Vanšu tilts Rīgā.

Krievijā Baltija vairs nav modē

271
(atjaunots 15:51 02.03.2019)
Baltijas valstis vairs nav populāras Krievijā, PSRS laikos iegūtais "maigā spēka" resurss ir pazaudēts.

RĪGA, 2. marts - Sputnik. Baltijas republikas ir zaudējušas savu "maigo spēku", kas tika iegūts Padomju Savienības laikā, norāda ekonomists un politiskais analītiķis Aleksandrs Nocovičs Rubaltic vietnē.

Tūrisma operatori Krievijā ziņo, kā krities ceļojumu pieprasījums uz Baltiju, un šis faktors nemaz nav saistīts ar ekonomiskiem iemesliem. Uz Baltiju nebrauc politisku apsvērumu dēļ un – pats galvenais – tāpēc, ka Baltijas valstis vienkārši vairs nav modē.
"Padomju zemošanās "mazo Rietumu" priekšā ir izsīkusi – Baltija izšķiedusi savu "maigo spēku", kas tai deva reālu iespēju ietekmēt krievu prātus un sirdis," – konstatēja Nosovičs.

Вид сверху на площадь Красных латышских стрелков в Риге, 1974 год
© Sputnik / Александр Макаров
Skats uz Latviešu Strēlnieku laukumu Rīgā, 1974. gads

Gadu desmitiem Baltija bija modes virsotnē Padomju Savienībā, un šķita, ka tās popularitāte būs mūžīga, spriež eksperts.

"PSRS pastāvēšanas pēdējo gadu laikā Lietuva, Latvija un Igaunija bija daždažādu pozitīvo tēlu teritorija. Visi Baltijas tēli un simboli bija pozitīvi. Labiekārtotība. Tīrība. Materiālā labklājība. Sadzīves kultūra. Dzīves kvalitāte. Patēriņa paradīze Baltijas jūras šaurajā joslā," - raksta Nosovičs.

Viņš atgādināja, ka Soči un Krima bija populārākas nekā Baltija, taču silta jūra, subtropi, šašliki – tie bija vienkāršo ļaužu prieki, bet inteliģents cilvēks uzskatīja par labu toni braukt uz Jūrmalu vai Palangu.

Курортная поликлиника на Рижском взморье, 1971
© Sputnik / Ян Тихонов
Jūrmala, 1971. gads

"Auksta jūra, lietaina vasara, virtuve ne īpaši garšīga, bet tie taču ir mūsu mazie Rietumi! Kur vēl izbaudīt īstu Eiropu dzelzs priekškara mūspusē. Padomju cilvēks brauca uz Baltiju, nevis lai izpeldētos Baltijas jūrā, bet gan tajā pozitīvo tēlu jūrā, ko veidoja Baltija Padomju Savienībā," - norādīja autors.

Pēc Nosoviča domām, postpadomju Baltijai bija milzīga ietekme uz Krieviju.

"Gadu desmitiem no šīm trim valstīm veidojās pilnības tēls, un pēc PSRS sabrukuma Baltijai bija izredzes kļūt par nozīmīgu Krievijas sabiedriskās dzīves faktoru. Liberālā proeiropiskā kursa atbalstītājiem tā varētu kļūt par bāku, par ceļa zvaigzni," - uzskata autors.

Tomēr Baltija pazaudējusi "maigā spēka" resursu tikpat ātri, kā visu pārējo PSRS mantojumu," - norāda Nosovičs.

Выставка американской военной техники на площади Латышских стрелков в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
ASV militārās tehnikas izstāde Rīgā, 2016. gads

"Bezgalīgie histēriski kliedzieni par "krievu draudiem" un "okupācijas kompensācijas" prasības. SS leģionāru gājieni pa tūristu maršrutiem Vecrīgas ieliņās. Cīņa ar krievu valodu. Cilvēku sadalīšana pilsoņos un nepilsoņos. Atbalsts čečenu kaujiniekiem. Krievu pensionāru piekaušana," – uzskaitīja analītiķis.

Baltijas valstis tagad asociējas nevis ar Palangu, Jūrmalu un Pērnavu, bet gan ar nacistisko noziedznieku glorificēšanu, ar ieceļošanas aizliegumiem Krievijas ekspertiem, grāmatu aizliegšanu un disidentu vajāšanu, NATO infrastruktūras izvietošanu un iedzīvotāju emigrāciju.

Марш легионеров СС в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
SS leģionāru gājiens Rīgā, 2018. gads

Pat no estētiskā viedokļa Baltija vairs nav pievilcīga, norāda Nosovičs.

"Par padomju Baltijas iemiesotu simbolu bija elegantais komponists un pianists Raimonds Pauls. Viņam blakus pat vulgāri ģeniālā Pugačova izskatījās eleganta. Mūsdienu Baltijas iemiesotais simbols ir "partkoma tante" Daļa Grībauskaite, kuras vecmodīgā frizūra uzreiz atdzīvina piemiņā padomju nelaipnās pārdevējas. Ar tādiem simboliem kā Daļa Poļikarpovna, Baltija nekad neatgūs kādreizējo pievilcību un tūristu mīlestību krievu acīs. Ilgais ceļš kāpās ir beidzies," - noslēdza autors.

271
Pēc temata
Gasparjans: kā "muļķa" krievi izveidoja no Baltijas valstīm PSRS skatlogu
Latvijas un Igaunijas pārstāvjus aizvainoja ES salīdzināšana ar PSRS
Viļņā apgalvo, ka Lietuva pēc kara bijusi PSRS "finansiālais donors"
Demogrāfs: par Latvijas iedzīvotāju īso mūžu vainojama PSRS
"Žigulis", desa un četristabu dzīvoklis no valsts: latvietis skumst pēc PSRS
Pāvels Feldmans

Eksperts paskaidroja, kāpēc pat NATO Baltija nevar iztikt bez Krievijas

6
(atjaunots 09:53 05.12.2020)
Ar Krieviju saistītās spriedzes pastāvīgā audzēšana ir Baltijas valstu izdzīvošanas ķīla ekonomiskās depresijas apstākļos – tikai tad Rietumi tās atceras un atvēl investīcijas.

RĪGA, 5. decembris – Sputnik. Latvija, Lietuva, Čehija un Slovākija atbalstījušas ciešāku sadarbību ar NATO partneriem – Ukrainu un Gruziju – ar mērķi nodrošināt drošību Melnās jūras reģionā, vēsta Sputnik Lietuva. Krievija "turpina paplašināt militāro spēku Krimā un aizvien aktīvāk izvērš spēkus Melnās jūras reģionā. NATO uz to atbild, paplašinot savu klātbūtni uz sauszemes, jūrā un gaisā," videokonferencē paziņoja alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Ja Baltijas valstis nebīdītu uz priekšu Krievijas tēmu, tās diezin vai izpelnītos Rietumu uzmanību, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja Krievijas Tautu draudzības universitātes Stratēģisko pētījumu un prognožu institūta direktora vietnieks, politoloģijas zinātņu kandidāts Pāvels Feldmans.

"It kā jau šķiet: kur ir Baltijas valstis, kur – Melnā jūra. No pirmā acu uzmetiena, reģionus absolūti nesaista drošības jautājumi, taču Latvija, Lietuva un Igaunija pašlaik cenšas būt NATO galvenie apakšuzņēmēji jautājumos par attiecību saasināšanu ar Krieviju... Pastāvīga spriedzes audzēšana – tā viņiem ir izdzīvošanas ķīla ekonomiskās depresijas apstākļos," paskaidroja Feldmans.

Eksperts norādīja, ka pašmāju ekonomikas negatīvās attīstības apstākļos – iedzīvotāji slīgst nabadzībā, rūpniecība sabrūk – Latvijai, Lietuvai un Igaunijai nekas cits neatliks, kā vien piesaistīt lielo partneru uzmanību Rietumos jautājumos par stāšanos pretī iedomātiem Krievijas draudiem Baltijas reģionā un Eiropas dienvidos, lai arī patiesībā Krievija nevienu neapdraud.

"Ja Baltijas republikas nebūtu pozicionējušas sevi kā Rietumu priekšpostenis "bīstamās" un "šausmīgās" Krievijas priekšā, Rietumi par tām vispār neinteresētos. Tām nav, ko piedāvāt ne Rietumeiropai, ne ASV, bet tagad tās kļūst ļoti vajadzīgas un lietderīgas, daži viņas atceras un novirza investīcijas," atzīmēja Feldmans.

Pēdējos gados no Baltijas valstu puses regulāri skan apgalvojumi par Krievijas augošajiem draudiem. Ar šo ieganstu alianse būtiski paplašinājusi savu klātbūtni pie Krievijas rietumu robežām, lai arī tās vadībai labi zināms: Maskava nelolo nekādus uzbrukuma plānus.

Iepriekš Stoltenbergs pazinoja, ka Melnās jūras reģionam ir stratēģiska nozīme NATO acīs, tāpēc aliansei ir svarīgi nākotnē nostiprināt savas pozīcijas reģionā KF augošās klātbūtnes dēļ. Krievijas Valsts dome savukārt atbildēja, ka NATO pie Melnās jūras krastiem "uzvedas kā agresīvs provokators", un Maskava sper soļus tikai atbildei uz tamlīdzīgu alianses politiku.

Невидимки: Фельдман объяснил, почему Балтии в НАТО не выжить без РФ
6
Tagi:
Krievija, Baltija, NATO
Pēc temata
Militārais eksperts: Krievijas reakcija uz provokācijām kaitina NATO
Izspēlē raķešu uzbrukumus: Šoigu stāsta par NATO iznīcinātājiem pie Krievijas robežām
Krievijas iznīcinātāji pārtvēruši NATO lidmašīnas virs divām jūrām
Pārvietoti "Abrams": ko amerikāņi sadomājuši pie Baltkrievijas robežām
BelAES

Parūpējieties par produktu krājumiem: lietuviešus gatavo avārijai BelAES

17
(atjaunots 17:29 04.12.2020)
Lietuvas Iekšlietu ministrija nākusi klajā ar instrukciju par to, kā rīkoties Baltkrievijas AES avārijas apstākļos.

RĪGA, 4. decembris – Sputnik. Lietuvas Iekšlietu ministrija publicējusi savā lapā Facebook instrukciju valsts pilsoņiem par to, kā rīkoties Baltkrievijas AES avārijas apstākļos, vēsta RIA Novosti.

"Saņemot informāciju par iespējamu avāriju BelAES, katra iedzīvotāja rīcībā jābūt pārtikas un ūdens krājumam vismaz 72 stundām, līdz jūs saņemsiet speciālo dienestu palīdzību," rekomendācijas paziņoja valsts Iekšlietu ministrijas preses dienesta vadītājs Mindaugs Bajarūns nacionālās televīzijas programmā.

Starp produktiem, kuru sarakstu Facebook publicēja IeM, iekļauti gaļas un dārzeņu konservi, putraimi, eļļa, cukurs, garšvielas, sāls, medus, tēka, kā arī 12 litri minerālūdens. Sniegti norādījumi, kur un kā glabāt produktus. Evakuācijas gadījumam resors ieteica parūpēties par atbilstošu somu.

Lietuvas valdība jau pirms BelAES ekspluatācijas sākuma iepirka 4 miljonus joda tablešu. Ar tām apgādās iedzīvotājus 100 km rādiusā no BelAES. Jods tabletēs tiek izmantots kodolavāriju apstākļos, lai aizsargātu organismu no radiācijas ietekmes. Bija plānots, ka tabletes izdosies izdalīt līdz 17. novembrim, tomēr vien 40% iedzīvotāju atsaukušies uz aicinājumu nodrošināt preparāta krājumus.

Lietuva sāka kritizēt Baltkrievijas topošo atomelektrostaciju jau pirms tās būvdarbiem un tagad cenšas aizliegt Baltkrievijas elektroenerģijas importu ES.

Novembra sākumā Astravjecā, Baltkrievijā notika BelAES ekspluatācijas sākuma oficiālā ceremonija. Tai bija izraudzīts Krievijā izstrādātais AES projekts ar 3+ paaudzes reaktoriem VVER-1200, kas atbilst augstākajām starptautiskajām drošības prasībām. Stacijas pirmā bloka ekspluatācija pilnā mērā sāksies 2021. gada pirmajā ceturksnī, otrs bloks tiks ieslēgts 2022. gadā.

17
Tagi:
BelAES, Lietuva
Pēc temata
Baltija sadedzina tiltus uz Baltkrieviju. Labumu gūs Vācija
Lietuva iebiedē pilsoņus ar "avāriju BelAES": Viļņā sāks izdalīt joda tabletes
Latvija bloķē Baltkrieviju un pieprasa no KF elektroenerģijas izcelsmes pierādījumus
Lietuvā palielinās sirēnu skaitu BelAES "avārijas" gadījumam