Стратегический бомбардировщик ВВС США  B-52

Gaisa patruļas aizsegā NATO virs Baltijas atvērusi "atomlietussargu"

307
(atjaunots 13:08 09.04.2019)
Amerikas smagie stratēģiskie bumbvedēji B-52H, kuri spēj nest kodolieročus, aktīvi apgūst jauno karadarbības arēnu.

RĪGA, 9. aprīlis – Sputnik. Amerikas smago stratēģisko bumbvedēju B-52H klātbūtne Baltijas debesīs apdraud reģiona drošību – lidmašīnas, kuras spēj nest kodolieročus, aktīvi apgūst jauno karadarbības arēnu, raksta Krievijas ĀM Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūta Militāri politisko pētījumu centra vadošais eksperts Vladimirs Kozins rakstā iknedēļas izdevumam "Zvezda".

Martā NATO preses dienests paziņoja, ka Amerikas stratēģiskie kodolspēki nosūtījuši uz Eiropu sešus tālā darbības rādiusa smagos stratēģiskos bumbvedējus B-52H. Dubultās nozīmes lidmašīnu ierašanās tika pamatota ar mācību pasākumu sēriju Eiropas kontinentā. Seši B-52H un vairāk nekā 450 ASV Gaisa karaspēku karavīri 14. martā ieradās britu aviācijas bāzē Fērfordā.

Nav nekādu šaubu attiecībā uz to, ka minētie amerikāņu kodolraķešu nesēji apgūst līdz šim sev nezināmu karadarbības arēnu, uzsver autors. Pēc viņa sacītā, uz to norāda gan ASV smago stratēģisko bumbvedēju skaits, kuri iesaistīti lidojumos virs Baltijas jūras, gan to ierašanās armijas lidlaukā Emari, gan periodiskie lidojumi reģionā.

Autors norādīja, ka sarunā ar viņu viens no Latvijas Saeimas deputātiem apliecinājis, ka Pentagons nebūvē speciālas kodolieroču noliktavas Latvijā. "Varbūt, ka tiešām nebūvē, taču tas nenozīmē, ka uz norādīto kodolieroču piegādes līdzekļu klāja, kuri pieder Savienotajām Valstīm, to patiešām nav," norāda Kozins.

Taču NATO oficiālā pārstāve Oana Lungesku nosauca B-52H ierašanos par plānveida pasākumu un atzina, ka tas liecinot par ASV kodolaizsargu Eiropai.

Šī potenciālā kodolieroču elementa dēļ NATO misiju Baltijā var vērtēt kā "kodolkrīzi Baltijā", uzsvēra autors. Alianses valstu kara lidmašīnas aktīvi izmanto Latvijas, Lietuvas un Igaunijas gaisa telpu, kā arī šo valstu teritoriju pastāvīgai gaisa kara spēku bāzes dislokācijai, kuras atrodas netālu no Lielvārdes Latvijā, Zokņiem Lietuvā un Emari Igaunijā. Pēc ievērojamas modernizācijas visas trīs aviācijas bāzes ir kļuvušas daudzfunkcionālas – tās spēj uzņemt visu trīs tipu smagos stratēģiskos bumbvedējus, ko izmanto ASV GKS.

NATO GKS uzsāka "Baltijas gaisa patrulēšanas" (Baltic Air Policing) misiju pirms 15 gadiem. Tajā piedalās Beļģijas, Lielbritānijas, Ungārijas, Dānijas, Spānijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, ASV, Turcijas, Norvēģijas, Nīderlandes, Francijas un VFR GKS kara lidmašīnas. No 2014. gada, ASV sākušas izvietot savus smagos stratēģiskos bumbvedējus Eiropas kontinentā vismaz reizi gadā. Visu trīs tipu lidaparāri – В-1В, B-52H un В-2А – dislocēti Fērfordas bāzē.

Krievijas Aizsardzības ministrija informēja par  ASV GKS lidmašīnu lidojumu aktivizēšanos virs Baltijas jūras – pēdējo nedēļu laikā fiksēti vismaz desmit šāda tipa gadījumi. Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un 1972. gadā noslēgto vienošanos starp PSRS un ASV par incidentu pārtraukšanu atklātā jūrā un gaisa telpā virs tās kaujas dežūrā esošie Krievijas GKS ekipāžas identificē amerikāņu lidmašīnas debesīs virs Baltijas un pavada tās līdz brīdim, kad lidaparāti attālinās no Krievijas robežām.

Минобороны России
ASV bumbvedēja pavadīšana virs Baltijas jūras. Aizsardzības ministrijas kadri
307
Temats:
NATO austrumu flangā (219)
Pēc temata
Kāpēc Zviedrijas gaisa spēkiem nepieciešama izlūkošana Kaļiņingradas apkaimē
ASV publicējušas video ierakstu par Krievijas iznīcinātāju eskortu virs Baltijas
Militārais eksperts: NATO iznīcinātāji Igaunijā var nest kodolbumbas
Dzelzceļš, foto no arhīva

Lietuva un Igaunija elektrificē dzelzceļu līdz KF robežai. Latvijai naudas nav

12
(atjaunots 14:45 24.01.2021)
Lietuva plāno elektrificēt dzelzceļa iecirkņus, kuros pastāv pietiekamas slodzes un rentabilitātes potenciāls.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. Pēc dzelzceļa iecirkņa no Kaišadores līdz Klaipēdai, kā ari Viļņas dzelzceļa mezgla elektrifikācijas noslēguma 2023. gadā Lietuva plāno elektrificēt vēl vairākus iecirkņus, tostarp – Kaļiņingradas virzienu, ko uzskata par perspektīvu, vēsta obzor.lt.

Uzņēmuma "LTG Infra" vadītājs Karolis Sankovskis informēja, ka, iespējams, tiks elektrificēti aptuveni 50% valsts dzelzceļu.

"Domāju, ir pilnīgi reāli, ka mums būs gan Rail Baltica, gan (elektrificēts iecirknis – red.) Viļņa-Klaipeda un vēl divi vai trīs papildu iecirkņi – šobrīd tiek izskatīti virzieni uz Kaļiņingradu, kā arī Baltkrieviju, bet pēc tam, kad mums būs šie iecirkņi, būs elektrificēti jau 50%," plānoja Sankovskis.

Viņš paskaidroja, ka lēmumi par nākamo iecirkņu elektrifikāciju tiks pieņemti atbilstoši to noslogojumam un pārvadātāju vajadzībām. "Izvēlēsimies atbilstoši slodzei, rentabilitātei, pārvadātāju vajadzībām. Lielu potenciālu saskatām Kaļiņingradas virzienā," viņš uzsvēra.

Iepriekš Igaunijas dzelzceļi ziņoja par iniciatīvu sadarbībā ar Krieviju elektrificēt 35 kilometrus garu dzelzceļa iecirkni no Kingisepas (Krievija) līdz Igaunijas robežai, kas ļautu izmantot elektriskos vilcienus reisos no Tallinas uz Sanktpēterburgu un organizēt preču sastāvu blīvāku kustību. Pašā Igaunijā jau pieņemts lēmums par dzelzceļa iecirkņu Tallina-Tartu un Tallina-Narva elektrifikāciju četru gadu laikā.

Latvijas dzelzceļš, ņemot vērā kravu pārvadājumu lejupslīdi, ir pārskatījis iespējas īstenot plānotos un sāktos projektus, kas saņem ES struktūrfondu līdzfinansējumu.

Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā pievedceļu attīstības projektu.

12
Tagi:
Rail Baltica, Igaunija, dzelzceļš, Lietuva, Latvija
Pēc temata
"Latvijas Dzelzceļa" peļņa sastādījusi nulli eiro
Latvieši aizbrauks, bet atbrauks bagāti amerikāņi: fantastiskais Latvijas attīstības plāns
Sputnik Lietuva

Sputnik Lietuva pārmet "dezinformāciju" par vakcīnām

52
(atjaunots 09:50 16.01.2021)
Pēc raksta autoru domām, "Kremļa kontrolētie" plašsaziņas līdzekļi it kā gribot popularizēt Krievijā izstrādātos preparātus pret Covid-19 un diskreditēt rietumvalstu līdzekļus.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. Eiropas Padomes projekts cīņām ar nepatiesām ziņām publicējis atskaiti – Krievijas mediji, tostarp arī Sputnik Lietuva izplatot "dezinformāciju" par vakcīnām Covid-19 profilaksei, vēsta Sputnik Lietuva.

Atskaiti sagatavojis projekts Debunk.eu, kura mērķis ir cīņa ar nepatiesām ziņām un dezinformāciju.

Eiropas Komisija
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Projekts izcīnījis bēdīgu slavu pēc reklamas ieraksta par tā darbu Lietuvā – ierakstā "žurnālists Vaidass" pārbaudīja lietuviešu medijus, lai izskaitļotu dezinformāciju. Tomēr ekrānā bija tādu izdevumu kā "Sport Ekspress" un "Recepti na bis" pirmās lappuses.
Atskaitē projekta darbinieki pūlējās pierādīt, ka analizē ne tikai sporta presi un kulināros izdevumus – tās autori apgalvo, ka 2020. gada decembrī Debunk.eu eksperti esot izpētījuši vairāk nekā septiņus tūkstošus rakstu ar "potenciāli bīstamu saturu" un izanalizējuši 524 rakstus ar "melīgu un maldinošu saturu" dažādās valodās no 73 plašsaziņas līdzekļiem.

Atskaites autori uzskata, ka vadošais "dezinformācijas naratīvs" bijis tāds, ka Rietumi cenšas "diskreditēt Krievijas un Ķīnas vakcīnas".

"Šī ziņa kļuvusi par dezinformācijas kampaņas elementu, kuras mērķis ir Krievijas vakcīnas popularizācija un Rietumu vakcīnu diskreditācija, - šie centieni sākās, kad vakcīna "Sputnik V" tika uzņemta kritiski un piesardzīgi," atzīmēja autori.

Materiālā izskanēja arī apgalvojums: Krievijas mediji esot ziņojuši, ka "Baltijas valstis nav spējīgas cīnīties ar koronavīrusa pandēmiju" un mēģinājuši izplatīt ideju par to, ka PSRS gados Baltija saņēma privilēģijas, kas tām ļāva komfortabli dzīvot pat pēc Padomju Savienības sabrukuma.

"Tāpat apgalvots, ka Covid-19 pandēmija sagrāvusi Baltijas valstu pasaules ainu, kuras pamatā bija pieņēmums, ka "apvienotā Eiropa ir labums" laikā, kad pirmais pandēmijas vilnis bija sekmīgi pārvarēts tikai robežu savlaicīgas slēgšanas rezultātā. Vēl vairāk. ES valstis cīnās par atjaunošanas fondu un mēģina "izdzīvot vienas pašas". Stāsts seko vēstījumam par ES vienotības sabrukumu, ko izplata prokremliskie mediji," teikts pārskatā.

Apgalvots, ka "dezinformāciju" pārsvarā izplatījuši ar Krievijas ziņu aģentūrām saistīti mediji, tostarp aģentūras Sputnik Lietuva, Sputnik Latvija, Sputnik Igaunija.

Pieminēts arī portāls Ekspertai.eu un citi ziņu avoti. Pie tam apgalvots, ka visiem nosauktajiem medijiem esot "visnotaļ margināla auditorija", lai kas ar to būtu domāts.

"Melīgi/maldinošie naratīvi tiek izmantoti, lai parādītu, ka Baltijas valstis un Polija nespēj stāties pretī pandēmijai un samazināt ierobežojumu nozīmi," apgalvo autori.

Sputnik Lietuva atgādināja, ka tā publikācijas par Covid-19 izplatību valstī balstās uz datiem no Lietuvas oficiālo resoru – Veselības ministrijas, Statistikas departamenta, Nacionalā sabiedriskās veselības aprūpes centra (NVSC) un citu struktūru vietnēm. Autoru materiālos vienmēr norādīts, ka autora viedoklis var neatbilst redakcijas pozīcijai.

Oficiālie dati rāda, ka Lietuva ieņem vadošās vietas ES Covid-19 izplatības ziņā.

Pie tam vakcinācijas process valstī izceļas ar skandāliem – zināmi gadījumi par saldētavu ķēdītes traucējumiem BioNTech un Pfizer vakcīnas transportēšanas laikā. Lietuva bija spiesta atteikties no Moderna vakcīnas papildu apjoma iepirkuma tāpēc, ka kompānija nolēma pacelt iepirkuma cenas. Bijuši arī mēģinājumi vakcinēties bez rindas.

ES cīņa pret Sputnik

2016. gada novembrī Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju, kurā pausta nepieciešamība pretoties Krievjas medijiem. Pie tam par galvenajiem "draudiem" dokumentā nosaukti Sputnik un RT. Virkne Rietumu politiķu, arī ASV senatori un kongresmeņi, kā arī Francijas prezidents apsūdzēja Sputnik un RT par iejaukšanos vēlēšanās ASV un Francijā, tomēr nesniedza nekādus pierādījumus. Krievijas pārstāvji norādīja, ka šādi apgalvojumi ir nepamatoti.

Īpaši aktīva pretdarbība Krievijas medijiem vērojama Baltijas valstīs.

Decembra sākumā Latvijas Valsts drošības dienests nopratināja septiņus autorus, kuri sadarbojas ar portāliem Sputnik un Baltnews, kā arī veica kratīšanu viņu mājokļos. Žurnālisti apsūdzēti par ES sankciju režīma pārkāpumu, viņiem draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem.

52
Tagi:
vakcīna, Krievija, Sputnik
Pēc temata
Kā ASV atklājušas "Krievijas propagandas un dezinformācijas ekosistēmas" noslēpumus
Vakcīna un pērtiķi: britu meli par "krievu viltus ziņām"
Britānija plāno plašu melu ziņu kampaņu pret Krieviju
Draudi demokrātijai: ES apsūdz Krieviju par nepatiesām ziņām Covid-19 jautājumā