Brūnie lāči

Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās

62
(atjaunots 09:16 15.08.2019)
Valgā noķerts lācis no Pleskavas apgabala, kurš nav ievērojis valstu robežas. Kāds liktenis gaidīja ķepaino robežpārkāpēju.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Viens no lāču jaunuļiem, kuri šovasar ieradās Igaunijā no Pleskavas apgabala, tika noķertjs lauku māju teritorijā Valgas apriņķa Kulli ciemā, vēsta Sputnik Igaunija.

Igaunijas Apkārtējās vides departaments vēsta, ka pinkainais migrants noķerts 14.augusta agrā rītā. Lācēns pabarots, viņu aplūkojis veterinārs, un pēc tam dzīvnieks nogādāts Tallinas zooloģiskajā dārzā.

Taču tur viņš visu mūžu nepavadīs, vēlāk viņu nogādās dzimtenē, Krievijā. Patlaban jau rit darbs, lai nogādātu lāču jaunuli mājās.

Iepriekš jau vēstīts, ka Igaunijā lācis ieradies kopā ar draugu. Pārītis bezrūpīgi staigāja pa ciemiem un meklēja, ar ko panašķoties. Lāči "pusdienoja" dārzos, apgāza atkritumu tvernes un traucēja satiksmi. Taču otra lāča pēdas pagaidām vēl nav atrastas.

Abi lāči ļoti satrauca Valgas iedzīvotājus. Baumas nonāca līdz Krievijas organizācijas "Baltijas rūpes par dzīvniekiem" prezidentei Jeļenai Bobrovai. Viņa atklāja abu lāču noslēpumu, nosūtot vēstuli Igaunijas Apkārtējās viņas ministrijai.

Noskaidrojās, ka Igaunijā ieklīduši Poļa un Proša no bioloģiskās stacijas "Tīrs mežs" Toropcā, kas nodarbojas ar bāreņos palikušu lācēnu rehabilitāciju un atgriešanos mežā. Dzīvnieku aizstāve ieteica padzīt lāčus uz Krieviju vai izvest no Igaunijas, iepriekš uz dažām stundām iemidzinot.

Pasaules Dabas fonda eksperts Vladimirs Krēvers pastāstīja, ka visiem savvaļas dzīvniekiem raksturīga zināma pārvietošanās – klaiņošana, migrācija. Ja dzīvnieks ieradis staigāt no punkta A uz punktu B, un ceļā rodas šķērslis, viņš pieliks visus spēkus, lai nokļūtu tur, kur vēlas.

Taujāts par lāča tiesībām šķērsot valstu robežas, Krēvers pastāstīja, ka dzīvniekiem ir savi noteikumi, vietām par pastāv pārrobežu dzīvnieku grupas. Pie tam savvaļas dzīvniekiem nav pilsonības, un viņi dodas, kur vēlas.

62
Pēc temata
Latvijā lāči izveidojuši ģimenes un izbiedējuši pārējos zvērus
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Kāpostu ražas novākšana

Zemenes sapuvušas, bet dārzeņi ir glābti: Igaunijā ielaisti viesstrādnieki

4
(atjaunots 14:46 08.07.2020)
Sezonas darbinieki no Ukrainas varēs pavadīt Igaunijas laukos tuvākos sešus mēnešus pēc divas nedēļas ilgas karantīnas.

RĪGA, 8. jūlijs— Sputnik. Igaunijā mainīta sezonas darbinieku ievešanas kārtība, vēsta Postimees.

Saskaņā ar valdības lēmumu, līdz 2022. gada 30. aprīlim sezonas darbinieki var strādāt Igaunijā līdz 180 dienas 365 dienu laikā no vietas. Taču, ka Covid-19 līmenis valstī pārsniedz 16 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju (tas, piemēram, attiecas uz Ukrainu), jāpaliek karantīnā 14 dienas.

Šis pasākums radījis pretrunīgas jūtas lauksaimnieku vidū: zemeņu audzētājiem palīdzība nākusi pārāk vēlu.

"Tiem, kas audzē zemenes, vilciens jau ir aizgājis, ogas pūst uz lauka, - stāsta zemeņu saimniecības īpašnieks Tomass Lillo. – To varēja izdarīt jau pirms trim nedēļām. Tomēr dārzeņu audzētāji, manuprāt, noteikti ir glābti."

Lauksaimniekiem bija jāapmaksā arī reģistrācijas nodeva par migrantiem, kuri paspējuši reģistrēties Igaunijā, taču vairs nevarēja šķērsot robežu.

"Par katru cilvēku aizgāja 50-55 eiro. Nedomāju, ka tas būtu taisnīgi: cilvēki reģistrējas, taču, ja viņi mums ir vajadzīgi, bet robeža ir slēgta, varēja pieļaut izņēmumu. Kas par to visu maksā? Reģistrējot 50 cilvēkus, sanāk liela summa. Mēs to zaudējam, bet valsts nekompensē," uzskata Lillo.

Viņš konstatēja, ka darba spēka trūkuma dēļ nav savākti vismaz o60-70% zemeņu salīdzinājumā ar pērno gadu.

"Patlaban darba spēka trūkst. Es tagad karoju ar zemenēm. Daļa zemeņu lauku ir izputējuši, gurķi nav vākti jau nedēļu," sūdzējās fermeris Lenno Kodala no Pilvamā.

"Tā ir patiesība, ka lēmums pieņemts pārāk vēlu zemeņu ražotājiem. Pēdējais brīdis bija 25. jūnijā – tad laiks vēl bija lielisks, un, ja šeit būtu 500 strādnieki, varētu savākt daudz ogu. Taču viņi neieradās, tāpēc bija jau par vēlu, un vilciens ir aizgājis," teica Lauksaimniecības tirdzniecības palātas valdes loceklis Vahurs Tīniso.

4
Tagi:
viesstrādnieki, Igaunija
Pēc temata
Mums ir 20 tūkstoši jaunu bezdarbnieku: viesstrādnieku lauksaimniecībā nebūs
Sabāzt zivis bundžās var arī latvieši: kādus viesstrādniekus gaida Latvijā
Iedzīvotāji negrib iet uz lauka, bet viesstrādniekus nelaidīs: ZM nepalīdzēja zemniekiem
Ukraiņu viesstrādnieki maina Baltijas valstis pret pievilcīgākām vietām
Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu, foto no arhīva

Igaunija var aizliegt RT kanālu translāciju pēc Latvijas piemēra

5
(atjaunots 01:11 08.07.2020)
Galīgo lēmumu jautājumā par RT kanālu translācijas aizliegumu Igaunijas teritorijā pieņems Naudas atmazgāšanas datu birojs.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Igaunijas valdība apsver iespēju aizliegt Russia Today telekanālu translāciju valstī, vēsta RIA Novosti.

Aizvadītajā nedēļā Latvija aizliedza kanālu RT, RT HD, RT Arabic, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary, RT TV translāciju, aizbildinoties ar to, ka tie piederot ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam, pret ko vērstas Eiropas Savienības sankcijas. Pie tam Kiseļovs ir ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektors, bet RT galvenā redaktore ir Margarita Simoņana, pret kuru nekādas ES sankcijas nav attiecinātas. Abas kompānijas ir atsevišķas juridiskās personas, šī informācija ir labi zināma un atklāti pieejama.

Aizvadītajā nedēļā Lietuvas Ārlietu ministrija ieteica Lietuvas radio un televīzijas komisijai (LRTK) aizliegt RT telekanālu translāciju. LRTK priekšsēdētājs Mants Martišs atzīmēja, ka komisija ir gatava pieņemt lēmumu par kanālu translācijas pārtraukšanu.

​"Pēc Latvijas par RT aizliegumu iedomājusies Lietuva. Gaidām, kad savu arābu un spāņu valodā runājošo iedzīvotāju aizsardzības akcijai pievienosies Igaunija," Simoņana izteicās savā lapā Twitter. (Kanāls RT Spanish strādā spāņu, bet RT Arabic – arābu valodā).

Ilgi gaidīt nenācās. Pirmdien Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu paziņoja, ka atbalsta Latvijas soli attiecībā pret RT, tomēr, lai līdzīgus soļus spertu Igaunijā, tiks veikta analīze, kam jāapstiprina, vai kanāla translācijas ierobežojumi ir pareiza rīcība ar mērķi īstenot finansiālās sankcijas.

Igaunijas ĀM sabiedrisko sakaru nodaļas darbiniece Kairi Sāra-Isopa atzīmēja, ka kompetentā iestāde finansiālo sankciju jautājumā Igaunijā ir Naudas atmazgāšanas datu birojs (RAB). Lai ieviestu ierobežojumus Krievijas telekanālam, jābūt atbilstošam RAB rīkojumam, un šī iemesla dēļ iestādei jāpierāda sankcijām pakļautās personas ekonomiskais sakars ar telekanālu.

Baltijas valstu vadība jau vairākkārt traucējuši Krievijas mediju darbu. Krievijas ĀM paziņoja, ka saskatāmas šo valstu koordinētas līnijas nepārprotamas pazīmes. Mediju vajāšanas gadījumi Baltijas valstīs, atzīmēja ĀM, "uzskatāmi demonstrē, ko praksē ir vērti demagoģiskie izteikumi par Viļņas, Rīgas un Tallinas uzticību demokrātijas un vārda brīvības principiem". Spiedienu no Igaunijas varasiestāžu puses izjutuši arī Sputnik Igaunija žurnālisti, kuriem valsts policijas un robežsardzes departamenta vadība piedraudēja ierosināt krimināllietas, ja viņi līdz 2020. gada 1. janvārim nepārtrauks darba attiecības ar organizāciju.

5
Pēc temata
Zaharova pasniedza Rīgai juridiskās pratības mācību pēc aizlieguma translēt RT
Dombrovskis izskaidroja, kur slēpjas manevru jēga saistībā ar RT aizliegšanu Latvijā
Latvijā aizliedz kanālu RT