Alkohols

Somu "alkotūrists" atgriežas viņam ierastajā Igaunijā

39
(atjaunots 11:42 09.07.2019)
Kuģniecības kompānijā Tallink pastāstīja par Somija tūristu plūsmas pieaugumu Igaunijā pēc tam, kad alkohola akcīzes samazināšanas dēļ Igaunijas veikalos sāka samazināties alkohola cenas.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Igaunija atkal kļūst par valsti, kura ir populāra somu "alkotūristu" vidū – uz prāmjiem no Tallinas sāka veidoties alus vezumu rindas, vēsta Sputnik Igaunija.

Pēc kuģniecības kompānijas Tallink valdes priekšsēdētāja Pāvo Nigene sacītā, pagaidām nav skaidrs, cik lielā mērā tūrismu plūsmas pieaugums no Somijas ir saistīts ar alkohola produkcijas akcīzes samazinājumu Igaunijā, sākot ar 1. jūliju.

"Nav starpības, vai jaunu tūristus atveda akcīzes samazināšana vai brauc tie, kas brauc uz šejieni pastāvīgi, viņiem ir radusies motivācija pirkt vairāk preču Igaunijā," citē Nigene komentāru ERR.

Tallink vadītājs norādīja, ka daļa no Igaunijā ieceļojošiem cilvēkiem par braucieni mērķi norādīja iepazīšanos ar alkohola cenu izmaiņām.

"Bet viņi šeit apmeklē restorānus, izmanto citus pakalpojumus, kāds paliek viesnīcās. Protams, tas ir plašāks nodokļu spektrs, kuri uzturēs Igaunijas valsts budžetu akcīzes samazināšanas rezultātā," secināja Pāvo Nigene.

Kā jau iepriekš stāstīts, no 2019. gada 1. jūlija Igaunijā spēkā stājās likuma grozījumi, kuri paredz akcīzes samazināšanu par 25% stiprajam un vieglajam alkoholam. Paziņojumi par gaidāmajiem jaunievedumiem kļuva par īpašas Latvijas un Somijas valdības uzmanības objektu.

Tallinas rīcībā Rīga saskatīja vienošanās pārkāpumu, kuras it kā paredzēja, ka visus soļus attiecībā uz akcīzēm Baltijas valstīm jāsaskaņo savā starpā.

Komentējot Latvijas izteiktās apsūdzības, Igaunijas premjers Jiri Ratass paziņoja, ka par kaut kādu vienošanos par šo tēmu viņam nekas neesot zināms. Līdz ar to Latvijas Ministru Kabineta vadītājs Krišjānis Kariņš pasludināja Igauniju par "akcīžu kara" pieteicēju un apsolīja veikt atbildes pasākumus, viens no kuriem kļūs akcīzes samazinājums par 15% alkoholam Latvijā. Savu vārdu Kariņš turēja – likums par akcīzes samazināšanu Latvijas Saeimā tika pieņemts 8. jūlijā, tas stāsies spēkā 1. augustā.

Somijas varasiestādes uz alkohola akcīžu samazināšanu Igaunijā reaģēja pietiekami atturīgi. Valsts valdībā paziņoja, ka negrasās atteikties no plāniem pacelt nodokļu nodevas alkoholam par kopējo summu 50 miljonu eiro apmērā.

Taču, kā teikts Somijas Ministru Kabineta programmā, uzmanība tiks veltīta arī ārējiem faktoriem, tādiem kā alkohola apjomi, kuru Somijas iedzīvotāji piegādā pēc ārzemju braucieniem.

Zināms, ka alkohola produkcijas akcīzes Igaunijā sāka aktīvi celties iepriekšējās valdības laikā, kuru, starp citu, arī toreiz vadīja Jiri Ratass.

Šāda nodokļu politika izraisīja negatīvu reakciju Igaunijas sabiedrībā un slikti ietekmēja valsts ekonomiku. Varasiestāžu rīcība noveda pie tā, ka Igaunijas iedzīvotāji iecienīja tā dēvētās alkotūres uz Latviju, kur alkohola cenas izrādījās gandrīz divas reizes zemākas, nekā pašmājās.

39
Pēc temata
Dārga vai lēta: Eurostat novērtējusi Latviju
Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju nedēļā pirms Līgo neizdzēra nevienu alus pudeli
Anonīmais alkoholiķis: Latvijā dzērāji bieži "uzkāpj uz korķa"
Igaunija un Latvija apsprieda alkohola akcīzes
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

8
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

8
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes
Ukmerģes slimnīca, foto no arhīva

Lietuvas slimnīcu apsūdz sievietes nāvē Covid-19 uzliesmojuma laikā

10
(atjaunots 16:21 02.07.2020)
Sievietes nāves liecinieki pie Ukmerģes slimnīcas durvīm noslēdza miera vienošanos un piekrita vairs neizplatīt incidenta video.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Centriskās partijas "Labklājīgā Lietuva" priekšsēdētāja vietnieks Kristups Krivicks apsūdzēja Ukmerģes pilsētas slimnīcu pacientes ar koronavīrusu nāvē, raksta Sputnik Lietuva.

Šī gada martā Ukmerģē notika Covid-19 saslimšanas uzliesmojums, tostarp pilsētas slimnīcas ārstu vidū. Marta beigās slimnīcā vairs nepalika neviena ārsta – viņi bija vai nu slimi, vai arī atradās divu nedēļu karantīnā, tādēļ uz Ukmerģi tika pārvesti uz darbu mediķi no citām pašvaldībām.

Lietuvas arodbiedrības "Solidaritāte" portālā iepriekš tika publicēta informācija par to, ka 20. martā ātrās palīdzības darbinieki atveda uz Ukmerģes slimnīcu pacienti kritiskā stāvoklī, taču viņu nepieņēma neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan par viņas nogādāšanu slimnīcā un stāvokli bija zināms jau pirms ierašanās. Pacientes pašsajūta strauji pasliktinājās, tādēļ ātrās palīdzības darbinieki centās reanimēt viņu ar pieejamiem līdzekļiem, taču sievieti neizdevās glābt.

"Nespēju noticēt notiekošajā, ātrās palīdzības ārsti nofilmēja video, lai viņiem būtu pierādījumi tam, ka mirstošo pacienti neielaida slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan bija zināms par pacientes smagā stāvoklī nogādāšanu. Un par filmēšanu saņēma naudas sodus!!! Tagad slimnīcas vadība piespiedusi viņus iznīcināt šokējošo video, apmaiņā pret to piekrītot atcelt naudas sodus. Šokējošs stāsts. Un šis nav pirmais gadījums, kad šokē veselībai un dzīvībai bīstamā nekārtība Ukmerģes slimnīcā," uzrakstīja politiķis savā Facebook lapā.

Pēc ātrās palīdzības ārstu sacītā, video filmēšana bija vienīgais veids pierādīt, ka Ukmerģes slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļa neizpildīja reanimēto pacientu uzņemšanas pienākumus. Turklāt, kā norāda arodbiedrība, Ukmerģes slimnīca ir sabiedriska vieta, speciāla fotografēšanas un filmēšanas atļauja tās teritorijā nav nepieciešama.

Pagājušajā nedēļā, 22. jūnijā, darba strīdu komisijas sēdē starp ātrās palīdzības un Ukmerģes slimnīcas darbiniekiem tika noslēgta miera vienošanās. Slimnīca apņēmās atcelt naudas sodus attiecībā pret mediķiem, kuriem atbildes kārtā ir jāiznīcina viņu rīcībā esošais video visās pieejamās ierīcēs un datu nesējos, kā arī informēt personas, kurām šis video tika nosūtīts, par tā neizplatīšanu.

10
Tagi:
koronavīruss, Lietuva
Artis Pabriks

Bet kas būs ar 2% no IKP? Pabriks pārdzīvo, ka krīze nogalēs Latvijas aizsardzības nozari

0
(atjaunots 12:14 03.07.2020)
Eiropas Savienības palīdzības kompleksā Latvijai, kurš sastādīs gandrīz trīs miljardus eiro, neietilpst līdzekļi aizsardzības nozares finansēšanai. Pabriks apvainojās un nolēma iebiedēt.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Neilgi pirms Eiropas Savienības palīdzības paketes Latvijai 2,9 miljardu eiro apmērā saņemšanas Aizsardzības ministrijas vadītājs Artis Pabriks nolēma atgādināt par nozari, par kuru viņš atbild, vēsta Rus.lsm.lv.

Pabriks uzsvēra, ka šajā palīdzības paketē nav atradušies līdzekļi Latvijas aizsardzībai. Bet ja Latvija pārstās domāt par savu drošību, tad, iespējams, parādīsies iespēju lauks provokācijām, atzīmēja ministrs.

Kādas provokācijas viņš gaida, Pabriks tiešā veidā neteica, taču deva mājienu: "Kas nebaro savu armiju, baro svešu." Lai gan, spriežot pēc Pabrika raizēm, par šīm provokācijām un "svešo armiju" Latvijā pagaidām pārdzīvo tikai viņš viens.

Pēc aizsardzības ministra domām, pat krīzes periodā ir jāvelta īpaša uzmanība armijai un nedrīkst aizmirst par atbalstu tai. Turklāt, ka tagad, pēc Aizsardzības ministrijas vadītāja domām, krīze, ko izraisījuši ierobežojumi koronavīrusa pandēmijas dēļ, nebūt nav tāda, kāda bija 2008.-2009. gadā.

Tāpat Pabriks atgādināja, ka viņa kontrolētā nozare palīdz arī citām nozarēm. Piemēram, veicina valstī jaunu inovāciju rašanos, sniedz darbavietas, veicina vietējās ražošanas un eksporta attīstību.

Tādēļ, ja Latvijas aizsardzības izdevumi noslīdēs zemāk par 2% no IKP, tas negatīvi ietekmēs visu.

Atgādināsim, ka Latvija 2018. gadā kļuva par līderi aizsardzības izdevumu ziņā, apsteidzot visas pārējās Eiropas valstis un pat pārsniedzot noteiktos 2%. Latvijas ieguldījums aizsardzībā toreiz sastādīja 2,1% no IKP. Par to liecināja Eurostat dati.

Taču izrādās, ka ne tikai uz sava rēķina var palielināt aizsardzības spējas. Pats Pabriks iepriekš paziņoja, ka Latvija gaida, kad uz Vāciju apvainojušies Amerikas karaspēki pārdislocēsies tuvāk tai – uz (ASV kareivjiem) viesmīlīgo Poliju.

Pabriks pauda cerību, ka ASV kareivji, pārvācoties uz Poliju, varēs biežāk apmeklēt Latviju un rīkot šeit mācības.

0
Tagi:
Artis Pabriks
Pēc temata
Latvija kļuvusi par ES līderi valsts parāda pieauguma ziņā
Naudas nav, taču jūs maksājiet: Latvijā strauji samazinās valsts parāda apjoms
Latvijā metālu aizvieto ar spirtu: kā pandēmija ietekmējusi ekonomiku
Latvija paliek parādā: valsts parāds pieaugs līdz 11 miljardiem eiro