Darbs pie datora. Foto no arhīva

Kremlis: NATO kibercentrs Tallinā paredzēts plašam karam pret Krieviju

109
(atjaunots 09:54 20.09.2019)
Krievijas Drošības padomes locekļi ir pārliecināti, ka NATO Apvienotais kiberaizsardzības centrs Igaunijā radīts ar mērķi traucēt stratēģiski svarīgu objektu darbam Krievijā informācijas kara apstākļos.

RĪGA, 17. marts — Sputnik. Kaitējums valsts pārvaldes sistēmu, finanšu institūtu, uzņēmumu, elektrostaciju, staciju un lidostu darbam ir NATO kibercentru Tallinā un Rīgā patiesais mērķis, uzskata KF Drošības padome, vēsta Sputnik Igaunija.

Krievija ir gatava cīnīties pret NATO kiberkalpiem

Krievijas Drošības padomes sekretāra vietnieks Mihails Popovs intervijā izdevumam "Krasnaja zvezda" pastāstīja, ka informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstība veicinājusi jaunas militāri politiskās konfrontācijas sfēras attīstību. Eksperts uzsvēra, ka daudzi speciālisti jau norādījuši: globālā informācijas telpa ir jaunais karadarbības teātris. Popovs pastāstīja, ka ASV un to partneri NATO lielu uzmanību velta aktīvām darbībām kibertelpā un totālas kontroles ieguvei šajā jomā. Pēc viņa domām, to apliecina NATO radītais Kopējais kiberaizsardzības izcilības centrs Tallinā un NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs Rīgā.

Kiberdrošība
© Sputnik / Алексей Мальгавко

KF Drošības padome uzskata, ka minēto struktūru galvenais uzdevums ir potenciālā pretinieka, galvenokārt – Krievijas vitāli svarīgu objektu un infrastruktūras skaitļošanas tīklu izsišana no ierindas, kaitējot valsts pārvaldes sistēmu, finanšu institūtu, uzņēmumu, elektrostaciju, dzelzceļa staciju un lidostu darbam.

Ņemot vērā tamlīdzīgus NATO soļus, kas nepārprotami apdraud Krieviju, Popovs īpaši atzīmēja, ka Krievijas karaspēku grupējuma pieredze Sīrijā, mācību un ārkārtas pārbaužu rezultāti liecina: Krievijas Bruņotie spēki spēj atvairīt pret valsti vērstu agresiju, nodrošināt tās teritorijas vienotību un drošību.

Kā notiek gatavošanās kiberkaram Igaunijā

Iepriekš vēstīts, ka 2018. gada oktobrī NATO vadība pieņēma lēmumu par kiberspēku izveidi, kuru uzdevums būs uzbrukums pretiniekam alianses Statūtu 5. panta ietvaros.

Alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs atzinīgi novērtēja vairāku NATO valstu vadības paziņojumus par gatavību piešķirt nacionālās iespējas radāmajai struktūrai un pauda cerību, ka citi alianses locekļi sekos viņu piemēram.

Igaunija jau vairākus gadus attīsta militarizētās kiberstruktūras. Līdztekus jau esošajam kibercentram Tallinā NATO izveidoja Igaunijas armijas kibervienību komandstruktūru, kas tieši pakļauta Aizsardzības spēku komandierim.

2018. gada novembrī Tartu pilsētā notika NATO kiberaizsardzības mācības Cyber Coalition — tās bija vienas no lielākajām pasaulē. Mācībās piedalījās aptuveni 700 cilvēki no NATO dalībvalstīm, bloka partnervalstīm, no rūpniecības un zinātniskajām aprindām. Mācību gaitā tiek sagatavoti kiberaizsardzības speciālisti un pārbaudītas viņu iespējas nodrošināt NATO un nacionālo tīklu aizsardzību.

109
Pēc temata
Igaunijā sākas vērienīgas kibermācības
Bergmanis nosauca Latviju par pieredzējušu hibrīdo karu dalībnieku
Pentagons sapratis, ko sastrādājis: ķīnieši nospieduši uz ceļiem ASV armiju
Dagens Nyheter: Stokholma meklē draudzību ar NATO centru Rīgā
NATO plāno iztērēt trīs miljardus eiro satelītiem un kiberdrošībai
Baltijas menca, foto no arhīva

Latvijai neizdevās atstāvēt savas tiesības ķert mencas Baltijas jūrā

19
(atjaunots 11:40 21.10.2020)
ES lauksaimniecības ministri noteica zvejniecības kvotas Baltijas jūrā, Rīgas jūras līcī un Somu līcī.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. ES Lauksaimniecības un zvejniecības padome publicēja datus par zvejas kvotām Baltijas jūrā 2021. gadā.

ES lauksaimniecības un zvejniecības ministri piekrita samazināt vairāku zivju veidu izķeršanu Baltijas jūrā, lai atjaunotu populāciju. Austrumu Baltijas mencas ķeršana joprojām ir aizliegta, izņemot piezvejas kvotu, kas ir samazināta, salīdzinājumā ar pērno gadu. Zemkopības ministrijas mājaslapā tiek ziņots, ka Latvija uzstājās pret šo lēmumu, taču palika mazākumā.

Tāpat tika samazinātas siļķes zvejas kvotas Baltijas jūras rietumu un centrālajā daļā un laša zvejas kvota Somu līcī.

Toties tika nolemts atļaut palielināt reņģu zvejas kvotas Rīgas jūras līcī par 15%, salīdzinājumā ar šo gadu, rietumu Baltijas mencas, plekstes, šprotu un lašu zvejas kvotas Baltijas jūras galvenajā baseinā.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem, 2021. gadā Latvija Baltijas jūrā drīkstēs nozvejot 2705 tonnas reņģu, Rīgas jūras līcī – 21 230 tonnu. Ķilavu zvejas kvota noteikta 30 817 tonnu apmērā, kas ir par 6% vairāk nekā 2020. gadā. Laša zvejas kvotas nākamgad palielināsies par 9%, salīdzinājumā ar šo gadu.

2021. gadā Latvijas mencas zvejas kvota Baltijas jūras rietumdaļā sastādīs 144 tonnas, savukārt mencas piezvejas kvota Baltijas jūras austrumu daļā – 51 tonnu. Laša zvejas kvota nākamgad ieplānota 12 445 gabalu apmērā.

19
Tagi:
Eiropas Savienība, menca, Baltijas jūra, zvejniecība, Latvija
Pēc temata
Menca ir aizliegta: Eiropas Komisija sāpīgi ietekmējusi zvejniecību Baltijas valstīs
Lido atpūtas centrs Krasta ielā, foto no arhīva

Igaunijā miljonāram no Krievijas liegts iegādāties restorānus Lido

24
(atjaunots 18:02 20.10.2020)
Darījums bija ieplānots jau 2020. gada jūlijā, tomēr tikai tagad noskaidrojies, ka to apturējis Igaunijas Konkurences departaments. Darījuma atcelšanas iemesli netiek minēti.

RĪGA, 21. oktobris — Sputnik. Igaunijas Konkurences departaments informēja, ka darījums par restorānu tīkla "Lido" 49% akciju iegādi, ko jau vasarā plānoja Luksemburgas alkohola ražotājs un vairumtirgotājs Amber Beverage Group (ABG), nenotiks, vēsta postimees.ee.

Abu uzņēmumu apvienošanās procesa pārtraukšanas iemesli nav zināmi, Konkurences departamenta sniegtajā paziņojumā informācija par to nav sniegta.

Atzīmēts, ka parasti valsts departaments "bremzē" darījumu, ja vienā sektorā parādās ar pārāk lielu varu tirgū apveltīta kompānija – tas var kaitēt konkurencei un atbiedēt jaunus spēles dalībniekus. Tomēr 2020. gada jūlijā Konkurences padome jau piekrita minētajam darījumam.

Kompānija AMG nodarbojas ar alkoholisko dzērienu ražošanu un pārdošanu, tās ražotnes izvietotas Latvijā un Meksikā, izplatītāji strādā Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. ABG pieder vairāk nekā 130 zīmoli, tā strādā vairāk nekā 170 pasaules tirgos. Kompānija pieder miljonāram Jurijam Šefleram no Krievijas.

Zīmols "Lido" dibināts Latvijā 90. gados, tā īpašnieks ir Gunārs Ķirsons. Restorānu un bistro tīklā "Lido" strādā aptuveni 13 iestādes un veikali Rīgā un tās apkaimē, ir arī trīs restorāni Igaunijā. "Lido" Igaunijā" pieder trīs meitasuzņēmumi: Lido Mustamäe OÜ, Lido Eesti OÜ un Odil Eesti OÜ.

Kompānija ABG plānoja iegādāties 49% restorānu tīkla "Lido" akciju. Saskaņā ar provizorisko vienošanos, "Lido" statūtus bija plānots mainīt tā, lai ABG varētu iecelt padomē divus locekļus, kā arī tai būtu veto tiesības stratēģiskos jautājumos.

24
Tagi:
Uzņēmēji, Krievija, Igaunija
Pēc temata
Tā ir pie mums Latvijā: Lido vadība Berlīnē neuzklausa sūdzības par "vergu" darbu
"Lido" varētu aiziet no Berlīnes
Lido apmeklētājus apkalpos roboti

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes