Uzvaras piemineklis

Baltijas valstis atzītas par sliktākajām Lielā Tēvijas kara veterānu dzīves līmeņa ziņā

74
(atjaunots 17:25 15.05.2019)
Starp visām pēcpadomju valstīm vissliktākais Lielā Tēvija kara veterānu stāvoklis ir Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

RĪGA, 15. maijs – Sputnik. Baltijas valstīs izveidojusies visnelabvēlīgākā veterānu dzīves līmeņa nodrošinājuma situācija. Pie šādiem secinājumiem nonākusi Krievijas Sabiedriskā palāta pēc pētījumā iegūtiem rezultātiem, raksta avīze "Izvestija".

Pētījuma ietvaros eksperti salīdzināja veterānu stāvokli 14 valstīs: Lielbritānijā, Vācijā, Gruzijā, Izraēlā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, ASV, Francijā, Horvātijā, Čehijā, Igaunijā un Ukrainā. Vērā tika ņemts vidējais pensiju apmērs, sociālā atbalsta pasākumu apmērs konkrētā valstī, atvieglojumu un ikgadējo piemiņas datumu esamība. Tāpat eksperti ņēma vērā mediju skaitu, kuri reabilitē vācu nacismu, itāļu fašismu un citas nacionālisma formas, iecietību pret sadarbību ar nacistisko Vāciju, kā arī neiecietības izpausmes līmeni pret krievvalodīgiem iedzīvotājiem.

Pētījuma rezultāti izrādījušies nemierinoši: veterānu stāvoklis pēcpadomju valstīs pēdējo gadu laikā ir pasliktinājies, jo tas lielā mērā ir atkarīgs no šo valstu attiecību līmeņa ar KF.

Vissliktākais veterānu stāvoklis ir Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Karadarbību dalībniekiem šajā valstīs netiek sniegtas nekādas piemaksas un atvieglojumi. Taču ikmēneša piemaksu 100 dolāru apmērā tur saņem bijušie "mežabrāļu" grupējumu dalībnieki, kuri Otrā pasaules kara laikā cīnījās ar PSRS nacistiskās Vācijas pusē.

Sabiedriskās palātas locekle Jeļena Sutormina saista to ar Baltijas valstu vadības oficiālo politiku, kuras mērķis ir krievvalodīgo diskriminācija. Taču viņa uzsvēra, ka šo valstu pilsoņiem nav nepatikas pret krieviem.

"Vardarbības un pazemošanas faktiem pēc etniskās pazīmes nav sadzīves rakstura, parasti, tos provocē neliela skaita, taču aktīvi un agresīvi nacistiski grupējumi, kuru pastāvēšanu slavē un atbalsta varasiestādes," pateica Sutormina.

Ukrainā situācija ar veterāniem ir nedaudz labāka – tur veterānu vidējie ienākumi sastāda ap 160% no valsts vidējās pensijas. Neskatoties uz to, arī šeit nacionālistiskā noskaņojuma kāpuma dēļ bijušo Sarkanās armijas karavīru dzīves kvalitāte pēdējo gadu laikā ir pasliktinājusies.

Gruzijā veterānu pensija sastāda 114% no sociālajām izmaksām. Taču tik nelielo piemaksu kompensē ar nopietniem atvieglojumiem. Pētījumā norādīts, ka radikāli nacionālistiski noskaņojumi Gruzijā ir novērojami ievērojami mazāk, savukārt vardarbības un neiecietības fakti attiecībā pret veterāniem notiek epizodiski.

ASV un Eiropā, saskaņā ar ekspertu vērtējumu, attieksme pret veterāniem netiek saistīta ar varasiestāžu sadarbības līmeni ar Maskavu. Šo valstu varasiestādes aktīvi palīdz bijušajiem karavīriem, nodrošinot viņus ar atvieglojumiem un sociālās aizsardzības līdzekļiem.

Jautājumu par attieksmi pret veterāniem Krievija grasās celt apspriešanai ANO Ģenerālajā Asamblejā šī gada oktobrī. Tostarp, tiks piedāvāts uz organizācijas bāzes izveidot starptautisku darba grupu PSRS pusē karojušo Otrā pasaules kara veterānu stāvokļa apsekošanai, kuri šobrīd dzīvo ārpus Krievijas robežām.

74
Pēc temata
"Neonacisma asni": KF vēstniecība Latvijā par jauno sodu un Cukura attaisnošanu
Eirodeputāte no Latvijas: pie mums drīkst brīvi paust nacistiskus uzskatus
Nepielīdziniet agresoru uzvarētājam: Pimenovs pasniedza deputātiem vēstures stundu
Ivans Konovalovs

Militārais eksperts: pat Baltijas valstis sāk saprast, ka ASV tās ir vienaldzīgas

15
(atjaunots 17:37 26.05.2020)
Vašingtonai ir vienalga, kāda ir to sabiedroto Eiropā attieksme par pašreizējo stāvokli pēc Savienoto Valstu informācijas par nodomu izstāties no Atvērto debesu līguma, uzskata eksperts.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Atvērto debesu līgums ir ļoti nozīmīgs mazo valstu, piemēram, Igaunijas acīs, paziņoja valsts aizsardzības ministrs Jiri Luiks, vēsta portāls ERR.ee.

Viņš pauda nožēlu par to, ka pēc ASV izstāšanās no līguma vienošanās var pārtrūkt pilnībā. Pēc Luika domām, dokuments ir unikāls, pat starp bruņojuma kontroles līgumiem.

Aizvadītajā nedēļā ASV prezidents Donalds Tramps informēja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un paliks ārpus tā, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības". Pie tam viņš pieļāva jaunas vienošanās izstrādi.

Intervijā radio Sputnik militārais eksperts, Stratēģiskās konjunktūras centra direktors Ivans Konovalovs paziņoja, ka ASV neinteresē sabiedroto viedoklis par pašreizējo situāciju, tomēr pat Baltijas valstis aptver, ka to intereses tiek ignorētas.

"Šis līgums taču vispirms ir svarīgs pašiem eiropiešiem. ASV nosprauž uzdevumu tā: ja viņi izstājas no līguma, viņu sabiedrotajiem Eiropā tomēr būs jāpilda Vašingtonas uzdevumi saskaņā ar līgumu. Tātad, kā cer Vašingtona, eiropieši lidos Krievijas gaisa telpā un ziņos par savākto informāciju. Taču tādā gadījumā tā ir totāla nicība pret šo valstu suverenitāti. Pat Baltijas valstis, kas gatavas uz visu, lai saņemtu vēl kādu Vašingtonas smaidu un atzinību, pat Polija, piemēram, to saprot. Skaidrs, ka tā ir nicība pret Eiropas valstīm, kas iestājušās NATO un parakstījušas Atvērto debesu līgumu," teica eksperts.

Atvērto debesu līgumu pieņēma 27 Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) valstis 1992.gadā Helsinkos. Patlaban līgumā piedalās 34 valstis.

Līgums paredz iespēju veikt novērošanas lidojumus un fotografēt EDSO dalībvalstu gaisa telpā ar mērķi saņemt ziņas par bruņotajiem spēkiem, militārajiem objektiem un militārajām darbībām.

Līguma mērķis ir veicināt valstu savstarpējās uzticības nostiprināšanos, pilnveidojot militārās darbības kontroles mehānismus, kā arī bruņojuma kontroles jomā noslēgto līgumu ievērošanu.

15
Pēc temata
Militārais eksperts par ASV "aizdomām": reiz viņi jau izgāzās
Mediji: ASV izstājas no Atvērto debesu līguma un nostāda Baltiju neizdevīgā stāvoklī
Krievijā komentējuši izstāšanos no Atvērto debesu līguma
NATO valstis aicina ASV neizstāties no Atvērto debesu līguma
BelAES

Lietuva un Baltkrievija vienojās informēt viena otru par kodola avārijām

9
(atjaunots 13:09 26.05.2020)
Neraugoties uz parakstīto vienošanos, Viļņa turpina uzskatīt BelAES jautājumu par neatrisinātu un uzstāj uz "starptautisko prasību" izpildes apkārtējās vides aizsardzības un drošības jomā.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Lietuvas Valsts atomenerģētikas drošības inspekcija (VATESI) parakstīja divpusēju iestāžu vienošanos ar Baltkrievijas Ārkārtas situāciju ministriju par steidzamu informēšanu par kodola avārijām, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz Lietuvas iestādes preses dienestu.

Saskaņā ar šo vienošanos, abu valstu varasiestādes vienojas nekavējoties dalīties attiecīgajos datos kodola avārijas gadījumā, kā arī sniegt viens otram ziņas par kodolenerģētikas iekārtu radioaktīvo drošību Baltkrievijā un Lietuvā.

Vienošanās stājās spēkā no parakstīšanas brīža.

Taču VATESI paziņojumā tiek atzīmēts, ka kodoldegvielas nonākšana BelAES būvlaukumā un pirmā energobloka palaišanas darbu turpināšana "jau ir radījušas potenciālu kodola vai radioloģiskās avārijas risku".

"Neraugoties uz šo parakstīto vienošanos, visi jautājumi, kurus Lietuva rosinājusi attiecībā uz apkārtējās vides aizsardzību un kodoldrošību Baltkrievijas AES projekta izstrādē Astravjecā, paliek. Lietuva tiecas gādāt, lai BelAES netiek ieviesta ekspluatācijā līdz brīdim, kamēr netiks izpildītas visas starptautiskās prasības apkārtējās vides aizsardzības un kodoldrošības jomā," ziņo Lietuvas iestāde.

Strīdi ap Baltkrievija AES

Baltkrievija ar Krievijas korporācijas "Rosatom" palīdzību būvē  atomelektrostaciju Grodņas apgabalā, aptuveni 50 kilometru attālumā no Viļņas. Lietuvas valdība ir ļoti neapmierināta ar vietas izvēli AES izvietošanai.

Jau kopš projekta pastāvēšanas sākuma Lietuva pret to kategoriski iebilst, apsūdz Minsku par "nedrošu celtniecību" un ziņo, ka BelAES apdraud Baltijas republiku. Turklāt Viļņa iebilst pret objekta ražotās enerģijas eksportu. Šoziem Lietuvā tika pieņemts likums, kas paredz: elektrība no BelAES nevar nonākt republikas tirgū.

Lietuvas varasiestādes pastāvīgi aicina kaimiņu republikas nepirkt enerģiju no "nedrošās stacijas" un visās starptautiskās platformās cenšas pievērst uzmanību problemātiskajai stacijai.

Daudzi eksperti norādīja, ka Viļņas asā pretošanās BelAES jautājumā nav saistīta ar jautājuma tehniskajiem vai ekoloģiskajiem aspektiem vai arī ar drošību, bet gan ar "apvainošanos" sakarā ar Ignalinas AES zaudēšanu.

9
Tagi:
BelAES, Baltkrievija, Lietuva
Pēc temata
Lietuva aicina ES ieviest sankcijas pret Krievijas koncernu "Rosatom"
BelAES ir gatava kodoldegvielas ievešanai pirmā energobloka palaišanai
"Tas ir paradokss": eksperts pastāstīja, kādu cenu Baltija maksā par mītisko vienotību
Lietuva cer uz EK palīdzību jautājumā par BelAES enerģijas bloķēšanu Baltijā
Dzintars

Izpārdod "Dzintaru": fabrikai piederošās iekārtas ir nopērkamas

0
(atjaunots 17:45 26.05.2020)
Pārdošanai piedāvāti aptuveni 800 vienību. To vidū ir gan kosmētikas ražošanai paredzētās iekārtas, gan uzņēmuma transporta līdzekļi.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Uzņēmuma "Dzintars" administrators Jānis Ozoliņš izstādījis pārdošanai fabrikai piederošās kosmētikas un parfimērijas ražošanas iekārtas, vēsta Press.lv.

Noskaidrojis, ka pārdošanai izstādītas 749 vienības. To vidū ir ražošanas iekārtas, transporta līdzekļi un cits uzņēmuma īpašums.

Dzintars
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Visa īpašuma kopējā vērtība – aptuveni 534 300 eiro, neskaitot PVN.

Piedāvājumi iekārtu iegādei tiek pieņemti līdz 19.jūnijam, visi interesenti var to apskatīt pirms pirkuma.

Iepriekš tika ziņots, ka 30.martā sāksies maksātnespējīgā kosmētikas ražotāja "Dzintars" ražošanas un administratīvo ēku izsole.

Ēkas izstādītas izsolei ar sākumcenu 6,9 milj. eiro apmērā.

Iespējams iegādāties objektu Rīgā, Mālu ielā 30 – zemes gabalu 65 300 kvadrātmetru platībā ar apbūvi, kā arī kustamo īpašumu – inženiertīklus, ofisa tehniku, iekārtas un mēbeles.

Par agrāk slavenā zīmola bēdīgo stāvokli kļuva zināms 2019.gada oktobrī. Jau 12.novembrī Rīgas Pārdaugavas tiesa pasludināja Latvijas kosmētikas ražotāja maksātnespēju un iecēla Jāni Ozoliņu maksātnespējas procesa administratora amatā.

0
Tagi:
Dzintars, Latvija
Pēc temata
Stāsta beigas? "Dzintaru" pasludināja par maksātnespējīgu
Kas zināms par masveida kadru samazināšanu uzņēmumā "Dzintars"
Rokas nost no vietēja biznesa! VID represijas iedzinušas stūrī Latvijas uzņēmējus