Dzelzceļš

Lēnīgie baltieši var palikt bez ES naudas Rail Baltica būvdarbiem

24
(atjaunots 11:32 13.10.2018)
Eiropas transporta komisāre Violeta Bulca piedraudējusi atņemt ātrgaitas dzelzceļa Rail Baltica būvdarbiem paredzēto finansējumu – darbā ar projektu vērojamas nesaskaņas un šķēršļi.

RĪGA, 13. oktobris — Sputnik. Eiropas transporta komisāre Violeta Bulca uzsvēra: lai saņemtu Eiropas infrastruktūras savienošanas (CEF) fonda līdzfinansējumu, projekta dalībniekiem jāpieliek pūles, lai ievērotu projekta īstenošanas grafiku, vēsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz portālu ERR.

"Pēdējā laikā uzkrājušies kavējumi projekta īstenošanā, it īpaši starpposmu mērķu sasniegšanā, kas rada patiesas bažas," – konstatēja Eiropas Komisijas transporta komisāre.

Bulcas bažas rada arī vadības problēma, kas saistīta ar uzņēmuma RB Rail (triju Baltijas valstu galvenais uzņēmums projekta Rail Baltica īstenošanai – red.) izpilddirektores Baibas Rubesas atkāpšanos no amata septembra nogalē. EK komisāre konstatēja, ka patlaban projekta vadība ir slikta un interešu konflikts meklējams pašā projekta centrā.

"Mani nopietni uztrauc tas, ka projektam Rail Baltica draud risks – iespējams, tas netiks īstenots korekti," – paskaidroja Violeta Bulca.

Iepriekš vēstīts, ka Baibas Rubesas atkāpšanos no amata centās panākt RB Rail akcionāri no Lietuvas un Igaunijas. Rubesa atkāpās no amata septembra nogalē, mēnesi pirms viņas pilnvaru termiņa izbeigšanās.

Patlaban kompānija meklē jaunu "neitrālu" kandidātu RB Rail vadītāja amatam, kurš nebūtu saistīts ar Baltijas valstīm. Priekšroka dota Polijai vai Somijai.

Violeta Bulca plāno oktobra beigās Grācas pilsētā Austrijā konsultēties ar Baltijas valstu ekonomikas un infrastruktūras ministriem, lai paātrinātu darbu pie projekta Rail Baltica.

Tiesa, nav iespējams apgalvot, ka darbs pie projekta neturpinās. Igaunija jau paziņojusi, ka Rail Baltica trases būvdarbi tās teritorijā izmaksās 1,6 miljardus eiro – aptuveni par 18% vairāk nekā tika norādīts pirms trim gadiem sastādītajā aplēsē.

730 kilometrus garajam dzelzceļam Rail Baltica ir jāsaista Rietumeiropu un Baltijas valstis caur Varšavu, Viļņu, Kauņu, Rīgu, Tallinu un tālāk – ar prāmja palīdzību – ar Somiju. Trase Latvijā un Igaunijā ir aptuveni 300 km gara, Lietuvā – 360 km. Plānots, ka maģistrāles celtniecība tiks pabeigta 2022. gadā.

Kopš paša sākuma projekts piesaistīta sabiedrības vērību – vieni apšauba projekta ekonomisko pamatojumu un uzskata to par politisku risinājumu, citi ir pārliecināti, ka jaunais šaursliežu dzelzceļš palielinās pasašieru un kravu pārvadājumu apjomu.

24
Pēc temata
Lācis vēl mežā, bet cāļus jau skaita. Kā dzelzceļa dēļ Baltijas valstis sakašķējās
Ļoti svarīgs projekts, kam pietrūkst naudas: kas notiks ar Rail Baltica pēc 2020. gada
Eiropas Komisija piešķīrusi Latvijai nepilnus 7 miljonus eiro jaunam dzelzceļam
"Eiropas Dzelzceļa līnijas": Latvijā Rail Baltica tiek īstenota saskaņā ar plānu
Datormācības skolā, foto no arhīva

Igaunijā vecāko klašu skolēni pamet mācības pēc pārejas pie tālmācībām

27
(atjaunots 00:26 01.12.2020)
Līdz gada beigām ģimnāziju audzēkņi divos Igaunijas apriņķos mācīsies tikai attālināti Covid-19 izplatības dēļ.

RĪGA, 01. decembris – Sputnik. Igaunijas valdība nolēma no 30. novembra ieviest tālmācības visiem ģimnāziju audzēkņiem Harju (galvaspilsētas) un Austrumviru apriņķī, kurus visvairāk skārusi Covid-19 pandēmija, vēsta ERR.

Pašlaik ir atbalstīts viens izņēmums: klātienes konsultācijas atļauts rīkot tiem, kas ziemā kārto starptautiskos eksāmenus svešvalodā. Iespējams, nākamnedēļ atļaus klātienes mācības nelielās apriņķa ģimnāzijās, kur vecākajās klasēs bieži vien mācās mazāk nekā 10 cilvēki.

"Attiecībā uz vienlaicīgām mācībām klātienē un attālināti – es nedomāju, ka tas ir iespējams, jo dekrēts tomēr ir pieņemts līdz 10. janvārim. Kā mēs redzam, Eiropā koronavīrusa saslimstības līmenis ir daudz augstāks un dzīve "slēdzas ciet". Protams, mēs iespēju robežās cenšamies "turēt dzīvi atvērtu", taču kaut kur mums ir jāsamazina kontakti," saka izglītības un zinātnes ministrs Jāks Ābs (Centra partija).

Tomēr galvaspilsētas Lāsnamē ģimnāzijas direktors Deniss Presņecovs uzskata, ka tālmācības slikti ietekmēs skolēnus. Viņš atgādināja, ka pēc pavasara karantīnas daži absolventi pameta mācības, un ir pārliecināts, ka attālinātais režīms daudzus ir izsitis no sliedēm.

"Mācību stunda tiešsaistē nesniedz to efektivitāti," pārliecināts viņš. Pēc viņa sacītā, visvairāk tas skar tādu priekšmetu apgūšanu kā igauņu valoda un matemātika.

Ābs atgādināja, ka lēmumam ieviest tālmācības ģimnāziju skolēniem ir jāsamazina skolēnu kontakti. Saskaņā ar ierēdņu vērtējumu, tas veicina Covid-19 izplatības samazināšanos.

Taču Presņecovs atbildēja, ka daudzi izlaiduma klašu skolēni jau strādā, un darbā joprojām turpinās kontaktēt ar citiem cilvēkiem.

Tallinas varasiestādes cer, ka valdība atļaus galvaspilsētas skolām kombinēt mācības klātienē un attālināti.

"Mēs neesam pret attālinātām mācībām, taču mēs uzskatām, ka ir jāsaglabā arī saprātīga pieeja, kas sniegtu bērniem iespēju nākt uz skolu, saņemt mācības klātienē, palikt skolas uzraudzībā un saglabāt saikni ar skolotājiem," paskaidroja Tallinas mērs Mihails Kilvarts (Centra partija). "Diemžēl politiskā sistēma ir izveidota tā, ka pat ar divu ministru viedokli nepietiek tam, lai tiktu pieņemts lēmums valdības līmenī. Tur, kur ir koalīcija, un valdībā mums ir koalīcija, lēmumi tiek pieņemti ar trīs partiju konsensu, un tas bieži vien paredz apspriešanu, kompromisu meklējumus un rezultātā lēmumus, kuri bieži vien neapmierina nevienu."

Aizritējušajā diennaktī Igaunijā tika veikti 3934 koronavīrusa testi, no kuriem pozitīvi izrādījušies 256, jeb 6,5%. Diennakts laikā Covid-19 radīto komplikāciju dēļ miruši 6 cilvēki.

Saskaņā ar Veselības departamenta 30. novembra rīta datiem, ar Covid-19 stacionēto skaits ir 203 cilvēki. Kumulatīvā saslimstība pēdējo 14 dienu laikā palielinājusies līdz 335,75 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju.

27
Tagi:
attālinātās mācības, Igaunija
Pēc temata
Krivcova: katram bērnam "tālmācībās" ir tiesības uz bezmaksas datoru
Sohina: IZM neatzīst krievu skolēnu tiesību pārkāpumu tālmācībās
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Bērnu aizsardzība no "tālmācībām" un dators uz valsts rēķina: sākta parakstu vākšana
Lietuvas robežsargi, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotāji atraduši veidu, apmeklēt kaimiņus, neievērojot pašizolāciju

49
(atjaunots 23:32 30.11.2020)
Šādi rīkojas ne vien Latvijas iedzīvotāji, bet arī lietuvieši, kuri brauc uz Latviju un nevēlas šeit aizkavēties uz ilgāku laiku.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji, kuri nevēlas ievērot pašizolāciju pēc Lietuvas apmeklēšanas, atklājuši veidu, kā apiet šos ierobežojumus, raksta Latvijas Avīze ar atsauci uz avīzes Kurzemes Vārds novērojumiem.

Šis veids ir visnotaļ vienkāršs un efektīvs, lai gan neviennozīmīgs. Tas tomēr ir nopietns pārkāpums un nav šāda riska vērts. Tomēr ir tādi, kas, neraugoties uz pasākuma riskantumu, šķērso robežu.

Trafalgaras laukums Londonā, foto no arhīva
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Piemēram, kāds autobraucējs pastāstīja izdevumam, ka, lai iebrauktu Lietuvā un atgrieztos Latvijā, neievērojot pašizolāciju, pirms brauciena ir jāizslēdz mobilais telefons, izvelkot no tā bateriju, vai arī vispār jāatstāj telefons mājās. Izņemot to, vīrietis ieteica neizmantot bankas karti Lietuvā, bet gan savlaicīgi izņemt naudu bankomātā Latvijas teritorijā.

Auto cienītājs atzīmēja, ka tikpat svarīgi ir pārbaudīt robežsargu klātbūtni uz ceļa. Šim nolūkam viņš vienmēr vadā līdzi binokli. Gadījumā, ja ceļš ir brīvs viņš brauc. Iebraucot no Latvijas Lietuvā, karantīna nav nepieciešama, tādēļ tajā virzienā robežu var šķērsot bez ierobežojumiem.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles cents savā Facebook lapā publicēja valstu sarakstu, ierodoties no kurām ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, sarakstā ir arī Lietuva.

49
Tagi:
karantīna, robeža, Latvija, Lietuva
Pēc temata
"Starptautiskā migrācija jāaptur": Dombrava izmisīgi aicina slēgt valsts robežas
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
Atvedīs no Maskavas! Latvijā ārkārtējā situācija, bet Dombrava atkal krīt panikā
Ir laiks slēgt Latvijas robežas: Nacionālā apvienība piedāvās valdībai apņēmīgus soļus

Ūdens plūsmas, atkritumu kalni un transporta haoss: plūdi Sardīnijā

0
(atjaunots 15:14 02.12.2020)
Upes izgājušas no krastiem, un spēcīga ūdens plūsma pārņēma ielas: postošais ciklons Sardīnijā pārvērtis salas mierīgo dzīvi haosā

Sardīnijas sala applūdusi. Spēcīgā ciklona dēļ, kurš kopš 27. novembra nes nokrišņus salai, upes izgājušas no krastiem un spēcīga ūdens plūsma pārņēma ielas.

Stihijas sekas postošas. Vismaz trīs cilvēki ir gājuši bojā, divi – bezvēsts pazuduši. Infrastruktūra ir stipri cietusi – bojāti ceļi, automobiļi, telekomunikācijas līnijas un EPL.

Plašāk skatieties šajā YouTube kanāla RT Russian video.

0
Tagi:
plūdi, Itālija
Pēc temata
"Augstā ūdens" parādība: applūdusi lielākā daļa Venēcijas
Ledus uz ielām un ūdens līdz jostasvietai: iespaidīgi kadri no Romas
Spēcīgs šļūdonis sasniedzis ciemu uz Šveices un Itālijas robežas
Itālijā pamodusies Etna