Gāzes plīts

SDG velk dibenā: lietuviešus šokē gāzes un elektroenerģijas cenu pieaugums

113
(atjaunots 09:44 30.11.2018)
Pašreizējā energoapgādes modeļa ietvaros Lietuvas valdības rīcībā nav īpaši daudz instrumentu gāzes un elektroenerģijas cenu samazināšanai.

RĪGA, 30. novembris — Sputnik. Situācija gāzes un elektroenerģijas tirgū patlaban ir šokējoša, un šogad to pilnā mērā izjutuši rūpniecības uzņēmumi, bet sadzīves patērētājus pārsteigums gaida nākamgad, paziņoja Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns radio Ziniu radijas ēterā.

Tirgus dalībnieki un Cenu un enerģijas kontroles komisija prognozē, ka gāzes un elektroenerģijas cenas iedzīvotājiem nākamgad pieaugs par 15-18%.

"Jāatšķir bizness un sadzīves patērētāji. (..) Jau patlaban bizness gandrīz visu gadu maksā augstu cenu par elektroenerģiju, jo bizness visu elektroenerģiju pērk tirgū. (..) Cenu paaugstināšana iedzīvotājiem atpaliek un parādīsies tikai pēc zināma laika. Šī sadārdzināšanās maksimāli samazināta," – skaidroja Vaičūns.

Iepriekš Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis paziņoja, ka iespējas apturēt elektroenerģijas un gāzes cenu pieaugumu, pēc būtības, ir izsmeltas.

"Cenu komisija un Enerģētikas ministrija šodien ir izdarījušas visu iespējamo, lai cenas regulējamā daļa nemainītos, bet neregulējamās daļas (izejvielu cenu pieaugums – red.) jautājumā valdības iejaukšanās iespējama tikai teorētiski," – teica Skvernelis.

Iepriekš, 27. novembrī, kompānija Elektrum Lietuva pavēstīja, ka pēdējās nedēļas laikā elektrības cenas Lietuvā un Latvijā pieaugušas par 13% - līdz 60,46 eiro par megavatstundu, pieprasījumam pieaugot par 2-4%. Cenu pieaugumu noteica nokrišņi un gaisa temperatūras krišanās, tāpēc pieauga no derīgajiem izrakteņiem ražotās elektroenerģijas pieprasījums, atzīmēja uzņēmumā.

Cenu pieaugumu veicināja arī izejvielu un piesārņojošo izmešu atļauju cenu pieaugums, kā arī savienojuma EstLink (starp Igauniju un Somiju) caurlaides spējas samazināšanās ikgadējo tehniskās apkopes darbu dēļ.

Lielāko daļu gāzes Lietuva iegādājas no Krievijas koncerna "Gazprom" – pa cauruļvadiem, un no norvēģu Equinor (agrākais Statoil) – SDG terminālī. Gāzes cenas ilgtermiņa kontraktos parasti piesaistītas naftas cenām un tiek pārskatītas reizi ceturksnī. Tā kā naftas cena pagājušā gada laikā, neskaitot kritumu oktobrī, pieaugusi aptuveni par 20%, tātad arī gāzes cenas pieaugušas, gan atpaliekot par dažiem mēnešiem.

Tas jau ietekmējis SDG termināļa darbību Klaipēdā. Šī gada desmit mēnešu laikā Lietuva vairāk nekā par 30% samazinājusi sašķidrinātās dabasgāzes iepirkumu Norvēģijā. Saskaņā ar uzņēmuma Klaipedos nafta paziņojumu, deviņu mēnešu laikā regazificēti un pārkrauti 7,811 miljoni megavatstundu gāzes (apmēram 740,3 miljoni kubikmetru gāzes) – par 33% mazāk nekā pērn, tikai oktobrī – 709 tūkstoši megavatstundu (aptuveni 67,2 miljoni kubikmetru) – par 28% mazāk.

113
Pēc temata
Latvijas GTS operators lemj, no kā lai ņem naudu par gāzes glabāšanu
Latvijā sola jaunu gāzes cenu pieaugumu
Lietuvā pastāstīja, kādēļ Baltijas gāzes tirgus tiek veidots bez tās
Dīzeļdegvielas un benzīna cenas Rīgā nepielūdzami pieaug
Tallinā

Poliju vēlas pievienot "Baltijas burbulim"

36
(atjaunots 17:11 02.06.2020)
Polijas ārlietu ministru centīsies pierunāt atvērt robežas Baltijas valstu iedzīvotājiem un izveidot vienotu tūrisma zonu.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Šodien Baltijas valstu ĀM vadītāji pārrunās Tallinā centīsies pierunāt Poliju atvērt robežas, raksta EER.

Baltijas valstu ārlietu ministri atjaunojuši tikšanās klātienē – Latvijas ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs publicēja Twitter fotogrāfijas no Igaunijas galvaspilsētas, kur notiks savstarpēja robežu atvēršanas apspriede kopā ar Polijas ĀM vadītāju Jaceku Čaputoviču.

​Iepriekš Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis piedāvāja Polijai pievienoties Baltijas valstīm, kuras atvērušas iekšējās robežas, un izveidot vienotu tūrisma zonu.

Šo piedāvājumu atbalsta arī Igaunijā.

"Protams, tā kā Igaunija, Latvija un Lietuva nolēmušas piešķirt bez karantīnas iebraukšanu Polijas iedzīvotājiem, tad, pašsaprotami, būtu pozitīvi, ja Polija atbildētu ar tādu pašu lēmumu," pirms pārrunām sacīja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu.

Tāpat ministrs pauda cerību, ka Somija drīzumā atvērs robežu tūristiem no Igaunijas, jo somu tūristiem Igaunijas robeža ir atvērta.

"Esam ieinteresēti, lai Somija atceļ šos ierobežojumus. Pēc maniem aprēķiniem, šobrīd nav objektīvu iemeslu, kuru dēļ Somija nevarētu pieņemt tādu pašu lēmumu, kādu Igaunija pieņēmusi attiecībā uz Somiju," piebilda Reinsalu.

Pagaidām ES nolemts, ka Šengenas zonas ārējās robežas paliks slēgtas līdz 15. jūnijam, taču šonedēļ Rinkēvičs paziņoja, ka vēl pirms šī datuma liela daļa Eiropas var kļūt par "brīvu ceļošanai".

Pēc Reinsalu domām, 15. jūnijā var notikt masveida Šengenas zonas iekšējo robežu atvēršana.

"Protams, atsevišķas valstis var saglabāt noteiktus izņēmumus, taču zināms solis uz priekšu tiks sperts. Pats grūtākais jautājums – kas būs ar Šengenas ārējām robežām. Mums šeit arī ir skaidra perspektīva, jo aiz mūsu robežas atrodas viens no vīrusa epicentriem izaugsmes fāzē, ja paskatās uz Baltkrieviju vai Krieviju," sacīja Igaunijas ārpolitikas iestādes vadītājs.

36
Tagi:
tūrisms, Baltija
Pēc temata
Arodbiedrības: pēc robežu atvēršanas desmitiem tūkstošu cilvēku var pamest valsti
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem
Tūrisma glābšanai Latvijā ir nepieciešamas oriģinālas idejas
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās benzīna cenas

18
(atjaunots 10:00 31.05.2020)
Latvijas galvaspilsētā un Igaunijas galvaspilsētā aizritējušajā darba nedēļā benzīna cenas ir palielinājušās, savukārt Viļņā palikušas nemainīgas.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 5,7%, līdz 1,054 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 4,3%, līdz 0,964 eiro litrā, raksta Bb.lv.

Viļņā 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja, attiecīgi 0,935 un 0,835 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 2,6%, līdz 1,179 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena nav mainījusies – 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cena Rīgā palikusi nemainīga – 0,465 eiro litrā, Viļņā tā ir pakāpusies par 4,4%, līdz 0,479 eiro, savukārt Tallinā samazinājusies par 1,1%, līdz 0,56 eiro litrā.

18
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Latvijā ceļas degvielas cenas: kā nedēļas laikā ir izmainījušās cenas
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Degviela kļuvusi dārgāka: vai Latvijas iedzīvotāji retāk brauks ar savu auto
Dzintars

"Dzintara" darbinieki pieprasa no uzņēmuma vairāk nekā 600 tūkstošus eiro

0
(atjaunots 08:22 03.06.2020)
Šonedēļ ieplānota "Dzintara" kreditoru sapulce, tomēr pandēmijas dēļ tā notiks rakstiskā režīmā, tāpēc bijušie darbinieki ir nobažījušies par to, ka viņu viedoklis netiks sadzirdēts.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Kosmētikas ražotājs AS "Dzintars" palicis parādā saviem darbiniekiem 640 tūkstošus eiro, vēsta jauns.lv.

Divi simti datbinieku, kuri strādāja "Dzintara" fabrikā, palikuši ne tikai bez darba, bet arī bez algas. Daži nav saņēmuši atalgojumu par pusi mēneša, daži – par vairākiem mēnešiem. Dokumenti liecina, ka uzņēmumam jāizmaksā darbiniekiem 640 tūkstoši eiro un vairāk nekā 200 tūkstoši eiro – akcionāriem, kopējie maksātnespējas izdevumi pārsnieguši miljonu eiro.

Piektdien, 5. jūnijā ieplānota ieplānota "Dzintara" kreditoru sapulce tomēr ārkārtējās situācijas režīma apstākļos to nolemts organizēt rakstiskā formā. Tas pārsteidzis daudzus darbiniekus, jo viņi nevarēs paust savu viedokli sapulces gaitā.

Iepriekš uzņēmuma administrators Jānis Ozoliņš izstādīja pārdošanai fabrikai piederošās kosmētikas un parfimērijas ražošanas iekārtas. Kopumā tiks pardotas 749 vienības, to starpā – ražošanas iekārtas, transports, kā arī citi uzņēmuma īpašumi.

Visa īpašuma kopsumma tiek vērtēta aptuveni 534 300 eiro apmērā, neskaitot PVN.

Piedāvājumi iekārtu iegādei tiek pieņemti līdz 19. jūnijam, visi interesenti var tās apskatīt pirms iegādes.

0
Tagi:
Dzintars
Pēc temata
Stāsta beigas? "Dzintaru" pasludināja par maksātnespējīgu
Kas zināms par masveida kadru samazināšanu uzņēmumā "Dzintars"
"Dzintara" bankrots: vairāk nekā simt darbinieki vēl nav atraduši darbu
"Dzintars" atjauno divu veikalu darbu Rīgā