā, kad kara noziedzniekus pieskaita "svētajiem", nepārprotami demonstrē Lietuva. (..) Labākais lēmums Latvijai – atzīt Cukuru par vainīgu un aizmirst kā ļaunu sapni," uzsvēra eksperts.

Iļjaševičs uzskata, ka tādējādi Rīgai izdotos izvairīties no Valsts departamenta kritikas un strīdiem ar ebreju kopienu.

"Citiem vārdiem sakot, nekāpt uz Lietuvas grābekļiem un iešaut sev kājā ārpolitikā," viņš piebilda.

Skandāls par Noreikam veltīto jauno memoriālo plāksni

Iepriekš Lietuvā izcēlās kārtējais skandāls par memoriālo plāksni nacistu līdzskrējējam, ko Lietuva uzskata par "nacionālo varoni", Jonasu Noreiku. Tā piekārta, nesaskaņojot ar pilsētas varasiestādēm.

Viļņas mērs Remiģijs Šimašis to nosauca par "tiesiskā mehānisma kauna, morālas degradācijas un bezmugurkaulnieku politikas pieminekli".

Lietuvā Noreiku uzskata par nacionālo varoni, taču patiesībā viņš bija nacistu sabiedrotais un piedalījās ebreju kopienas iznīcināšanā.

1941. gadā Noreika, kurš tolaik jau bija nacionālistiskās organizācijas "Lietuvas aktīvistu fronte" dalībnieks, kļuva par Šauļu apriņķa vadītāju. Viņš lika visus reģionā dzīvojošos ebrejus pārvietot uz geto un konfiscēt viņu īpašumus. Vēlāk geto tika nogalināti tūkstošiem cilvēku.

Pēc dažiem gadiem Noreika piebiedrojās "mežabrāļiem" – nacionālistiski noskaņotiem bruņotiem grupējumiem. Daudzi no lietuviešu "partizāniem" nostājās fašistu pusē un piedalījās padomju partijas darbinieku un mierīgo iedzīvotāju iznīcināšanā.

Bijušais Lietuvas galvenais rabīns Kālevs Kreļins intervijā Sputnik Lietuva paziņoja, ka valsts ebreju kopiena ilgu laiku ignorējusi daudzu valsts iedzīvotāju līdzdalību Holokaustā Otrā pasaules kara gados un pat vajājusi rakstnieci Rutu Vanagaiti. Tāpēc organizācija ir spiesta maksāt savu cenu. Piemēram, pagājušajā nedēļā pie kopienas ēkas "uzzīmēta" svastika.

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis paziņoja, ka vaininieki saņems sodu par savām darbībām saskaņā ar valsts likumdošanu un starptautiskajām tiesiskajām normām.

35
Pēc temata
Herberts Cukurs: gļēvulis un bende ar lidotāja uzplečiem
Putins nosauca Rīgā ar svastiku staigājošus cilvēkus par riebīgu nelietību
Putins: vietām par elkiem padara nacistu līdzskrējējus, bet KF aizsargās patiesos varoņus
Elektrības pārvades līnijas

Galīga kapitulācija: Lietuva atzinusi Latvijas tiesības pirkt enerģiju no BelAES

30
(atjaunots 17:17 03.06.2020)
Baltijas valstu vienošanās par elektroenerģijas iepirkumiem trešajās valstīs paredz atšķirīgu pieeju: Latvija un Igaunija atzīst Lietuvas tiesības nepirkt elektroenerģiju BelAES, bet Lietuva – kaimiņu tiesības to iepirkt. Tiks ieviesti elektrības izcelsmes sertifikāti.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Baltijas valstis izstrādājušas vienošanos par elektroenerģijas tirdzniecību ar trešajām valstīm līdz 2025.gadam, kad Latvija, Igaunija un Lietuva izstāsies no BRELL. Lietuvas valdība izskatīs to šodien, taču valstī jau sākusies diskusija par noteikumiem, kas skar elektroenerģijas iegādi no BelAES, vēsta LRT.

Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns apliecināja, ka vienošanās ļaus valdībai un ministrijai īstenot likuma prasības par elektroenerģijas piegādēm no Baltkrievijas. "Mūsu viedoklis paliek konsekvents, precīzs un nemainās – Lietuvā tās nenotiks (elektroenerģijas piegādes no Baltkrievijas – red.), un mūsu infrastruktūra netiks izmantota," viņš paziņoja.

Enerģētikas ministrija vēstīja, ka jaunā metodika tiks izmantota tūlīt pēc Baltkrievijas AES ekspluatācijas sākuma un tirdzniecības aizlieguma pa Lietuvas un Baltkrievijas pieslēgumu.

Ar mērķi īstenot Lietuvas likumu (kas aizliedz elektroenerģijas importu no Baltkrievijas) tiks ieviesta sertifikātu sistēma – tā ļaus identificēt importētās elektroenerģijas izcelsmi, lai Lietuvā nenokļūtu elektroenerģija no Baltkrievijas, informēja EM.

Tāpat plānots ieviest jaunu infrastruktūras nodokli, lai izdevumi par elektropārvades līniju izmantošanu importam tiktu taisnīgi kompensēti un impoertētā elektroenerģija tiktu aplikta ar nodokli.

Saskaņā ar 20212.gadā apstiprināto trīspusējo metodiku tirdzniecībai ar citām valstīm, elektroenerģijas tirdniecība Baltijas valstīs notiek tikai caur Lietuvu, taču šī metodika zaudēs spēku, kad darbu sāks BelAES. Ne Latvijai, ne Igaunijai nav tieša EPL savienojuma ar Baltkrieviju.

Kritika

Vienošanos negaktīvi novērtēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs un EP deputāts Petrs Auštrēvičs.

Linkēvičs uzskata, ka vienošanās neatbilst Lietuvas interesēm, un apņēmies aicināt valstību neatbalstīt enerģētikas ministra Žigimata Vaičūna ierosinājumu, jo kompromisi, kas ļauj Baltijas valstīm ieņemt atšķirīgas pozīcijas jautājumā par elektroenerģijas iepirkumiem no BelAES, "nevar būt pieņemami".

"Manuprāt, šis vienošanās projekts neatbilst Lietuvas interesēm, un es neuzskatu, ka valdībai tas būtu jāapstiprina. Es to norādīju arī savam kolēģim – enerģētikas ministram," atklāja Linkēvičs.

"Mūsu principiālais viedoklis ir tāds, ka Baltijas valstīm ir jāieņem koordinēta pozīcija, vienota jautājumā par atteikšanos no elektroenerģijas iegādēm no šī visos aspektos nedrošā objekta, mums ir noteikta sapratne arī Eiropas Komisijā," stāstīja kministrs.

Savukārt Auštrēvičs paziņoja, ka vienošanās ļaus Latvijai pirkt lelektrienerģiju no BelAES un pārdot to Lietuvai, un tā ir Viļņas galīga kapitulācija.

"Nodevības kontūras kļūst skaidrākas. Caur Latviju mēs pirksim elektrību no Astravjecas! Prezidenta administrācijas iemīļotais (enerģētikas – red.) ministrs Žigimants Vaičūns ir sagatavojis politisku vienošanos ar Latviju un Igauniju. Tajā Latvija un Igaunija atzīst mūsu tiesības nepirkt elektroenerģiju no Astravjecas (acīmredzama atteikšanās no suverenitātes), bet mēs vienlaikus – viņu tiesības pirkt," viņš uzrakstīja savā lapā Facebook.

Eirodeputāts atzīmēja, ka enerģētikas ministrs iesniedzis Seimā arī likumu par elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, "kurā galvenā ieinteresētā elektroenerģijas tirdzniecības kompānija ir Latvenergo".

"Nespēja pārliecināt tuvākos kaimiņus – Latviju un Igauniju – demonstrē Lietuvas vājās pozīcijas un nacionālo interešu noniecināšanu. Ar tādu vēsturisku nodevību nevar samierināties," viņš klāstīja.

BelAES starts

Baltkrievijas AES tiek būvēta netālu no Astravjecas pilsētas Grodņas apgabalā, 50 km attālumā no Viļņas. BelAES veidos divi energobloki. Tās būvdarbiem izraudzīts AES-2006 projekts — Krievijā izstrādāts jaunās paaudzes atomstacijas tipveida projekts "3+" ar uzlabotiem tehniski ekonomiskajiem rādītājiem, atbilstošs mūsdienu "postfukusimas" drošības normām, dabas aizsardzības, sanitārajām un higiēnas normatīvajiem aktiem. BelAES pirmā energobloka starts ieplānots 2020. gadā, otro energobloku - 2021. gadā, tajā jau veikti vairāk nekā 70% celtniecības un montāžas darbu.

Lietuva kopš būvdarbu sākuma izvirza pretenzijas pret atomelektrostaciju, un ar likumu atzinusi BelAES par "faktoru, kas apdraud nacionālo drošību". Lietuvā pieņemts likums, ar kuru plānots ierobežot elektroenerģijas importu no Baltkrievijas. Tāpat Viļņa aicināja citas valstis boikotēt elektrostaciju, taču iniciatīvu atbalstījusi tikai Polija.

30
Pēc temata
Nausēda turpina cīnīties ar BelAES: kas sagaida Baltijas valstis
Lietuva salst, pateicoties enerģētiskajai "neatkarībai" no Krievijas
Baltijas valstis palielinājušas Baltkrievijas elektroenerģijas iegādi
"Tas ir paradokss": eksperts pastāstīja, kādu cenu Baltija maksā par mītisko vienotību
Urmass Reinsalu

Tankiem arī vajadzīgs ceļš: Baltija pandēmijas laikā uztraucas ne tikai par tūristiem

26
(atjaunots 17:06 03.06.2020)
Igaunijas ārlietu ministrs pastāstīja, kad tiks atvērtas robežas, vai ir vērts jau tagad rezervēt ceļojumus, kā arī pauda bažas par militārās tehnikas pārvietošanās iespējām krīzes laikā.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Virkne valstu jau sākušas pavērt robežas un atjauno aviosatiksmi, tomēr nav garantijas, ka reisi, uz ko patlaban pieejamas biļetes par pievilcīgām cenām, notiks, paziņoja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu interlvijā avīzei Maaleht. Tāpat viņš norādīja, ka Krievija, domājams, vēl ilgi būs slēgta.

"Mēs iesakām pagaidām atteikties no braucieniem uz ārzemēm. Koronavīrusa izplatības risks būs augstāks, ja cilvēki sāks ceļot," teica Reinsalu.  

Viņš atklāja, ka pašlaik ES apspriež ārzemnieku uzņemšanas kārtību, piemēram, vairākas Eiropas valstis izskata iespējas ieviest izziņas par veselības stāvokli, ar ko nebūs jāpaliek karantīnā pēc robežas šķērsošanas.

Dienvidvalstis, kam tūrisms ir svarīgs ekonomikas elements, vēlas atvērt robežas pēc iespējas ātrāk. Dažas valstis iesaka visiem ES locekļiem rīkoties vienādi, izstrādājot vienotus noteikumus, tomēr pagaidām tāds lēmums Briseles līmenī vēl nav pieņemts.

Reinsalu uzskata, ka Baltijas valstis racionāli risina jautājumu par robežu atvēršanu, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju reģionā.

"Mūsu reģionā situācija ar koronavīrusu ir atšķirīga. No vienas puses – Krievija un Baltkrievija, no otras –Zviedrija, kur situācija ar vīrusa izplatību atšķiras no mūsējās. Domājams, Krievija būs slēgta vēl ilgu laiku," teica ministrs.

Taujāts par tūrisma braucieniem rudenī, Reinsalu pauda šaubas par to, vai visi pašlaik pārdotie ceļojumi, piemēram, uz Turciju vai ASV patiešām notiks.

"Atklāti sakot, tas ir risks gan uzņēmējiem, gan tiem, kuri pērk ceļojumus. (..) ASV robežas patlaban ES pilsoņiem ir slēgtas. Turcijā ir spēkā divu nedēļu karantīna pēc ierašanās. Kaut kādas valstis var ieviest papildu ierobežojumus, par kuriem mums patlaban nekas nav zināms," atzīmēja politiķis.

Reinsalu piebilda: lai arī patlaban pieejamas aviobiļetes par labām cenām, tas nebūt nenozīmē, ka reisi notiks, tāpēc iesaka nesteigties ar ārvalstu braucieniem.

Bet tanki?

Intervijā ministrs pastāstīja arī par to, kā veidojās notikumi, kad valstis viena pēc otras sāka slēgt robežas. Reinsalu norādīja kādu daiļrunīgu faktu: Baltijas valstis tolaik raizējās ne tikai par citās valstīs iestrēgušajiem saviem valstspiederīgajiem, bet arī par krīzes militāro aspektu. Piemēram, pārrunās ar Eiropas valstu līderiem par Baltijas valstu iedzīvotāju atgriešanos caur Poliju, Reinsalu vērsies pie NATO Padomes – raizējies par militārās tehnikas pārvietošanās iespējām.

"Atsaucot atmiņā šo situāciju, jāpiebilst, ka pārrunu bija daudz. Vācijas prezidents zvanīja Polijas prezidentam, ārlietu ministri pastāvīgi sazinājās, Jiri Ratass zvanīja Polijas premjerministram. Es lūdzu palīdzību pat NATO Padomē, jo tā ir arī viņu problēma – ja transporta haoss stiepjas līdz Berlīnei, pat tanki netiks cauri, ja pēkšņi radīsies tāda iespēja," pastāstīja Igaunijas ārlietu ministrs.

26
Tagi:
Urmass Reinsalu, Igaunija, Baltija
Pēc temata
Vai kareivjiem nevajag izolēties? Kāpēc Zemessardze turpina mācības
Polijā vērtē, kā pandēmija ietekmējusi ASV potenciālu "savaldīt" Krieviju
NATO pārskatīja visu militāro mācību programmu koronavīrusa dēļ
MiG-29SMT

Sīrija saņēmusi Krievijas iznīcinātāju MiG-29 otro partiju

0
(atjaunots 17:44 04.06.2020)
MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs, paredzēts darbam pret visu tipu gaisa mērķiem vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai.

RĪGA, 4. jūnijs - Sputnik. Sīrijas armija saņēmusi no Krievijas pilnveidoto iznīcinātāju MiG-29 otro partiju, vēsta Krievjas vēstniecība Sīrijā savā lapā Twitter.

Lidmašīnas nodotas Sīrijai abu valstu militāri tehniskās sadarbības ietvaros, informēja diplomātiskā misija.

Diplomāti precizeja, ka Tuvo Austrumu valsts piloti jau sākuši lidojumus ar šiem iznīcinatājiem.

Laikā, kad Sīrijā sākās militārais konflikts, valsts Gaisa spēku bruņojumā bija vairāki desmiti MiG-29, to piegādes turpinājās kopš 80. gadu sāuma. Bez tam Krievijas Gaisa Kosmiskie spēki izmantoja vairākus MiG-29SMT operācijā pret teroristiem Arābu republikā.

MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs. Tas paredzēts visu tipu gaisa mērķu likvidācijai ar vadāmo raķešu un borta lielgabala palīdzību vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, brīvā telpā un zemes fonā, arī traucējumu apstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai ar nevadāmiem lādiņiem vizuālas redzamības apstākļos.

MiG-29 pirmo reizi pacēlās gaisā 1977. gadā. Piecus gadus vēlāk to saņēma Bruņotie spēki, zināmu laiku tas bija Krievijas Gaisa kara spēku galvenais iznīcinātājs. Patlaban lielākā daļa šo lidmašīnu GKS aizvietota pret jaunāka tipa mašīnām.

0
Tagi:
Sīrija, Krievija
Pēc temata
Nevajag kļūt nekaunīgiem: Krievijas Su-35 sastapušas ASV spiegu pēc visiem noteikumiem
Krievijas GKS iznīcinātāji un trieciennieki sacensībās "Aviadarts"
MiG-31 maksimālā ātrumā un augstumā: pārtveršana stratosfērā
Kādiem nolūkiem Krievijai tālā darbības rādiusa raķešu bumbvedēji Tu-22M3