Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis

"Brīnumainu stāstu izlase": politologi apsprieduši Lietuvas valdības darbu

61
(atjaunots 11:18 08.04.2019)
Eksperti atzīmēja, ka Lietuvas valdība nav izpildījusi milzum daudz solījumu un reformas radījušas haosu.

RĪGA, 8. aprīlis – Sputnik. Politologi kritiski izvērtējuši Lietuvas premjerministra Sauļa Skverneļa valdības darbu aizvadītajā gadā, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz LRT.

Šonedēļ valdība iepazīstinās Seimu ar pērn veiktā darba atskaiti, kurā atzīmēts, ka sešas reformas jau darbojas.

Lietuvas premjers īpaši izcēlis reformas izglītības un veselības aprūpes nozarēs, nodokļu un pensiju reformas.

"Mums patiešām izdevies panākt izrāvienu nabadzības un izolācijas samazināšanas aspektā, un šiem lēmumiem sociālajā politikā, ņemot vērā nodokļus, bērnu pabalstus, ir liela nozīme – nodokļu samazināšana, par bērnu naudu pieņemtie lēmumi, atbalsts, kas tiek sniegts ģimenēm mājokļu iegādei reģionos," Skvernelis apgalvoja.

Savukārt opozīcijā strādājošie sociāldemokrāti atgādināja, ka valdība nav izpildījusi virkni solījumu, bet reformas, kas tika skaļi pieteiktas, - bērnu tiesības, nodokļi, pensijas – radīja lielu jucekli.

"Valdība nesper apņēmīgākus soļus pretī lielākai naudas pārdalei budžetā, tas ir, nodokļu sistēmas principiālām izmaiņām, lielāku līdzekļu savākšanai budžetā. Pēc tam nolemj uzlabot dzīvi nevis noteiktu atsevišķu profesiju pārstāvjiem, bet gan pakaisa drupačas vieniem, otriem, un tad ir skaidrs, kāpēc aug neapmierinātība," vērtēja sociāldemokrāts Aļģirds Siss.

Politiskais komentētājs Tads Ignatavičs atzīmēja, ka premjerministrs nepalaidīs garām iespēju iepazīstināt ar valdības atskaiti savas priekšvēlēšanu kampaņas ietvaros.

"Kad ņem rokās atskaiti par valdības darbību aizvadītajā gadā, tā mēdz līdzināties brīnumainu stāstu izlasei. Kļūst skaidrs, ka, pēc būtības, valdība lielās ar to, kas iepriekš, iespējams, tika visvairāk kritizēts, par ko tā saņēmusi visvairāk kritikas bultu, un kaut kādu veiktu darbu dēļ izcēlies lielākais skandālu skaits. Piemēram, lielās ar pedagogu, mediķu algām," uzskata Ignatavičs.

Politologē Rima Urbonaite atzīmēja, ka veselības aprūpes sistēmā patiešām notikušas pārmaiņas, taču tās viņa nevar nosaukt par reformu. Viņa uzsvēra, ka visas premjerministra pieminētās reformas ir "tikai dēsti, nevis izrāviens".

Iepriekš Skvernelis atstādināja no posteņiem vides ministru, izglītības ministru un kultūras ministru, lai piešķirtu "jaunu impulsu reformām".

Krīzi izglītības jomā radīja "sliktas lietas" valsts iepirkumu jomā, kā izteicās valsts transporta un sakaru ministrs Rokas Masūlis. Politiķis atklāja, ka rezultāti pārsteiguši pat pieredzējušus auditorus. Viņš uzsvēra, ka situācija, kurā skolotāji ir spiesti cīnīties par katru eiro, ir neizturama.

Ar apkārtējās vides ministra posteni radās grūtības, jo Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite noraidīja Skverneļa piedāvāto kandidatūru. Šī iemesla dēļ izcēlās skandāls. Vēlāk Lietuvas Ministru prezidents pārmeta politologiem vēlmi "sastrīdēt" viņu ar valsts vadītāju.

Skvernelis piedalās Lietuvas prezidenta vēlēšanās. Priekšvēlēšanu kampaņas fonā viņš nācis klajā ar vairākiem radikāliem paziņojumiem, piemēram, ieteica Baltkrievijas valdībai uz BelAES infrastruktūras bāzes būvēt gāzes elektrostaciju. Ieceri kritizēja enerģētikas eksperti un virkne Lietuvas politiķu.

Vēlāk Grībauskaite pauda viedokli, ka premjera darbības ir nekonstitucionālas, un kritizēja viņa teikto par Latvijas iedzīvotājiem, kuri, pēc Skverneļa domām, ir lietuviešu ekonomiskie konkurenti. Lietuvas prezidente MK vadītāja izteikumus nosauca par "starptautisku kaunu".

Lietuvas prezidenta vēlēšanas notiks 12. maijā. Par Skverneļa galveno konkurentu tiek uzskatīts SEB Banka prezidenta bijušais padomnieks Gitans Nausēda un Seimas deputāte Ingrīda Šimonīte.

Nesenie sabiedriskās domas pētījumi liecina, ka abi pretendenti apsteidz pašreizējo premjerministru vēlētāju reitingā.

61
Pēc temata
Lietuvas prezidente kritizē premjeru par vīrieša šovinismu
Krievijas ĀM stingri atbildēja uz Grībauskaites vārdiem par "konfrontāciju ar patiesību"
Gasparjans: Grībauskaite lepojas ar to, ka Lietuva kļuvusi par "dekorāciju"
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

10
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

10
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes
Ukmerģes slimnīca, foto no arhīva

Lietuvas slimnīcu apsūdz sievietes nāvē Covid-19 uzliesmojuma laikā

14
(atjaunots 16:21 02.07.2020)
Sievietes nāves liecinieki pie Ukmerģes slimnīcas durvīm noslēdza miera vienošanos un piekrita vairs neizplatīt incidenta video.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Centriskās partijas "Labklājīgā Lietuva" priekšsēdētāja vietnieks Kristups Krivicks apsūdzēja Ukmerģes pilsētas slimnīcu pacientes ar koronavīrusu nāvē, raksta Sputnik Lietuva.

Šī gada martā Ukmerģē notika Covid-19 saslimšanas uzliesmojums, tostarp pilsētas slimnīcas ārstu vidū. Marta beigās slimnīcā vairs nepalika neviena ārsta – viņi bija vai nu slimi, vai arī atradās divu nedēļu karantīnā, tādēļ uz Ukmerģi tika pārvesti uz darbu mediķi no citām pašvaldībām.

Lietuvas arodbiedrības "Solidaritāte" portālā iepriekš tika publicēta informācija par to, ka 20. martā ātrās palīdzības darbinieki atveda uz Ukmerģes slimnīcu pacienti kritiskā stāvoklī, taču viņu nepieņēma neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan par viņas nogādāšanu slimnīcā un stāvokli bija zināms jau pirms ierašanās. Pacientes pašsajūta strauji pasliktinājās, tādēļ ātrās palīdzības darbinieki centās reanimēt viņu ar pieejamiem līdzekļiem, taču sievieti neizdevās glābt.

"Nespēju noticēt notiekošajā, ātrās palīdzības ārsti nofilmēja video, lai viņiem būtu pierādījumi tam, ka mirstošo pacienti neielaida slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan bija zināms par pacientes smagā stāvoklī nogādāšanu. Un par filmēšanu saņēma naudas sodus!!! Tagad slimnīcas vadība piespiedusi viņus iznīcināt šokējošo video, apmaiņā pret to piekrītot atcelt naudas sodus. Šokējošs stāsts. Un šis nav pirmais gadījums, kad šokē veselībai un dzīvībai bīstamā nekārtība Ukmerģes slimnīcā," uzrakstīja politiķis savā Facebook lapā.

Pēc ātrās palīdzības ārstu sacītā, video filmēšana bija vienīgais veids pierādīt, ka Ukmerģes slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļa neizpildīja reanimēto pacientu uzņemšanas pienākumus. Turklāt, kā norāda arodbiedrība, Ukmerģes slimnīca ir sabiedriska vieta, speciāla fotografēšanas un filmēšanas atļauja tās teritorijā nav nepieciešama.

Pagājušajā nedēļā, 22. jūnijā, darba strīdu komisijas sēdē starp ātrās palīdzības un Ukmerģes slimnīcas darbiniekiem tika noslēgta miera vienošanās. Slimnīca apņēmās atcelt naudas sodus attiecībā pret mediķiem, kuriem atbildes kārtā ir jāiznīcina viņu rīcībā esošais video visās pieejamās ierīcēs un datu nesējos, kā arī informēt personas, kurām šis video tika nosūtīts, par tā neizplatīšanu.

14
Tagi:
koronavīruss, Lietuva
Мужчина с сотовым телефоном

Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid

0
(atjaunots 18:40 03.07.2020)
Šobrīd Apturi Covid lieto pārāk maz cilvēku, lai lietotne varētu tikt uzskatīta par efektīvu palīgu Slimību profilakses un kontroles centram.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji nepietiekami aktīvi lejupielādē viedtālruņu mobilo lietotni Apturi Covid, un saslimušo cilvēku kontaktus ir grūti izsekot, vēsta Latvijas Radio 4.

Apturi Covid ir lejupielādējuši aptuveni 80 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, to skaitā arī valsts prezidents, aptuveni puse no viņiem lejupielādēja to pirmajā nedēļā pēc lietotnes ieviešanas. Taču, pēc speciālistu domām, tas ir pārāk maz.

Lietotnes autors Andris Bērziņš atgādina, ka šī lietotne, kura palīdz precīzāk noteikt cilvēku loku, ar kuriem kontaktējis pacients, ir izstrādāta, lai palīdzētu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Taču šobrīd Apturi Covid izmanto pārāk maz cilvēku, lai lietotne tiktu uzskatīta par efektīvu palīgu.

Bērziņš aicina aktīvāk izmantot to, jo "otrais vilnis" nav aiz kalniem:

"Mēs esam ieslīguši kā nācija tādā pašapmierinātā leiputrijā, ka viss [Covid-19 izplatība] ir beidzies. Manuprāt, nenotiek pietiekami aktīva domāšana par to, kas notiks nākamais. Ārpus Latvijas daudzviet vēl plosās Covid-19 izplatības pirmais vilnis. Mēs kaut kur gribam pabraukāt, jo robežas taču ir vaļā. Tas ir tikai laika jautājums, kamēr vīruss atkal nonāks šeit," saka viņš.

Piemēra kārtā viņš minēja neseno gadījumu: SPKC meklē visus pasažierus, kuri brauca ar autobusu Rīga – Valmiera – Valka 26. jūnijā, jo tajā atradās ar Covid-19 inficēts pasažieris.

Pēc Bērziņa sacītā, šobrīd divu nedēļu karantīnā nonāk visi, kas bija autobusā, jo SPKC nevar pateikt, kurš tieši sēdēja blakus inficētajam cilvēkam. Ja vairāk cilvēku lietotu Apturi Covid, šobrīd karantīnā atrastos tikai tie, kas sēdēja blakus, bet pārējie varētu turpināt ierastās dzīves gaitas.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO pastāstīja par zinātnisko izrāvienu Covid-19 ārstēšanā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
KF Aizsardzības ministrijā pastāstīja par vakcīnas testēšanas dalībnieku stāvokli