AES reaktors, foto no arhīva

Igaunija pārdomā iespējas būvēt AES un saņemt ES finansējumu

38
(atjaunots 08:56 07.09.2019)
Igaunijā plānots veikt elektroenerģijas ražošanas metožu analīzi, kam jāsniedz priekšstats par to, vai iespējams valstī uzbūvēt atomelektrostaciju. Starp pētījuma finansējuma avotiem tiek izskatīta arī ES.

RĪGA, 7. septembris — Sputnik. Detalizēta analīze, kas sniegtu priekšstatu par iespējām uzbūvēt valstī atomelektrostaciju, var izmaksāt Igaunijai vairākus simtus tūkstošu eiro. Valdība cer uz Eiropas Savienības finansiālo palīdzību, vēsta Sputnik Igaunija.

Ekonomikas ministrijas Enerģētikas nodaļas vadītājs Jānuss Uigs uzskata, ka nākotnē slānekļa rūpniecība Igaunijā tās pašreizējā veidā pazudīs, ņemot vērā ES politiku ekoloģijas jomā, kas paredz līdz 2050. gadam samazināt siltumnīcas gāzu izmešus līdz nullei.

Atomelektrostacija ir viens no elektroenerģijas ražošanas alternatīvajiem veidiem, kas palīdzēs Igaunijai sasniegt ES nosprausto mērķi.

Tāpēc Ekonomikas un sakaru ministrija plāno veikt elektroenerģijas ražošanas metožu analīzi, kam jāsniedz priekšstats par to, vai iespējams valstī uzbūvēt atomelektrostaciju. Resors vērtē, ka šis pētījums varētu izmaksāt vairākus simtus tūkstošu eiro, tāpēc valdība vēlas piesaistīt ES finansējumu.

"Lēmumu par naudas saņemšanu būtu iespējams saņemt 2019. gada beigās vai 2020. gada sākumā. Analīzes pirmos rezultātus mēs gribētu publiskot nākamā gada beigās," pastāstīja Jānuss Uiga.

Igaunija ir gatava savaldīt miermīlīgo atomu

Iepriekš Sputnik Igaunija vēstīja, ka martā uzņēmums Fermi Energia parakstīja nodomu protokolu ar Kanādas kompāniju Moltex Energy, kas izstrādā jaunākās paaudzes kodolreaktorus. Sadarbības rezultātā Igaunijā jau 30. gadu sākumā varētu tapt atomelektrostacija.

Ekonomikas un infrastruktūras ministrs Tāvi Āss, komentējot iespēju uzbūvēt Igaunijā AES, uzsvēra, ka valsts nelielā teritorija nedrīkst likt šķēršļus nacionālās atomenerģētikas attīstībai.

Savukārt Krievijas Enerģētikas un finanšu institūta direktora vietnieks Aleksejs Belogorjevs uzskata, ka Eiropas Komisija nebūs sajūsmināta par Igaunijas vēlmi būvēt savu AES. Nepriecāsies arī Igaunijas kaimiņvalstis.

Viņš atgādināja, ka atomenerģētikas parādīšanās tur, kur tā līdz šim nav bijusi, notiek ļoti reti. Tāpēc Igaunijai, domājams, vienkārši neizdosies argumentēt AES celtniecības ideju no ekonomiskā aprēķina viedokļa, ir pārliecināts Belogorjevs.

38
Pēc temata
Politiski motīvi: eksperts pastāstīja par Lietuvas lomu Baltijas AES liktenī
Eiropas Parlaments piešķirs 780 miljonus eiro Ignalinas AES slēgšanai
Ignalinas AES vadība tiek turēta aizdomās par nelikumīgu īpašuma pārdošanu
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās benzīna cenas

14
(atjaunots 10:00 31.05.2020)
Latvijas galvaspilsētā un Igaunijas galvaspilsētā aizritējušajā darba nedēļā benzīna cenas ir palielinājušās, savukārt Viļņā palikušas nemainīgas.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 5,7%, līdz 1,054 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 4,3%, līdz 0,964 eiro litrā, raksta Bb.lv.

Viļņā 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja, attiecīgi 0,935 un 0,835 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 2,6%, līdz 1,179 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena nav mainījusies – 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cena Rīgā palikusi nemainīga – 0,465 eiro litrā, Viļņā tā ir pakāpusies par 4,4%, līdz 0,479 eiro, savukārt Tallinā samazinājusies par 1,1%, līdz 0,56 eiro litrā.

14
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Latvijā ceļas degvielas cenas: kā nedēļas laikā ir izmainījušās cenas
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Degviela kļuvusi dārgāka: vai Latvijas iedzīvotāji retāk brauks ar savu auto
Lietuvas policijas automobilis, foto no arhīva

Par policista slepkavību meklētais Lietuvas iedzīvotājs ir miris

38
(atjaunots 13:30 30.05.2020)
Vakar aizdomās turamais atklāja uguni uz policijas darbiniekiem, kuri ieradās uz izsaukumu par vardarbību. Viens cilvēks tika nogalināts.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Mirstīgās atliekas, kas tika atrastas ugunsgrēka vietā Mažeiķu rajonā, pieder aizdomās turamajam, kurš vakar nošāva policistu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz vietējo policiju.

Lietuvas Kriminālās izmeklēšanas centra eksperti izpētīja atliekas, kas tika atrastas pēc ugunsgrēka Birbiliškes ciemā. Viņi konstatējuši, ka tas ir Stasiss Brasa, kurš tiek turēts aizdomās par šaušanu uz policijas darbiniekiem un slepkavību.

Policijas speciālā operācija ir beigusies. Kolēģiem no Latvijas ir nodota informācija par ekspertīzes rezultātiem. Policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela pateicās virsniekiem, kuri piedalījās operācijā.

Piektdien policija ieradās Birbiliškes ciemā uz izsaukumu par vardarbību. Vīrietis atklāja uguni uz policistiem: darbiniece tika ievainota kājā, savukārt kinologs Sauļus Žimants tika nošauts. Aizdomās turamais noslēpās mežā.

Lietuvas policija uzsāka šāvēja meklēšanu. Pēcāk ugunsgrēka vietā tika atrasts apdedzis cilvēka līķis, blakus likumsargi atrada ieroci. Policistiem bija aizdomas, ka tieši šis cilvēks šāva uz viņu kolēģiem.

38
Tagi:
noziedzība, Lietuva
Tālrunis

Covid-19 informatīvais tālrunis maina darba laiku: pieprasījums krīt

0
(atjaunots 07:15 01.06.2020)
Informatīvā tālruņa darba režīms, kur var uzzināt visu aktuālāko informāciju par koronavīrusu, tiek saīsināts.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) paziņoja par informatīvā tālruņa, kurš ir veltīts jautājumiem par Covid-19 saslimšanu, darba izbeigšanu brīvdienās, kā arī darba laika saīsināšanu par divām stundām darbadienās, raksta Tvnet.lv.

Atgādināsim, ka pa tālruni 67 387 661 var saņemt visu aktuālāko informāciju, kas ir saistīta ar koronavīrusu.

No 1. jūnija telefons būs pieejams darbadienās no plkst. 8:30 līdz 17:00.

​Brīvdienās Latvijā diennakts laikā tika reģistrēts pa vienam inficētajam, taču arī testu skaits ir samazinājies. Svētdien tika ziņots, ka diennakts laikā tika veikti vien 879 testi.

Kopumā kopš koronavīrusa izplatības sākuma, saskaņā ar vakardienas datiem, Latvijā tika veikts 109 071 tests. Covid-19 diagnoze tika uzstādīta 1066 cilvēkiem.

Saskaņā ar sestdienas un svētdienas datiem, slimnīcās nenonāca neviens pacients ar Covid-19 diagnozi.

Vakar stacionāros atradās 18 pacienti ar Covid-19, un 3 no viņiem ir smaga slimības gaita.

0
Tagi:
inflācija, koronavīruss
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāji metušies meklēt ar Covid-19 inficējušos ar jaunās lietotnes palīdzību
"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi
Otro dienu pēc kārtas Latvijā diennakts laikā tiek atklāts tikai viens Covid-19 gadījums
Covid-19 hronikas: seši miljoni inficēto pasaulē un otrais vilnis Japānā