NATO mācības Pavasara vētra Igaunijā

"Pavasara vētra" Igaunijā: NATO rīko mācības Krievijas robežu tuvumā

71
(atjaunots 12:09 29.04.2019)
Tās ir lielākās militārās mācības valstī šogad. Manevros iesaistīti kājnieki, artilērija, tanku karaspēki, aviācija, jūras karaspēki un PRA no 13 valstīm, tostarp ārpus blokā esošajām Somijas, Ukrainas un Gruzijas.

RĪGA, 29. aprīlis – Sputnik. Pirmdien, 29. aprīlī, Igaunijā sākas NATO mācības "Pavasara vētra 2019", kurās piedalīsies vairāk nekā 9000 karavīru no 13 valstīm, tās ir lielākās militārās mācības valstī šogad, vēsta Sputnik Igaunija.

Igaunijas Aizsardzības spēku Galvenais štābs norādīja, ka mācības beigsies 17. maijā. Mācību aktīvākā daļa notiks no 2. līdz 10. maijam valsts ziemeļaustrumos, tostarp Austrumviru apriņķī, kurš robežojas ar Krieviju.

No 29. aprīļa Igaunijas Aizsardzības spēki un to NATO sabiedrotie nodarbosies ar mācību kauju plānu saskaņošanu, mijiedarbības starp militāro daļu štābiem un to gatavības pārbaudi. Par galvenajām mācību "Pavasara vētra" vienībām kļūs nacionālo Aizsardzības spēku 1. un 2. kājnieku brigāde.

Mācībās piedalās Vācijas, Polijas, Igaunijas, Lielbritānijas un ASV GKS lidmašīnas un helikopteri. Jūrā mācības atbalstīs Igaunijas Militārās jūras flotes kuģi. Mācību "Pavasara vētra" jūras daļa notiks no 6. līdz 9. maijam.

Igaunijas Aizsardzības spēki lūdza civiliedzīvotājus izturēties saprotoši pret īslaicīgām neērtībām, kas saistītas ar militārā transporta aktivizēšanos un braukšanas ierobežojumiem uz ceļiem, bruņutehnikas, aviācijas un šaušanas poligonos radīto troksni. Tiek uzsvērts, ka "Pavasara vētrā" ir iesaistīti simtiem apakšvienību un tehnikas vienību, tostarp bruņumašīnas un tanki.

Mācībās "Pavasara vētra" līdztekus igauņu karavīriem un brīvprātīgās zemessardzes Kaitseliit locekļiem, piedalās karavīri no Latvijas, Lietuvas, Polijas, Beļģijas, Kanādas, Francijas, Vācijas, Lielbritānijas un ASV, kā arī ārpus blokā esošās Somijas un NATO sadarbības programmu dalībvalstīm – Ukrainas un Gruzijas.

NATO mācības Spring storm Igaunijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Степанов

Kā tiek ziņots, galvenās NATO "kaujas" darbības Igaunijas ieplānotas Uzvaras dienas svētku svinību periodā, ko plaši atzīmē lielākoties krievvalodīgajā Austrumviru apriņķī: Sillamē un Vaivara – 7. maijā, Oru un Voka – 8. maijā, Jehvi un Ahtme – 9. maijā un Sompa – 10. maijā.

Mācību kauju laikā apdzīvotajās vietās NATO karavīri izmantos tukšpatronas un dūmu granātas. No plkst. 22:00 līdz 6:00 Igaunijas Aizsardzības spēku vadība sola "nespēlēt kariņus", lai netraucētu Austrumviru iedzīvotāju naktsmieru.

Pirms "Pavasara vētras" sākuma Igaunijā tika nogādāti daudzfunkcionālie britu helikopteri AW159 Wildcat, helikopteri Apache un 110 Īpašā gaisa dienesta (SAS) karavīri, kā arī gandrīz 300 franču karavīru, pieci Leclerc tanki un 20 kājnieku bruņumašīnas.

71
Pēc temata
Iron Spread 2019: "Challenger" un "Leopard" Latvijā – rupja provokācija pret Krieviju
Nebaidieties no cilvēkiem formastērpā: zemessargi mēģina orientēties Rīgā
Labs biznesa projekts: 15 gadu laikā NATO izsūknējusi no Latvijas 5 miljardus eiro
Vardarbība, foto no arhīva

Lietuva atzīta par Eiropas līderi bulinga ziņā bērnu un pusaudžu vidū

11
(atjaunots 16:38 24.05.2020)
Baltijas republika uzrādījusi negatīvu rezultātu gan pēc to cilvēku skaita, kuri kļuva par bulinga upuriem, gan pēc to cilvēku skaita, kas piedalījās bulingā pret citiem.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Lietuva kļuvusi par bulinga un ņirgāšanās līderi bērnu un pusaudžu vidū starp Eiropas valstīm un Kanādu, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) paziņojumu.

Saskaņā ar PVO pētījumu, 2018. gadā Lietuvā ar bulingu saskārās gandrīz katrs trešais pusaudzis vecumā no 11 līdz 13 gadiem, savukārt bulinga īstenošanā piedalījās gandrīz katrs ceturtais zēns un katra septītā meitene.

Visaugstākais bulinga līmenis ir 13 gadus jauno pusaudžu vidū: šajā vecuma grupā bulingam tika pakļauti 32% zēnu un 31% meiteņu, 11 gadus jauno pusaudžu grupā šie rādītāji sastāda, attiecīgi 29% un 26%, 15 gadus jauno pusaudžu – 26% un 21%.

Tāpat tiek atzīmēts, ka Lietuvā 13 gadus jauno bērnu grupā bulingā piedalījās 24% zēnu un 17% meiteņu, 15 gadus jauno pusaudžu grupā – attiecīgi 30% un 15%, 11 gadus jauno bērnu grupā – 20% un 11%.

"Skolas vecuma bērnu uzvedība attiecībā uz veselību" (HBSC) – savstarpējs starptautisks PVO pētījums – vairāk nekā 30 gadu garumā nodrošina informāciju par 11, 13 un 15 gadus jaunu zēnu un meiteņu uzvedību attiecībā uz veselību, veselības stāvokli, labklājību un sociālo vidi.

Pārskatā par 2017. un 2018. gada rezultātiem tiek sniegti dati par vairāk nekā 220 tūkstošiem pusaudžu no 45 Eiropas valstīm un reģioniem, kā arī no Kanādas.

11
Tagi:
vardarbība
Pēc temata
Kopš karantīnas ieviešanas Lietuvā palielinājies vardarbības ģimenē gadījumu skaits
Vardarbībai patīk klusums: Čakša pastāstīja par pašizolācijas sekām
Vardarbība, alkoholisms un lielāka vienlīdzība: psihiatrs stāsta par karantīnas sekām
Kaimiņš pieskata kaimiņu: kā uzvarēt vardarbību mājās
Laboratorija, foto no arhīva

Lietuvas medicīnas zinātņu doktors: vakcīna pret masalām var palīdzēt pret Covid-19

13
(atjaunots 13:42 24.05.2020)
Čapilnsks pastāstīja par pētījumu, kurā zinātnieki ieraudzīja saikni starp vakcināciju pret masalām un slimības gaitu.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Pētījumi liecina, ka vakcīna pret masalām var palīdzēt cīņā ar koronavīrusu, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz Lietuvas Infekcijas slimību un AIDS profilakses centra (ULAC) vadītāja, medicīnas zinātņu doktora Sauļa Čaplinska paziņojumu Facebook.

ULAC vadītājs pastāstīja par pētījumu, kurš tika publicēts Starptautiskajā žurnālā par vēzi un biomedicīniskajiem pētījumiem. Tajā tiek ziņots, ka vīrusa līdzības ar masalām dēļ starp vakcīnām pret Covid-19 un masalām var notikt krusteniska reaktivitāte. Rezultātā reakcija izraisa imūno atbildi.

Īpaši bīstamo infekciju speciālists, ārsts-imunologs Vladislavs Žemčugovs
© Foto : из архива Жемчугова Владислава

Čaplinsks skaidro, ka, piemēram, Itālijā Covid-19 saslimstības un mirstības attiecība bijusi augstāka, nekā Ķīnā. Tā kā vakcinēšanās līmenis pret masalām Itālijā ir zemāks, nekā Ķīnā, pētnieki izteica pieņēmumu, ka vakcīna pret masalām spēj nodrošināt daļēju aizsardzību no Covid-19. Saskaņā ar pētījuma datiem, vakcinētajiem slimības gaita kļūst mīkstāka, nāvējošu veselības traucējumu ir mazāk un cilvēki ātrāk izveseļojas.

Pētījumā ierosināts veikts daudzu centru klīniskos pētījumus, lai novērtētu, vai vakcīna pret masalām nodrošina daļēju aizsardzību no Covid-19.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 5,4 miljoni saslimšanas gadījumu, vairāk nekā 344 tūkstoši cilvēku ir miruši, izveseļojušies vairāk nekā 2,2 miljoni.

13
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Pēc pieciem un desmit gadiem: ārsts par komplikācijām bezsimptomu Covid-19 gadījumā
Problēmu rada HIV, nevis Covid-19: Latvija ieņem pirmo vietu ES vīrusa izplatības ziņā
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

0
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību