Alus veikals. Foto no arhīva

Igaunijas valdība atbalstījusi vērienīgu alkohola akcīzes samazināšanu

49
(atjaunots 15:42 28.05.2019)
Igaunijas valdība nolēma izmainīt nodokļu politiku attiecībā uz alkohola produkciju – alkohola cienītājus jūlijā sagaida patīkams pārsteigums.

RĪGA, 28. maijs – Sputnik. Igaunijas valdībā pieņemts lēmums par nopietnu vieglo un stipro alkoholisko dzērienu akcīzes samazinājumu – uzreiz par 25%. Izmaiņām jāstājas spēkā šī gada 1. jūlijā, vēsta Sputnik Igaunija ar atsauci uz ERR.

Likumprojekts par akcīzes nodokļa samazināšanu alkohola produkcijai tiks iesniegts Igaunijas parlamenta izskatīšanai jau nākamajā pirmdienā, 3. jūnijā.

Pēc Igaunijas premjerministra Jiri Ratasa sacītā, alkohola nodokļa samazināšana nenozīmē, ka valsts atgūs līdzekļu trūkumu uz zinātnes, inovāciju un aizsardzības izdevumu samazinājuma rēķina.

Turklāt, kā norāda Ministru Kabineta vadītājs, valsts nodevu daļa no tabakas izstrādājumiem turpinās augt, taču kāpums būs mērenāks, nekā sākotnēji plānots.

Konsenss alkohola akcīžu samazināšanas jautājumā tika panākts pagājušajā nedēļā Igaunijas valdošo politisko partiju ministru sēdes laikā. Kaut kādi konkrēti skaitļi tobrīd netika nosaukti.

Zināms, ka alkohola produkcijas akcīzes sāka aktīvi pieaugt iepriekšējās valdības laikā, kuru arī vadīja Jiri Ratass.

Šāda nodokļu politika izraisīja negatīvu reakciju Igaunijas sabiedrībā un slikti ietekmēja valsts ekonomiku. Varasiestāžu rīcība noveda pie tā, ka Igaunijas iedzīvotāju vidū kļuva populāras tā dēvētās alkotūres uz Latviju, kur alkohola cenas ir gandrīz divas reizes zemākas, nekā Igaunijā.

Daļa "alkotūristu" plūsmas no Somijas, kuri tradicionāli iegādājās lētu alkoholu Tallinā, arī pārvietojās uz Latviju. Pēc kāda laika Igaunijas Republikas Nodokļu un muitas departamentā aprēķināja, ka ienākumi sakarā ar alkohola akcīzes kāpumu Igaunijā izrādījušies mazāki, nekā valsts nesaņemtie ienākumi no tā tirdzniecības, kura ievērojami saruka.

49
Pēc temata
Igaunijas ministri vienojušies par alkohola akcīžu samazināšanu
Igauņu tirdzniecības tīkls Alko 1000 plāno aiziet līdz Rīgai
Klientu apmierinātībai: Latvijas alkohola veikalā izsniedz čekus igauņu valodā
Igaunijas alu pārdod uz Latviju, lai pēc tam pārdotu... igauņiem
Lux Express autobuss Tallinas autoostā, foto no arhīva

Lux Express vēlas izveidot "Baltijas burbuli" ar Sanktpēterburgu

3
(atjaunots 19:22 21.10.2020)
Sanktpēterburgas iedzīvotāji vēlētos braukāt uz Baltijas valstīm un Somiju vēl līdz pilnai robežu atvēršanai.

RĪGA, 22. oktobris – Sputnik. Tā saucamā tūrisma burbuļa izveidošana starp Igauniju un Krievijas pierobežas reģioniem ir iespējama, un tam būtu ekonomiska jēga, taču jautājums ir par to, kad to varēs izdarīt, paziņoja telekanāla ERR rīta raidījuma "Kafija+" ēterā autobusu kompānijas Lux Express valdes loceklis Raits Remmels.

Ideja izveidot "tūrisma burbuli" ar Krieviju tika šoruden izteikta arī Somijā, savukārt Lux Express veiktā aptauja 2000 Sanktpēterburgas iedzīvotāju vidū parādīja, ka aptuveni 80% respondentu vēlētos braukāt uz Baltijas valstīm un Somiju vēl līdz pilnai robežu atvēršanai.

Pēc Remmela sacītā, jautājums ir drīzāk par termiņiem.

"Es domāju, ka tas ir iespējams, cits jautājums – kad. Līdz ar robežu atvēršanu nebūs tā, ka reiz visu pasauli atvērs, un visi drīkstēs ceļot. Tas būs pakāpeniski, un tad jau kaimiņvalstīm ir savā starpā jāvienojas, ar kādiem nosacījumiem. Un tad jau cilvēki pakāpeniski varēs ceļot," sacīja viņš.

Remmels atzīmēja, ka Igaunijai jau ir pozitīva "tūrisma burbuļa" izveidošanas pieredze ar Latviju un Lietuvu.

"Pie tā tiek strādāts, vienkārši skatās uz situāciju, kāda tā ir. Un vasara mums pierādīja – kad ir šāda iespēja, cilvēki ceļo. Tādēļ šie burbuļi strādā, un ceru, ka kaut kādā brīdī Ļeņingradas apgabals un Sanktpēterburga nāks tiem klāt," sacīja Remmels.

Pērnā gada beigās kompānija Lux Express nosauca maršrutu Rīga – Sanktpēterburga par vienu no perspektīvākajiem saviem maršrutiem, tai skaitā pateicoties bezmaksas vīzu ieviešanai uz Krieviju.

Robežu slēgšana Covid-19 pandēmijas dēļ radīja lielu triecienu kompānijas darbībai, kura paziņoja par gaidāmo darbinieku skaita samazināšanu.

3
Tagi:
Krievija, Igaunija, koronavīruss, pasažieru pārvadājumi, Lux Express
Pēc temata
Lietuvas tūristi izglāba vasaru Liepājā
"Baltijas burbulis" plīsīs: pierobežas iedzīvotāji nevēlas ievērot pašizolāciju
Baltijas menca, foto no arhīva

Latvijai neizdevās atstāvēt savas tiesības ķert mencas Baltijas jūrā

20
(atjaunots 11:40 21.10.2020)
ES lauksaimniecības ministri noteica zvejniecības kvotas Baltijas jūrā, Rīgas jūras līcī un Somu līcī.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. ES Lauksaimniecības un zvejniecības padome publicēja datus par zvejas kvotām Baltijas jūrā 2021. gadā.

ES lauksaimniecības un zvejniecības ministri piekrita samazināt vairāku zivju veidu izķeršanu Baltijas jūrā, lai atjaunotu populāciju. Austrumu Baltijas mencas ķeršana joprojām ir aizliegta, izņemot piezvejas kvotu, kas ir samazināta, salīdzinājumā ar pērno gadu. Zemkopības ministrijas mājaslapā tiek ziņots, ka Latvija uzstājās pret šo lēmumu, taču palika mazākumā.

Tāpat tika samazinātas siļķes zvejas kvotas Baltijas jūras rietumu un centrālajā daļā un laša zvejas kvota Somu līcī.

Toties tika nolemts atļaut palielināt reņģu zvejas kvotas Rīgas jūras līcī par 15%, salīdzinājumā ar šo gadu, rietumu Baltijas mencas, plekstes, šprotu un lašu zvejas kvotas Baltijas jūras galvenajā baseinā.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem, 2021. gadā Latvija Baltijas jūrā drīkstēs nozvejot 2705 tonnas reņģu, Rīgas jūras līcī – 21 230 tonnu. Ķilavu zvejas kvota noteikta 30 817 tonnu apmērā, kas ir par 6% vairāk nekā 2020. gadā. Laša zvejas kvotas nākamgad palielināsies par 9%, salīdzinājumā ar šo gadu.

2021. gadā Latvijas mencas zvejas kvota Baltijas jūras rietumdaļā sastādīs 144 tonnas, savukārt mencas piezvejas kvota Baltijas jūras austrumu daļā – 51 tonnu. Laša zvejas kvota nākamgad ieplānota 12 445 gabalu apmērā.

20
Tagi:
Eiropas Savienība, menca, Baltijas jūra, zvejniecība, Latvija
Pēc temata
Menca ir aizliegta: Eiropas Komisija sāpīgi ietekmējusi zvejniecību Baltijas valstīs