Militārās mācības Rietumi 2017

Igaunija no jauna vērtē Krievijas "draudus" Baltijas valstīm

88
(atjaunots 08:24 13.03.2019)
Igaunijas izlūkdienests vēsta, ka pērn Krievija ne tikai nostiprinājusi militāros spēkus, bet arī var pacensties ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanas maija beigās.

RĪGA, 13. marts — Sputnik. Igaunijas ārējās izlūkošanas dienests vēl joprojām uzskata Krieviju par vienīgo valsti, kas var apdraudēt Igaunijas un citu Baltijas valstu neatkarību un teritoriālo vienotību.

"Vienīgos nopietnos draudus mūsu reģiona drošībai, ieskaitot Igaunijas un citu ar Baltijas jūru robežojošos valstu pastāvēšanu un suverenitāti nes Krievija," – teikts Igaunijas Ārējās izlūkošanas departamenta ikgadējā pārskatā.

Izlūkdienesta rīcībā esošie dati liecina, ka 2018. gadā Krievija turpinājusi militārā spēka paplašināšanu pie savām rietumu robežām, formējot jaunas manevrētspējīgas vienības pie Ukrainas, Gruzijas un Igaunijas robežām.

Pie tam izlūkdienests uzskata, ka Maskava varētu pacensties ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanas maija beigās. "Visdrīzāk, Kremlis iejaukties Eiropas Parlamenta vēlēšanās, cenšoties iegūt pēc iespējas vairāk vietu, ko kontrolētu Krievijai draudzīgi vai eiroskeptiski noskaņoti politiskie spēki parlamentā," – vēsta pārskata autori.

Pret Krieviju vērstas apsūdzības par iejaukšanos vēlēšanās periodiski izskan ASV un vairākās Eiropas valstīs, pie tam nekad nav sniegti pierādījumi, kas apstiprinātu iejaukšanos. Krievija apsūdzības noliedz. KF prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs norāda, ka tie ir "absolūti nepamatoti". Valsts ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs jau vairākkārt ir atgādinājis, ka nav nekādu faktu, kas apliecinātu Krievijas iejaukšanos vēlēšanās ASV, Francijā un Vācijā.

Vakar Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju par ES un KF politiskajām attiecībām, kurā ieteikts apturēt projektu "Ziemeļu straume 2", paredzēt individuālo sankciju paplašināšanas iespēju, ierobežot Krievijas piekļuvi finansēm un tehnoloģijām, kā arī neuzskatīt Maskavu par stratēģisko partneri. Rezolūciju atbalstīja 402 deputāti, pret to balsoja 163 politiķi, 89 – atturējās. Dokumentu izskatīšanai iesniedza deputāte no Latvijas Sandra Kalniete.

Deputāti, kuri balsoja pret rezolūciju, nosauca to par kļūdu. Piemēram, deputāts no Bulgārijas Momčils Nekovs paziņoja, ka Krievija ir stratēģiski nozīmīga valsts lielākajai daļai Eiropas.

"Es uzskatu, ka mēs pieļaujam stratēģisku kļūdu," – teica Nekovs, komentējot balsojuma rezultātu. Viņš atzīmēja, ka vienā no punktiem ieteikts nosodīt Krievijas dalību "Skripaļa lietā", kas nav pierādīta. "Kolēģi, kuri atbalsījuši šo tekstu, šķiet, ir labāk informēti nekā specdienesti," – viņš teica.

EP rezolūcijai nav ne juridiska spēka, ne politiska svara, atgādināja Krievijas Federācijas padomes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Vladimirs Džabarovs.

"Eiropas Parlamentam nav pilnvaru un iespēju jebkādi ietekmēt procesus ekonomikā un politikā. Viņu lēmumiem nav juridiska svara," – paskaidroja politiķis.

Viņš pauda viedo, ka vecais deputātu sastāvs pirms  šīgada vēlēšanām nolēmis "skaļi aizcirst durvis". Senators pauda nožēlu par to, ka Eiropas Parlamentā valda rusofobs noskaņojums.

88
Pēc temata
Jurists: Latvijas iedzīvotāju negatīva pietiks superbumbas izveidošanai
Sandra Kalniete sacēlusi traci par Krievijas prezidenta preses sekretāra meitas darbu EP
BelAES, foto no arhīva

Meževičs: cīņa ap BelAES Baltijā turpināsies līdz pēdējai patronai

23
(atjaunots 11:02 08.08.2020)
Lietuva cīnās par BelAES boikotu, Latvija – par iespēju pirkt lētu elektroenerģiju vajadzīgajā apjomā. Cīņa ritēs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai, uzskata eksperts Nikolajs Meževičs.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Lietuva cer, ka Latvija pievienosies Baltkrievijas atomelektrostacijas ražotās elektroenerģijas boikotam, informēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs. Viņš atzina, ka pagaidām Latvija nav pieņēmusi viennozīmīgu lēmumu šajā jautājumā, un piezīmēja, ka katrai valstij ir savas nostādnes. Savu viedokli – nepirkt BelAES elektrību – skaidri paudusi tikai Polija.

"Neapšaubāmi, Lietuva izmantos visas iespējamās ietekmes formas, izņemot kara pieteikumu. Lietuvai tas šodien ir galvenais uzdevums gan ārpolitikā, gan arī iekšpolitikā, lai cik dīvaino tas būtu. No stingras pozīcijas attiecībā pret Baltkrieviju, Krieviju un BelAES, piemēram, ir atkarīga valdošās koalīcijas uzvara visās gaidāmajās vēlēšanās," norādīja Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors, ekonomikas zinātņu doktors Nikolajs Meževičs intervijā Sputnik Lietuva.

Pie tam skaidrs, ka no ekonomikas viedokļa Latvijai ir ļoti izdevīgi pirkt BelAES elektroenerģiju pat gadījumā, ja nāksies celt savienojumu.

"Protams, Igaunijai, Latvijai un Lietuvai ļoti gribas uzstāties koru dziesmu stilā, nevis kā Krilova fabulā par gulbi, vēzi un līdaku. Tāpēc paskatīsimies, kas tur uzvarēs. Cīņā būs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai," konstatēja eksperts.

23
Tagi:
BelAES, Baltija
Pēc temata
BelAES sākusies kodoldegvielas ielāde reaktorā
Nosaukts BelAES pirmā bloka ražošanas ekspluatācijas uzsākšanas datums
Lietuvā sāk dalīt joda tabletes – gadījumam, ja BelAES notiks avārija
Lietuvas prezidents nodēvējis BelAES par "mūsdienu Černobiļu"
 Javelin

ASV nodeva Lietuvai raķetes Javelin 31 miljona dolāru vērtībā

19
(atjaunots 07:53 07.08.2020)
Raķetes Javelin no ASV nodotas Lietuvas Bruņotajiem spēkiem. Iepriekš līdzīgu bruņojumu saņēma Igaunija.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. ASV nodeva Lietuvai papildu raķetes, kas paredzētas prettanku sistēmai Javelin par kopsummu vairāk nekā 31 miljonu dolāru vērtībā, informēja Lietuvas BS savā vietnē.

Aizsardzības ministrija informēja, ka tuvāko desmit gadu laikā Lietuva plāno iegādāties ASV raķetes par 104 miljoniem dolāru. Līgums par 13 miljoniem tika parakstīts 2019. gada nogalē. Ar minētajām sistēmām tiks papildus ekipētas Lietuvas Sauszemes spēku vienības.

"ASV ir stratēģiskais partneris un galvenais sabiedrotais, kas rūpējas par Baltijas reģiona drošību. ASV prettanku sistēma Javelin jūtami stiprina Lietuvas BS cīņas spējas un aizsardzības spējas ilgtermiņa perspektīvā," teica viceminitrs Eimutis Misūns.

ASV vēstnieks Lietuvā Roberts Gilkrists piebilda, ka prettanku sistēmas Javelin papildu raķetes "neapšaubāmi pastiprinās Lietuvas mijiedarbību ar ASV bruņotajiem spēkiem".

Iepriekš līdzīgas raķetes saņēma Igaunija. 92 prettanku raķetes Javelin, ko ASV nodeva Aizsardzības spēkiem ar mērķi celt aizsardzības spējas, nonāca Igaunijā jūlija beigās. Piegādi apmaksāja ASV.

Javelin ir tā saucamā sistēma "izšauj un izmet no prāta", kas ļauj operatoram pēc raķetes palaišanas doties patvērumā vai nomainīt pozīciju – rezultātā operatora un visa kompleksa dzīvotspēja pieaug. Pēc starta raķete automātiski pavēršas pret izvēlēto mērķi, un strēlniekam pēc tās palaišanas nevajag kontrolēt lidojumu tēmēklī līdz trāpījuma brīdim, tāpēc sistēmas operatora drošība cīņā pieaug.

Kopš 90. gadu vidus sistēmas Javelin izmanto ASV un virkne citu valstu: Lietuva, Gruzija, Čehija, Īrija, Norvēģija, Lielbritānija un Francija. Javelin ir arī Austrālijai, Jaunzēlandei, Indonēzijai, Taivānai un vairākām Tuvo Austrumu valstīm – Izraēlai, Saūda Arābijai, Jordānijai, Omānai, AAE, Katarai un Bahreinai.

19
Tagi:
militārā tehnika, Lietuva, ASV
Pēc temata
Javelin pietrūkst: Igaunija vēlas lielāku skaitu prettanku kompleksu
Baltijas sērfings: 2018. gada militārais iznākums
ASV plāno palielināt militāro atbalstu Eiropai: cik saņems Baltijas valstis
Bez munīcijas, toties ar salmiem: Ukrainas armijā atrasti interesanti Javelin
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

0
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

0
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē