Igaunijas Drošības policija: Krievija apdraud valsti no rietumiem

89
(atjaunots 16:21 13.03.2019)
Igaunijas Drošības policijas vadītājs pastāstīja, ka Krievija "apdraud" Igauniju no citas puses.

RĪGA, 13. marts — Sputnik. Igaunijas Drošības policijas (KaPo) ģenerāldirektors Arnolds Sīnisalu paziņoja, ka Krievijas taktika mainījusies ar mērķi "ietekmēt" politiskos procesus valstī, informē Sputnik Igaunija. Pēc viņa domām, tagad "Krievijas draudu" Igaunijai tuvojas no rietumiem.

Savus slēdzienus Sīnisalu atklājis pārraidē Otse uudistemajast. Viņš pauda, ka "vēlēšanas Igaunijā, neapšaubāmi, Krievijai ir nozīmīgas", tomēr aizvadītajās parlamenta vēlēšanās tieši Maskavas "iejaukšanās" mēģinājumi nav fiksēti. Tiesa, Sīnisalu uzskata, ka tas nenozīmē "Krievijas draudu" atkāpšanos pagātnē.

"Tomēr šķiet, ka Krievija ir pārvietojusi ietekmes "smaguma centru" uz Ameriku un Rietumeiropu, lai tādējādi ietekmētu mūs, jo tieša ietekme rezultātus nav devusi," – piezīmēja KaPo vadītājs.

Komentējot jaunās valdības formēšanu ar KaPo ikgadējā pārskata figurantiem Janu Tomu un Mihailu Kilvartu, drošības dienesta vadītājs neiedziļinājās diskusijā.

"Ministrs ir un paliek ministrs. Protams, šeit ir zināmi subjektīvi momenti, taču nākotni tie neietekmē," – teica KaPo ģenerāldirektors.

3. martā Igaunijā noslēdzās Igaunijas parlamenta vēlēšanas. Iepriekš vairāku politisko spēku pārstāvji pauda bažas par to, ka Krievija varētu "ietekmēt" balsošanas rezultātus ar informācijas kampaņu palīdzību. Maskavas "iejaukšanās draudi" tika apspriesti arī Igaunijas parlamenta Ārlietu komisijas sēdē.

Komisijas priekšsēdētājs marko Mihkelsons paziņoja, ka "runa ir ne tikai par tiešu iejaukšanos vēlēšanās, bet arī par mēģinājumiem ietekmēt "brīvu sabiedrību no ārienes propagandas un dezinformācijas ceļā".

Savukārt komisijas priekšsēdētāja vietniece Keita Pentusa-Rozimannusa ierosināja mainīt likumdošanu tā, lai vietējos medijus nebūtu iespējams iesaistīt vērienīgā dezinformācijas kampaņā. Viņa ieteica radīt starptautisko informācijas biroju Krievijas "dezinformācijas" meklēšanai.

No kurienes vējš pūš

Zināms, ka fantāzijas par "Krievijas iejaukšanos" vēlēšanās izpelnījās plašu popularitāti rietumvalstīs, kad ASV pie varas nāca republikānis Donalds Tramps.

Demokrāti tūlīt pēc sakāves sāka pārmest Trampam sakarus ar Krieviju, bet Maskavai – "iejaukšanos".

Savukārt Krievijas valdība vairākkārt norādījusi, ka kampaņas iniciatori nav varējuši uzrādīt nekādus faktus, kas apstiprinātu apsūdzības. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka Maskava nav iejaukusies vēlēšanās un nav varējusi to veikt. Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs konstatēja, ka visi paziņojumi par iejaukšanos ir absolūti nepamatoti.

89
Pēc temata
Lietuvas ĀM: valstij jācīnās pret Krievijas centieniem iejaukties vēlēšanās
Šoreiz paši, bez Kremļa: ASV nav konstatēta iejaukšanās vēlēšanās
Drošības policija nav atradusi iejaukšanās pazīmes Latvijas vēlēšanās
Igaunijas specdienesti kritizē ministrus par sarunām ar Sputnik
BelAES, foto no arhīva

Meževičs: cīņa ap BelAES Baltijā turpināsies līdz pēdējai patronai

23
(atjaunots 11:02 08.08.2020)
Lietuva cīnās par BelAES boikotu, Latvija – par iespēju pirkt lētu elektroenerģiju vajadzīgajā apjomā. Cīņa ritēs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai, uzskata eksperts Nikolajs Meževičs.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Lietuva cer, ka Latvija pievienosies Baltkrievijas atomelektrostacijas ražotās elektroenerģijas boikotam, informēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs. Viņš atzina, ka pagaidām Latvija nav pieņēmusi viennozīmīgu lēmumu šajā jautājumā, un piezīmēja, ka katrai valstij ir savas nostādnes. Savu viedokli – nepirkt BelAES elektrību – skaidri paudusi tikai Polija.

"Neapšaubāmi, Lietuva izmantos visas iespējamās ietekmes formas, izņemot kara pieteikumu. Lietuvai tas šodien ir galvenais uzdevums gan ārpolitikā, gan arī iekšpolitikā, lai cik dīvaino tas būtu. No stingras pozīcijas attiecībā pret Baltkrieviju, Krieviju un BelAES, piemēram, ir atkarīga valdošās koalīcijas uzvara visās gaidāmajās vēlēšanās," norādīja Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors, ekonomikas zinātņu doktors Nikolajs Meževičs intervijā Sputnik Lietuva.

Pie tam skaidrs, ka no ekonomikas viedokļa Latvijai ir ļoti izdevīgi pirkt BelAES elektroenerģiju pat gadījumā, ja nāksies celt savienojumu.

"Protams, Igaunijai, Latvijai un Lietuvai ļoti gribas uzstāties koru dziesmu stilā, nevis kā Krilova fabulā par gulbi, vēzi un līdaku. Tāpēc paskatīsimies, kas tur uzvarēs. Cīņā būs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai," konstatēja eksperts.

23
Tagi:
BelAES, Baltija
Pēc temata
BelAES sākusies kodoldegvielas ielāde reaktorā
Nosaukts BelAES pirmā bloka ražošanas ekspluatācijas uzsākšanas datums
Lietuvā sāk dalīt joda tabletes – gadījumam, ja BelAES notiks avārija
Lietuvas prezidents nodēvējis BelAES par "mūsdienu Černobiļu"
 Javelin

ASV nodeva Lietuvai raķetes Javelin 31 miljona dolāru vērtībā

19
(atjaunots 07:53 07.08.2020)
Raķetes Javelin no ASV nodotas Lietuvas Bruņotajiem spēkiem. Iepriekš līdzīgu bruņojumu saņēma Igaunija.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. ASV nodeva Lietuvai papildu raķetes, kas paredzētas prettanku sistēmai Javelin par kopsummu vairāk nekā 31 miljonu dolāru vērtībā, informēja Lietuvas BS savā vietnē.

Aizsardzības ministrija informēja, ka tuvāko desmit gadu laikā Lietuva plāno iegādāties ASV raķetes par 104 miljoniem dolāru. Līgums par 13 miljoniem tika parakstīts 2019. gada nogalē. Ar minētajām sistēmām tiks papildus ekipētas Lietuvas Sauszemes spēku vienības.

"ASV ir stratēģiskais partneris un galvenais sabiedrotais, kas rūpējas par Baltijas reģiona drošību. ASV prettanku sistēma Javelin jūtami stiprina Lietuvas BS cīņas spējas un aizsardzības spējas ilgtermiņa perspektīvā," teica viceminitrs Eimutis Misūns.

ASV vēstnieks Lietuvā Roberts Gilkrists piebilda, ka prettanku sistēmas Javelin papildu raķetes "neapšaubāmi pastiprinās Lietuvas mijiedarbību ar ASV bruņotajiem spēkiem".

Iepriekš līdzīgas raķetes saņēma Igaunija. 92 prettanku raķetes Javelin, ko ASV nodeva Aizsardzības spēkiem ar mērķi celt aizsardzības spējas, nonāca Igaunijā jūlija beigās. Piegādi apmaksāja ASV.

Javelin ir tā saucamā sistēma "izšauj un izmet no prāta", kas ļauj operatoram pēc raķetes palaišanas doties patvērumā vai nomainīt pozīciju – rezultātā operatora un visa kompleksa dzīvotspēja pieaug. Pēc starta raķete automātiski pavēršas pret izvēlēto mērķi, un strēlniekam pēc tās palaišanas nevajag kontrolēt lidojumu tēmēklī līdz trāpījuma brīdim, tāpēc sistēmas operatora drošība cīņā pieaug.

Kopš 90. gadu vidus sistēmas Javelin izmanto ASV un virkne citu valstu: Lietuva, Gruzija, Čehija, Īrija, Norvēģija, Lielbritānija un Francija. Javelin ir arī Austrālijai, Jaunzēlandei, Indonēzijai, Taivānai un vairākām Tuvo Austrumu valstīm – Izraēlai, Saūda Arābijai, Jordānijai, Omānai, AAE, Katarai un Bahreinai.

19
Tagi:
militārā tehnika, Lietuva, ASV
Pēc temata
Javelin pietrūkst: Igaunija vēlas lielāku skaitu prettanku kompleksu
Baltijas sērfings: 2018. gada militārais iznākums
ASV plāno palielināt militāro atbalstu Eiropai: cik saņems Baltijas valstis
Bez munīcijas, toties ar salmiem: Ukrainas armijā atrasti interesanti Javelin
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

0
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

0
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē