Lietuva aicina IAEA palīdzēt atlikt BelAES ekspluatācijas sākumu

55
(atjaunots 12:36 25.05.2019)
Lietuvai lūdz starptautiskās aģentūras autoritatīvo ģenerāldirektoru Jukiju Amano personīgi aicināt Baltkrieviju nesākt Astravjecas AES ekspluatāciju līdz brīdim, kad tiks izskatīti visi drošības aspekti.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Lietuva vērsusies pie Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) ar lūgumu aicināt Baltkrieviju atlikt BelAES ekspluatācijas sākumu līdz brīdim, kad "tiks atrisināti visi drošības jautājumi", vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz valsts Ārlietu ministriju.

BelAES tiek būvēta netālu no Astravjecas pilsētas Grodņas apgabalā, 50 kilometru attālumā no Viļņas. Lietuva izvirza pretenzijas pret AES gandrīz vai no brīža, kad Minska pieņēma lēmumu par tās celtniecību. Lietuvas Seims nolēmis, ka elektrostacija apdraud valsts nacionālo drošību, lai arī Minska garantēja, ka AES atbilst augstākajiem drošības standartiem.

Piektdien IAEA saņēma Lietuvas ārlietu ministra Lina Linkēviča un enerģētikas ministra Žigimanta Vaičūna vēstuli, kurā politiķi apgalvo: BelAES drošības jomā esot neatrisinati jautājumi.

"Lietuva aicina starptautisku autoritāti ieguvušo ģenerāldirektoru Jukiju Amano personīgi aicināt Baltkrieviju nesākt Astravjecas AES ekspluatāciju līdz brīdim, kad tiks atrisināti visi drošības jautājumi. Astravjecas AES var izšķir atomenerģētikas nākotni. Tādējādi mēs piedāvājām īstenot rekomendāciju kompleksu IAEA līmenī, kas palīdzētu izvairīties no atlases pieejas drošības jautājumiem visām valstīm, kas sāk savas kodolenerģētikas programmas," skaidroja Linkēvičs.

Lietuvas politiķi pauda bažas par to, ka Baltkrievija neesot izpildījusi ieteikumus, kas ietverti IAEA starptautisko ekspertu slēdzienos, Espo konvencijā un ES stresa testu gaitā", piezīmēja ĀM.

Maija sākumā Baltkrievijas ĀM preses sekretārs Anatolijs Glazs paziņoja, ka Lietuva nāk klajā ar nepamatotiem un "atklāti melīgiem" paziņojumiem par Baltkrievijas AES un tās drošības pasākumiem. Šādi Glazs komentēja Lietuvas ĀM toreizējo aicinājumu Eiropas Komisijai izstrādāt "visaptverošu darbības plānu" attiecībā uz BelAES.

Viņš uzsvēra, ka Baltkrievija nekad nav izvairījusies no starptautiskās sadarbības atomstacijas celtniecības aspektā, cieši sadarbojas ar IAEA un citām kompetentajām iestādēm. Tāpat Baltkrievijas ĀM preses sekretārs atgādināja, ka Lietuvas speciālisti piedalījušies BelAES stresa testu partnerpārbaudē un "lieliski informēti par to, ka Eiropas regulatori nav atraduši problēmas stacijas drošības jomā".

55
Pēc temata
Baltkrievija ieteikusi Lietuvai atvēsināt "kareivīgo degsmi"
Gasparjans: Lietuva apvainojusies uz Baltkrieviju Ignalinas AES dēļ
Lietuva piedāvās Lukašenko pārorientēt BelAES uz gāzi un "kurināt" ar tās SDG
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

15
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

15
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes
Ukmerģes slimnīca, foto no arhīva

Lietuvas slimnīcu apsūdz sievietes nāvē Covid-19 uzliesmojuma laikā

17
(atjaunots 16:21 02.07.2020)
Sievietes nāves liecinieki pie Ukmerģes slimnīcas durvīm noslēdza miera vienošanos un piekrita vairs neizplatīt incidenta video.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Centriskās partijas "Labklājīgā Lietuva" priekšsēdētāja vietnieks Kristups Krivicks apsūdzēja Ukmerģes pilsētas slimnīcu pacientes ar koronavīrusu nāvē, raksta Sputnik Lietuva.

Šī gada martā Ukmerģē notika Covid-19 saslimšanas uzliesmojums, tostarp pilsētas slimnīcas ārstu vidū. Marta beigās slimnīcā vairs nepalika neviena ārsta – viņi bija vai nu slimi, vai arī atradās divu nedēļu karantīnā, tādēļ uz Ukmerģi tika pārvesti uz darbu mediķi no citām pašvaldībām.

Lietuvas arodbiedrības "Solidaritāte" portālā iepriekš tika publicēta informācija par to, ka 20. martā ātrās palīdzības darbinieki atveda uz Ukmerģes slimnīcu pacienti kritiskā stāvoklī, taču viņu nepieņēma neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan par viņas nogādāšanu slimnīcā un stāvokli bija zināms jau pirms ierašanās. Pacientes pašsajūta strauji pasliktinājās, tādēļ ātrās palīdzības darbinieki centās reanimēt viņu ar pieejamiem līdzekļiem, taču sievieti neizdevās glābt.

"Nespēju noticēt notiekošajā, ātrās palīdzības ārsti nofilmēja video, lai viņiem būtu pierādījumi tam, ka mirstošo pacienti neielaida slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan bija zināms par pacientes smagā stāvoklī nogādāšanu. Un par filmēšanu saņēma naudas sodus!!! Tagad slimnīcas vadība piespiedusi viņus iznīcināt šokējošo video, apmaiņā pret to piekrītot atcelt naudas sodus. Šokējošs stāsts. Un šis nav pirmais gadījums, kad šokē veselībai un dzīvībai bīstamā nekārtība Ukmerģes slimnīcā," uzrakstīja politiķis savā Facebook lapā.

Pēc ātrās palīdzības ārstu sacītā, video filmēšana bija vienīgais veids pierādīt, ka Ukmerģes slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļa neizpildīja reanimēto pacientu uzņemšanas pienākumus. Turklāt, kā norāda arodbiedrība, Ukmerģes slimnīca ir sabiedriska vieta, speciāla fotografēšanas un filmēšanas atļauja tās teritorijā nav nepieciešama.

Pagājušajā nedēļā, 22. jūnijā, darba strīdu komisijas sēdē starp ātrās palīdzības un Ukmerģes slimnīcas darbiniekiem tika noslēgta miera vienošanās. Slimnīca apņēmās atcelt naudas sodus attiecībā pret mediķiem, kuriem atbildes kārtā ir jāiznīcina viņu rīcībā esošais video visās pieejamās ierīcēs un datu nesējos, kā arī informēt personas, kurām šis video tika nosūtīts, par tā neizplatīšanu.

17
Tagi:
koronavīruss, Lietuva
Covid-19

Latvijā fiksēti trīs jauni Covid-19 gadījumi

0
(atjaunots 12:34 06.07.2020)
Pēdējās diennakts laikā valstī fiksēti trīs jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi. Pacienti ar Covid-19 slimnīcās nav nogādāti.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Aizvadītājs diennakts laikā valstī fiksēti trīs jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi, inficēto skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma sasniedzis 1127 cilvēkus, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Diennakts laikā veikti 692 testi. Laikā kopš pandēmijas sākuma- 158 518 izmeklējumi.

​Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem, aizvadītās diennakts laikā neviens jauns pacients slimnīcās nav nogādāts. Patlaban stacionāri ārstējas pieci pacienti: četri ar vidēji smagu, viens – ar smagu slimības gaitu.

​Atgādināsim, ka kopumā Latvijā fiksēti 1127 Covid-19 gadījumi, 1000 cilvēki izveseļojušies, 30 pacienti miruši.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Bēres pēc bērēm: Latīņamerikai pāri veļas Covid-19 pandēmija
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
"Izsprucis no laboratorijas": Nacionālās apvienības deputāts "atklāja" Covid-19 izcelsmi