Стратегический бомбардировщик ВВС США  B-52

Gaisa patruļas aizsegā NATO virs Baltijas atvērusi "atomlietussargu"

307
(atjaunots 13:08 09.04.2019)
Amerikas smagie stratēģiskie bumbvedēji B-52H, kuri spēj nest kodolieročus, aktīvi apgūst jauno karadarbības arēnu.

RĪGA, 9. aprīlis – Sputnik. Amerikas smago stratēģisko bumbvedēju B-52H klātbūtne Baltijas debesīs apdraud reģiona drošību – lidmašīnas, kuras spēj nest kodolieročus, aktīvi apgūst jauno karadarbības arēnu, raksta Krievijas ĀM Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūta Militāri politisko pētījumu centra vadošais eksperts Vladimirs Kozins rakstā iknedēļas izdevumam "Zvezda".

Martā NATO preses dienests paziņoja, ka Amerikas stratēģiskie kodolspēki nosūtījuši uz Eiropu sešus tālā darbības rādiusa smagos stratēģiskos bumbvedējus B-52H. Dubultās nozīmes lidmašīnu ierašanās tika pamatota ar mācību pasākumu sēriju Eiropas kontinentā. Seši B-52H un vairāk nekā 450 ASV Gaisa karaspēku karavīri 14. martā ieradās britu aviācijas bāzē Fērfordā.

Nav nekādu šaubu attiecībā uz to, ka minētie amerikāņu kodolraķešu nesēji apgūst līdz šim sev nezināmu karadarbības arēnu, uzsver autors. Pēc viņa sacītā, uz to norāda gan ASV smago stratēģisko bumbvedēju skaits, kuri iesaistīti lidojumos virs Baltijas jūras, gan to ierašanās armijas lidlaukā Emari, gan periodiskie lidojumi reģionā.

Autors norādīja, ka sarunā ar viņu viens no Latvijas Saeimas deputātiem apliecinājis, ka Pentagons nebūvē speciālas kodolieroču noliktavas Latvijā. "Varbūt, ka tiešām nebūvē, taču tas nenozīmē, ka uz norādīto kodolieroču piegādes līdzekļu klāja, kuri pieder Savienotajām Valstīm, to patiešām nav," norāda Kozins.

Taču NATO oficiālā pārstāve Oana Lungesku nosauca B-52H ierašanos par plānveida pasākumu un atzina, ka tas liecinot par ASV kodolaizsargu Eiropai.

Šī potenciālā kodolieroču elementa dēļ NATO misiju Baltijā var vērtēt kā "kodolkrīzi Baltijā", uzsvēra autors. Alianses valstu kara lidmašīnas aktīvi izmanto Latvijas, Lietuvas un Igaunijas gaisa telpu, kā arī šo valstu teritoriju pastāvīgai gaisa kara spēku bāzes dislokācijai, kuras atrodas netālu no Lielvārdes Latvijā, Zokņiem Lietuvā un Emari Igaunijā. Pēc ievērojamas modernizācijas visas trīs aviācijas bāzes ir kļuvušas daudzfunkcionālas – tās spēj uzņemt visu trīs tipu smagos stratēģiskos bumbvedējus, ko izmanto ASV GKS.

NATO GKS uzsāka "Baltijas gaisa patrulēšanas" (Baltic Air Policing) misiju pirms 15 gadiem. Tajā piedalās Beļģijas, Lielbritānijas, Ungārijas, Dānijas, Spānijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, ASV, Turcijas, Norvēģijas, Nīderlandes, Francijas un VFR GKS kara lidmašīnas. No 2014. gada, ASV sākušas izvietot savus smagos stratēģiskos bumbvedējus Eiropas kontinentā vismaz reizi gadā. Visu trīs tipu lidaparāri – В-1В, B-52H un В-2А – dislocēti Fērfordas bāzē.

Krievijas Aizsardzības ministrija informēja par  ASV GKS lidmašīnu lidojumu aktivizēšanos virs Baltijas jūras – pēdējo nedēļu laikā fiksēti vismaz desmit šāda tipa gadījumi. Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un 1972. gadā noslēgto vienošanos starp PSRS un ASV par incidentu pārtraukšanu atklātā jūrā un gaisa telpā virs tās kaujas dežūrā esošie Krievijas GKS ekipāžas identificē amerikāņu lidmašīnas debesīs virs Baltijas un pavada tās līdz brīdim, kad lidaparāti attālinās no Krievijas robežām.

Минобороны России
ASV bumbvedēja pavadīšana virs Baltijas jūras. Aizsardzības ministrijas kadri
307
Temats:
NATO austrumu flangā (204)
Pēc temata
Kāpēc Zviedrijas gaisa spēkiem nepieciešama izlūkošana Kaļiņingradas apkaimē
ASV publicējušas video ierakstu par Krievijas iznīcinātāju eskortu virs Baltijas
Militārais eksperts: NATO iznīcinātāji Igaunijā var nest kodolbumbas
Laulibas gredzeni

Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita

3
(atjaunots 14:07 12.07.2020)
Latvija un Lietuva savā starpā dala pirmo vietu. Abās valstīs aprēķinātie rādītāji sastāda 3,1 šķiršanos uz tūkstoti cilvēku.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Latvija kopā ar Lietuvu kļuva par Eiropas Savienības līderēm pēc šķirto laulību skaita 2018. gadā, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz statistiskās aģentūras Eurostat datiem.

Latvija un Lietuva kopā ieņēma pirmo vietu šajā sarakstā. Abās valstīs aprēķinātie rādītāji sastāda 3,1 šķiršanos uz tūkstoti cilvēku. Tālāk seko Dānija (2,6) un Zviedrija (2,5). Ceturtajā vietā izrādījās Igaunija un Somija ar 2,4 šķiršanām uz tūkstoti iedzīvotāju abās valstīs.

​Zemākie šķiršanās rādītāji bijuši konstatēti Maltā (0,7 šķiršanās uz tūkstoti cilvēku), Īrijā (0,7, saskaņā ar 2017. gada datiem), kā arī Slovēnijā (1,1), Bulgārijā, Horvātijā un Itālijā (visās trijās 1,5).

Pēdējo desmitgadu laikā arvien vairāk un vairāk cilvēku ES pieņem lēmumu šķirties, atzīmē Eurostat. Tā, 2017. gadā ES bija divas šķiršanās uz 1000 cilvēku, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz kopējo šķiršanās koeficientu (0,8), kurš tika reģistrēts 1965. gadā.

3
Pēc temata
Saeimā nonākusi iniciatīva par viendzimuma laulību reģistrāciju Latvijā
Vēlaties uzzināt, kur Latvijā var bez maksas piereģistrēt laulību
Referendums par viendzimuma pāru statusu: cik Latvijas iedzīvotāju atbalsta šo ideju
Tallinas lidosta, foto no arhīva

Pēc trīs mēnešiem Igaunijas nepilsonis tomēr atgriezās mājās

17
(atjaunots 11:24 10.07.2020)
Krievvalodīgā Igaunijas nepilsoņa piedzīvojumi Filipīnās ir noslēgušies – pēc simts dienām Manilas lidostā viņš nokavēja lidmašīnu Amsterdamā, taču beigu beigās nosēdās Tallinā.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Pateicoties mediju iesaistīšanai, Manilas lidostā iestrēgušais Igaunijas nepilsonis Romāns Trofimovs tomēr atlidoja uz Tallinu, vēsta Postimees.

Trofimovs atlidoja uz Filipīnu galvaspilsētu Manilu 20. martā un vairāk nekā 100 dienas nevarēja nedz iziet no lidostas ēkas, nedz aizlidot uz dzimteni, jo lidojumi tika apturēti, savukārt aviokompānija AirAsia atņēma viņam nepilsoņa pasi, apsolot atgriezt to pēc atgriešanās Igaunijā.

Sākumā Igaunijas ĀM piedāvāja viņam nopirkt biļeti uz repatriācijas reisu, taču nosauktās summas Trofimovam nebija. Un tikai pēc tam, kad lidostā dzīvojošā cilvēka stāsts izplatījās ārvalstu medijos, Trofimovam palīdzēja atgriezties dzimtenē.

Tiesa, arī te neiztika bez piedzīvojumiem – pārsēšanās laikā Amsterdamā viņš nokavēja lidmašīnu uz Tallinu. Beigu beigās viņam tomēr izdevās atgriezties mājās.

Lidostā viņu jau gaidīja žurnālisti. Trofimovs pateica, ka pēc atgriešanās mājās pirmā lieta, ko viņš vēlas izdarīt, ir satikt māti. Pirms aizbraukšanas uz Filipīnām viņš strādāja attālināti par programmētāju, taču zaudēja šo darbu.

Viņš pastāstīja, ka nepilsoņa "pelēkā pase" radījusi viņam problēmas katrā valstī, kurā viņš ieradās. Taču uz jautājumu, vai pēc šī stāsta viņš neapsver domu iegūt Igaunijas pilsonību, viņš atteicās atbildēt.

17
Tagi:
Igaunija, Filipīnas
Pēc temata
Igaunijas nepilsonis trīs mēnešus dzīvo Manilas lidostā
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins pastāstīja par savu attieksmi pret viņam pausto kritiku

0
(atjaunots 18:34 12.07.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins, prātojot par viņam pausto aso kritiku, paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts, taču kritika kritikas labad viņu neinteresē, vēsta RIA Novosti.

"Vienmēr ir cilvēki, kuri domā citādāk, nekā tu, un viņiem liekas, ka viņiem ir labāki risinājumi, nekā tie, kurus piedāvā esošie varas pārstāvji, tai skaitā valsts vadītājs. Es, vispār, lai cik dīvaini tas nešķiet, uzskatu par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek deklarēts, vai tajā, kas tiek piedāvāts – ja kaut kas vispār tiek piedāvāts, izņemot kritiku, jo ja tā ir kritika kritikas labad, tad tas vienkārši nav interesanti, bet ja ir arī konstruktīvi piedāvājumi, tad, protams, ar prieku tajos ieklausos," sacīja viņš intervijā telekanālam "Rossija 1" atbildot uz jautājumu, kā viņš attiecas pret viņam pausto aso kritiku.

Putins atzīmēja, ka tas, ka viņš ieklausās piedāvājumos, nenozīmē, ka viņš "īstenos to, ko ir izdzirdējis". "Taču zināt viedokļu, vērtējumu un piedāvājumu dažādību – tas ir lietderīgi," nobeigumā sacīja viņš.

0
Tagi:
Putins, Krievija
Pēc temata
"Jauns strīdu raunds". National Interest ir pārliecināts par Putina raksta panākumiem
"Nevarēja atspēkot nevienu faktu": Krievijas vēstniecība ar godu atbildēja Latvijas ĀM
Putins parakstīja dekrētu par grozījumiem Krievija Konstitūcijā