Igauņu karavīrs

Bīstams loms: igauņu tralētājs atradis vācu mīnas

28
(atjaunots 08:40 12.10.2018)
Igaunijas un Somijas kopīgo militāro mācību "Baltic Shield 2018" laikā Igaunijas JKS mīnu tralētāja Ugandi jūrnieki Baltijas jūras dzīlēs atraduši divas nacistiskās Vācijas mīnas.

RĪGA, 12. oktobris — Sputnik. Trešais Reihs, kas aizgājis pagātnē, pateicoties Sarkanās armijas pūlēm, aiz sevis atstājis ne mazums biedējošu "pārsteigumu". Igaunijas un Somijas kopīgo militāro mācību "Baltic Shield 2018" laikā Igaunijas JKS mīnu tralētāja Ugandi jūrnieki Baltijas jūras dzīlēs atraduši divus Otrā pasaules kara laiku spridzekļus, vēsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz Tallinas pilsētas pārvaldes informatīvā izdevuma Stolitsa sniegto informāciju.

Nacistu atstātās mīnas tika atrastas ar hidrolokatora un identificētas ar zemūdens robota palīdzību. Atrasta viena EMC un viena EMD tipa mīna. Abas sver līdz pustonnai un satur 150-300 kilogramus spridzekļu.

Līdz ar mīnām mācību zonā tika atrasti aptuveni desmit mīnu enkuri. Daļa no tiem jau iepriekš iezīmētas kartē. Mācību gaitā tika atrastas arī XX gs. pirmās puses pretzemūdeņu metālisko tīklu bojas.

Igaunijas JKS mīnu tralētājs Ugandi mācībās Baltic Shield 2018 guva lielākos panākumus.

Mācības "Baltic Shield 2018" notika Igaunijas salas Naisāres rajonā. Mācību dalībnieki pārbaudīja jūras akvatoriju aptuveni 11 kvadrātkilometru platībā.

Kopā mīnu meklēšana sokas labāk

Iepriekš jau vēstīts, ka laikā no 8. līdz 11. oktobrim Igaunijas teritoriālajos ūdeņos notika Igaunijas un Somijas jūras kara mācību Baltic Shield 2018 pretmīnu posms. Tā oficiālais mērķis – jūras dibenā nogrimušo veco spridzekļu meklēšana un likvidācija.

No Somijas Baltic Shield piedalījās 90 kara jūrnieki, no Igaunijas — 70.

Somu eskadru, ko komandēja Miki Raunu, veidoja mīnu tralētāji — kuģi Katanpää, Purunpää un Vahterpää. No Igaunijas JKS Baltic Shield piedalījās mīnu tralētājs Ugandi un štāba atbalsta kuģis Wambola, uz kura atradās ūdenslīdēju sapieru komanda.

Iepriekšējās Igaunijas un Somijas jūras kara mācības — Baltic Shield 2017 — notika 2017. gada 2.-6. oktobrī Arhipelāga jūrā. Tā ir Baltijas jūras daļa starp Botnijas un Somu līčiem Somijas teritoriālajos ūdeņos.

Kopīgas mācības ar divējādiem mērķiem

Neatkarīgais jūras kara eksperts Aleksandrs Mozgovojs pauda viedokli par to, ka Igaunijas un Somijas kopīgās mācības Baltic Shield pilda divus uzdevumus un pretmīnu operācija nav galvenais no tiem.

Intervijā radio Sputnik Aleksandrs Mozgovojs pastāstīja, ka Baltijas jūrā atrodas desmitiem tūkstošu mīnu, kas patiešām apdraud kuģniecību, tāpēc spridzekļu meklējumiem un likvidācijai ir liela nozīme. Taču šīm mācībām ir arī otrā puse, viņš uzskata.

Neatkarīgais jūras kara eksperts uzskata, ka divu valstu kopīgās militārās mācības ir kārtējais mēģinājums ievilkt Somiju NATO klēpī un ar šādiem pasākumiem ciešāk saistīt Skandināvijas valsti ar Ziemeļaktlantijas bloka jūras kara spēkiem.

28
Pēc temata
Par Baltijas jūras galveno apdraudējumu ekologs neuzskata atkritumus
Karavīri uzspridzinājuši 58 mīnas Baltijas jūrā
Latvijas NBS steidz apbruņot floti
NATO mācībās Igaunijā atrastas desmitiem mīnu
BelAES

Lietuva un Baltkrievija vienojās informēt viena otru par kodola avārijām

6
(atjaunots 13:09 26.05.2020)
Neraugoties uz parakstīto vienošanos, Viļņa turpina uzskatīt BelAES jautājumu par neatrisinātu un uzstāj uz "starptautisko prasību" izpildes apkārtējās vides aizsardzības un drošības jomā.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Lietuvas Valsts atomenerģētikas drošības inspekcija (VATESI) parakstīja divpusēju iestāžu vienošanos ar Baltkrievijas Ārkārtas situāciju ministriju par steidzamu informēšanu par kodola avārijām, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz Lietuvas iestādes preses dienestu.

Saskaņā ar šo vienošanos, abu valstu varasiestādes vienojas nekavējoties dalīties attiecīgajos datos kodola avārijas gadījumā, kā arī sniegt viens otram ziņas par kodolenerģētikas iekārtu radioaktīvo drošību Baltkrievijā un Lietuvā.

Vienošanās stājās spēkā no parakstīšanas brīža.

Taču VATESI paziņojumā tiek atzīmēts, ka kodoldegvielas nonākšana BelAES būvlaukumā un pirmā energobloka palaišanas darbu turpināšana "jau ir radījušas potenciālu kodola vai radioloģiskās avārijas risku".

"Neraugoties uz šo parakstīto vienošanos, visi jautājumi, kurus Lietuva rosinājusi attiecībā uz apkārtējās vides aizsardzību un kodoldrošību Baltkrievijas AES projekta izstrādē Astravjecā, paliek. Lietuva tiecas gādāt, lai BelAES netiek ieviesta ekspluatācijā līdz brīdim, kamēr netiks izpildītas visas starptautiskās prasības apkārtējās vides aizsardzības un kodoldrošības jomā," ziņo Lietuvas iestāde.

Strīdi ap Baltkrievija AES

Baltkrievija ar Krievijas korporācijas "Rosatom" palīdzību būvē  atomelektrostaciju Grodņas apgabalā, aptuveni 50 kilometru attālumā no Viļņas. Lietuvas valdība ir ļoti neapmierināta ar vietas izvēli AES izvietošanai.

Jau kopš projekta pastāvēšanas sākuma Lietuva pret to kategoriski iebilst, apsūdz Minsku par "nedrošu celtniecību" un ziņo, ka BelAES apdraud Baltijas republiku. Turklāt Viļņa iebilst pret objekta ražotās enerģijas eksportu. Šoziem Lietuvā tika pieņemts likums, kas paredz: elektrība no BelAES nevar nonākt republikas tirgū.

Lietuvas varasiestādes pastāvīgi aicina kaimiņu republikas nepirkt enerģiju no "nedrošās stacijas" un visās starptautiskās platformās cenšas pievērst uzmanību problemātiskajai stacijai.

Daudzi eksperti norādīja, ka Viļņas asā pretošanās BelAES jautājumā nav saistīta ar jautājuma tehniskajiem vai ekoloģiskajiem aspektiem vai arī ar drošību, bet gan ar "apvainošanos" sakarā ar Ignalinas AES zaudēšanu.

6
Tagi:
BelAES, Baltkrievija, Lietuva
Pēc temata
Lietuva aicina ES ieviest sankcijas pret Krievijas koncernu "Rosatom"
BelAES ir gatava kodoldegvielas ievešanai pirmā energobloka palaišanai
"Tas ir paradokss": eksperts pastāstīja, kādu cenu Baltija maksā par mītisko vienotību
Lietuva cer uz EK palīdzību jautājumā par BelAES enerģijas bloķēšanu Baltijā

Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma

9
(atjaunots 18:14 25.05.2020)
No vienas Baltijas republikas otrā var nokļūt caur četriem robežpunktiem. Pašlaik Baltijas valstu iedzīvotāji var ceļot starp valstīm.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Tūristu plūsma starp Latviju un Lietuvu pagājušajā nedēļā krietni palielinājusies, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz Lietuvas Iekšlietu ministriju.

Pagājušajā nedēļā vidējais ieceļotāju skaits bija 4,4 tūkstoši, savukārt izbraucošo skaits – ap 6,5 tūkstošiem, tādēļ kopējā plūsma sastādīja gandrīz 9,9 tūkstošus abos virzienos.

Agrāk visintensīvākā kustība bija pie robežpunkta "Grenctāle – Saloči", šobrīd tā pārsvarā notiek robežpunktā "Meitene - Kalvji".

Lietuvas iekšlietu ministre Rita Tamašuniene atzīmēja, ka, acīmredzot, ceturtā robežpunkta atvēršana uz Latvijas un Lietuvas robežas ir bijusi nepieciešama.

Vidējais iebraucošo un izbraucošo skaits uz visām robežām (tai skaitā pārvadātāju) kopš 15. maija vidēji ir ap 19 tūkstošiem darbadienās un ap 20 tūkstošiem brīvdienās.

Kopš 18. maija uz Latvijas un Lietuvas robežas ir atvērti četri robežas šķērsošanas punkti: "Grenctāle - Saloči", "Rucava - Būtiņģe", "Medumi – Smeline" un "Meitene – Kalvji". Kopš 4. maija Lietuvas pilsoņi drīkst izbraukt no valsts caur visiem atvērtajiem caurlaides punktiem, kopā tie ir 11.

No 21. maija Polija atļāvusi tranzītu caur savu valsti, atļauja izplatās uz Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas un Šveices pilsoņiem. Caurbraukšana ir iespējama bez pieturām, savukārt tranzīts caur Polijas teritoriju aizņemt 12 stundas.

No 11. maija Polijas pilsoņiem ir atļauts iebraukt Lietuvā lietišķos, darba un mācību nolūkos. Arī Lietuvas pilsoņi drīkst iebraukt Polijā, un abu valstu pilsoņi netika pakļauti 14 dienu pašizolācijas noteikumiem.

Lietuvā ir spēkā karantīnas režīms. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, tas ir pagarināts līdz 31. maijam, taču republikas varasiestādes neizslēdz tā pagarināšanas iespēju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 5,5 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 347 tūkstoši ir miruši, izveseļojušies vairāk nekā 2,3 miljoni cilvēku.

9
Tagi:
tūristi, Baltija
Pēc temata
Iztērēti vairāk nekā 800 milj. eiro: tūristi devuši nopietnu artavu Latvijas ekonomikā
Aptauja: iedzīvotāji netic, ka spēs atrast jaunu darbu Latvijā pēc atlaišanas
Glābēji palīdzējuši norvēģiem sazināties ar kalnos cietušu tūristu
Muris

Miris Rīgas kaķis Muris

0
(atjaunots 17:37 26.05.2020)
Kopš 2011.gada runči Kuzja un Muris piedalījās vairākās Rīgas reklāmas kampaņās, tikās ar galvaspilsētas viesiem mēra kabinetā un izpelnījušies vērā ņemamu slavu.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs pavēstījis skumjus jaunumus – miris kaķis Muris, kurš vēl nesen mita Rīgas domes ēkā.

"Muris. 2011-2020. R.I.P. Tu biji ļoti labs kaķis..." Ušakovs uzrakstīja savā lapā Facebook.

Politiķis nepastāstīja, kas noticis ar kaķi. Klusu cieš arī kaķu oficiālā lapa Facebook. Pēdējo reizi Mura fotogrāfija tajā parādījusies 22. maijā.

Kaķi Kuzja un Muris apmetās rātsnamā 2011.gadā, kad Ušakovs tos pieņēma no dzīvnieku patversmes un izmitināja savā kabinetā. Šajos gados kaķi piedalījās vairākās Rīgas reklāmas kampaņās, tikās ar galvaspilsētas viesiem mēra kabinetā un izpelnījušies vērā ņemamu slavu – Muzeju naktī pie rātsnama stājās rindā visi, kas vēlējās ar viņiem aprunāties.

Niks Ušakovs, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

Politiķiem, kuri vēlējās ieņemt mēra krēslu, žurnālisti nemainīgi uzdeva jautājumu, kāds liktenis gaida Kuzju un Muri. Tomēr galu galā kaķi bija spiesti pamest mēra kabinetu – jaunajam pilsētas galvam Oļegam Burovam bija alerģija pret kaķiem.

Kuzja un Muris vispirms pārvācās uz vicemēres Annas Vladovas kabinetu, kurai ar viņiem izveidojās ļoti sirsnīgas attiecības. Tomēr pēc kārtējām pārmaiņām dome viņiem vēlreiz nācās mainīt dzīves vietu – februārī viņi ievācās Ušakova ofisā Rīgā.

0
Tagi:
Nils Ušakovs, Rīgas dome, Rīga
Pēc temata
Muris staigā pa galdu: Rīgas kaķi iejutušies Annas Vladovas kabinetā
Viņiem viss ir labi: žurnālisti apciemoja Kuzju un Muri
Kuzja un Muris aizbrauca no Rīgas domes, bet solīja atgriezties
"Rūpēsimies ne tikai par kaķiem": Rīgas vēlēšanām parādījies pirmais kopīgais saraksts