Экс-президент Эстонии Тоомас Хендрик Ильвес

Bijušais Igaunijas prezidents Ilvess pastāstīja, kādā jomā Igaunija apsteigusi ASV

45
(atjaunots 19:03 22.07.2019)

RĪGA, 22. jūlijs – Sputnik. Bijušais kaimiņvalsts prezidents Tomas Hendriks  Ilvess savā Twitter salīdzināja Igauniju un ASV, nonākot pie secinājuma, ka mazā Baltijas republika dažos aspektos ir guvusi lielākus panākumus, nekā pasaules pirmā ekonomika, vēsta Sputnik Igaunija.

Šādas domas Ilvesam radušās pēc ASV prezidenta Donalda Trampa nesenā tvīta, kurā viņš apsūdzēja četras Kongresa deputātes, ka "viņas atbraukušas no valstīm, kuru valdības ir īsta katastrofa", taču viņas atļaujas nekaunīgi "mācīt ASV, visdižākās un spēcīgākās planētas valsts tautai, kā jāstrādā valdībai".

Pēc Trampa domām, ārzemju izcelsmes Kongresa deputāti varētu atgriezties savās izcelsmes valstīs, lai palīdzētu vietējām varasiestādēm tikt galā ar tur valdošo noziedzību un "postažu".

Tomass Hendriks Ilvess, būdams pazīstams Trampa politikas kritiķis, nespēja paiet garām šiem paziņojumiem. Savā Twitter viņš uzsvēra, ka pēc Igaunijas neatkarības atjaunošanas viņš kā reizi atgriezās no ASV savas izcelsmes valstī. "Šobrīd Igaunijas infrastruktūra un sabiedriskie pakalpojumi ir kļuvuši labāki, savukārt noziedzības un korupcijas līmenis ir daudz zemāks, nekā ASV. Igaunija ir arī pasaules līderis digitālo tehnoloģiju un kiberdrošības jomā," uzrakstīja Ilvess.

"Nevienam nedrīkst pavēlēt "atgriezties", kaut gan "tur" lietām reiz var klāties labāk, nekā tev," noslēdza bijušais Igaunijas prezidents.

Pēc sava prezidentūras termiņa beigām Tomass Hendriks Ilvess bieži uzstājas, kā spīkers populāros Eiropas pasākumos, tostarp ar informācijas tehnoloģiju tēmu. Tieši viņam, piemēram, pieder starptautiskas kiberalianses izveidošanas ideja, kuras uzdevums būs savstarpēja tās locekļu aizsardzība no kiberdraudiem.

Tomasa Hendrika Ilvesa vecāki Otrā pasaules kara beigās emigrēja uz Zviedriju, un no turienes – uz ASV. 1976. gadā Ilves pabeidza Kolumbijas Universitāti Ņujorkā, un pēc diviem gadiem ieguva psiholoģijas maģistra grādu Pensilvānijas Universitātē.

1991. gadā politiķis pārcēlās uz Igauniju. No 1993. līdz 1996. gadam Tomas Hendriks Ilves ieņēma Igaunijas Republikas vēstnieka ASV amatu Vašingtonā. Pēcāk Ilvess divas reizes kļuva par valsts ārlietu ministru, savukārt 2006. gadā pirmo reizi tika ievēlēts Igaunijas prezidenta amatā. Pēc desmit gadiem un diviem prezidentūras termiņiem viņu valsts vadītāja krēslā nomainīja Kersti Kaljulaida.

45
Pēc temata
Igauņiem ir pielēcis: viņi drīkst upurēties amerikāņu labā, nevis otrādi
Austeres un SPA: mediji noskaidrojuši Igaunijas eksprezidenta tēriņus
Vardarbība, foto no arhīva

Lietuva atzīta par Eiropas līderi bulinga ziņā bērnu un pusaudžu vidū

7
(atjaunots 16:38 24.05.2020)
Baltijas republika uzrādījusi negatīvu rezultātu gan pēc to cilvēku skaita, kuri kļuva par bulinga upuriem, gan pēc to cilvēku skaita, kas piedalījās bulingā pret citiem.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Lietuva kļuvusi par bulinga un ņirgāšanās līderi bērnu un pusaudžu vidū starp Eiropas valstīm un Kanādu, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) paziņojumu.

Saskaņā ar PVO pētījumu, 2018. gadā Lietuvā ar bulingu saskārās gandrīz katrs trešais pusaudzis vecumā no 11 līdz 13 gadiem, savukārt bulinga īstenošanā piedalījās gandrīz katrs ceturtais zēns un katra septītā meitene.

Visaugstākais bulinga līmenis ir 13 gadus jauno pusaudžu vidū: šajā vecuma grupā bulingam tika pakļauti 32% zēnu un 31% meiteņu, 11 gadus jauno pusaudžu grupā šie rādītāji sastāda, attiecīgi 29% un 26%, 15 gadus jauno pusaudžu – 26% un 21%.

Tāpat tiek atzīmēts, ka Lietuvā 13 gadus jauno bērnu grupā bulingā piedalījās 24% zēnu un 17% meiteņu, 15 gadus jauno pusaudžu grupā – attiecīgi 30% un 15%, 11 gadus jauno bērnu grupā – 20% un 11%.

"Skolas vecuma bērnu uzvedība attiecībā uz veselību" (HBSC) – savstarpējs starptautisks PVO pētījums – vairāk nekā 30 gadu garumā nodrošina informāciju par 11, 13 un 15 gadus jaunu zēnu un meiteņu uzvedību attiecībā uz veselību, veselības stāvokli, labklājību un sociālo vidi.

Pārskatā par 2017. un 2018. gada rezultātiem tiek sniegti dati par vairāk nekā 220 tūkstošiem pusaudžu no 45 Eiropas valstīm un reģioniem, kā arī no Kanādas.

7
Tagi:
vardarbība
Pēc temata
Kopš karantīnas ieviešanas Lietuvā palielinājies vardarbības ģimenē gadījumu skaits
Vardarbībai patīk klusums: Čakša pastāstīja par pašizolācijas sekām
Vardarbība, alkoholisms un lielāka vienlīdzība: psihiatrs stāsta par karantīnas sekām
Kaimiņš pieskata kaimiņu: kā uzvarēt vardarbību mājās
Laboratorija, foto no arhīva

Lietuvas medicīnas zinātņu doktors: vakcīna pret masalām var palīdzēt pret Covid-19

10
(atjaunots 13:42 24.05.2020)
Čapilnsks pastāstīja par pētījumu, kurā zinātnieki ieraudzīja saikni starp vakcināciju pret masalām un slimības gaitu.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Pētījumi liecina, ka vakcīna pret masalām var palīdzēt cīņā ar koronavīrusu, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz Lietuvas Infekcijas slimību un AIDS profilakses centra (ULAC) vadītāja, medicīnas zinātņu doktora Sauļa Čaplinska paziņojumu Facebook.

ULAC vadītājs pastāstīja par pētījumu, kurš tika publicēts Starptautiskajā žurnālā par vēzi un biomedicīniskajiem pētījumiem. Tajā tiek ziņots, ka vīrusa līdzības ar masalām dēļ starp vakcīnām pret Covid-19 un masalām var notikt krusteniska reaktivitāte. Rezultātā reakcija izraisa imūno atbildi.

Īpaši bīstamo infekciju speciālists, ārsts-imunologs Vladislavs Žemčugovs
© Foto : из архива Жемчугова Владислава

Čaplinsks skaidro, ka, piemēram, Itālijā Covid-19 saslimstības un mirstības attiecība bijusi augstāka, nekā Ķīnā. Tā kā vakcinēšanās līmenis pret masalām Itālijā ir zemāks, nekā Ķīnā, pētnieki izteica pieņēmumu, ka vakcīna pret masalām spēj nodrošināt daļēju aizsardzību no Covid-19. Saskaņā ar pētījuma datiem, vakcinētajiem slimības gaita kļūst mīkstāka, nāvējošu veselības traucējumu ir mazāk un cilvēki ātrāk izveseļojas.

Pētījumā ierosināts veikts daudzu centru klīniskos pētījumus, lai novērtētu, vai vakcīna pret masalām nodrošina daļēju aizsardzību no Covid-19.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 5,4 miljoni saslimšanas gadījumu, vairāk nekā 344 tūkstoši cilvēku ir miruši, izveseļojušies vairāk nekā 2,2 miljoni.

10
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Pēc pieciem un desmit gadiem: ārsts par komplikācijām bezsimptomu Covid-19 gadījumā
Problēmu rada HIV, nevis Covid-19: Latvija ieņem pirmo vietu ES vīrusa izplatības ziņā
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

0
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību