Armens Gasparjans

Gasparjans: nekādas mācības nelīdzēs Lietuvai, ja BelAES patiešām būs avārija

48
(atjaunots 01:30 06.08.2019)
Iepriekš Viļņas mērija informēja par civilās aizsardzības mācībām, kuru scenārijam izraudzīta avārija Baltkrievijas atomelektrostacijā.

RĪGA, 5. augusts – Sputnik. Ja Baltkrievijas atomelektrostacijā (BelAES) patiešām notiks avārija, nekādas mācības nepalīdzēs Lietuvai sagatavoties "iespējamai katastrofai", intervijā Sputnik Lietuva norādīja vēsturnieks un politologs Armens Gasparjans.

Viļņa iecerējusi organizēt septembrī civilās aizsardzības mācības, kuru scenārijam izraudzīta avārija BelAES. Mērija aicinājusi visus interesentus piedalīties tajās "evakuēto iedzīvotāju" lomā.

Armens Gasparjans atgādināja, ka līdzīgi pasākumi tika organizēti arī Padomju Savienībā, taču tie nekādi nepalīdzēja ne pēc avārijas Černobiļas AES, ne arī zemestrīces laikā Armēnijā.

"Nesaprotu, kāpēc viņi (Lietuvas varasiestādes – red.) trenējas. Ja tas notiks, nelīdzēs nekādi treniņi. (..) Pieņemsim, nedod Dievs, ja kaut kas notiks un sākies panika, šī sistēma nestrādās," teica politologs.

Lietuvas un Baltkrievijas starpā radušās domstarpības par AES būvi Baltkrievijā, 50 km attālumā no Viļņas. Piemēram, Lietuvas politiķi uzskata, ka izraudzīta bīstama vieta un regulāri kritizē projektu.

Lietuva ne tikai aicina boikotēt elektrostacijas celtniecību, bet arī likumdošanas līmenī atteikusies no elektroenerģijas iegādes valstīs, kurās darbojas "bīstamas" AES.

Minska atspēko Lietuvas apsūdzības un norāda, ka tās pretenzijas ir politizētas. Baltkrievijas vadība uzsvēra, ka AES top atbilstoši drošības normām, un starptautiskie eksperti jau norādījuši: kaimiņvalstīm briesmas nedraud.

Līdz šim jau izskanējuši paziņojumi par to, ka Lietuva gatavojas iespējamai avārijai BelAES.

Jūnijā Lietuvas Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks Edgars Gēda sniedza rekomendācijas lietuviešiem iespējamas BelAES avārijas gadījumā. Viņš uzsvēra, ka avārijas gadījumā vispirms jānokļūst telpās un jāpaliek tur līdz brīdim, kad tiks sniegta papildu informācija.

48
Temats:
Notikumu apskats ar Armenu Gasparjanu (53)
Pēc temata
Baltkrievija ieteikusi Lietuvai atvēsināt "kareivīgo degsmi"
Gasparjans: Lietuva apvainojusies uz Baltkrieviju Ignalinas AES dēļ
"Brīnumainu stāstu izlase": politologi apsprieduši Lietuvas valdības darbu
Lietuvas prezidenta kandidāts: valsts konfrontācija ar Minsku nenesīs labumu
Laulibas gredzeni

Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita

9
(atjaunots 14:07 12.07.2020)
Latvija un Lietuva savā starpā dala pirmo vietu. Abās valstīs aprēķinātie rādītāji sastāda 3,1 šķiršanos uz tūkstoti cilvēku.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Latvija kopā ar Lietuvu kļuva par Eiropas Savienības līderēm pēc šķirto laulību skaita 2018. gadā, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz statistiskās aģentūras Eurostat datiem.

Latvija un Lietuva kopā ieņēma pirmo vietu šajā sarakstā. Abās valstīs aprēķinātie rādītāji sastāda 3,1 šķiršanos uz tūkstoti cilvēku. Tālāk seko Dānija (2,6) un Zviedrija (2,5). Ceturtajā vietā izrādījās Igaunija un Somija ar 2,4 šķiršanām uz tūkstoti iedzīvotāju abās valstīs.

​Zemākie šķiršanās rādītāji bijuši konstatēti Maltā (0,7 šķiršanās uz tūkstoti cilvēku), Īrijā (0,7, saskaņā ar 2017. gada datiem), kā arī Slovēnijā (1,1), Bulgārijā, Horvātijā un Itālijā (visās trijās 1,5).

Pēdējo desmitgadu laikā arvien vairāk un vairāk cilvēku ES pieņem lēmumu šķirties, atzīmē Eurostat. Tā, 2017. gadā ES bija divas šķiršanās uz 1000 cilvēku, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz kopējo šķiršanās koeficientu (0,8), kurš tika reģistrēts 1965. gadā.

9
Pēc temata
Saeimā nonākusi iniciatīva par viendzimuma laulību reģistrāciju Latvijā
Vēlaties uzzināt, kur Latvijā var bez maksas piereģistrēt laulību
Referendums par viendzimuma pāru statusu: cik Latvijas iedzīvotāju atbalsta šo ideju
Tallinas lidosta, foto no arhīva

Pēc trīs mēnešiem Igaunijas nepilsonis tomēr atgriezās mājās

17
(atjaunots 11:24 10.07.2020)
Krievvalodīgā Igaunijas nepilsoņa piedzīvojumi Filipīnās ir noslēgušies – pēc simts dienām Manilas lidostā viņš nokavēja lidmašīnu Amsterdamā, taču beigu beigās nosēdās Tallinā.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Pateicoties mediju iesaistīšanai, Manilas lidostā iestrēgušais Igaunijas nepilsonis Romāns Trofimovs tomēr atlidoja uz Tallinu, vēsta Postimees.

Trofimovs atlidoja uz Filipīnu galvaspilsētu Manilu 20. martā un vairāk nekā 100 dienas nevarēja nedz iziet no lidostas ēkas, nedz aizlidot uz dzimteni, jo lidojumi tika apturēti, savukārt aviokompānija AirAsia atņēma viņam nepilsoņa pasi, apsolot atgriezt to pēc atgriešanās Igaunijā.

Sākumā Igaunijas ĀM piedāvāja viņam nopirkt biļeti uz repatriācijas reisu, taču nosauktās summas Trofimovam nebija. Un tikai pēc tam, kad lidostā dzīvojošā cilvēka stāsts izplatījās ārvalstu medijos, Trofimovam palīdzēja atgriezties dzimtenē.

Tiesa, arī te neiztika bez piedzīvojumiem – pārsēšanās laikā Amsterdamā viņš nokavēja lidmašīnu uz Tallinu. Beigu beigās viņam tomēr izdevās atgriezties mājās.

Lidostā viņu jau gaidīja žurnālisti. Trofimovs pateica, ka pēc atgriešanās mājās pirmā lieta, ko viņš vēlas izdarīt, ir satikt māti. Pirms aizbraukšanas uz Filipīnām viņš strādāja attālināti par programmētāju, taču zaudēja šo darbu.

Viņš pastāstīja, ka nepilsoņa "pelēkā pase" radījusi viņam problēmas katrā valstī, kurā viņš ieradās. Taču uz jautājumu, vai pēc šī stāsta viņš neapsver domu iegūt Igaunijas pilsonību, viņš atteicās atbildēt.

17
Tagi:
Igaunija, Filipīnas
Pēc temata
Igaunijas nepilsonis trīs mēnešus dzīvo Manilas lidostā
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins pastāstīja par savu attieksmi pret viņam pausto kritiku

0
(atjaunots 18:34 12.07.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins, prātojot par viņam pausto aso kritiku, paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts, taču kritika kritikas labad viņu neinteresē, vēsta RIA Novosti.

"Vienmēr ir cilvēki, kuri domā citādāk, nekā tu, un viņiem liekas, ka viņiem ir labāki risinājumi, nekā tie, kurus piedāvā esošie varas pārstāvji, tai skaitā valsts vadītājs. Es, vispār, lai cik dīvaini tas nešķiet, uzskatu par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek deklarēts, vai tajā, kas tiek piedāvāts – ja kaut kas vispār tiek piedāvāts, izņemot kritiku, jo ja tā ir kritika kritikas labad, tad tas vienkārši nav interesanti, bet ja ir arī konstruktīvi piedāvājumi, tad, protams, ar prieku tajos ieklausos," sacīja viņš intervijā telekanālam "Rossija 1" atbildot uz jautājumu, kā viņš attiecas pret viņam pausto aso kritiku.

Putins atzīmēja, ka tas, ka viņš ieklausās piedāvājumos, nenozīmē, ka viņš "īstenos to, ko ir izdzirdējis". "Taču zināt viedokļu, vērtējumu un piedāvājumu dažādību – tas ir lietderīgi," nobeigumā sacīja viņš.

0
Tagi:
Putins, Krievija
Pēc temata
"Jauns strīdu raunds". National Interest ir pārliecināts par Putina raksta panākumiem
"Nevarēja atspēkot nevienu faktu": Krievijas vēstniecība ar godu atbildēja Latvijas ĀM
Putins parakstīja dekrētu par grozījumiem Krievija Konstitūcijā