Lietuvas Seima. Foto no arhīva

Lietuvas Seimā sūdzas par BBC pēc raksta par "mežabrāli"

62
(atjaunots 16:38 16.05.2019)
Konservatīvās partijas locekle apgalvo, ka rakstā iekļautas "melīgas" apsūdzības, ko sniedzis Izraēlas vēsturnieks Efraims Zurofs.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. Partijas "Tēvijas savienība – Lietuvas Kristīgie demokrāti" priekšsēdētāja vietniece Radvile Morkūnaite-Mikulēniene sūdzējusies par Lielbritānijas televīzijas un radio kompāniju BBC sakarā ar rakstu, kurā it kā esot "izkropļota" lietuviešu "mežabrāļu" komandiera Ādolfa Ramanauska (Vanaga) biogrāfija, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz parlamenta preses dienestu.

Politiķe paziņoja, ka informācija rakstā atbilst tai, ko sniedz "Kremļa propagandisti", kuri vēloties "diskreditēt Lietuvas partizānu cīņu". Viņa pauda nožēlu par to, ka tamlīdzīgi fakti sastopami kompānijas BBC materiālā, kas, viņasprāt, bauda "lietuviešu auditorijas uzticību".

Deputāte apgalvoja, ka rakstā atspoguļotas "melīgas" apsūdzības, ko sniedzis Izraēlas vēsturnieks Efraims Zurofs, piemēram, Morkūnaite-Mikulēniene noliedza, ka Ramanausks būtu veicinājis ebreju genocīdu un sadarbojies ar nacistiem.

BBC raksts par Ramanausku

8.maijā publicētais BBC raksts stāsta par "mežabrāļu" komandierim Ramanauskam (Vanagam) veltītā pieminekļa uzstādīšanu Čikagā. Pasākumu kritiski izvērtēja Krievija, kā arī Simona Vīzentāla centrs, kas nodarbojas ar Holokausta vēstures pētījumiem.

Rakstā sniegts Zurofa komentārs. Vēsturnieks atzīmēja, ka Lietuvas valdība nestāsta cilvēkiem patiesību par savas valsts vēsturi, piemēram, Holokausta jautājumā, turklāt Ramanausks pats atzinies savos memuāros, ka vadījis soda vienību, lai arī nav apstiprināts, ka viņš pats būtu piedalījies slepkavībās.

"Bija kritisks periods, kad soda vienības daudzviet staigāja pa lielām un pirms nacistu ienākšanas vairāk nekā 40 vietās notika uzbrukumi ebrejiem," BBC citēja Zurofa teikto.

Rakstā minēta arī Krievijas vēstniecības ASV reakcija jautājumā par pieminekļa uzstādīšanu. Diplomātiskā misija norādīja, ka tas ir īpaši cinisks solis, jo gandrīz sakritis ar Holokausta upuru piemiņas dienu un noticis neilgi pirms Uzvaras dienas.

Pieminekļa uzstādīšana "mežabrālim"

Ramanauska (Vanaga) memoriālu uzstādīja Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centrs sadarbībā ar valsts Ārlietu ministriju un lietuviešu kopienu ASV.

Krievijas vēstniecība ASV nosodīja šo soli. Krievijas diplomāti atzīmēja, ka Lietuva glorificē nacistiskos noziedzniekus un attēlo Holokausta bendes kā upurus. Pēc tam Lietuvas ĀM pauda protestu Krievijas vēstniecības pārstāvim. Krievijai "ieteikts" rūpīgāk iepazīties ar "mežabrāļu" komandiera personību un darbību.

Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova norādīja, ka Lietuvas uzvedība ir ļoti nepatīkama. Viņa uzsvēra, ka Baltijas republikas valdība pūlas uzspiest amerikāņu sabiedrībai to cilvēku vērtības, kuri ir tieši atbildīgi par etniskajām tīrīšanām. Zaharova pauda pārliecību, ka Viļņa vēlas attaisnot Lietuvas aktīvistu profašistisko fronti, izkropļojot Otrā pasaules kara vēsturi.

Ādolfs Ramanausks ar iesauku Vanags bija viens no lietuviešu "meža brāļu" līderiem, Lietuvas Brīvības aizstāvju savienības bruņoto spēku komandieris. 1956. gadā viņš tika arestēts, tiesa viņam piesprieda augstāko soda mēru – nāves sodu nošaujot.

Lietuvā par "mežabrāļiem" dēvē nacionālistiski noskaņotus bruņotos grupējumus, kuri darbojās republikā pagājušā gadsimta 40. un 50. gados. Otrā pasaules kara gados daudzi no viņiem nostājās hitleriskās Vācijas pusē un piedalījās ebreju kopienas pārstāvju slepkavībās. Viņi vainojami arī par civilo iedzīvotāju un padomju partijas darbinieku slepkavībām.

Holokausta laikā Lietuvā nogalināti aptuveni 195 tūkstoši ebreju, 95% valstī dzīvojošo ebreju.

62
Pēc temata
Klaipēdā tiks atklāta piemiņas plāksne "meža brālim" par spīti skandālam
Nacionālā grupa "mežabrāļi": ECT piekritusi Lietuvai
Nepārtraukta genocīda virkne: Eiropas tiesa noripojusi līdz Lietuvas līmenim
"Nokļuvusi inkvizīcijas ērā": vēstures skolotāja pastāstīja par vajāšanu Lietuvā
Zenīta raķešu komplekss S-350 Vitjaz, foto no arhīva

Poļu eksperts atrada Baltijas valstu vājo vietu

35
Eksperts izkritizēja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas stratēģiju aizsardzības spēju veicināšanai un piedāvāja pievērst uzmanību "lielajiem trūkumiem" PGA.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Intervijā Polske Radio Polijas Austrumu pētījumu centra eksperts Pjotrs Šimanskis izkritizēja Baltijas valstis, kuras, pēc viņa sacītā, rēķinās ar sauszemes karaspēku mobilitātes līmeni, to aizsardzības un ieroču spēku celšanu, raksta Gazeta.ru.

Šimanskis uzskata, ka Latvijai, Lietuvai un Igaunijai derētu zināt, ka viņu vājā vieta ir vidēja tāluma pretgaisa aizsardzība, ar kuru arī derētu nodarboties militāro mācību laikā kopā ar NATO.

Neskatoties uz to, ka Maskavā ne reizi vien uzsvēruši, ka negrasās pielietot spēku ne pret vienu no valstīm un sniegs atbildi tikai tieša uzbrukuma gadījumā Krievijas teritorijai, Baltijas valstis un Polija turpina cītīgi izlikties, ka tām ir nepieciešams aizstāvēties no neeksistējošajiem "Krievijas draudiem".

Tiesa, pastāvīgā NATO karaspēku virzīšana pie Krievijas robežām vairāk līdzinās tam, ka jāaizsargājas būtu Krievijai. Un tā aizsargājas, palielinot savas aizsardzības spējas.

Tādēļ nav pārsteidzoši, ka poļu eksperts raizējas par Baltijas valstu PGA.

Nevienam neļaus aizvainot Krieviju

Iepriekš bijušais KF Gaisa desanta karaspēka komandieris, Valsts domes deputāts Vladimirs Šamanovs paziņoja, ka saskaņā ar Kolektīvās drošības līguma organizācijas (KDLO) kārtības rulli, uzbrukums ikvienai no līguma dalībvalstīm ir uzbrukums Krievijai. Un šāds scenārijs arī ir jāizskata. Tādēļ KF gatavojas jebkādu draudu atvairīšanai.

Savukārt tiem, kas grasās nodarīt pāri Krievijai, nāksies kārtot lietas ar Gaisa desanta karaspēku, uzsvēra Šamanovs, atzīmējot, ka patlaban Gaisa desanta karaspēks ir visuniversālākais Krievijas Bruņoto spēku karaspēks. Turklāt, pēc viņa sacītā, desantnieki pārspēj visus pēc ideoloģijas un kaujas iespējām.

PGA sistēma Patriot
© Sputnik / Игорь Зарембо

Tikmēr Polijā notiek ievērojamu ASV Armijas spēku izvietošana, kas, kā iepriekš rakstīja militārais eksperts Aleksandrs Hroļenko, vairāk atgādina "kontrolšāvienu" Eiropas starptautiskās drošības sistēmai.

ASV un Polija līdz galam saskaņoja "pastiprinātas aizsardzības sadarbības" nosacījumus un 4. augustā paziņoja par 5. ASV armijas korpusa komandēšanas darbības sākšanu Polijas teritorijā. Pēc vienošanās nosacījumiem, Polijā dislocētajiem 4500 amerikāņu karavīriem pievienosies vēl viens tūkstotis. Un tas ir tikai lielo pārmaiņu sākums.

Hroļenko atzīmēja, ka ja pie šāda izkārtojuma  divu pasaules karu dalībnieks – 5. ASV armijas korpuss – negatavojas trešajam, grūti izskaidrot tā pārdislocēšanu no Ziemeļamerikas uz Baltijas reģionu, uz valsti, kura robežojas ar Krieviju.

35
Tagi:
Baltija, PGA
Temats:
NATO austrumu flangā
Pēc temata
ASV 5. armijas korpusa pastāvīga klātbūtne Polijā ož pēc pulvera
Eksperts paskaidroja, kas Lietuvā maksās par jaunajiem amerikāņu helikopteriem
Pirmais "Fords" jāslīcina. Kāpēc ASV superkuģis vēl joprojām nav cīņasspējīgs
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Ekonomists un politiskais analītiķis Aleksandrs Nosovičs, foto no arhīva

Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā

33
(atjaunots 12:08 09.08.2020)
Abas valstis saņem finanses no rietumiem Baltkrievijas "demokratizācijai", tāpēc tām nav izdevīgs vēlēšanu mierīgs iznākums šajā valstī, uzskata politiskais analītiķis Aleksandrs Nosovičs.

RĪGA, 9. augusts – Sputnik. Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs apsprieda situāciju Baltkrievijā ar Polijas Ārlietu ministrijas vadītāju Jaceku Čaputoviču.

Mihails Smoļins
© Foto : из личного архива Михаила Смолина

Ministri vienojās arī turpmāk vērīgi sekot stāvoklim kaimiņvalstī, koordinēt savas darbības un uzsvēra, ka koordinācija ES līmenī ir ļoti nozīmīga.

Ekonomists un politiskais analītiķis Aleksandrs Nosovičs intervijā Sputnik Lietuva pastāstīja, ka Lietuva un Polija ir Rietumu ģeopolitisko interešu izplatītāji attiecībās ar Baltkrieviju.

"Gan Lietuva, gan Polija ir ieinteresētas, lai prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā beigtos ar konfliktu. Tās nav ieinteresētas mierīgā vēlēšanu noslēgumā, jo abas šīs valstis gadu desmitiem ir Rietumu, Eiropas ietekmes izplatītāji Baltkrievijā un visiem spēkiem mudina šo valsti uz ģeopolitisko orientāciju pret Rietumiem. Pārsvarā – ar krāsaino revolūciju metodēm," teica analītiķis.

Pēc Nosoviča domām, Polija un Lietuva pievērsa uzmanību darbam ar Baltkrievijas iedzīvotājiem, nevis ar eliti.

"Tās gadiem ilgi strādāja pie jauna politiskā projekta Baltkrievijas aspektā, finansēja baltkrievu opozīciju, radīja plašsaziņas līdzekļus, mediju ruporus. Visiem šiem projektiem Lietuva un Polija saņem naudu no Rietumiem. Jāsaprot, ka tām nav pietiekamu līdzekļu visas šīs infrastruktūras nodrošināšanai. Tāpēc zināma attiecību uzlabošanās, kas pēdējos gados bija vērojama Baltkrievijas un Rietumu starpā, Baltijas valstīm ir kategoriski neizdevīga, jo tā atņems viņām naudas tranšus, kas ilgus gadus gāja šīm valstīm Baltkrievijas demokratizācijai," atzīmēja analītiķis.

Nosovičs atgādināja, ka pēdējos gados Lietuva pat pretojās Rietumiem Baltkrievijas jautājumā. "Laikā, kad ASV un Eiropas Savienībai attiecības ar Minsku pakāpeniski uzlabojās, Lietuva sāka asus soļus Baltkrievijas AES jautājumā," atgādināja ekonomists.

33
Tagi:
Baltkrievija, Polija, Lietuva
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

0
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

0
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu