Gāzesvads

"Politiskā" gāze: godīgs tirgus Baltijas valstīm nesanāk

41
(atjaunots 13:50 03.11.2018)
Brisele atļāvusi Lietuvai turpināt sašķidrinātās dabasgāzes piegāžu subsidēšanu peldošajam terminālim Klaipēdā, lai "nodrošinātu neatkarību" no Krievijas Gazprom. Par "politisko gāzi" tagad maksās gala patērētāji.

RĪGA, 3. novembris – Sputnik, Aleksejs Toms. Brīvs un godīgs dabasgāzes tirgus Baltijas valstīm nesanāk. Lietuva turpinās sava peldošā SDG termināla subsidēšanu Klaipēdā, kurš izveidots kā pretspēks Krievijas koncernam Gazprom, kam jau ir saņemta Briseles atļauja. Taču tas no 2019. gada janvāra tiks darīts uz gāzes gala patērētāju rēķina, vēsta Sputnik Igaunija.

Viļņa grasās tirgot reģionālajā tirgū importēto sašķidrināto gāzi, faktiski turpinot tās piegāžu subsidēšanu no Norvēģijas vai ASV peldošajam terminālim Klaipēdā.

Igaunijas premjers Jiri Ratass tikšanās laikā ar Baltijas valstu valdību vadītājiem pērnā gada augustā norādīja, ka "nodokļu maksātājiem nebūtu jāmaksā par SDG termināli Baltijas valstīs".

Igaunijas premjers toreiz atkal runāja par viņa valsts interesēm sava termināla esamībā, kā arī par to, ka par reāli dzīvotspējīga reģionālā gāzes tirgus pamatu, tostarp, jākļūst "… valsts palīdzības sniegšanas izbeigšanai". Pagaidām vienīgais reģiona termināls atrodas Klaipēdas ostā un tas joprojām ar Eirokomisijas piekrišanu saņem Lietuvas valdības palīdzību.

Eirokomisija 31. oktobrī publicēja savu lēmumu par subsīdijām, ar kurām Lietuvas valdība visus šos gadus atbalsta iegādes un sašķidrinātās dabasgāzes realizāciju, kura tiek piegādāta peldošajam terminālim par spīti Gazprom. Brisele atklāti saka, ka atļāvusi valsts valdībai subsidēt gāzes iegādi "enerģētiskās drošības" apsvērumu dēļ, ar kuru tiek domāta neatkarība no Krievijas piegādātāja.

Gāzes subsidēšana – pierē un pa pieri

Tā kā Klaipēdai piegādātā SDG ir ievērojami dārgāka par cauruļvadu gāzi no Krievijas, Viļņai nācās ar Eirokomisijas piekrišanu piespiest vietējos uzņēmumu, kuri ģenerē siltumu un enerģiju, iegādāties to no valsts uzņēmuma Litgas. Saskaņā ar jauno SDG piegāžu subsidēšanas plānu, kurš stāsies spēkā 2019. gada janvārī, kompānijas-patērētāji tiek atbrīvoti no piespiedu "politiskās" gāzes iegādēm.

Taču uz Litgas pleciem gulstas "iedzīvotāju apkalpošanas pienākums", kurš paredz obligātu SDG iegādi noteiktā apjomā (tieši dati netiek saukti). "Ņemot vērā izmaiņas gāzes tirgū", teikts Eirokomisijas paziņojumā, Lietuva paredz, ka no 2019. gada janvāra "obligātajām iegādēm" jābūt atceltām, savukārt Litgas pārdos jūrasceļā piegādāto SDG vietējā tirgū pa tiešo klientiem.

Apmaiņā pret to kompānija Litgas saņems kompensācijas no valdības izdevumu segšanai, kuras izraisīs šīs "iedzīvotāju apkalpošanas saistības" izpildīšana. Šo kompensāciju apmaksās "visi gāzes transporta sistēmas lietotāji", kuriem nāksies piemaksāt gāzes rēķinos "papildus nodevu". Oficiālie dokumenti nesniedz atbildes uz jautājumiem, par kādu cenu Litgas grasās tirgot gāzi un kā tā rīkosies, ja tās SDG nepirks.

Kur tad Igaunija ņems lētu SDG

Savulaik Igaunijas cerību uz Briseles finanšu atbalstu sava termināla projektam Paldisku ostā (jeb Mūgas ostā) "nogalināja" Lietuvas konkurents: Eirokomisija nolēma, ka (sasteigti un bez konsultācijām ar Baltijas kaimiņiem, pēc Tallinas domām) Viļņas organizētais peldošais termināls Klaipēdas ostā ir absolūti pietiekams pasākums Krievijas Gazprom "monopola stāvokļa atspēkošanai".

Brisele pārkāpa pāri savai nepatikai pret zaudējumus nesošo projektu valsts subsidēšanu.

Pagājuši pieci gadi, atļaujas termiņš tuvojas beigām, taču SDG termināls Klaipēdā joprojām nespēj nest nekādus ieguvumus, izņemot politiskos. Tas izmaksājis Lietuvas nodokļu maksātājiem 448 miljonus eiro un papildus atņēmis valsts budžetam 17 miljonus eiro gadā tā apkalpošanai un administratīvajiem izdevumiem, kā vēsta Eirokomisijas lēmums.

Rodas iespaids, ka oficiālā Tallina atkal ķeras klāt sava sapņa īstenošanai, taču jau bez īpašas atskatīšanās un Lietuvas politiku.

Igaunijas valsts ostu kompānijas Tallinna Sadam pirms dažām dienām parakstīja ar privātuzņēmumu Alexela protokolu par nolūku izvērtēt SDG termināla izveidošanas iespēju Paldiskos, paziņojusi valsts informācijas kompānija ERR. Savukārt premjers Jiri Ratass apmeklē to "vietu", kur Alexela jau vairākus gadus plāno izbūvēt savu SDG termināli ar Briseles finanšu palīdzību.

41
Pēc temata
Latvija atteikusies piešķirt līdzekļus savam pirmajam SDG terminālim
Lietuvas politiķis cer uz ASV atbalstu BelAES jautājumā
Putins komentējis Trampa izteikumus par to, ka ES jāpērk gāze no ASV
Суп с морепродуктами

Igaunijā parādījies Ķīnas cimdiņkrabis

21
(atjaunots 16:17 03.08.2020)
Igaunija atklāta vēl viena bīstama invāzijas suga – Ķīnas cimdiņkrabis, kurš noēd zivis un bojā dambjus.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Viena no invazīvākajām krabju sugām pasaulē tika noķerta Sitkes upē Igaunijā, vēsta portāls "Infosila".

Portāla publicētajā fotogrāfijā ir redzams Ķīnas cimdiņkrabis, kurš ir starp simts pasaulē invazīvākajām sugām.

Portāls brīdina, ka krabis barojas ar mīdijām, kuras attīra ūdeni no liekām uzturvielām un tādējādi padara to caurspīdīgāku. Tāpat tas noēd daudzu zivju ikrus, tostarp lašu, rada barošanās konkurenci zivīm. Turklāt tas būvē pietiekami dziļas alas, un tā kolonijas var apdraudēt gan dabiskos salu krastus, gan hidrotehniskās iekārtas.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от The Daily Kraken (@the_daily_kraken)

Ķīnas cimdiņkrabis ir vēžu mēra pārnēsātājs un cilvēkam bīstamā parazīta – plaušu trematodes – pārnēsātājs. Līdz ar to nav ieteicams lietot uzturā savvaļā noķertos krabjus. Taču arī atpakaļ ūdenī viņus nevajadzētu atlaist.

Šī krabja dzīvotspējas pat ļoti piesārņotā ūdenī un pārvietošanās spējas pa straumi simtiem kilometru attālumā novedusi pie tā, ka suga izplatījusies pa visu pasauli. Eiropā tiem nav dabisko ienaidnieku, viņi konkurē par barību ar vietējām sugām, noposta upju ekosistēmas, noēdot visu, ko atrod dzelmē, iznīcina zvejas tīklus un pat spēj sabojāt dambjus.

Pirmo reizi cimdiņkrabji tika manīti Vācijā 1912. gadā. Tagad tas skaitās vienīgais Vācijas saldūdens krabis un ir nodarījis valstij aptuveni 80 miljonus eiro lielus zaudējumus, bojājot dambjus, caurules un krastmalas. Baltijas jūras reģionā tas, visticamāk, iekļuvis no Ziemeļjūras un tajā ieplūstošajām upēm.

Pēdējā laikā šie krabji trāpās arī Latvijas zvejniekiem. Eksperti uzskata, ka 20 gadu laikā krabis ir pielāgojies arī Baltijas jūras ūdeņiem, jo tā nav īpaši sāļa un drīzumā kļūs siltāka.

21
Tagi:
Igaunija, dabas aizsardzība
Pēc temata
Reiz Brigē: Ķīnas krabji ieņēmuši kanālus Beļģijā
The Local: amerikāņu vēži terorizē Berlīni
Kā šausmu filmā: Tallinai uzbrūk milzīgi kailgliemeži
Mūsu zvejnieki tos izvārījuši zupā: uz Latviju virzās bīstamie Ķīnas krabji
Autotrase A5 Rauņa-Marjampole-Suvalki

Ekonomists aicina lietuviešus pasteigties ar braucieniem uz Poliju

13
(atjaunots 14:52 03.08.2020)
Nākamnedēļ Polija var izrādīties valstu sarakstā, atgriežoties no kurām ir nepieciešams ievērot pašizolāciju.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Lietuvas iedzīvotājiem ir vērts pasteigties ar iepirkšanās braucieniem uz Poliju, jo tuvākajā laikā tā var izrādīties valstu sarakstā, atgriežoties no kurām ir jāievēro divu nedēļu pašizolācija, paziņoja "Luminor Lietuva" ekonomists Žigimants Maurics, raksta Sputnik Lietuva.

Valstis, kurās saslimstības rādītājs 14 dienu laikā pārsniedz 16 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, skaitās "koronavīrusa skartākās". Ierodoties no tām Lietuvā, ārzemniekiem un republikas pilsoņiem ir pienākums ievērot divu nedēļu pašizolāciju. Pēc Maurica sacītā, Polija ātri tuvojas pie šī rādītāja.

"Tādējādi, ja Covid-19 gadījumus skaits Polijā strauji nesamazināsies nākamnedēļ, tā tiks iekļauta koronavīrusa infekcijas skarto valstu sarakstā (tas tiek atjaunots piektdienās), kas nozīmē, ka ierodoties no šīs valsts būs nepieciešama 14 dienu izolācija (piemēram, iepirkšanās Suvalkos). Iespējams, šajā gadījumā Lietuvai nebūs lieli zaudējumi (lietuvieši atstāj aptuveni 400 miljonus eiro gadā Polijas pierobežas veikalos), taču šāda nenoteiktība traucē tūrisma braucieniem apkārt visai Eiropas Savienībai, jo katru nedēļu ikviena valsts var nonākt sarakstā," uzrakstīja viņš Facebook.

Iepriekš Viļņas Universitātes profesors un "Santaros" klīnikas ārsts Vitauts Kasulēvičs pievērsa uzmanību tam, ka situācija ar Covid-19 Polijā pasliktinās, taču valsts neatrodas "koronavīrusa skarto" sarakstā.

No šodienas Lietuvā aizliegts iebraukt no Luksemburgas, Rumānijas, Spānijas, Bulgārijas, Beļģijas, Zviedrijas, Portugāles, Maltas, Čehijas un Horvātijas. Taču, saskaņā ar aktuālāko Veselības ministrijas apstiprināto sarakstu, no Polijas drīkst iebraukt bez ierobežojumiem.

Lietuvas iedzīvotāji bieži brauc iepirkties uz kaimiņvalsti. Visbiežāk viņi pērk pārtikas produktus un alkoholu, taču dažkārt uz Poliju brauc pēc lielākiem pirkumiem. Pēc viņu sacītā, tas ļauj ietaupīt vairākus simtus eiro cenu starpības dēļ, jo Polija nav eirozonā. Vispopulārākās pierobežas iepirkšanās pilsētas ir Suvalki un Bjalistoka.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem Polijā ar Covid-19 ir inficējušies 47 469 cilvēki, turklāt pēdējo četru dienu laikā jaunu gadījumu skaits bijis rekordliels. Polijas Senāta sēde ir pārcelta sakarā ar to, ka viens no senatoriem inficējies ar koronavīrusu, pārējie senatori drīkstēs atrasties prezidenta Andžeja Dudas inaugurācijā tikai pēc Covid-19 testa rezultātu saņemšanas. Polijas policija šonedēļ rīkos pārbaudes veikalos ar mērķi pārbaudīt, vai darbinieki un apmeklētāji lieto aizsargmaskas.

13
Tagi:
robeža, koronavīruss, Polija, Lietuva
Pēc temata
Atbrauci no ārzemēm? Uz redzēšanos! SPKC iesaka neielaist ciemos draugus
Lielbritānija ieviesusi divu nedēļu pašizolāciju ieceļotājiem no Spānijas
Ceļošanai nedrošo valstu sarakstā Latvija iekļāvusi vēl vienu valsti
Bērnu nodaļa slimnīcā

Ārsts-anesteziologs sit trauksmes zvanā: mājdzemdības nogalināja sievieti

0
(atjaunots 08:26 04.08.2020)
Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis sašutis par gadījumu, kad mājdzemdību laikā mirusi sieviete, un pieprasa sākt diskusiju par vecmāšu atbildību.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Skandalozais ārsts-anesteziologs, reanimatologs, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents un Latvijas Dzīvības glābšanas asociācijas prezidents Roberts Fūrmanis paziņoja sociālajos tīklos par dzemdētājas nāvi. Kur un kā notika šis incidents, ārsts neprecizē, taču, saskaņā ar atsevišķiem datiem, traģēdija notikusi jūlija beigās.

​"Uzsita asini. Saruna ar kolēģi par pagājušās nedēļas izsaukumiem. Bijuši izsaukumā uz plānotām mājdzemdībām, kurās mirusi jauna sieviete. Vecmāšu rīcību nekomentēšu, bet no nevajadzīgas nāves varēja izvairīties plānojot dzemdības stacionārā... Kad vienreiz šis beigsies?" pauda sašutumu Twitter ārsts Roberts Fūrmanis.

Vairums komentētāju atbalstīja pazīstamā ārsta neizpratni, taču bija arī citi viedokļi.

​"Tas ne tikai beidzas, bet kļūst aizvien populārāk. Mājdzemdību atbalstītājiem patīk stāstīt, ka agrāk sievietes dzemdēja mierīgi un saskaņā ar dabu savā pirtiņā. Cik "pirtiņas harmonijā" nomira, to aizmirst piebilst," atzīmē žurnāliste Gunta Sloga.

​Taču viņas sacītajam iebilst darba aizsardzības speciālists.

"Esmu mājdzemdību atbalstītājs (abas atvases plānotās mājdzemdībās, kurās biju klāt), bet es nesaku, ka tas ir mierīgi, harmoniski pirtiņā, rudzu laukā vai sazin vēl kā. Kā arī neesmu dzirdējis, ka mājdzemdību vecmātes un dullas apgalvotu, ka dzemdības ir mierīgas, harmoniskas," raksta Jānis Alkšers.

​"Jāuzlabo stacionāru personāla reputācija. Dāmas grib "harmoniskas", "dabīgas", mier un cieņpilnas dzemdības, bez "mākslīgas" iejaukšanās. Bet tie stāstiņi Internetā kā uz citām bļauts, bez saskaņošanas veiktas manipulācijas utml. liek izvēlēties riskantus variantus," skaidro mājdzemdību popularitāti Egita.

​"Pati arī esmu par dzemdībām stacionārā, bet Nīderlandē mājdzemdības ir pilnīgi normāla prakse un to īpatsvars ir salīdzinoši liels. Tāpēc sliecos domāt, ka ne jau mājdzemdības kā tādas ir slikta lieta, bet sistēma Latvijā nav izstrādāta tā, lai samazinātu iespējamos riskus," stāsta par saviem novērojumiem Inga Delvina.

​"Ja līgumos atrunātu punktus par civiltiesiko un/vai kriminālatbildību, tad iespējams, ka Latvijā situācija mainītos," piekrīt tvīta autors.

​"Lai dzemdētu ne slimnīcā, ir jābūt visiem priekšnoteikumiem - gan profesionālai vecmātei, gan noteiktajām minūtēm līdz slimnīcai, gan protams pilnīgi veselai grūtniecei un visiem izmeklējumiem tip top. Nevajadzētu vispārināt dēļ atsevišķu neprofesionālu vecmāšu darbības," uzskata Lelde.

​"Strādājot dzemdību iestādē, zinu arī normālās dzemdībās viss noiet greizi vienā mirklī (izkrīt nabas saite, atslāņojas placenta u.c.) slimnīcā 5 min laikā var veikt ķeizargriezienu, kas parasti glābj bērniņu. Tās 30 min varbūt var glābt māti, kas asiņo, bet ne mazuli hipoksijā," pārliecināta Anete Geršmane.

​"Es saprotu mājdzemdību ideju - to mieru, savējos apkārt. To, ka nekur nav jābrauc. BET, lai arī cik skaisti tas nebūtu, es būtu pārāk gļēva riskēt. Ar bērniņu, ar sevi galu galā," uzskata Dace Ševčenko.

​"Man bija fantastiski skaistas un harmoniskas dzemdības Stradiņos. Bez absolūtas liekuļošanas varu apgalvot, ka saņēmu gan mājas mieru un harmoniju, gan superprofesionālu līdzāsbūšanu ar drošības sajūtu, ja nu būtu sarežģījumi. Tas ir tik ļoti atkarīgs no ārsta un vecmātes," dalās pieredzē Līva Sējāne-Ābele.

​"Paturpinot plānoto mājdzemdību tēmu – beidzot ir jāsāk diskutēt par mājdzemdību vecmāšu civiltiesisko un pat arī kriminālatbildību situācijās, kad ir iestājušās komplikācijas un/vai nāve, protams, vērtējot pieejamo aprīkojumu un palīdzības sniegšanas taktiku," pārliecināts Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis, piebilstot, ka vairumā gadījumu šīs atbildības nav un tas ir jāmaina.

Atzīmēsim, ka Latvija joprojām ir viena no līderēm lielo mirstības rādītāju ziņā dzemdību laikā. Par problēmu runā vairākus gadu, taču kardināli atrisināt to pagaidām nav izdevies.

0
Tagi:
bērni
Pēc temata
Latvijas valdība plāno palielināt "bērnu" pabalstus
Pensionāriem-ekspatiem nākas pierādīt, ka viņi ir dzīvi
"Pierādi, ka esi dzemdējusi": Latvijas iedzīvotājai nepiešķir bērna pabalstu