EDSO galvenā mītne Vīnē

EDSO uzzināja, Latvijā aizvāc nevēlamos medijus

59
Sputnik Lietuva galvenais redaktors Marats Kasems minēja 57 valstu delegātiem konkrētus Latvijas, Lietuvas un Igaunijas varasiestāžu spiediena faktus uz Krievijas medijiem, tostarp – uz Sputnik.

RĪGA, 17. septembris – Sputnik. Starptautiskās aģentūra un radio Sputnik regulāri saskaras ar apspiešanu Baltijas valstīs, paziņoja Sputnik Lietuva galvenais redaktors EDSO cilvēktiesību sanāksmē.

Cilvēciskās dimensijas īstenošanas sanāksmē (HDIM) – Eiropas lielākajā ikgadējā cilvēktiesību un demokrātijas konferencē – piedalās 57 EDSO valstu, tās struktūru un partneru, pilsoņu sabiedrības un starptautisko organizāciju delegācijas. Kasems pastāstīja klātesošajiem par spiediena faktiem uz Krievijas medijiem Baltijas valstīs.

Žurnālists atgādināja par informācijas portāla Baltnews.lv bloķēšanu Latvijā 2019. gada jūlijā ar izdomātu ieganstu – drauds Ukrainas neatkarībai.

"Kolēģus piedraudēja saukt pie kriminālās atbildības par viņu darbu. Tas ir rupjš Latvijas Konstitūcijas, kā arī Eiropas Savienības (ES Pamattiesību harta, ES Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija, ES Padomes secinājumi par mediju brīvību un plurālismu digitālajā vidē) pārkāpums. Tā varasiestādes aizsargā informatīvo telpu no nevēlamiem medijiem," uzsvēra Kasems.

Tāpat viņš pastāstīja, ka 2018. gada jūlijā Sputnik Latvija galveno redaktoru Rīgā 12 stundu garumā nopratināja Drošības policija, savukārt Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome ieteica medijiem valstī neizmantot Sputnik foto saturu. "Par laimi, noformētu statusu šāda veida rekomendācijas nesaņēma," atzīmēja Kasems.

Tāpat žurnālists atgādināja, ka 2019. gada jūlijā Viļņas tiesa bloķēja portālu Sputnik Lietuva. "It kā mēs pārkāpām autortiesības. Šīs darbības pašas par sevi pārkāpj starptautiskās tiesības. Pēcāk bloķēšanu atcēla – mēs izdzēsām publikācijas, kurām it kā nebija pirmavota atļauju," paskaidroja Kasems.

"Es pats kļuvu par politiskās vajāšanas upuri, būdams Sputnik Lietuva galvenais redaktors. 2019. gada maijā man aizliedza ieceļot Lietuvā 5 gadu garumā. Tas ir nekas cits kā vien "pārdomāta Lietuvas specdienestu akcija"," paziņoja žurnālists.

Kasems norādīja, ka 2019. gada martā Krievijas mediju žurnālistus neielaida tiesas zālē uz spriedumu pasludināšanu lietā par 1991. gada notikumiem Viļņā. "Par tajā figurantiem kļuva ap 60 Krievijas pilsoņiem. Lietuvu nosodīja Eiropas Žurnālistu federācija un citas starptautiskas organizācijas," pateica Kasems.

Igaunijā valsts ierēdņiem tiešā veidā aizliegts sarunāties ar Sputnik žurnālistiem, paziņoja žurnālists klātesošajiem. "Igaunijas valdības mājaslapā publicēta valdības komunikācija pamācība. Mūs sauc par "Krievijas propagandu"," paskaidroja Kasems.

Pēc viņa sacītā, daļa Sputnik Igaunija darbinieku bija spiesta aiziet no darba dažādu iemeslu dēļ, tostarp, sabiedrības viedokļa dēļ, ka darbs Sputnik – tā ir "vilka biļete" dzīvē un Igaunijas kompetento iestāžu rekomendāciju dēļ.

59
Pēc temata
Guardian atvainojusies Sputnik par apsūdzībām nepatiesu ziņu izplatīšanā
Igaunijas AS izdevums neapmierināts ar Sputnik ziņām par armiju
Viļņa atjaunos piekļuvi Sputnik Lietuva vietnei
Absurduma uzvara: Kremlī novērtēja mediju brīvības samitu bez Sputnik un RT
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

14
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

14
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes
Ukmerģes slimnīca, foto no arhīva

Lietuvas slimnīcu apsūdz sievietes nāvē Covid-19 uzliesmojuma laikā

16
(atjaunots 16:21 02.07.2020)
Sievietes nāves liecinieki pie Ukmerģes slimnīcas durvīm noslēdza miera vienošanos un piekrita vairs neizplatīt incidenta video.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Centriskās partijas "Labklājīgā Lietuva" priekšsēdētāja vietnieks Kristups Krivicks apsūdzēja Ukmerģes pilsētas slimnīcu pacientes ar koronavīrusu nāvē, raksta Sputnik Lietuva.

Šī gada martā Ukmerģē notika Covid-19 saslimšanas uzliesmojums, tostarp pilsētas slimnīcas ārstu vidū. Marta beigās slimnīcā vairs nepalika neviena ārsta – viņi bija vai nu slimi, vai arī atradās divu nedēļu karantīnā, tādēļ uz Ukmerģi tika pārvesti uz darbu mediķi no citām pašvaldībām.

Lietuvas arodbiedrības "Solidaritāte" portālā iepriekš tika publicēta informācija par to, ka 20. martā ātrās palīdzības darbinieki atveda uz Ukmerģes slimnīcu pacienti kritiskā stāvoklī, taču viņu nepieņēma neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan par viņas nogādāšanu slimnīcā un stāvokli bija zināms jau pirms ierašanās. Pacientes pašsajūta strauji pasliktinājās, tādēļ ātrās palīdzības darbinieki centās reanimēt viņu ar pieejamiem līdzekļiem, taču sievieti neizdevās glābt.

"Nespēju noticēt notiekošajā, ātrās palīdzības ārsti nofilmēja video, lai viņiem būtu pierādījumi tam, ka mirstošo pacienti neielaida slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan bija zināms par pacientes smagā stāvoklī nogādāšanu. Un par filmēšanu saņēma naudas sodus!!! Tagad slimnīcas vadība piespiedusi viņus iznīcināt šokējošo video, apmaiņā pret to piekrītot atcelt naudas sodus. Šokējošs stāsts. Un šis nav pirmais gadījums, kad šokē veselībai un dzīvībai bīstamā nekārtība Ukmerģes slimnīcā," uzrakstīja politiķis savā Facebook lapā.

Pēc ātrās palīdzības ārstu sacītā, video filmēšana bija vienīgais veids pierādīt, ka Ukmerģes slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļa neizpildīja reanimēto pacientu uzņemšanas pienākumus. Turklāt, kā norāda arodbiedrība, Ukmerģes slimnīca ir sabiedriska vieta, speciāla fotografēšanas un filmēšanas atļauja tās teritorijā nav nepieciešama.

Pagājušajā nedēļā, 22. jūnijā, darba strīdu komisijas sēdē starp ātrās palīdzības un Ukmerģes slimnīcas darbiniekiem tika noslēgta miera vienošanās. Slimnīca apņēmās atcelt naudas sodus attiecībā pret mediķiem, kuriem atbildes kārtā ir jāiznīcina viņu rīcībā esošais video visās pieejamās ierīcēs un datu nesējos, kā arī informēt personas, kurām šis video tika nosūtīts, par tā neizplatīšanu.

16
Tagi:
koronavīruss, Lietuva
Мужчина с сотовым телефоном

Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid

0
(atjaunots 18:40 03.07.2020)
Šobrīd Apturi Covid lieto pārāk maz cilvēku, lai lietotne varētu tikt uzskatīta par efektīvu palīgu Slimību profilakses un kontroles centram.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji nepietiekami aktīvi lejupielādē viedtālruņu mobilo lietotni Apturi Covid, un saslimušo cilvēku kontaktus ir grūti izsekot, vēsta Latvijas Radio 4.

Apturi Covid ir lejupielādējuši aptuveni 80 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, to skaitā arī valsts prezidents, aptuveni puse no viņiem lejupielādēja to pirmajā nedēļā pēc lietotnes ieviešanas. Taču, pēc speciālistu domām, tas ir pārāk maz.

Lietotnes autors Andris Bērziņš atgādina, ka šī lietotne, kura palīdz precīzāk noteikt cilvēku loku, ar kuriem kontaktējis pacients, ir izstrādāta, lai palīdzētu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Taču šobrīd Apturi Covid izmanto pārāk maz cilvēku, lai lietotne tiktu uzskatīta par efektīvu palīgu.

Bērziņš aicina aktīvāk izmantot to, jo "otrais vilnis" nav aiz kalniem:

"Mēs esam ieslīguši kā nācija tādā pašapmierinātā leiputrijā, ka viss [Covid-19 izplatība] ir beidzies. Manuprāt, nenotiek pietiekami aktīva domāšana par to, kas notiks nākamais. Ārpus Latvijas daudzviet vēl plosās Covid-19 izplatības pirmais vilnis. Mēs kaut kur gribam pabraukāt, jo robežas taču ir vaļā. Tas ir tikai laika jautājums, kamēr vīruss atkal nonāks šeit," saka viņš.

Piemēra kārtā viņš minēja neseno gadījumu: SPKC meklē visus pasažierus, kuri brauca ar autobusu Rīga – Valmiera – Valka 26. jūnijā, jo tajā atradās ar Covid-19 inficēts pasažieris.

Pēc Bērziņa sacītā, šobrīd divu nedēļu karantīnā nonāk visi, kas bija autobusā, jo SPKC nevar pateikt, kurš tieši sēdēja blakus inficētajam cilvēkam. Ja vairāk cilvēku lietotu Apturi Covid, šobrīd karantīnā atrastos tikai tie, kas sēdēja blakus, bet pārējie varētu turpināt ierastās dzīves gaitas.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO pastāstīja par zinātnisko izrāvienu Covid-19 ārstēšanā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
KF Aizsardzības ministrijā pastāstīja par vakcīnas testēšanas dalībnieku stāvokli